ftirnienlandsche Berichten. breidt Dagelijks komen talrijker karavanen aan met slaven uitMombuttu, Unio, Urungi, Ugogo enz. De Arabieren in Soedan hebben zich aaneengesloten tot het houden van slaven jachten en besloten in den a.s. winter een algemeenen aanval te beginnen tegen de Europeanen, daar de prijs der slaven in Wutu, Arabië en Perzië thans reeds is gestegen tot f600 voor een man van 25 a 30 en f1500 voor een jong meisje van 14 tot 20 jaar. Tot dusver worden de slavenhandelaars in water niet bemoeilijkt, daar met de Engelschen op die voorwaarde vrede is gesloten. Te Tokar passeerden in bet laatst der vorige maand drie karavanen, die zich gedurende den tocht niet minder dan 70 percent harer levende koopwaar door vermoeienis en gebrek hadden verloren. De slavenhandelaars neihen slechts verbeterde geweren en munitie in betaling aan, om aan de vuurwapenen der Europeanen weerstand te kunnen bieden. TWEEDE KAMER DER STAT EN-GENERAAL. Zitting van 30 September. Zonder stemming is aangenomen het ont werp tot vergemakkelijking, behoudens eischen van bekwaamheid, der toelating van vreemde artsen hier te lande en tot het stellen van eischen tot uitoefening van de tandheelkunde. Ue heer Zaaijer, ondersteund door den heer Land, wilde verder gaan en beslist zien, dat alleen een meer natuurkundige opleiding aan het gymnasium noodig zou zijn, om te worden toegelaten tot het tandartsexamen. De minister bestreed dit en achtte vol doende het eischen van het diploma van eind examen van gymnasium en 5-jarige hoogere burgerschool in het algemeen, zonder daaraan te verbinden de voorwaarde dat de a.s. tand arts een meer natuurkundige opleiding heeft genoten. Het amendement-Zaaijer werd verworpen. Bij eene suppletoire aanvrage voor marine stelde de minister van marine den heer Land gerust, dat de kosten voor het auxiliair eska der bezuinigd zijn op den geneeskundigen dienst en dat de gezondheidstoestand der scheepsmacht in Indië niet minder is. De onteigening van eigendommen voorde stichting van een nieuwe koopmansbeurs te Amsterdam vond heftige besti ijding uit tweeër lei oogpunt: 'lo. bij de heeren Rutgers van Rozenburg en Levy, die betoogden dat meer onteigend werd dan noodig is voor het doel 2o. bij de heeren JE Mackay en Van Vlijmen, die Amsterdams schuldenlast niet noodeloos wilden bezwaren. Tegen het inmengen in de gemeentelijke aangelegenheden der hoofd stad kwamen de heer Van der Kaay en de voorzitter op. Het ontwerp is verworpen met 43 tegen 27 stemmen. Goedgekeurd werden de suppletoire marine- begrooting en de Indische rekening over 1380, terwijl, na eenige discussie, aangenomen werd de suppletoire justitiebegrooting voor de stichting van een derde rijksopvoedings gesticht voor jongens te Avereest. De Kamer is daarna gescheiden. Het wetsontwerp tot wijziging van artikel 469 van het wetboek van burgerlijke rechts vordering, dezer dagen bij de Kamer ingeko men, strekt om zooveel mogelijk te voorko men gevallen, die zich dikwerf bij executo- rialen verkoop van roerende goederen voordoen, schuur vond ik een onderdak. Den volgenden morgen gir.g ik verder, van dorp tot dorp. Ach, Julie, dat gij het nooit moogt ondervinden hoe bitter het genadebrood smaakt. Als ik voor mij alleen had moeten bedelen, dan ware ik verhongerd maar mijn kind, mijn kind moest leven en daarom mocht ook ik niet sterven. En dan leefde er in mijn hait nog een straal van hoop: ik hoopte nog weer mijne geboorteplaats te bereiken, tot mijne ouders te zaan en hen om vergiffenis te vragen. O, hoe oprecht was mijn berouw over den dwazen stap, eens het ouderlijk huis te hebben vet laten!" De spreekster hield een oogenblik op en haalde diep adem. De herinnering aan het doorgestane leed scheen haar te zeer te ont- roeien. Eindelijk vervolgde zij op somberen tnuit uOp den avond van een ruwen winterdag belde ik aan de deur van het vaderlijk huis aan, Eene dienstmeiddie ik niet kende, opende en liet mij op mijn verzoek mijn vader te mogen n.l. dat die verkooping onmogelijk wordt ge maakt, doordat eenigen steeds voortgingen met opbieden op hetzelfde ten verkoop aan geboden voorwerp, zoodat er geen einde aan kwam en de toewijzing aan den meestbiedende niet kon plaats hebben, waardoor de executie geheel verijdeld werd. Door de nu voorgestelde wijziging zal de deurwaarder de bevoegdheid erlangen bij elk bod depot van de geboden som te vorderen, welk depot onder zijn berusting blijft, tot de verkooping is afgeloopen. "Wie niet aan dien eisch voldoet, wordt als booper geweerd. Het voorloopig verslag is verschenen over de wetsvoorstellen van de heeren Pijttersen en Schimmelpenoinck van der Ove betref fende de oprichting van Kamers van arbeid. Aan het uitvoerig verslag is toegevoegd een uitgebreide nota van den heer Levy, houdende principieele bedenkingen tegen die wetsont werpen, omdat hij den thans gekozen wette- lijken vorm acht in strijd met ons staatsrecht, een maatregel, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien en praematuur. SCHIEDAM, 1 October 1892. De inspecteur van het middelbaar onderwijs, de heer A. T. van Aken, heeft aaa burge meesters, wethouders en directeuren van scholen mededeeling gedaan van een schrijven van den adviseur aan het ministerie van binnenlandsche zaken, waarnemend inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Zuid- Holland, van den volgenden inhoud Ik heb de eer er uwe aandacht op te ves tigen, dat vele der thans in Nederland ge constateerde gevallen van cholera, evenals bij vroegere epidemieën, hunne oorzaak schijnen te vinden in het gebruik van besmet water. Aangezieu mij blijkt, dat niet altijd op alle scholen gekookt water wordt verstrekt, heb ik de eer u beleefd in overweging te geven door uwen invloed en waakzaamheid dit alom te bevorderen, en vooral in die gemeenten, die haar water oppompen uit de Maas en daarmede gemeenschap hebbende wateren, ook daar waar dat water wordt gefiltreerd. Ook zij de wenschelijkheid van de dagelijk- sclie ontsmetting der latrines op de scholen aan uwe bijzondere aandacht aanbevolen. «Wij zouden aan de arbeiders dezen raad willen geven «Handelt zooals gij gevoelt dat goed is houdt uw woordvoerders in de gaten. Komt het beslissende oogenblik, legt beslag op grond, bodem, machines enz. Verscheurt de eigendomspapieren, haalt een streep door de nationale schuld. Gaat wonen iu de huizen, die gemakken aanbieden in overvloed. «En als ge dat alles gedaan hebt, geeft dan aan de voorstanders der parlementaire aktie de vrijheid om te befilosofeeren en onder wetten te brengen, dat gij arbeiders gelijk gehad hebt. Ze zullen dat werkje heel gaarne doen." Deze zinsneden uit "Recht voor Allen over nemende, voegt de Tijd daaraan toe «Plaats in huizen, die gemakken aanbie den in overvloed," is er voor zeker geen tiende der bevolking. Waar de overige negen tienden heen zouden moeten, wordt door Recht voor AUen niet gezegd. Het eenige practische resultaat van zijn roof- en diefstal- politiek zou dan ook wezen, dat enkelen der brutaalste oproerkraaiers de plaats zouden innemen van de tegenwoordige wettige be zitters, terwijl de groote meerderheid niet spreken binnen. Zij opende zijne kamerdeur. Daar zat hij bij bet lamplicht aan zijn tafel te schrijven. Ik schrikte, want de goede man was in korten tijd grijs geworden. Eu waarom zat hij zoo alleen, daar hij toch gewoon was dit uur in de huiskamer door te brengen «Hier is iemand om u te spreken, mijnheer," zei de dienstbode, en hij keek op. Ik was meer in het licht gaan staan en beefde van verwachting, van vrees en hoop te gelijk. Toen hij mij herkende, scheen het mij toe of een glans van verrassing over zijn gelaat kwam. Doch dit veranderde spoedig. Streng en dreigend kionk mij zijne stem in de ooren, toen hij sprak »Gij hier, Frederike Wat begeert gij Dit kon ik niet uitstaan. Ik wierp mij aan zijne voeten en smeekte hem om vergiffenis. lhj hoorde mij zwijgend aan. Doch toen ik zijne hand wilde vatten, trok hij die haastig terug en spiong overeind. pU vergeven U weder aannemen als mijn kind Weet gij, rampzalige, dat gij uwe moeder beter zou gehuisvest zijn dan op dit oogen blik. Of de socialisten dan zouden tevreden zijn Door de directie van de Holl. ijzeren-spoor- weg-maatschapprj is bepaald, dat de agenten voortaan een uniform zullen dragen, en wel die, vastgesteld voor de chefs der 2e klasse. De pet wordt gelijk aan die van de chefs van den uitvoerenden dienst der stoomtram wegen, bij genoemde maatschappij in exploi tatie. Door een groot aantal werklieden der cen trale werkplaats der Expl.-Mij. te Zwolle was het verzoek gedaan, om uitbetaling van het loon per week. Op dit verzoek is thans een afwijzend antwoord ontvangen. "Wegens uitbreiding van administratief personeel, die zz» casu noodig zou zijn, is het verzoek aan gehouden totdat de noodzakelijkheid van den maatregel meer algemeen zal zijn gebleken. ZCt.) Zooals bekend is, wil men te Winschoten in Juni 1893 een tentoonstelling van nationale nijverheid houden, waaraan eene internationale groep zal zijn verbonden van artikelen, waar van uit eigen land geen voldoende inzending te verwachten is. Die tentoonstelling verdient wel de aandacht van de industrieelen, want Winschoten, omgeven door het zeer wel varende Oldambt, BelÜngwoude, Blijham en de Pekela's, is het middelpunt van een land streek, zooals er wat rijkdom, ondernemings geest, landbouw en nijverheid geen tweede in ons land bestaat. De talrijke welvarende lieden koopen bijna alles in Winschoten en kunnen zich meer weelde veroorloven dan elders het geval is. Daarenboven hebben zij goeden smaak en een mate van ontwikkeling, die hurt in staat stellen de zaken naar waarde te schatten. Voor de industrieelen is het werkelijk van belang die bevolking in kennis te brengen met hun producten. H. M. de Koningin- Regentes heeft dan ook reeds een of meer medailles toegezegd. Door mejuffrouw J. Storsbergen, wed. van den heer H. A. van Kampen, te Dordrecht overleden, zijn de navolgende legaten ver maakt, alle vrij van het recht vau successie: lo. De vereenigïng voor in- en uitwendige zending te Dordrecht, ten behoeve van het fonds harer christelijke scholen, de som van f2000; 2o. Het gereformeerde centraal weeshuis «Bethel" te Dordrecht, de som van f 1000 3o. Het Nederduitsch hervormd bestede- lingenhuis aan het Bagijnhof te Dordrecht, de som van f1000; 4o. De vereenigïng tot verbetering van kinderbewaarplaatsen te Dordrecht, de som van f1000 5o. De christelijke gereformeerde gemeente te Dordrecht, «afdeeling Lindengracht", de som van f2000; 6o. De diaconie der Nederduitsche her vormde gemeente te Dordrecht, de som van f1000 7o. De weesinrichting te Neerbosch, de som van f1000; 8o. De Nederlandsche zendingsvereeniging, de som van f1000 en 9o. Het Nederlandsch zendelinggenoot schap te Rotterdam, de som van 11000. Wij vernemen, dat reeds een vijftig fami- liën besloten zijn om met de eerste afreis der Nederiandsch-Amevikaansche «Land- en van smart hebt doen sterven en mijne haren vóór den tijd doen grijzen Weet gij dat Mijn eigen leed zou ik kunnen vergeten het doodelijk leed, dat gij uwe moeder hebt aangedaan, niet. De vloek van haren dood rust voor eeuwig op u, en om harentwille treft u ook mijn vloek vloekvloek I En hij strekte zijne hand met dreigend gebaar uit naar de deur. Ik stond op en verliet met wankele, trage schreden het ouderlijk huts, om het nimmer weer te betreden. Nog had ik den moed op do stoep te blijven zitten met de flauwe hoop, of ik ook misschien zou worden teruggeroepen. Te vergeefs. Geen naderende voetstappen, alleen het geruisch van den wind, die om de hoeken van het huis gierde en mij de sneeuwvlokken in het gezicht joeg, hoorde ik. Wanhopig, vernietigd, naar lichaam en geest gebroken, bad ik nog de kracht mij weg te spoeden door nacht en sneeuw storm. Mijn arm kind schreide onophoudelijk van honger, koude en afmatting ik lette er niet op, evenmin als ik gevoel had voor eigen Emigratie-Maatschappij (Domsteeg 8,Utrecht), naar Colorado, Noord-A merika, te vertrekken. Dit zijn de eerste kolonisten, die zich op de gronden der voornoemde maatschappij in de San Louis Valley vestigen en eene Holland- sche kolonie aldaar zullen stichten. Met de eerste afreis, die op 15 October a. s. bepaald 'was, maar tengevolge der heer- scher.de cholera waarschijnlijk zal worden vertraagd, zullen 250 a 300 pesonen ver trekken. (Stand.) Wat baldadige handen in korten tijd kun nen bederven, blijkt daaruit, dat door de jongens die met een diamantscift de glas ruiten van eenige magazijnen op den Nieuwen- dijk te Amsterdam bekrasten, volgens schat ting van een deskundige alleen in genoemde straat voor een bedrag van f3000 is be schadigd. Omstreeks drie weken geleden overleed te Hilversum, na eene ongesteldheid van drie dagen, het vijfjarig zoontje van den kleerma ker J. v. L., in de Spoorstraat, aldaar. Eenige dagen daarna kwamen der politie geruchten ter oore, als zou dat kind op de be waarschool mishandeld zijn. Een onderzoek by de ouders bracht aan het licht, dat het knaapje zelf haa verteld op den rug gestompt te zijn. Dit had ten gevolge dat, zooals reeds korteljjk werd bericht, op last van den offi cier van justitie het lijkje opgegraven en ge schouwd werd. De uitslag van het onderzoek is vooralsnog niet bekend. Hoe fel er in sommige streken van Fries land jacht wordt gemaakt op lijsters, kan hieruit blijken, dat alleen in 'de gemeente Gaasterland in éene week 500 vergunningen voor lijsterstrikken zijn verleend. Te Maastricht heerscht in hevige mate diphtheritis. Reeds zijn vele kinderen aan die ziekte bezweken. Hoeveel het onderhoud der gevangenen jaarlijks kost, blijkt uit de door den minister van justitie uitgegeven statistiek van het gevangeniswezen over 1891. Volgens deze sta tistiek zijn uitgegeven voor: a. gebouwen en meubelen f 125,701.65; l. personeel in de gevangenissen f365,440.79; c. onderhoud der gevangenen f224,864.55; d verlichting f57,584.33; e. verwarming f 44,042.57f. kleeding en bewassching f65,241,66; g. kerk- en schoolbehoeften f 13,598.84; h. arbeidsloonen f32,431.76; i. reisgelden aan gevangenen f 1641.84; j. geneeskundige behandeling f 16,063.21 k. cellulaire rijtuigen f13,920.40, totaal f960,561.60. Door de firma C. Kooyker te Leiden zal worden uitgegeven eene novelle van R. Koop- mans van Boekeien, getiteld: «Een tinnen feest", herinneringen van een oud-student. De opbrengst van dit werkje, waarvan de prijs 90 ct. is, zal na aftrek van de onkosten strekken tot leniging van de ellende, die onder de bevolking te Hamburg heerscht tengevolge van de cholera. Ook giften voor dat doel zullen door den uitgever worden aangenomen. Om melk- en koffievlekken uit wollen en zijden stoffen te verwijderen, bevochtigt men de vlek met zuivere glycerine, wascht deze met lauw water at en plet de stof aan de; verkeerde zrjde, vóór ze gedroogd is. behoeften. Ik hoorde alleen het vreeselijke vloek vloek 1dat mij nog in de ooren dreunde." De oude vrouw had zich onder het spreken zoo opgewonden, dat zij nu, bijna aan het eind- van haar verhaal, de kracht miste om verder te gaan. Zij scheen geheel in het verleden op te gaan, en vergat zelfs het jonge meisje, dat haar evenzeer in toenemende spanning bad' aangehoord. Tot de werkelijkheid terugkeerend, zag juffrouw Reuber de arme Julie met gesloten oogen en het hoofd tegen den wand geleund' op de sofa zitten. Verschrikt stond zij op en. begon voorhoofd en mond van het bewustelooze- meisje te betten. Het duurde vrij Jang, dat Julie tot zich zelve kwam. Toen zij eindelijk de oogen opsloeg, scheen zij niet te weten, waar zij zich bevond. Half wezenloos staarde zij in het rond en de bemoedigende en liefderijke toespraak der oude dame moest haar uit de- geestelijke verdooving doen ontwaken. (Slot volgt).

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6