A". 1892. Woensdag 5 October. IN0. 81K Eerste Blad. KENNISGEVING. Z ©senveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. UITGEVER? tf. ODE. De particuliere correspondent der JV. B. Ct. •schrijft uit Weimar van gisteren: Op alle pleinen en straten der stad ziet men overal toebereidselen voor de versierin gen bij gelegenheid van het gouden bruilofts feest van den groothertog en de groothertogin •(prinses Sophia der Nederlanden). Het weder Is koud en onbestendig, zoodat er menige ongeruste blik naar boven gericht wordt. De versiering van het raadhuis schijnt vooral te zullen uitmunten. De voorgevel is met groote guirlandes in goud en rood behangen. De eerste en kleinste gelukwensch-depu- tatie is reeds door de groothertogin ontvan gen. Zij bestond uit drie allerliefste kleine meisjes uit de kinderbewaarplaats, die uit naam harer kameraadjes aan de liooge be schermvrouw hare wenschen kwamen aan bieden. Zij waren getooid met sierlijke myr- tenkransen, met goud en zilver doorvlochten, en droegen een hartelijk kindergedichtje voor. Later had er een kinderfeest plaats. Als inleiding tot de feestdagen is ook het historische gelegenheidsgedicht van Ernst von WildenbruchsBernhard von Weimar" reeds voorgedragen. De hoofdinhoud daarvan is eene doorgaande verheerlijking van den beken den held uit den dertigjarigen oorlog. Heden was de algemeene aandacht in de stad gericht op de aankomst der Neder- laudsche Koninginnen, die des avonds te 9 u. 120 m. te gemoet gezien werd. Te achtuur stroomde de menigte ïeeds naar het station, ■zoodat het welkom der hooge reizigsters een triomftocht zou worden. Op het perron stond als eerewacht eene compagnie van het hier in garnizoen liggende regiment infanterie ge schaard, waarvan de muziek, toen de extra trein op het bepaalde tijdstip binnenreed, het Nederlandsche Volkslied deed hooren. Aan het hoofd der reeds aanwezige prinsen en andere vorstelijke personen bevond zich de groothertog, die zijn feest met jeugdige kracht viert en met vasten tred naar den koninklij ken wagen stapte om zijne bloedverwanten welkom te heeten. Hij kuste de kleine Koningin herhaaldelijk en geleidde haar bij de hand. De kleine zag er wedar bekoorlijk uit, begroette de aanwezigen m "iendelijke neigingen en lachte kinderlijk oljjk tegen haar grooten oom. Van de laiftge reis was op haar frisch gelaat geen spoor te zien. Haar reisgewaad was van grijsblauwe stof en een hoed met vederen van dezelfde kleur. Nadat ook de erf-groothertogïn de reizigsters welkom had geheeten, gaf de erf-groothertog Karl August den arm aan Koningin Wilhel- mina, terwijl de groothertog zelf JoHegentfe;'" geleidde. Onder de tonen van een opgewekten marsch wandelde het gezelschap langs het front der eere-compagnie. Alle vorstelijke personen droegen hunne Nederlandsche rid derorden. Door zijn uiterlijk blonk onder allen de erfprins Bernhard uit, in de blauwe huzaren-uniform. Hrj volgde onmiddellijk achter de Koninginnen. De groothertogin Sophia was niet zelve aan het station, maar wachtte in het paleis hare hooge bezoeksters af. Derwaarts begaf zich na een kort oponthoud in de vorstelijke wachtkamer het gezelschap. Was de ontvangst op het perron tot den hofkring beperkt gebleven, bij het uitgaan van het station nam de menigte in haar geheel aan de plechtigheid deel. Tot dicht bij de rijtuigen was zij doorgedrongen, aan iedere pilaar en op elk vooruitstekend gebouw verdrongen zich de nieuwsgierigen. De hof- rijtuigen van den groorhertog, met prachtige isabellakieurige paarden bespannen, zijn be kend door hunne voortreffelijke uitrusting. Zoodra de groothertog met de regentes op de stoep verscheen, ging er een donderend gejubel uit de menigte op, dat nog sterker scheen te worden, toen de kleine Koningin, vriendelijk buigende, in het gezicht kwam. In alle straten, die de stoet doortrok, her haalde zich dit, zocdat de ontvangst der Nederlandsche bezoeksters door de bevolking van Weimar in geestdrift en hartelijkheid niets te wenschen overliet. Na de ontvangst aan het spoorwegstation, begaf de stoet der hof rij tuigen met de hooge gasten zich naar het groothertogelijke paleis. Dit is aan de andere zijde der stad in het schoone Weimarsche slotpark gelegen. De eerwaardige linden en beuken prijken hier in prachtigen najaarsdos en vormen met de andere gewassen en de sappige grasvlakten, een buitengewoon bekoorlijk tafereel, op den achtergrond waarvan de zacht golvende heu vels, die de voorloopers zjjn van de bergen in het Thuringerwoud, zich vertoonen. Het slot is een vrij eenvoudig gebouw, vóór het welk een toren uit overouden tijd, van eigen- aardigen vorm, zich verheft. Als een gewel dige schildwacht staat dit meer dan vijf eeuwen oude gevaarte vóór het slotplein, en geeft aan de geheele omgeving een zeer bij zonder karakter. Het is het laatste overblijfsel der oude burcht, welke in 4603, bij den zoogenaamden »W°imarschen zondvloed", te gelijk met het grootste gedeelte der stad Weimar door de golven vernield werd. De te Weimar aanwezige Nederlanders hebben voor de Koninginnen een paar keu rige bloemversieringen gezonden, en wel voor Koningin Wilhelmina een groote bloemen mand, in welke uit een zilveren hoorn van overvloed een schat van weelderige Lafranee- /VVn en witte Tuba-roosjes wordt uitgestort, tvïu verrassing-munt „door fijnen en bevalli- gen smaak uit. Voor de Koningin-Regentes is een bloemstuk bestemd van donkerroode pelargoniums en gelo Maréehal-Nielrozen. De groothertogin heeft bovendien voor hare gasten een tempelvormig bloemstuk doen maken, waarin de Nederlandsche driekleur, in roode* en witte rozen en blauwe violen, met oranjekleurige rozenelkanderafwisselen temid den eener omlijsting van bloeiend heidekruid. Na hunne aankomst in het slot vereenigden zich devorstelijkepersonen'aan denfamiliedisch. Voor zooveel ik bij mijn verkeer met de inwoners der slad heb kunnen opmerken, nemen zij allen van ganscher harte deel aan het vorstelijke familiefeest, dat een waar volksfeest belooft te worden. Het feestvie rende echtpaar geniet algemeen warme ver eering. Onder de welsprekende getuigenissen daarvan verdient vermelding een geschenk van alle gehuwden van zekeren leeftijd, die reeds hun gouden bruiloft gevierd hebben, en die nu onder de leiding hunner geestelijke voorgangers gezamenlijk eenen prachtbijbel tot een geschenk op het gouden feest hunner vorsten bestemd hebben. De bijbel bevat eene aanbiedingsoorkonde in kunstschrift, persoonlijk onderteekend door alle deelnemers aan de feestgave, in de kerspelen, waartoe zij behooren, groepsgewijze bijeengevoegd. Naast menigen hoogadellijken naam ziet men de drie kruisjes van den een of ander, die in zijne of hare jeugd geen schrijven geleerd heeft, of het geleerde in den loop der vele arbeidzame jaren weder vergeten heeft. Onder de talrijke blijken van hulde, welke den groothertog en de groothertogin van Weimar op hunne bruiloft wachten, zal er een bijzonder merkwaardig zijn. Eene depu tatie van Afrika-reizigers, bestaande uit den bekenden reiziger dr. Gerhard Rohlfs, dr. Hans Meyer en luitenant Von Carnap zal het vorstenpaar gelukwensehen en een prachtig album met de portretten aller Afrika-reizigers aanbieden. Men verzekert, dat de keizer persoonlijk de zitting van den Rijksdag zal openen, om het groot belang, dat bij in de in te dienen leger- ontwerperi stelt, duidelijk te doen uitkomen. De Beichsanzeiger bevat een bericht van den rijkskanselier, betreffende de benoeming van een rijks-commissie voor het geneeskundig toezicht in het stroomgebied van den Rijn, wien Coblenz als standplaats is aangewezen. Liebknecht verklaarde in eene door 4000 personen bijgewoonde volksvergadering te Frieburg, dat hij te Marseille vaderlandlie vend heeft gehandeld, door openlijk en met succes aan de Franschen te hebben ver klaard, dat eene gewelddadige terugneming van Elzas-Lotharingen onmogelijk is. Heden zijn te Hamburg officieel aange geven 43 nieuwe cholera- en 9 sterfgevallen, waarvan gisteren hebben plaats gehad 19 .ziekte- en 7 sterfgevallen. fBlKEHUE. Uit Porto Novo wordt van 30 September gemeld dat de kanonneerbooten Opale en Oor ail op een verkenningstocht den 28n Sep-" tember den vijand in zeer grooten getale aan de beide oevers van de Ouemé, te Tohon, hebben ontmoet. Er volgde een zeer moord dadig gevecht voor de Dahomeyanen, die op de vlucht geslagen z\jn met achterlating van vele dooden. Heden zijn te Parijs en in de voorsteden 24 nieuwe cholera- en 12 sterfgevallen aan gegeven. BELGIE. Volgens het Journal de Bruxelïes is Brus sel officieel aangewezen als de plaats waar de internationale munteonferentie zal bijeen-" komen. ENGELAND. In een schrijven aan de Britsche Oost- afrikaansche compagnie heeft Lord Rose- bery in beginsel de ontruiming van Oeganda aangenomen, onder belofte echter, dat de regeering, met het oog op de gevaren eener onverwijlde ontruiming, welke op 31 Decem ber was vastgesteld, aan de compagnie eenen onderstand zai verleenen, teneinde haar in staat te stellen in Oeganda te blijven tot 31 Maart en aldus de ontruiming te vergemak kelijken. De regeering neemt echter geenerlei aansprakelijkheid op zich en geeft nadruk kelijk te verstaan, dat de bedoelde onderstand slechts strekken moet om de ontruiming te vergemakkelijken. Naar de Times uit Simla verneemt, zal de conferentie tusschen den emir van Afgha nistan en generaal Roberts vermoedelijk in de eerste week van December plaats hebben. CO U Hi IT. iBONKSHENTSPRils, per kwartaa! Itameo per post, door bet geheele Rijk i&onderlijke nommers 11.85. - 2.50. - 0.10. BCttEA üt B OlfTs B 7XIJ 31A£f, E 2 7. Advertrotirprus: ran 1—10 gewone regels met inbegrip ran eene Courant. f .10 Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen ïwkrkaal berekend. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Voldoende aan de slotbepaling van art. 54 der gemeentewet Brengen ter kennis van de ingezetenen: dat door den Raad dier gemeente, in zijne open bare vergadering van 30 September j.l. benoemd zijn Tot leden der commissie, belast met de directie der stedelijke gasfabriek, onder voorzitterschap van den Burgemeester, de heeren J. LOOPUYT, C. 1. P. VAN DER SCHALK, A. KNAPPERT Lz. en S. A. MAAS. Tot leden der commissie, belast om Burgemeester en Wethouders bij te staan in het toezicht op het beheer de fabricage betreffende, onder voorzitter- schap van den Wethouder J. LOOPUYT, de heeren G. VISSER Bz., 3. TAK, C. 4. P. VAN DEK SCHALK en J. II. RIS Hz. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den lsten October l89d. Burgemeester eu Wethouders voornoenvl, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, VERNÈDE. DUITSCHLAND.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1