staat met de vrees voor verstoring der open bare orde. In Biscaye zou namelijk een zekere opgewondenheid heerschen tengevolge van het optreden der Carlistische comité's; te Durango moesten ongeregeldheden onderdrukt worden. PORTUGAL. Volgens Reuter houdt de minister van openbare werken zich bezig met het overwe gen van een aanbod, hem gedaan door een sterke groep financiers, die zich thans te Lissabon bevinden, en die geld willen four- neeren voor den aanleg van spoorwegen en het maken van havenwerken in een Portu- geesche bezitting in Afrika. De kosten hier van zouden meer dan vijftien rnillioen pond sterling bedragen. De concessionarissen vragen geen enkele rente-garantie, maar een con cessie van terrein, dat zij op zich nemen te ontwikkelen en winstgevend te maken. De werken zullen het eigendom van den staat worden bij bet eindigen van de concessie. De concessionarissen verklaren zich bereid 4,500,000 pond sterling te deponeeren in 3 pCts. obligation, als waarborg voor de uitvoering van het werk. AMERIKA. De He te- York Herald bevat een telegram uit 'Valparaiso, meldende, dat een buiten gewoon gezant der Peruaansche regeering te Santiago is aangekomen, die een handels verdrag tusschen Chili en Peru z»l voorstellen, op den grondslag van wederzjjdsche begun stiging. Bedoeld verdrag zal de suikerladingen uit Europa treffen, maar den Arnerikaanschen handel niet schaden. De gezant zal ongetwijfeld het Britsche comité tot bescherming der Peruaansche fondsenhouders begunstigen, met uitsluiting der Franse!ie en andere scliuldeischers. AFRIKA. Een Heuler-telegram van den 24n j.l. uit j Kaapstad meldt, dat er in November a.s. te j Pretoria eene conferentie zal worden gehou den, waaraan de Kaapkolonie, Natal en Oranje- Vrijstaat zullen deelnemen, ter behandeling van de vraag of de munt der Transvaalsche republiek gaugbaar zal worden verklaard in overig Zuid-Afrika, «zonder hetwelk het tot stand brengen der voor de Zuidafrikaansche republiek ontworpen muntinstelling bezwaar lijk zou gaan". Tusschen sir Henry Loch, den High Commissioner der Kaapsche regee ring, en president Kruger hebben reeds voor- loopïge onderhandelingen over deze zaak plaats gehad. Biimenlandsclie Berichten. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 24 September. De minister van financiën verdedigde uit voerig zijne belastingvoorstellen. Voor de welwillende beoordeeling dank betuigende, bestreed hij allereerst de stelling, dat de be staande belastingen de beste zijnaan den heer Melvill van Lijnden antwoordde hij. t er voor versterking van middelen nog j reden bestaat. Hij hield vol dat aansluiting tussche er- mogens- en bedrijfsbelasting zeer goed moge lijk is en beloofde alles te doen om de bedrijfsbelasting voor 4 Mei tot stand te brengen. Voor het tot stand brengen van eene be lasting alleen op liet roerend vermogen zag hij geen kans. Een speciale regeling voor de heffing van opcenten op de vermogensbelasting is zeer zeker noodig. Hjj wil geen te scherpe progressie en wil ook geen te groote fiscaliteit. Omtrent de vermelding van de hoogst aangeslagenen in de vermogensbelasting moet bij de kieswet beslist worden. De minister zal het formulier zoo weinig mogelijk vragend inrichten, en zeide, dat in het algemeen bij deze belasting is ge streefd naar gematigdheid. De quaestie van den wijnaccijns en de schenking onder de levenden is nog in onderzoek. De minister besloot met den wensch, dat de Kamer zou medewerken tot uitvoering van een groot en verheven beginsel. De heer L. van Nispen ontkende dat deze belastingontwerpen strekken tot ontheffing van den minderen stand. Hij opperde vele bedenkingen tegen eene te zware grond belasting. De heer Van Roijen herhaalde zijn vraag of de minister de invoering der vermogens belasting zal uitstellen als de bedrijfsbelasting voor 4 Mei niet gereed is. De heer De Savornin Lohman zal tegen de verhooging van den drankaccijns stemmen, omdat het blijkt, dat de quaestie van den wjjaaccijns niet is onderzocht. De heer Van Gennep acht het van het grootste belang, dat zoo spoedig mogelijk aan regeling der gemeente-iinanciën gedacht worde, en wenscht te vernemen of de minister daarin zoo spoedig mogelijk denkt te voorzien in den vorm van opcenten op de vermogens belasting. De minister van financiën verdedigde nader het beginsel der progressie en ontkende dat de vermogensbelasting als sluitpost der be grooting beschouwd wordt. De bedrijfsbe lasting wil de minister beschouwd zien als geheel op zich zelve staande, zonder verband met de vermogensbelasting, maar hij zal alles doen om hare gelijktijdige invoering te bevorderen. Het onderzoek betreffende den wijnaccijns is nog nietafgeloopen. Deminis- ter ontkent dat de jeneveraccijns alleen den minderen man drukt. Eene bepaalde belofte omtrent het tijdstip van regeling der ge meente-iinanciën kan hij niet afleggen, uit vrees voor teleurstelling. De vermogensbelasting werd hierna aange nomen met 38 tegen 8 stemmen. De overige ontwerpen zijn aangenomen: dat betreffende de mutatierechten zonder hoofdelijk stemmendat betreffende den zeepaccijns, met 41 tegen 4 stemmen, dat nopens den drankaccijns, roet 42 tegen 4 stemmen, en dat betreffende den zoutaccijns zonder hoofdelijk stemmen. De Kamer is daarna uiteengegaan. SCHIEDAM, 27 September 1802. Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven, dat ten rnadhuize ter inzage is gelegd een beden ingekomen, aan den raad gericht schrijven van het raadslid den heer Elzevier Dom, eenige beschouwingen en opmerkingen bevattende omtrent het aanhangige reglement van orde voor den raad dezer gemeente. Tevens wordt den leden medegedeeld, dat in de door burgemeester en wethouders op gemaakte aanbeveling van twee leden in de commissie, bedoeld bij art. 49 der verordening op de heffing eener inkomstenbelasting welke aanbeveling blijkens schriftelijke mede- deeling aan de leden, sedert den 9n Septem ber ter visie ligt een fout is geslopen. Als 4 e candidaat staat daarop vermeld de heer A. J. Bertels, dit moet zijn: de heer J. H. Bertels. Door de professoren Mae Gillavry en Nolen werd Vrijdag j.l. een bezoek gebracht aan de waterleidingen alhier en te Rotterdam. Naar men verneemt, zou dit bezoek in verbaud staan met de zorg der regeering voor de zuiverheid van het drinkwater. HH. MM. de Koninginnen zullen, gelijk wij reeds bericht hebben, de groote feesten, die te Weimar georganiseerd worden ter gelegenheid van het gouden huwelijksfeest van den groothertog en prinses Sophie, bij-' wonen. Teneinde de vele vorstelijke gasten waar dig te kunnen ontvangen, worden in hef groothertogelijk slot te Weimar zelfs ver scheidene vertrekken bijgebouwd. De feesten, niet alleen in het,paleis, maar ook in de hoofdstad van het groothertogdom, beloven veel. Voornamelijk de groote histo rische optocht en de gala-voorstelling in den schouwburg, waarbij iableaux-vivants zullen worden vertoond, die, voor een deel aan onze geschiedenis ontleend, door de heeren Ch. Rochussen en Bisschop, daartoe door den groothertog en de groothertogin onlangs per soonlijk uitgenoodigd, zijn ontworpen en zullen worden gedirigeerd. Onder de vele deputation, die men uit ons land te Weimar verwacht, behoort in de eerste plaats die uit de commissie tot aan bieding van het nationaal huldeblijk aan prinses Sophie. Naar wij vernemen, zullen de voorzitter en de secretaris, baron Van Tuyll van Serooskerke en graaf Van Bylandt zich met de overbrenging van dat huldeblijk, benevens van een album met prachtige calli- graphisehe opdracht, belasten. (Tad.) Bij kon. besl. is aan mr. J. S. D. van Doom, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van referendaris bij het departement van binnenl. zaken. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 24 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 43.305,677.02Vs en bij de betaalmeesters- 4,747,396.39 Te zamen f 45,053,073.41Va De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 29 en die van den minister van marine op Vrijdag 30 dezer zullen niet plaats hebben. De minister van binneniandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek zal aanvangen op 47 October. (St.-Ct.) De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de Pruisische regeering, met het oog op de cholera, alle bedevaarten uit het buitenland naar Kevelaer heeft verboden. De minister van oorlog maakt bekend, dat het voornemen bestaat de cadettenschool, welke te Alkmaar wordt gevestigd, in Sep tember 1893 te openen. In verband daarmede ligt het in de bedoe ling in de maanden Juli en Augustus 4893 een examen te doen plaats hebben voor jon gelieden, die als cadet tot genoemde inrich ting wenschen te worden toegelaten. De eischen, waaraan de adspiranten bij dat exameja zullen moeten voldoen, zullen in hoofdzaak overeenstemmen met die, welke tot nu toe zijn gesteld voor de toelating tot de kon. mil. academie; zij zullen nader, met vermelding van verdere bijzonderheden om trent de regeling van het examen en van het aantal plaatsen dat wordt opengesteld, in de St.-Ct. worden bekendgemaakt. In verband met de voorgenomen opening van-de cadettenschool in 4823, dat in 4895 voor de eerste maal het toelatings-examen tot de kon. mil. academie zal worden gehouden, op den voet van het bepaalde bij de wet van 21 Juli 4890 (Sill, no, 126), tot regeling van het militair onderwijs bij de landmacht, voor zooveel daarbij de opleiding voor den officiers rang en de hoogere vorming van den officier zijn betrokken, terwijl, in afwachting daar van, nog in 1893 en 4894, plaatsen wor den opengesteld voor toelating als volontair bij den artillerie-cursus te Delft en bij den voorbereidenden practischen cursus der mili taire school te Haarlem. Mocht tengevolge van onvoorziene omstan digheden de opening van de cadettenschool moeten worden uitgesteld, dan zullen in het jaar 1893, volgens de tot nu toe geldende bepalingen, jongelieden tot de koninklijke militaire academie worden toegelaten. Blijkens ministerieele resolutie zijn salmiak pastilles, bestaande uit drop en salmiak, bij invoer te beschouwen als drop. Het bureau $>or de vergaderingen van de liberale leden der Tweede Kamer bestaat thans uit de heeren Van der Kaay (voorzitter), Van Houten en De Beaufort (afgev. voor Amsterdam). Te 's-Gravenhage is Zondag overleden jhr, C. A. van Sypesteyn, oud-gouverneur van Suriname en vroeger lid der Tweede Kamer. Men weet, dat het bij stemming over de vermogensbelasting in de Tweede Kamer de aandacht trok, dat de heer Huber, lid dei- commissie van rapporteurs, niet opzijn.post was, terwijl al zijne geestverwanten tegen stemden. Het HU. kan met zekerheid mede- deelen, dat de heer Huber om zeer geldige redenen afwezig was en anders zou hebben voorgestemd. Het Vad. bericht thans nader, dat het geenszins heeft medegedeeld, dat de burge meester van 's-Gravenhage van hoogerhand last heeft ontvangen de kiesrechtmeeting niet te beletten, doch alleen dat het beweerd werd en dat die indruk is ontstaan. Het blad heeft thans van welingelichte zijde ver nomen, dat dit geenszins het geval is ge weest, maar dat de heer Roest zelfstandig heeft besloten de meeting niet te doen be letten. De werkzaamheden aan het fort «Pampus" zijn thans zoo goed als geëindigd. Zes jaren lang heeft de aanbouw geduurd zes rnillioen heeft hij gekost. Kenmerkend voor de toestanden is voor zeker het feit, dat volgens authentieke be scheiden niet minder dan 2200 veroordeelden in Nederland rondloopen, die bij gebrek aan plaats niet in de gevangenissen kunnen wor den opgenomen. Door den algemeenen Nederlandschen wielrijdersbond zal den 2n October a.s. een wegwedstrijd gehouden worden om het kam pioenschap van Nederland, op het traject «AmersfoortEde", op den tweewieler, zijnde een afstand van 50 kilometer. Voor den aanstaanden roeiwedstrijd te Argenteuil, bij Parijs, op 2 October a.s., zijn ingeschreven de hh. Ooms, de winner van het vorig jaar, en Schilling, beiden van Amsterdam, de laatste hier te lande roeiende onder den naam F. de Hoop en bekend als de ernstigste mededinger van Ooms; Rossler, van Praag; Rico, van Barcelona: Bosq, van Toulouse, Richerod, van Lyon; Gresset, van MaconJansen, Lepron en Flouest, van Parijs. 't Belooft een belangwekkende strijd te worden. De schrijver der Brieven uit de Hofstad in de Arnh. Ct. verhaalt van eene verpleegde in het Heiligengeest-hofje te 's-Hage, in wier huisje na haren dood een aardig kapitaaltje gevonden werd. Geërfd vermogen was het niet, want de kapitaliste was eene vondelinge uit Delft, die, naar de straat waar zij gevon den was, Doortje (meen ik) Voorstraat heette. Men vond in haar boeltje een duizend gul den of negen aan klinkende munt, door de stakker met werken, waarschijnlijk ook met bedelen want dat wordt in de hofstad op eene kolossale schaal gedaan gedurende haar lang leven bijeengebracht. Drie duizend gulden aan gouden tientjes vond men onder anderen verstopt in eene Scheveningsche pop, die ze zelf aangekleed en onder eene stolp- in haar kamertje geplaatst had. Maar het aardige van het geval was, dat zij een soort •van testament had nagelaten, waarbij een groot gedeelte van het geld was vermaakt aan hare tnede-gealimenteerden en aan het hofje zelf, teneinde uit de rente daarvan aan de verpleegden nog verdere uitkeeringen en uitdeelingen te doen. Te Rotterdam is Zaterdagmiddag de 24- jarige dienstbode Cornelia Noordzij, bezig met het zeemen der glazen, uit de derde verdieping eener woning gevallen. Het meisje bekwam verscheidene beenbreuken en over leed kort daarop.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2