Geyeilis en verteciTeIromïê fseierel Gemengde Berichten. Laatste Berichten. ristisch zangspelsDe Wraak van het Regi ment", waarvan tekst en muziek beide zijn van de hand van den heer Joh. C. Visser. Bedoeld zangspel is te Rotterdam meermalen met grooten bijval opgevoerd; de componist heeft voor Maandag de leiding -welwillend op zich genomen. Het is aan geen twijfel onder hevig, of de gunstige beschikking, waarbij ook niet-leden der vereeniging tegen betaling toegang wordt verschaft, (zie advertentie) zal een groot aantal bezoekers lokken. De uitmuntende krachten, waarover sOrpheus" beschikt, waarborgen een geuotvollen avond. Het gevolg der Koninginnen naar Weimar is samengesteld als volgtbaronesse Van Hardenbroek van Bergambacht, grootmeeste res; jonk vrouwe Van de Poll, sur-intendante van Koningin Wilhelmina; baronesse Ren- gers, hofdame; Miss Saxton Winter, gouver nante graaf Schimmelpenninck, groot meester, opperkamerheer; jhr. De Ranitz, jhr. Van de Poll, adjudanten jhr. mr. Gevers Deynoot, referendaris van het kabinet. Den lOn October verlaten de Koninginnen Weiinar en gaan dan naar Arolsenvan daar enkele dogen later naar Steinfurt. Na het bezoek aan Weimar keeren de heeren Schimmelpenninck en De Ranitz naar Nederland terug en zullen ridder Huyssen van Kattendijke, kamerheer, en jhr. Boreel, ordonnans-officier, de Koninginnen vergezel len bij de bezoeken te Arolsen en Steiafurt. De minister van binnenlandsche zaken heeft naar aanleiding van het vooikomen voor mond- en klauwzeer in sommige gemeenten van Limbuig, Zuid-Holland en Zeeland de aandacht van de commissarissen der Koningin gevestigd op het belang, dat voor de veehou ders, vooral voor hen wier vee geweid wordt in de nabijheid van besmette streken, gelegen is in eene spoedige stalling van hun vee, aan gezien de smetstof van genoemde veeziekte zich blijkens de ervaring zeer snel van de eene weide naar de andere kan verspreiden. Der halve moeten de \eehouders in hun eigen belang door de burgemeesters aangespoord worden tot opstalling van hun vee, zoodra de belangen van het bedrijf dat maar eenigszius toelaten. Vooral acht de minister dit noodzakelijk in gemeenten, waar reeds mond- en klauwzeer voorkomt. Thans zijn verschenen de verslagen der staatscommissie voor de arbeids-enquête: io. van de eerste afdeeling betreffende de maat schappelijke toestanden der arbeiders, in ver band met de zieken-, begrafenis- en andere verzekerings- en onderstandsfondsen, niet aan eenige onderneming of inrichting van nijver heid verbonden, deel III ('s-Gravenhage)2o. van de derde afdeeling betreffende Amsterdam. De regeering is voornemens jaarlijks eene ©fficieele uitgave te doen in den geest der Engelscbe blue-books van verslagen over de rijkslandbouwproefstations, proefvel den enz. Wij vernemen, dat de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op een nader te bepalen dag, een feestmaal zullen aanbieden aan den nestor van dat staatslichaam, den luitenant-generaal P. G. J. van der Schrieck, die onlangs den 80-jarigen leeftijd heeft bereikt. (Dagblad.) Op de gemeenschappelijke lijnen der S. S. en H. IJ. S. M. zijn in de treinen der H. IJ. S. M. de abonnementskaarten derS. S. ook geldig tot ultimo December 1892 op de lijnen RotterdamEsschen, Arnhem—Eist enKes- sen-Bemmel Nijmegen. Het hoofdcomité van het Roode Kruis heeft aan de comité's herinnerd, dat wanneer ter verpleging of verzorging van cholera-lijders in hunne gemeenten (of zoo daar geene geval len voorkomen, in naburige gemeenten) be hoefte mocht bestaan aan- materiaal of per soneel, zij beide ter beschikking kunnen stel len, zoolang daarin niet door anderen wordt voorzien. Voorts dat, wanneer voorlichting en nulp gevraagd mocht worden, de cnnitë's zich daartoe tot het hoofdcomité kunnen wen den, dat dan alle aanvragen ten spoedigste zal onderzoeken en daaraan, zoo het noodig blijkt, zal voldoen. Te Rotterdam is een valsche rijksdaalder in beslag genomen. Bij den gemeenteraad van Kralingen is in gekomen het rapport van B. en W. in zake de door de regeering voorgestelde vereeniging van die gemeente met Rotterdam. Daarin wordt, na uitvoerige uiteenzettingen, als het oordeel van B. en W. uitgesproken: lo. dat de opheffing van Kralingen niet noodzakelijk is en voor de inwoners van een zeer groot gedeelte dier gemeente zeer scha- Jelijk zou zijn; 2o. dat het aan den raad en de commissie uit de ingezetenen voorgelegde wetsontwerp niet in het algemeen of plaatselijk belang van Rotterdam of Kralingen is te achten; en 3o. dat de opheffing der gemeente in strijd met den geest der gemeentewet en alzoo onrechtvaardig zoude zijn. B. en W. voegen hier nog aan toe, dat zij bereid zullen gevonden worden om eene ge deeltelijke grensregeling te bevorderen, wan neer daarmede beoogd en verzekerd wordt, dat de verbetering van de waterverversching iu den Voorpolder door de gemeente Rotter dam in een korter tijdsverloop zal volbracht worden dan hun dit mogelijk zal zijn en de zelfstandigheid van het overschietende ge deelte der gemeente daarbij verzekerd is. Te Deventer werden in de vorige week bij een winkelier twee valsche guldens in betaling gegeven. Niettegenstaande het aantal verwondingen niet minder bedraagt dan 14, waaronder be hoort het gedeeltelijk verlies van den neus, was de toestand van den heer F., op wien Woensdagnamiddag te Leiden een moord aanslag werd gepleegd, gisteren vrij bevre digend, en is het levensgevaar, althans voor het tegenwoordige, geweken. De verwonde werd niet aangevallen op de openbare straat, maar de aanrander, waar- schijnlijk toen reeds met minder vriend schappelijke bedoelingen bezield, had zich aan de woning van zijn slachtoffer doen aanmelden. Als bewijs tot welke speculaties de cholera- epidemie te Hamburg aanleiding geeft, kan dienen, dat te Amsterdam groote biljetten zijn aangeplakt van den volgenden inhoud: Cholera Hamburg. Van de personen, die geregeld onze Bodega's te Hamburg bezochten, of zich van onze wijnen en cognacs be dienden, werd tot heden nog niemand door de cholera aangetast. HH. doctoren erkennen ook de groote waarde onzer wijnen en cognacs. The continental Bodega-company. Een 29-jarig man te Amsterdam, die op het punt stond naar Amerika te vertrekken, kwam Donderdag aan de politie mededeelen,^, dat bij in een bierhuis in de Pijlsteeg f 7(JÖ met kaartspel had verloren. Op verschillende plaatsen in Zuid-Drente is de typhus uitgebioken. Deze ziekte isiuvrq hevige mateheerschende te Dalen en Schoone- beek. 1 De directeur der weesinrichting te Neer bosch heeft besloten, zoolang op enkele plaatsen \an ons land gevallen van cholera voorkomen, geen nieuwe weezen ter verple ging op te nemen. Wij vestigen gaarne de aandacht onzer lezers op een keurige uitgave van de heeren* gebroeders Cohen. Het is namelijk een goedkoope editie van Stanley's beroemd weik: »In Afrika's Don kere Wildernissen", benevens dat van Jephson over vEmin Pacha". Keurige illustraties, heidere druk, en dit alles voor twaalf en een halven cent per aflevering, dit grenst in ons land aan het ongelooflijke. Maar de uitgevers zijn zeker overtuigd, dat de oude lust voor iectuur, als die zij thans aanbieden, bij het Nederiandsche volk nog onverzwakt bestaat. Nu het lees- seizoen weder is aangebroken, zal zeker menigeen zich deze kostelijke uitgave, 'tzij voor zich alleen, 'tzij in vereeniging met andere leeslustigen willen aanschaffen. Zestig afleveringen, dus ongeveer 4800 pagina's druk voor drie rijksdaalders, dat is een fabelachtig lage prijs, vooral voor een inhoud, zoo dege-1 lijk en boeiend als de werken van Stanley en Jephson bevatten. Wij wenschen den wakkeren uitgevers het beste succes op hun onderneming toe. Een bundel proza en poëzie, onder den titel «Bont gewoel", bijeengebracht door den heer J. A. Holtrop, verschijnt bij Schille- mans en Van Belkum (Thieme's boek- en muziekhandel) te Zutfen. De bundel bevat tal van vooi drachten, waaronder er zijn, die grooten bijval verwierven; we noemen slechts »De wedstrijd in het reciteeren", van Henny »Een portie ijs", van Ruys; »Op de Hooge Sluis", van W. van Zuylen»De Sandwich man", van Coppée. Het bundeltje is keurig uitgevoerd en kost slechts een gulden vijf en negentig cents. Botterdam. Bij het bestuur van het departement der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" alhier zijn plannen in bewer king tot oprichting van een volksbadhuis. De gemeenteraad heeft Donderdagmiddag zonder hoofdelijke stemming al de voorstellen van de agenda goedgekeurd, o. a. de plannen voor de gebouwen en machinerieën van het nieuwe oostelijk stoomgemaal, begroot op f145,000. Voorts is besloten de bezitting in den polder Cool van l3/t miliioen wederom te vermeerderen met een groot weiland, dat van den heer D. J. Copper is aangekocht voor f90,128. Amsterdam. Onder leiding van den voorzitter, den heer A. E. van Kempen, werd Donderdag in het gebouw der maatschappij van den werkenden stand alhier de eerste jaarvergadering der vereeniging van christ. patroons gehouden, die geopend werd door den voorzitter met een schets van het o ne slaan der vereeniging en een uiteenzetting van haar doel. Deze rede werd met applaus begroet. Aan de orde was allereerst de verkiezing van een vast bestuur. Het voorloopig bestuur bestaat uit hh. A. E. van Kempen, Leiden, voorzitter, W. Hovy, Amsterdam, vice-voorz., H. Groene- wegen, Amsterdamsecretaris, J. G. van Schaardenburg, Dordrecht, penningm., A. Dingemanse, Middelburg, H. H. van Dijk, Utrecht, G. J. Knottenbelt, Bameveld, A. van Namen Hz., Zwijndrecht, A. W. Schip pers, Vlaardingen, D. Schut, H. Waller, J. A. AVormser, Amsterdam. Dit voorloopig bestuur werd in deze ver gadering definitief benoemd. Bij de statutenwijziging werd bepaald, dat de vereeniging zal heeten sNederiandsche patroons-vereeniging »Boaz", gevestigd te Amsterdam", en dat mede als patroons be schouwd zullen worden commissarissen en directeuren of beheerders van nijverheid-en landbouwbedrijven. Ds. F. van Gheel Gilde- meester sprak na de pauze over Werkver schaffing". Be heer 4ran Gheel Gildemeester prees de verstandige werkverschaffing aan op het voet spoor van den Haagschen christelijken volks bond: afdeeling werkverschaffing, waarover de directeurde heer Huurmaneenige mededeelingen deed en waaruit bleek, dat voor het doel in 1890/91 f23,700 en in 1891/92 f25,000 aan giften inkwamen. De heer Kater, uit Utrecht, oordeelde, dat met deze beoefening der philanthropie de alge meens toestand nimmer gezond kan worden. Ten plattelande zou dergelijke werkverschaf fing veel bezwaren ondervinden. De heer Waller, van Amsterdam, was van gevoelen, dat men de oeconomische en politieke quaesties niet uit het oog moest verliezen. Hij wilde nimmer een werkverschaffing, als hier besproken, door den staat toegepast zien. Zonder een bepaalde conclusie aan te nemen, werd in het algemeen instemming betuigd met de denkbeelden van den heer Van Gheel Gildemeester. Nijmegen. Voor den onlangs gestichten ontsmettingsoven alhier heeft de minister van binnenl. zaken op een desbet-efïende vraag door het gemeentebestuur eene bijdrage in de kosten van bouw, welke pl. m. f5000 bedragen, van f1500 toegezegd, mits ook besmette goederen uit omliggende gemeenten tot desinfectie in dien oven worden toegela ten en een verordening tot regeling van het gebruik en het tarief door den gemeente raad worde vastgesteld, welke vooraf aan de goedkeuring van den minister worde onder worpen. De gemeenteraad heeft die voorwaarden aanvaard. Zutfen. Een familie alhier had besloten eens een pleiziertocht per boot naar Amster dam te ondernemen. «Het geld was er voor disponibel", om met Janus Tulp te spreken en reeds dagen te voren verheugde men zich in het vooruit zicht van het genot, dat men in de drukke stad aan het IJ zou smaken. De gewichtige dag kwam Vrijdagavond ging men tijdig slapen, want de Jhr. Coenen zou reeds Zaterdagmorgen om 5 uur ver trekken. Men moest dus vroeg uit de veeren en het was nog donker, toen de familie, welke uit vijf personen bestond, zich op we" begaf naar den IJsel. Ginds lag de boot van De Gruiter, die de pleizierreizigers naar Amsterdam zou brengen. Men betrad de loopplankeen vijfmaal herhaalde doffe slag volgde, gegil en men zag niets meer. Door de duisternis misleid was de geheele familie te water geraakt Door spoedige hulp slaagde men er inde drenkelingen op het droge te brengen, die echter thans in plaats van naar Amsterdam, naar huis en naar bed gingen. Het pleizierreisje, waarop men zoo lang ge wacht had en waarvan men zooveel verwacht had, was in het water gevallen. (Z. Ct.) Internationale §porttentoonstelIIng te Schevenlngcn. Een vrij talrijk getal schaakliefliebbers, velen met hunne dames, waren Donderdagavond tegen woordig bij de eerste voorstelling van het schaak spel met levende figuren in de feestzaal van de sporttentoonstelhng. De ruimte voor het schaakfeest afgezonderd, bood een schilderach- tigen aanblik in zoover de edelen, krijgslieden, ridders en pages, die de verschillende stukken voorstelden, door hunne oorspronkelijke en prach tige kleedij een kleurrijke groep vertoonden. Vooral viel in het oog de bijzondere zorg aan het gewaad der «Koningen" besteed en ook de pionnen, voorgesteld door jonge meisjes, zagen er allerliefst uit in hun jongens-kostuum. 't Was een eigenaardig gezicht al die figuren zich over den schaak vloer te zien bewegen op het commando van een der leiders die aan weerszij den van het bord op een stelling geplaatst waren. Voor menschen, die, gelijk deze figuranten, van het schaakspel geen of weinig begrip heb ben, ging het verplaatsen op de velden van het schaakbord niet zonder moeilijkheden gepaard en menigmaal ging er dan ook onder de aan dachtige toeschouwers een luid gelach op, wan neer b.v. de raadsheer in zijn magistraten-toga in rechte in plaats van schuine richting voor-of achterwaarts stapte of wanneer de Koningin met den rug in stede van met het gelaat naar Z. M. gekeerd stond. Zoo nu en dan moest er een stuk door een der toeziende schaakkenners op zijn plaats gezetbeter gezegdgeduwd worden. Donderdagavond werden interessante zetten uitgevoerd, welke door de spelers vooraf aan de aanwezige werden afgekondigd. De paarden werden in dit spel voorgesteld door zwaar geharnaste ridders en de kasteelen door krijgslieden met een afbeelding van een toren op de mouwen. Verscheidene personen hebben zich bezigge houden met de vraag wanneer de parapluis, die ons hier te lande een groot deel van hel jaar be geleidt, werd uitgevonden. Volgens onderzoek werd zij in het jaar 800-voor het eerst gebruikt. Want in dit jaar zond bisschop Arno van Salz burg zulk een voorwerp tot gesciienk aan bisschop Alenin van Touis met de volgende woorden: «Ik zond u eet'vv. een beschutting, opdat bet uw hoofd bescherme voor regenbuien". Volgens dien zin moest de parapluis dien tijd een nieuwe uit vinding geweest zijn. Er is een statistiek opgemaakt hoeveel aard appelen jaarlijks inde verschillende landen gebruikt worden. Zoo worden verbruikt in Duitschland 235 miliioen centenaars, Frankrijk 113, Rusland 110, Oostenrijk-Hongarije 87, Vereenigde Staten van Noord-Amerika 47, Ierland 39, Engeland 20, Belgie 23, Zweden 16, Nederland 15, Italië 7, Noorwegen 6, Denemarken 5, Portugal 3 cn Spanje 2 miliioen centenaars aardappelen. Van gister- tot hedenmiddag zijn te Ham burg 47 cholera- en 17 sterfgevallen aange geven; daaronder zijn er van gisteren 30 aangetasten en 7 overledenen. Vervoerd zijn 57 lijders en 7 lijken. Gisteren zijn te Parijs en in de voorsteden 35 cholera- en 14 sterfgevallen aangegeven. Verkocht1 October. NotarisP. J. Lau. Een branderij (anderhalve), met gistpakhuis, koelbak, open plaats, erf en weg, aan den Noord- vestsingel in 's-Gravenland, te Schiedam, wijk B, no. 93, groot 0.5 aren 24 centiaren, in veiling f4350, verkocht voor f5200. Een aandeel, gioot f 1000 volgefourneerd, in de naamlooze vennootschap den stoomkorenmolen «De Draak", in veiling f 100, vei kocht voor f200.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2