A". 1892. onderdag 6 October. N°. 8115, esenveertigste Jaargang, Bnitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGï^¥r~j7 ODÉ. D U 1 T S C H L k X 1». Met welk een hoogst vriendschappelijk ge voel in deze feestdagen de Nederlandsche gasten te Weimar worden ontvangen, blijkt onder andere uit de volgende zinsneden in een hoofdartikel der Weimarsche Zeiiung betreffende de feestviering: »Van harte begroet Weimar de hooge ver wanten onzer groothertogin uit het Neder- landsch koninklijk Huis, de Koningin-Begentes en Koningin Wilhelmina. Voor de eerste maal vertoeven zij hier ter stede. In het welkom, hetwelk haar te gemoet klinkt, ligt boven alles de uiting van dank voor hetgeen ons land vijftig jaar geleden uit het Huis van Oranje heeft verkregen. Hoe de Prinses der Nederlanden als Thuringsche vorstin in het land van Weimar aller harten voor zich heeft gewonnen, daarvan getuigt de feestelijke -stemming dezer dagen. Maar de hartelijke ontvangst onzer gasten uit het Huis van Oranje strekt niet minder ter uitdrukking van de sympathie, evenals voor dat Vorsten huis, ook voor het Nederlandsche volk, het welk in eene glorierijke geschiedenis zich als eervolle kampstrijders voor vaderland eu onafhankelijkheid, voor politieke vrijheid en godsdienstvrijheid heeft doen kennen". Als Nederlandsche gasten zij n onder anderen nog aangemeldde heeren graaf Van Bylandt en baron Tindal (leden der hoofdcommissie voor het Nederlandsche huldeblijk), Van der Üudermalen en jhr. Hartsen (leden van het hoofdbestuur der sporttentoonstelling te Sche- veningen), G. Boissevaiu en De Vries (van dé stoomvaart-maatschappij, sNederland"). Indien er Nederlanders zijn, die de feest viering willen hijwonen en nog geen logies hebben, mogen zij wel dadelijk werk er van maken om onder dak te kunnen komen. Gelijk reeds kortelijk gemeld is, verwachtte de groothertogin gisteravond in het kasteel de Nederlandsche gasten. Zij ontving hen aan de hoofdtrap en bracht, gearmd, de Koningin- Begentes naar de voor deze bestemde ver trekken, terwijl de groothertog de jeugdige Koningin bij de hand geleidde en met deze zich onderhield over hare reis hierheen. In den nauwsten familiekring gebruikten daarop de beide Koninginnen, haar eenvoudig toilet niet verwisselend, een ontbijt, waarbij op de tafel enkele kleine eerbewijzen aan Nederland vielen op te merken. Zoo waren bijvoorbeeld bij het dessert de bonbons gewikkeld in papiertjes met de Nederlandsche kleuren, op de taarten waren afbeeldingen van steden en kasteelen uit Nederland te zien. Ook bij de versieringen der stad spelen de Neder landsche leeuw en driekleur eene eerste rol. Aan het in gothischen stijl opgetrokken raad huis vormt het middelpunt van alle versie ringen een verguld Nederlnndsch wapen. Ook hier maakt de kleine Koningin eenen aller- liefsten indruk. Toen zij gistervoormiddag, bij heerlijken zonneschijn, in het park eene wandeling makende, zelve frisch en rozig als eene jonge bloem, met kinderlijke vriende lijkheid allen groette die zij tegenkwam, ver wekte zij algemeen vreugde en welbehagen. Waar men ze ook hoort, overal spreekt het volk van Weimar van het allerliefste konings kind, dat reeds dadelijk alle moederharten heeft gestolen. Uit Weimar wordt aan de Kölnüicke Zeitung gemeld, op welke vorstelijke gasten thans bij de gouden-bruiloftsfeesten gerekend wordt. Het blad noemt als zoodanig, behalve Z. M. den Duitschen keizer en HH. MM. de Koning innen der Nederlanden, het Saksische konings paar en prins George, den groothertog en de groothertogin van Baden, prins en prinses Albrecht van Pruisen (Bronswijk), grootvorst en grootvorstin Wladimir (vertegenwoordiger van den Czaar), aartshertog Beïnier van Oostenrijk (vertegenwoordigende den keizer koning), den hertog van Saksen-Altenburg en prins Ernst, den vorst van Beuss (jongere linie), den erfprins van Saksen-Meioingen en gemalin, prins Frederik van Hohenzollern, "benevens verscheidene jongere prinsen uit de huizen van Anhalt, Mecklenburg en Waldeck. Het getal der regeerende vorsten, erfprinsen of vorstelijke vertegenwoordigers van dezen, die de feesten zullen bijwonen, bedraagt 20, Verder bestaat de naaste familie van het grootvorstelijk echtpaar met het gezin van prins Herman van Saksen-Weimar eveneens uit 20 personen, zoodat de feesten door onge veer 40 vorsten en vorstinnen, prinsen en prinsessen zullen bijgewoond worden. Boven dien wordt de komst van tal van diplomaten, met speciale zendingen belast, en van verschei den militaire deputatiën aangekondigd. De particuliere correspondent schrijft uit Weimar van gisteren: Bij het mooie herfstweer was heden gansch Weimar op de been. Overal wordt aan de versiering der straten en huizen gewerkt, en het verkeer is haast zoo druk als in eene groote stad, ook door de vele kijkers naar de talrijke aankomende hooge gasten. De twee hoofdfeestdagen zullen Zaterdag en Zondag zijn. Op Zaterdag des namiddags, kerkelijke inzegening van het jubelpaar, des avonds in het hoftheater eene reeks levende beelden. Op Zondag groote historische optocht, die zich door de hoofdstraten der stad bewegen zal en met de levende beelden het glans nummer van de gansche feestweek zal vor men. De geheele Weimarsche schilderschool heeft zich met geestdrift er op toegelegd om iets prachtigs voor den dag te brengen, en reeds uit de dagelyksche voorbereidingen laat zich opmaken dat vooral de levende beelden schitterend zullen zyn, Dichter, musicus en schilder werken daarby samen tot verheer lijking der vorstenhuizen van Saksen-Weimar en Oranje. Eene ouverture met invlechting van het nieuwe Wilhelmuslied vormt de muzikale inleiding. Daarna eene proloog van Bichard Voss, waarbij de geniën van ver leden, heden en toekomst verschijnen. Dan acht stuks levende beelden, in wier schikking uw stadgenoot Bochussen de hand heeft. Het eerste beeld stelt voor den Zangersstrijd op de Wartburg, naar de beroemde schilderij van Moritz von Schwind in de Wartburg, onder de tonen van een oud Duitsch lied. Het tweede beeld: Luther op den Rijksdag te Worms, naar een ontwerp van prof. Frithjoff Smith, waarbij eene muziek, die op het koraal nBrich an, du schönes Morgen licht" door den theater-intendent Bronsart von Schellendorf alhier is gecomponeerd. Het derde beeld vertoont, volgens eene oude schilderij, door Claudius Jaquand geschikt, hoe in 1573 Willem de Zwijger zijne schatten aan het land ten offer brengt; daarbij het oude Wil- -Reitnus-lied in volle kracht.JDe twee volgende groepen, naar ontwerpen van Bochussen, stel len voor; de ontmoeting en de vredesluiting tusschen prins Maurits van Oranje en den markies Spinola in 1609, en de inneming van Den Bosch door prins Frederik Hendrik in 1629. Deze groepen worden ingeleid door eene voordracht van toelichtende verzen, ver vaardigd door den dichter Oehlenschliger alhier. Het zesde beeld vertoont, naar de schets van FrithjofT Smith, hertog Bemhard na den slag bij Lützen (1632), met gedicht van Julius Grosse en muziek, zijnde eene bewerking van eenen ouden Zweedschen ïuitermarsch, door Bichard Strauss. Het zevende tafereel is weer naar Bochussen, voorstellend de verzoening van De Ruyter en Tromp door Willem III in 1672. Ook hierbij verzen van Grosse en eene bewerking van het Nederlandsche Prinsenlied. Als achtste en laatste groep komt: Anna Amalia van Weimar en hare hofhouding (1800), naar eene schil derij van Thobald von Oer. Hierbij strophen uit Schillers Suldigung der Eünste en eene compositie van Liszt ter eere van Weimar. Ziedaar in hoofdzaak de feestvoorstelling op den grooten dag. Op uitnoodiging der schil ders alhier zal de heer Bochussen naar Wei- mar komen, om van de uitvoering zijner groepen getuige te zijn. Omtrent den historischen feeststoet op Zondag worde thans slechts aangestipt, dat deze de volgende vier hoofdgroepen zal be vatten lo. Den zoogenaamden Wartburg- tyd, als bloeitijd van het ridderdom2o. den tijd van de hervorming en den dertigjarigen oorlog; 3o. den tijd van groothertog Karl August en. Goethe; 4o. den nieuwen tijd. De verbazende omvang van dezen optocht blijkt reeds hieruit, dat niet minder dan 60 feestwagens er aan zullen deelnemen, benevens een groot aantal beredenen en eenige duizenden voetgangers, volwassene» en kinderen. Hedennamiddag werd aan Koningin Wilhel mina een hijzonder genoegen bereid. De groothertog liet een jachtwagentje met «es klei ie Spaansche hitten bespannen en reed met dit span eigenhandig zijn nichtje naar het lustslot Belvedère, dat een uur ver van Weimar aan het einde van het groote park ligt. In een tweede rijtuig volgden de groothertogin en de Koningin-Begentes. Na den terugkeer was er groot gala-diner, waar aan een zestigtal fpersonen deelnamen. Zwaar zilverwerk van groote kunstwaarde prijkte op den disch. De dames droegen meerendeels blauwgrijze en oranjekleurige toilettenook de groothertogin was in heft blauwgrijs met korten witten sluier. Koningin Emma droeg gelijk steeds haar donkere weduwkleed met langen zwarten sluier. Koningin Wilhelmina had een wit kante» kleedje aan en zag er met haar blonde haar lief en eenvoudig uit. Heden is ook de gezant Van der Hoeven hier aangekomen. Heden zirjn te Hamburg officieel aangege ven 30 cholera- en li sterfgevallen, waarvan gisteren hebben plaats gehad 10 ziekte-en B sterfgevallen. f BiKKKUK. De minister van koophandel, Jules Roche, heeft te Saint-Etienne, waar hij op een officieele rondreis een feestmaal bijwoonde, een toespraak gehouden, die met het oogop de economische verhoudingen in Frankrijk van groot belang is. Tegenover de beweging die door de proteetionisten, vooral in hot noorden des lands, werd gemaakt, zoodra men vernam dat het tot stand komen van een Fransch-Zwitsersch handelsverdrag was verzekerd, verklaarde de minister rondweg dat de regeering het recht heeft, handelsover eenkomsten te sluiten op den grondslag ra» verminderde tarieven, en dat haar alleen heft recht toekomtde wenschelijkheid van zuike verdragen te beoordeelen. De heer Jules Roche zette uiteen, dat Zwitserland zeker niet minder concessie» doet dan Frankrijk, en sprak als zijn overtui ging uit, dat het sluiten van een Fransch-Zwit sersch verdrag een daad is van economische en staatkundige wijsheid en vooral van vader landsliefde. Ten slotte verzekerde de minister dat het bedoelde verdrag het werk is van geheel het Kabinet. In de couloirs loopt het gerucht, dat een of twee ministers genoodzaakt zuilen zijn de quaestie van vertrouwen te stellen ten aan zien van het Fransch-Zwitsersche handels- tractaat. De rechtbank te Albi heeft gisteren vonnis geveld over de mijnwerkers van Carmaux, beschuldigd van gewelddadigheid tegen den directeur der mijn. Twee zijn er veroordeeld COUR A Abonnementsprijs, Per kwartaal franco per post, door het geheels Rijk Aftonderlijfce iiommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU; B OTEB8T RAAT, E 27. ADVRSTKHTIBPMIS* TBS 1—10 gewon, regels met inbegrip van eene Courantf .10 Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1