uitgeve¥TT odé. Maandag 3 October. Tweede Blad Feuilleton. GbEREIX A". 3892, N°. 8113. esenveertig-ste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsche Berichten. GRIEKENLAND. abonnementsprijs, per kwartaal Jrauco per postdoor het geheele Kijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. B U It 13 A BOTËRI'kBAt'r, B 2». Advertentieprijs: van 1—10 p»oiw regels met inbegrip van eene Courant. f .10, Iedere gewone regel meer- O.io Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F It A N K K IJ K. Evenals te Rouaan, zal ook te Havre een protest-vergadering tegen den voorgenomen aanslag op de tarieven (de Fransch-Zwitser- sche handelsovereenkomst) gehouden worden. Baron Piérard, een afgevaardigde, heeft het denkbeeld opgeworpen. Het gerucht loopt, dat de heer De Lanessan als gouverneur-generaal van Indo-China zal worden vervangen en weldra naar Frankrijk zal terugkeeren. Terwijl in de afgefoopen maanden alle politieke gebeurtenissen heeowijzen naar een bevestiging der republiek, heeft Don Carlos die ook Fransch pretendent is, zooals men weet het noodig geacht, te Budapest aan een journalist te verklaren dat hij volstrekt ■niet afziet van zijn aanspraken opdenFran- schen troon. Het is mij zeer hard gevallen voegde de prins er bij gedwongen te zijn, ver van Parijs te leven Het Journal des Débats schrijft: »Een der ochtendbladen meldt, dat de heer 'Liebknecht te Lyon aanzegging zou outvan- geu hebben van een regeeringsbesluit dat hem het verdere verblijf op Fransch grond gebied ontzegdeen dat de Duitsche socialist vervolgens door de politie over de grenzen 4s gezet. »Dit bericht is geheel en al onwaar. De lieer Liebknecht is vrijwillig uit Lyon ver- tiokken, hij beeft Frankrijk verlaten op den dag dien hij reeds te voren voor zijn terugkeer -naar Duitschiand had vastgesteld, en de re- .geering is noch direct noch indirect in dezen tnsschen beide gekomen. Na te Mühthattsen een redevoering gehou- den te hebben in een vergadering van socia listen, is de heer Liebknecht naar Freiburg ■vertrokken. Hij zal voordrachten houden n alle plaatsen waar hij zich ophoudt op zijn reis naar Berlijn. Bij een interview met een redacteur der Temps verklaarde de Duitsche afgevaardigde, geen voorstander te zijn van een weder afstaan zrjxjZLXKSUMxsae b van Elzas-Lotharingen aan Frankrijk. Het tegenwoordige rijksland zou naar zijn gevoelen een autonome staat moeten worden, ingericht als een Zwitsersch kanton en natuurlijk neutraal. Donderdag kwamen te Parijs en in de voor steden 40 cholera- en 20 sterfgevallen voor. Twee eskadrons van het 47e dragonder regiment, te Carcassonne in garnizoen, zijn op weg naai Carmaux, om daar twee com pagnieën infanterie te vervangen. Dit bericht werd door de grevisten met groote opgewondenheid ontvangen. BELGIS. Gisteren kwamen te Brussel en in de voor steden 7 cholera- en 7 sterfgevallen voor. ENGEIAO. De Londensehe correspondent van de 2F. R. Ct, schrijft van gisteren: De anti Parnellisten hebben eene verga dering gehouden te Dublin en besloten lot het uitvaardigen van een uitvoerig manifest aan het volk, dat door Mac Carthy is onder teekend. In het manifest wordt eerst de geschiedenis der Home-Rule-beweging gege vendaarna wordt er in uitgedrukt iet vertrouwen dat Gladstone's Aome-rufe-plan het Iersclie volk zal bevredigen, en ook, dat het met allen gewenschten spoed zal tot stand komen. De nationalisten vreezen het verzet van het Heerenhuis niet. Mocht het Heerenhuis, ten spijt van de lessen der ge schiedenis, de voorschriften van het gezond verstand, in het home-rule-ontwevp terneder- gelegd, verwerpen, dan zullen er maatregelen genomen worden, niet alleen om het tot stand komen er van toch te verzekeren, maar tevens om het Heerenhuis zelf onschadelijk te maken. Ten slotte vraagt het manifest met aandrang om de hulp der volkspartij. De anti-Parnellisten doen op de Home- rulers in het buitenland een beroep orn gel den ten behoeve der uitgezette pachters, ter wijl zij met vertrouwen de wetgevende maatregelen der nieuwe regeering afwachten. De minister van binnenlandsche zaken moet besloten hebben de volksmeetiDgs op Trafal gar Square toe te laten. D 1 I S C H L A S D. Het gerucht, dat de onderhandelingen over een Russisch-Duitsch handelsverdrag mislukt zijn, wordt tegengesproken, met de mede- deeling dat vóór Mei van het volgend jaar geen beslissing is te wachten. Ter nagedachtenis van dr. "Windthorst, den overleden aanvoerder der Centrum-partij, zal in het westen.van Berlijn eene katholieke •St.-Ludwigs-kerk gebouwd worden. RUSLAND. Het departement van buitenlandsche zaken heeft aan Noorwegen een scherpe nota ge zonden, en wel naar aanleiding van eene botsing bij een feest te Hammerfest, ont staan tusschen eenige bewoners dier stad en een gezelschap Russen, en zich tevens beklaagd over de houding van een deel der Noorsche pers, welke door haar toon tegen over Rusland oorzaak van het standje zou zijn geweest. Uit een onderzoek der Noorsche regeering schijnt gebleken, dat de Noren werkelijk de aanvallers waren geweest. In 8 gouvernementen breidt de cholera zich weer uit. Tot 24 September zijn er, blijkens ofilcieele gegevens, in het gansche rijk 485,640 personen door de ziekte ten grave gesleept. -De jziekte „jnopt ook zijn uitgebroken in het gouvernement Iwangorod, waar eene aan zienlijke troepenmacht ligt. De Petersburgsche Nowosti meent uit goede bron te weten dal de sultan van Turkije vorst Ferdinand van Bulgarije niet iu audiën tie zal ontvangen. Binnenkort zal dooi* een ministerieele com missie worden beraadslaagd over de vraag of de oprichting vau een ministerie van land bouw gewenscht is. Reeds zijn enkele ambte naren naar het buitenland vertrokken om zich op de hoogte te stellen van de inrichting en de werking van verschillende ministeries van landbouw in het westen van Europa. Ook zal een inrichting in 't leven worden geroepen waar de boer een landbouwwetenschappriijke opleiding zal kunnen ontvangen en waar onder richt zal worden gegeven in plant- en dier kunde, werktuigkunde, meteorologie en schei kunde. Aan deze inrichting wordt verbonden een landbouw-proefstation. OOSTENRIJK. In de Hongaarsche Kamer interpelleerde de heer Kovaes gisteren den minister-presi dent of het drievoudig verbond, dat zoo groote offers eischt om den vrede te waarborgen, nog steeds bestaat met gansch zijn ernstig karakter. Tot motiveering dier vraag herin nerde hij aan de troonrede van 41 November 4894, waarin de keizer-koning zeide dat de staatkundige toestand te wenschen oveiliet en dat daarom de bewapening niet kon ge staakt worden. Verder wensehte hij ook te vernemen of de regeering voornemens is, dit jaar uitdrukkingen te vermijden, welke vrees kunnen veroorzaken, ondanks de verzekering dat het drievoudig verbond een machtige waarborg voor den vrede is. De oud-Czechische leden van den Boheem- schen Landdag hebben thans een adres aan de regeering gezonden, waarin zij alleen aan dringen op het gebruik der Czechische en Duitsche talen bij de rechtbanken. De Duitsche leden van den Landdag hebben in eene giste ren gehouden vergadering besloten getrouw te blijven aan het Duitsch-Czechisch vergelijk, en bij de regeeriug aan te dringen dat nog ia de tegenwoordige zitting voorstellen wor den ingediend om de afscheiding der Czechi sche en Duitsche districten voorgoed te regeleu. BCKESIE. Uit goede bron wordt thans verzekerd dat het huwelijk van den kroonprins met prinses Marie van Edinburg den 40n Januari as. te Sigmaringen zal voltrokken worden. Volgens de Neue Freio Fresse heeft de minister van buitenlandsche zaken in een rondschrijven allen buitenlandschen vertegen woordigers gelast bij de betrokken mogend heden op te komen tegen het besluit der Bulgaarsche regeering, om de Grieksche scho len iu het vorstendom te sluiten. Dit acht de minister een verkrachting van het verdrag van Berlijn en van een onlangs aan de Gi iek- sche regeering afgelegde belofte. De tusschen- komst der mogendheden, die het verdrag van Berlijn teekeuden, wordt ingeroepen ten be hoeve van de Grieksche bevolking in Bulgarije. AFRIKA. Uit Aden wordt gemeld dat de slavenhandel in Oost-Afrika ziel weer onrustbarend uit- 4. Vluchten met den minnaar, en heden nog?" bracht zij eindelijk uit. »Weet gij, Julie, dat ook ik, heden juist zeven en dertig jaar geleden, reet een minnaar het ouderlijk huis ontvlucht ben Verrast keek Julie haar aan. ï'tWas op een voorjaarsdag," vervolgdo de oude vrouw, seven schoon ais deze. Wij wacht- ten den nacht af en ik ging er van door met den jongen Iteuber, ik, de dochter van een geacht advocaat uit Reichenbach. Belden waren wij nog jong, zeer jong, en alles was voor ons nog rozengeur, zooals da dichters zingen. Yereenigd «meenden wij het hoogste geluk tegen te gaan. Wij trokken te zaraen de wijde wereld in, en toen onze geringe middelen waren uitgeput sloten wij ons aan bij een teizend tooneelgezel- schap. Men nam ons op, omdat men ons gebruiken kon. Ik bemerkte spoedig, dat ik meer talent dan de anderen bezat, en ik was daar trotsck op. Ik wijdde mij ijverig aan de tooneelkunst, maar had met dat al een treurig leven. Van stad tot stad trokken wij voort. Gering waren de inkomsten en gering ook voedsel eu verplegingdie wij genoten. Erger hinderde mij het gezelschapwaarmede wij moesten omgaan. Nog ril ik er van, als ik bedenk in welken poel van gemeendheid ik mij gestort hadikhet jonge, welopgevoede meisje Zooveel maar mogelijk was, scheidde ik mij van de anderen af en hechtte mij te inniger aan mijn Reuber, met wier. ik reeds verbonden was. 'k Begon echter maar al te ras te bespeu ren, dat hij niet was, wat ik mij van hem had voorgesteld. Ik zag hem dikwijls in het bijzijn der andeien, instemmende in hunne ruwe liede ren en deelende in hunne woeste drinkgelagen. Met hen bracht hij ons laatste geld zoek en meer dan eens zag ik hem beschonken. Ver- wijtingen van mijn kant beantwoordde hij met spot ep hoon. In den volgenden herfst kreeg ik een dochtertje. Dat was voor mij eene uitkomst in mijne ver latenheid en ik schepte weer nieuwen moed. 't Was ook zijn kind en voor haar zou hij doen, wat hij voor mij niet wilde zich beteren. Docti wederom hoe vreesehjk had ik mij bedrogen 1 Ik was nog lang niet aan het eind van mijn lijdensweg. Aan. mijn smeeken om met dit gezelschap te breken gaf mijn man in eene goedige bui eindelijk toe. Wij reisden heimelijk af en trokken naar Leipzig, waar wij een onderkomen vonden in eene kroeg. Ik ging uit om werk te zoeken, en het gelukte mij werkelijk bezigheden te vinden, waar ik mijn kind bij mij kou houden. Toen ik met mijn eerste werkloon, blijmoedig gestemd, weer ons verblijf opzocht, klonk mrj van buiten al een woest getier in het oor. Onder de vele ruwe stemmen heikende ik ook die van mijn man. Ach, ook de andere herkende ik ras; het waren die van onze voormalige gezel len. Toen ik binnentrad, werd ik met spottend gelach ontvangen. Het werd mij spoedig dui delijk, dat Reuber mij veriaden had en onze woonplaats aan zijne vrienden had geopenba.ud. Geheel verslagen sloop ik naar mijn vertrekje; mijn man volgde mij en zag, hoe ik daar in snikken uitbaistte. Hij begon zich daaiovet boos te maken, te schelden en het einde der scène was, dat hij mij sloeg. Dat was te veel. Mijn geduld was nu len einde. Ten hoogste verbitterd, dat hij zich niet ontzien had zijne vrouw, de moeder van zijn kind, te mishandelen, pakte ik in stilte mijne zaakjes bijeen, nam de kleine op den arm en vluchtte bij nacht en ontijd het huis uit. Nog dien eigen avond liep ik zoover mijne bentt-n mij dragen wilden. In eene aan den weg stuaude

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5