Het stoomschip City of Lincoln vertrok Zondagavond van Rotterdam Jangs den Nieu wen Waterweg naar Montreal met een diepgang van ruim 74 decimeter. De fraaie oerang-oetaadie gedurende eenige maanden tot de merkwaardigheden der Rotterdamsche diergaarde behoorde, is overleden. Door wijlen den heer Nicolaas Buyteweg te Delft xijn o. m. gelegateerd do. aan den kerkeraad der Luthersche ge meente te Delft, ten behoeve der administratie of het fonds harer kerkelijke goederen, f40,000; 2o. aan den kerkeraad der Luthersche ge meente te Delft f15,000 ter oprichting van een onderwijs- of studiefonds ten behoeve van jongelingen van veelbelovenden aanleg, geboren en wonende te Delft, bij voorkeur ■weesburgers of kinderen van onvermogende oudei's, leden der gemeente Delft en daar minstens 3 jaren gevestigd bij het overlijden van den erflater; 3o. aan de diaconie der Luthersche ge meente te Delft voor en ten behoeve van het armengesticht of bestedelinghuis der ge meente, f 20,000, benevens het pakhuis num mer 12 in de St.-Annastraat. 4o. aan het ^Evangelisch Luthersch Genoot schap van Vrouwelijke Weldadigheid" te Delft, f2000. 5o. aan het sNederlandsch Bijbelgenoot schap" afdeeling Delft, f1000; 6o. aan het Oudste of Vrijmetselaars Blin- dengesticht" te Amsterdam, f 1000 7o. aan de »Louise-Stichting" te 's-Gra- venhage, f2000; 8o. aan de loge »Silentium" te Delft, f5000; 9o. aan de »Gustaaf-Adolf-Vereeniging", f1000 lOo. aan de maatschappij of vereeniging Christelijk Hulpbetoon", afdeeling Delft, f 500: ilo. aan dp pachters zijner landbouw- woningen en losse landerijen een vierde ge deelte hunner jaarlijksche pachtsom of huur. Te Delft heeft zich wederom een nieuw geval van pokken voorgedaan en een geval van typhus. De brievenbesteller d. K. in Den Haag, die onlangs wegens misbruiken tot 3 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, is krank zinnig geworden. Hij is naar het gesticht te Medemblik overgebracht. In de vergadering eener vereeniging in Den Haag werd dezer dagen onder luid gelach een brief voorgelezen van een lid, die voor het lidmaatschap, hetwelk f2 'sjaars kost, bedankte wegens de vermogensbelasting. De heer M. H. F. te Leiden werd gister middag het slachtoffer van een moordaanslag. Een huurder van een zijner perceelen ge legen aan de Wouterenbrug, in dienst als beambte aan de practische ambachtsschool, die wegens wanbetaling van huishuur met ontzetting uit zijne woning was bedreigd, wachtte te ongeveer 3 uren genoemden F. op in-de nabijheid van diens woning aan de Hoogewoerd, nabij de Kraaierstraat. Met een scherp mes bracht hij hem verscheidene wonden toe aan voorhoofd, armen en borst, waarvan vooral die aan het hoofd gevaarlek worden geacht. Na in z'gne woning te zijn overgebracht, werd heelkundige hulp verleend en de wonden verbonden. Te ruim 5 uren was de patiënt nog niet tot bewustzijn teruggekeerd. De dader is in arrest genomen. [L. Ct.) Uit Moerdijk wordt aan de JV". 12. Ct. gemeld: J.I. Zaterdag bevond zich hier een decoratie schilder, thans zonder werk, met vrouw en bind, komende van Parijs. Zij hadden dien afstand van 120 uren te voet afgelegd in den tijd van acht dagen, ontvingen aan het station Lage-Zwaluwe plaatskaarten tot WiUemsdorp, en zetten van daar de reis verder te voet voort naar 's-Gravenhage, de plaats hunner bestemming. Op den staatsspoorweg bij de Boerhave- straat te Amsterdam struikelde gisterochtend een beambte, juist op het oogenblik dat eene locomotief naderde, over de rails. Het was den machinist onmogelijk tijdig te remmen, zoodat de ongelukkige werd overreden. De beenen werden hem bijkans van het lichaam gesneden. Eén notaris in Friesland heeft opdracht 29 boerderijen te verkoopen, omdat de boeren het financieel niet langer kunnen uithouden. Te Eelderwolde zijn drie prachtige urnen, twee ronde steenen en een oud muntstukje uit den grond gedolven. Te Zuidbroek zal eene meeting in de open lucht worden gehouden ten gunste van de opheffing van het privaat bezit. Te Eist (Utrecht) is zekere K. Loosekoot uit de in beweging zijnde stoomtram ge sprongen en daaronder geraakt. De ongeluk kige was bijna dadelijk een lijk. Men schrjjft uit Markeio aan de 2f. 12 Ct. "Vrijdagavond ontsnapten de passagiers van den sneltrein uit Zutfen aan een groot gevaar. De doorloopende goederentrein no. 726, die te 7.25 alhier moet aankomen, passeerde eerst 8.40. De wisselwachter G. W. "Wassink, die geen dienst had en ruim een kwartier uurs van het station woont, ontdekte dat het roode seinlicht van den goederentrein ontbrak en maakte daaruit de gevolgtrekking, dat een gedeelte van dien trein was losgemaakt en op den weg tusschen Lochem en Markeio was blrjen staan. Hij spoedde zich naar het station en deelde den chef zijne bevinding mede. Deze kon nog juist bijtijds naar Lochem seinen, om den sneltrein aldaar te laten stoppen, waardoor de passagiers van dien trein aan een ver schrikkelijk gevaar ontkwamen. Vrouw Van Heesch te Os vierde Zaterdag haren lOOsten verjaardag. Zij bezit nog al hare geestvermogens. Te Venlo kwam Zondag in plaats van halftwaalf te halfdrie de personentrein van Maastricht, tengevolge van eene aardverzak- king tussphen Beek en Bunde. Over ruim 100 M lengte, op sommige plaatsen 5 meter diep, is de geheele grond verzakt, juist toen de trein van Venlo er des morgens over was. Bij of onmiddellijk na den aanleg van deze lijn is datzelfde nog eens geschied. Ge lukkig hebben er geen persoonlijke ongeluk ken plaats gehad, doch het geheel zal niet zoo spoedig hersteld zijn, evenmin als de treinverbinding en aansluiting met het zuiden. VI aardingen. Vrijdagavond is de lees zaal van den volksbond Vereeniging tegen drankmisbruik afdeeling Vlaardingen, VI.- Ambacht," geopend. De heer P. vanDussel- dorp hield eene toespraak. De local iteit is niet groot, maar maakt «en goeden indruk. Maassluis. In een huisgezin alhier, waar van de moeder acht dagen geleden door de pokken werd aangetast, hebben zich nu nog vier gevallen van die ziekte voorgedaan. Pernis. Het is gebleken, dat het cholera geval dat alhier is voorgekomen, en waaraan de zieke is overleden, was cholera nostras. 's-Gravenhage. De prins en de prinses van Wied, vergezeld van hun oudsten zoon, brachten gisterochtend een langdurig bezoek aan de sporttentoonstelling te Scheveningen. De vorstelijke familie van "Wied is voorne mens deze week naar Neuwied terug te keeren. De secretaris der Spaansche legatie is zoo goed als hersteld van de verwondingen, hem in het bekende tweegevecht toegebracht. Amsterdam. Dezer dagen is het pro gramma verschenen van de samenkomst van belangstellenden in de ziekenverpleging, welke op 4 en 5 October a.s. alhier zal gehouden worden, tenzij de gezondheidstoestand te Amsterdam onverhoopt ongunstig mocht wor den, in welk geval de samenkomst zal worden verdaagd. Het congres zal twee dagen duren en Dins dag met eene openingsrede van de voorzitster, jonkvrouw Jeltje de Bosch Kemper, en een inleidend woord van dr. Van De\enter wor den geopend. De volgende onderwerpen zijn aan de orde gesteld en zullen door de heeren, wier namen daarachter volgen, worden ingeleid. Op Dinsdag 4 October: De eiscben aan de adspirant-verpleegsters en verplegers te stellen, dr. W. P. Ruijsch. Opleiding en vorming, onderwijs, leer boeken en materiaal, dr. G. van Brakel en dr. P. J. Rotgans. Het verplegen in de ziekenhuizen en de stoffelijke belangen der verpleegster, J. van Deventer Sz. Examen en diploma, dr. P. J. Barnouw. Op "Woensdag 5 Octoberhistorisch over zicht der ziekenverpleging, dr. H. Pinkhof. Opleiding tot speciale onderdeden der ziekenverpleging, dr. D. L. van Wely, (kinder verpleging), dr, G. C. Nijhofl, (kiaamvrouwen- verpleging), J. van Deventer Sz., (krankzin nigenverpleging). De middelen die ten dienste staan om de gediplomeerde ziekenverpleegster op de hoogte te houden van de nieuwere eischen der weten schap, dr. G. Waller. a. Gemeentelijke ziekenvei pleging, dr. P. H. van Eden. 1 b. Verpleging der zieken in eigen woning, dr. C. F. J. Blooker Jr. en dr. H. C. Peeters, Gheel (Belgie). c. Wijkverpleging, ds. A. Voorhoeve en prof, dr. W. M. Gunning. Hulp bij plotselinge ongevallen, dr. C. B. Tilanus. Na afloop van de samenkomst zal iri hei Paviljoen in het Vondelspark een gemeen schappelijke maaltijd gehouden worden. Internationale Sporttentoonstelling te Scheveningen. Blijkens het reglement van orde betreffende de definitieve sluiting der internationale sport-, visscherij- en paardententoonstelling te Sche veningen, zal die sluiting geschieden op Zondag 2 October, des namiddags ten 5 ure, De tuin en galerij wordt des avonds ten 10 ure ge sloten. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal de uitreiking der medailles geschieden op 1 October. De voorstellingen van schaakspel met levende figuren zullen plaats hebben op Don derdag, Vrijdag en Zondag, des avonds te 8 uur, in de feestzaal van de sporttentoon stelling. De schaakwedstrijd met' af- en aanspel, op Zondag 2 October, zal gevoerd worden om 3 prijzen, te wetenkunstvoorwerp ter waarde van f 25 en eene verguld zilveren medaille; dito dito f45 en eene zilveren dito; dito dito flö en eene bronzen dito. Inleg- geld f2,50. De kunstvoorwerpen zijn uitgeloofd van wege de sporttentoonstelling, de medailles door den schaakbond. De schaakbond heeft de leiding van den wedstrijd op zich genomen. Alle schaakliefhebbers worden dringend uitgenoodigd door hunne aanwezigheid en deelneming het slagen dezer schaakfeesten ie helpen verhoogen. Eeue schaakbijeenkomst, gewijd aan simul- taanspel met tombola-wedstrijd, zal op Zater dag, des avonds te 8 uur, in de feestzaal van de sporttentoonstelling gehouden worden. De tentoonstelling werd Zondag bezocht door 9273 betalende personen. Yan 1825 dezer gingen 30,258 en van 4 Juni tot 25 dezer 593,315 personen door de tourniquets. Kunst en Wetenschap. In Dordreelits museum zijn tlmns een 40-ta! schilderijen, eenige landschapstudies en een paar portretten ten toon gesteld, nagelaten door wijlen onzen stadgenoot den kunstschilder C. Gips Az. Zaterdag is in den Haagschen «Kunstkring" eene tentoonstelling geopend van aquarellen en teekemngen der welkende leden en, tegelijk, van schilderijen en aquarellen alleen van P. P, Rink «indrukken en herinneringen uitSpanje en Italië". De heer Julius van de Sande Bakhuijzen heeft op de aquarellen-tentoonstelling te Dresden een eere-diploma \erkiegen. De Nedeilandeis, die aan het 10e congres voor geodesie deelnemenhetwelk gisteren te Brussel geopend is, zijn de heeien prof. dr. H. G. van de Sande Bakhuijzen, te Leidendr. J. Bosscha, te Haarlem G. an Diesen, inspecteur van den "waterstaat; E, Kwisthout, ingpineur-venficateur van het kadaster, te Roermond; piof. dr. J. A. C. Oudemans, te Utrecht, en prof. dr. Ch. M. Scliols, te Delft. Gemengde Berichten. De vet vaat rhgers der valsche Belgische bankbil jetten te Paujs zijn tot dus vei met on'dekt. Een uitvinder te St.-Petersbuig heefteen uur werk samengesteld, drt tevens een phonograaf bevat De wijzei plaat stelt een menschelijk gelaat voor. waarvan de mond de men aankondigt en verscheidene zinnen hei haalt, nadat men ze met het instrument voor den mond heeft uitgesproken. Te New-Yoik is door een gerucht van hrand een paniek ontstaan in een synagoge van drie vei- diepmgen, waarin duizend personen mepst vrou wen, het joodsih nieuwjaai vierden,- daardoor ontstond een verschrikkelijk gediang op de Hap pen, waarbij velen ondei den voet taakten, zoodat vier personen zijn gedood en twaalf zwaar gewond. PER TELEGRAAF. 'l.GBITBIHAfiE, 27 September. Tweede Kamer. Bij de algemeene strekking van het adres van antwoord op de troonrede bleek dat het Jeerplichtontwerp eeist komt na het ontwerp kiest eclit, dat de regeering spoedige behandeling van kiesrecht wenscht. Over de pnot iteit der behandeling zal zij eerst advi- seeren als het kiesrecht en andere wetten in staat van wijzen zijn. De legeiwet wacht op afdoening der organisatie van de landmacht. Door den beer Van Nunen werd geconsta teerd dat het landsbelang eischt, behalve het kiesi'echt, ook de andere ontwerpen met de regeering af te doen. Bij paragraaf 3 stelde de heer Tqdens een amendement voor om de prioriteit van het kiesrecht uit te spreken, dat echter verwoi- pen werd met 72 tegen 14 stemmen. De paragraaf werd onveranderd goedgekeurd, evenals het geheele adres, dat de Koningin- Regentes zal worden aangeboden. Stedelijk Nieuws. BURGERLIJKE STAND. Geboren s 24 September. Pieter, zoon van W. Sandets en G. van 't Wout, Hoofd straat. Cornells Francïscus Albertus, zoon van K. G. Vrauwdeunt en P. M. Nieuwaard, Singel. 25. Martinus Hendrikus, zoon van H. van Oosten en M. M. Ostkamp, Konijnen- buurt. 27. Johan Diederich, zoon van P. J. Hansier en M. F. Dukker, Lauromtraat. Jverleden24 September. Elisabeth Geertruida Beukers, oud 54jaar, echtgenoot van J. A. Cool, Kortlandstraat. 25. Petro- nella Hillegonda Maria Blonk, oud 2 jaar, V laar ding erstraat. Maria Willemina van den Witteaboer, oud 73 jaar en 7 maanden, weduwe van J. Blok, Grof baan. 27. Theodorus Petrus Maria Wirxel, oud 11 maan den, Koterstraat.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3