GERED. A0. 1892. Maandag 26 September. N°. 8108. Tweede Blad. Feuilleton. Zeseaveert gate Jaargang. Buitenlaiidsche Berichten. Verschijnt dagelijks, yiigezonderd Dinsdag, UIÏGËVEB: J. ODÉ. -vf- iBONHSMBNTSPRHS, per kwartaal /raMo per post, door het geheele Rij Afzonderlijke noimners f .8a. - 2.50. - 0.10. B 17 IS. ES A IJ BOTERiTBAAT, E 2 7. Advertentimfkus: tub 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. .10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUllSCULiSD. Het hulp-comité voor Hamburg heeft een schrijven ontvangen van den keizer, waarin deze, mede uit naam der keizerin, zijne hooge tevredenheid over de vorming van dat comité betuigt, het bij zijn edel streven Gods rijksten zegen toewenscht en als blijk zijner hartelijke deelneming in de zware bezoeking van Ham burg 10,000 mark ter beschikking stelt. Voor de noodlijdenden te Hamburg is thans reeds bijna 1 y. millioen mark bijeengebracht. Van gister- tot hedenmiddag zijn te Ham burg aangegeven 115 cholera- en 56 sterf gevallen. Daarvan kwamen op gisteren 84 aangetasten en 37 overledenen. Gisteren werden 101 zieken en 18 lijken vervoerd. Bij de Rijkskanselarij te Berlijn is van den Duitschen gezant te Konstantinopel afschrift ontvangen van het rapport, door den Belgi schen vestingbouwkundige generaal De Brial- mont aan den sultan van Turkije overgelegd, betreffende de vestingwerken in de Darda nelles te Adrianopel en aan den ingang der Zwarte Zee, gebouwd overeenkomstig de plan nen van Duitsche ingenieurs. Dit rapport doet alle begane fouten en gebreken in den bouw duidelijk uitkomen en besluit dat het veel beter zou zijn al die forten te sloopen dan ze te behouden, terwijl de generaal met 50 mil lioen frans zegt te kunnen volstaan om de bestaande vestingwerken te vervangen door -andere, die aan de eischen der tegenwoordige krijgskunde voldoen. Dit rapport heeft te Berlijn een zeer onaangenamen indruk ge maakt, daar men vreest dat het de Duitsche militaire zending te Konstantinopel zeer in discrediet zal brengen. Toen de Halle&che Zeitung in het begin dezer week het opzien wekkend bericht gaf van een onbegrijpelijke handelwijze der Ham- burgsche regeering jegens de geneeskundigen, die uit Halle op aanvraag om hulp naar het ziekenhuis te Hamburg waren gekomen, sprak het van zelf dat er algemeen naar eenige opheldering werd verlangd. Die is nu geko men. Het blijkt namelijk, dat het geen artsen zij a geweest, maar studenten in de geneeskunde, en dat zij eenvoudig zijn weg gezonden wegens de wijze waarop zij hadden betuigd niet tevreden te zijn met eene be zoldiging als assistent-arts, zijnde 100 mark per maand benevens vrij kost en inwoning. BELGlE. De Indépendance Beige is weder aan het interviewen geweest, naar aanleiding van het bericht der Mouvement géographigue, dat de expeditie-Van Kerckhoven te Wadelai, Emin Pacba's vroegere residentie aan den Boven- Nijl, is aangekomen. sEen der voornaamste .ambtenaren van den Kongo-staat" verklaarde uitdrukkelijk, dat Van Iverckboven's instructiën hem niet vergunden, Wadelai te bezettenhij was dit ook geens zins voornemens. De administratie van den staat heeft wel het bericht ontvangen, dat de commandant der expeditie een post heeft opgericht in het Momboetoe-iandhet be richt van zijn tocht naar Wadelai kan niets meer zijn dan een ongegronde gissing. De macht waarover Van Kerckhoven beschikt, was slechts 600 mande geheele legermacht van den staat bedraagt nog geen 3000 sol daten. De heer Wauters, directeur der Mouvement géographigue, houdt daarentegen de juistheid van zijn bericht vol. Van Kerckhoven had 4000 met geweren gewapende mannen onder zijn bevelen, behalve de dragers. Het land der Momboetoe's grenst aan Emin Pacha's gebied en het Duits tapje" van de expeditie zal wel verklaard moeten worden door den rijkdom aan ivoor dier geheele streek. Over den staatkundigen kant eener expe ditie naar Wadelai, binnen den Engelschen sfeer van invloed (hetgeen door de Times met zooveel nadruk besproken is), lieten de beide «geïnterviewde" personen zich niet uit. F It A N K E IJ X. Het republikeinsch feest te Parijs werd door mooi weer begunstigd. Een talrijke menigte was op de been, vooral in de Champs Eiysées, waar de wagens voor den optocht werden opgesteld. Carnot, die te 10 uur ïn het Panthéon aankwam, keerde te 12 uur in het Elysée terug. Zoowel bij het gaan als hij liet terugkeeren werd hij warm toege juicht. De optocht en de muzikale uitvoe ringen slaagden voortreftelyk en wekten veel geestdrift. 300 veroordeelden kregen gratie of ver mindering van straf. De heer Couturier, afgevaardigde voor Lyon, en de werkman-afgevaardigde Baudin, zijn uit Carmaux teruggekeerd. Zij schijnen den toestand donker in te zien, maar laten zich niet bepaald uit. De leden van het werk stakers-comité verzekeren dat de grevisten het nog vier maanden kunnen uithouden. Te Lens wilden de gendarmes driehoofd- aanleggers der ongeregeldheden van Woens dagnacht in hechtenis nemen en wegvoeren. Zij moesten echter hun arrestanten loslaten, daar een bende van 150 personen een zeer dreigende houding aannam. Vele vrouwen en kinderen waren op de rails gaan liggen, teneinde de overbrenging der gevangenen per spoorweg te beletten. ENGELAND. De Londensche correspondent der N. B. Ct. schrijft van gisteren: De 65-jarige hertog van Sutherland is plot seling overleden tengevolge van eene gevatte koude op zijn prachtig slot aan de Schotsche Oostkust. Hij behoorde tot de rijkste edel lieden van Europa. Hij bezat bijna l'/v nnl- lioen acres land in Groot-Brittanniëboven dien nog uitgestrekte landerijen in Noord- Amerika en twaalf kerk-Ntanys. Wijlen zijne eerste echtgenoote was eerste hofdame van de koningin en zeer bemind. Daarentegen bleef het tweede huwelijk, dat de hertog niet lang geleden heeft aangegaan, niet onbespro ken, en de hertog werd algemeen geacht eene mésalliance aangegaan te hebben. De koningin moet daarover ontsticht geweest zijn en verklaard hebben geen behoefte te gevoelen om hetzij den hertog of de hertogin ooit weer bij zich te ontvangen. Schotlands spoorwegwezen heeft veel aan den hertog te danken. Hij had ruim een half millioen pond sterling daarin gestoken. Hij heeft bijna alleen de Schotsche Hooglandsche lijn doen bouwen. Sir Donald Currie raadpleegt zijne rechts geleerde raadslieden over de vraag, of er rechtsmiddelen bestaan om het vertrek te beletten der onderzoekings-expeditie, welke den 30n dezer door de Nieuwe Zuid-West- afrikaansche maatschappij naar Damara-land gezonden wordt. De heer Currie namelijk beweert, dat hare concessie in strijd is met zijne eigene. Ook de tusschenkomst der regee ring moet in dezen door den heer Currie zijn ingeroepen. De Times bevat een schrijven van admi raal Simon, waarin het onvoldoende van de bemanning der Britsche vloot betoogd wordt. 2. 's Namiddags van den volgenden dag zat Julia aan het klavier en studeerde. Zij deed alle moeite om er de sierlijke figuren van Couperin en Rameau in te krijgen, maar hare gedachten waren niet bij hare studies. Eene verstoring was haar derhalve niet onaan genaam. Juffrouw Honheim, haar beste vriendin, trad de kamer binnen. «Eindelijk toch, Agathariep zij. »Ik heb u den geheelen dag zitten wachten. Steldet gij er dan zoo weinig belang in iets van de voorstelling van gisteravond te hooren 7" sik was nieuwsgierig genoeg, maar ik kon be paald niet vroeger weg en ben ook nu maar even ingewiptj omdat wij gasten krijgen. Maar laat ik u nu eei st vertellen, welke ontmoeting ik daareven gehad heb." sToch niets ergs? Gij zijt ontsteld!" «Iets kwaads juist niet, maar toch iets heel bij zonders. Ik ging, om mijn weg te bekorten, niet door de stad, maar den dwinger voorbij, door de Ostra-laan en langs het smalle pad van de Weisse- rits, dat op uw tuin uitloopt. Vlak voor het tuinhek trad mij een man in den weg, die mij vroeg, of dit de tuin van dokter Rollwits was en of ik zijn dochter kende. Toen ik die vragen met ja beant woordde en mij uwe vriendin noemde, haalde hij een brief uit den zak, en verzocht mij dringend dien aan u over te reiken, daar hij gewichtig nieuws bevatte." Waar is die brief? Geef spoedig hier riep Julie, die alles dadelijk begreep. Met bevende hand maakte zij hem open en las: nSchoone Julia! Als hei held Arminio gelukt is een kleine plaats in uw hart te veroveren, gun hem dan eene korte ontmoeting. Aan uw tuinhek zal hedenavond een boodschapper op antwoord wachten. Krijgt hij binnen drie dagen geen antwoord, dan zult gij het hart breken van Uw G. C." Zij las las nog eens en stak den brief, sterk blozend, in den zak. Wel, wat gewichtig nieuws heeft die man wel, Julie?" vroeg Agatha. «Dat kan ik u niet mededeelen." oZeg, dat gij het niet wilt doen, dat gij mij niet vertrouwt." Julie sloeg haren arm om den hals barer vriendin en sprakxGeof mij nu een bewijs van vriendschap en vraag niet verder. Ik mag het u niet zeggen, omdat het niet mijn geheim is. En bovenal, als gij van mij houdt, spreek er met niemand over." Ten zeerste verwonderd keek Agatha haar aan, maar beloofde te zullen zwijgen. 2. Er was eene maand voorbijgegaan en de winter scheen zijn afscheid te zullen nemen. Eenige voor jaarsboden, enkele spreeuwen en zwaluwen ver toonden zich reeds. Nog een paar dagen heldere lucht en zonneschijn, en de lente zou onder het ge zang der leeuweriken haar intocht doen. Frederike Reuber was, al eenigen tijd geleden, als gast opgenomen in het huis der familie Rollwits. Zij was van een ernstige ziekte hersteld, maar nog niet gebeel genezen. De goede dokter sprak van een noodzakelijke nakuur. Eigentijk was haar geheele leven eene ziekte proces geweest, waarvan nueerstdeoplossingnabij scheen. Haar eerste optreden op de planken van het schouwtooneel was een koortsachtig jagen geweest naar eer en roem, en in Duitschland, vooral te Leipzig, had het haar niet aan eerbewijzen ont broken. Ook in Rusland, te Petersburg, was nog geen voorval merkbaardoch na een tienjarig ver blijf in de hoofdsteden van het Russische rijk, toen zij, als gold het een naderend einde, heimwee kreeg naar den vaderlandschen grond, toen vond zij de groote tooneelinrichtingen voor haar gesloten. Van Leipzig trok zij naar Dresden met het doel eene inrichting op eigen hand in het leven te roepen. Daarin werd zij nu wel door niemand verhinderd, maar evenmin door iemand gesteund, en hare

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5