Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Stedelijk Nieuws. AI» VEB TE N TÏEN." stand van enkele rechten, o. a. vermeld in art. 440 van het wetboek van koophandel. Ter vermijding van deze verkeerdheid, die later niet zelden tot teleurstelling, ongerief en desertie aanleiding geeft, is het des minis ters verlangen lo. dat voortaan, wanneer schepelingen bij de monsterrol afstand doen van eenig recht, hun bij het wetboek van koophandel toegekend, niet slechts naar het betrekkelijk wetsartikel worde verwezen, maar de inhoud van de bepalingen, waarvan afstand geschiedt, woordelijk in de mon sterrol worde ingelascht 2o. dat door den waterschout of anderen amb tenaar, te wiens overstaan de monsterrol wordt opgemaakt, de te monsteren schepelingen uit drukkelijk worden opmerkzaam gemaakt op de hoofdbepalingen der overeenkomst en inzonderheid op elk beding, waarbij zij van eenig recht afstand doen, en op de gevolgen daarvan te hunnen op zichte, en dat-de ambtenaar zich vergewisse dat de te monsteren personen de strekking van die bepalingen en bedingen begrijpen 3o. dat van de voldoening aan het sub. 2°. be paalde, uit de monsterrol zelve blijke door de op neming aan het slot der akte van eene desbe treffende verklaring. De minister heeft den procureurs-generaal te 's-Gravenhage. Amsterdam en Leeuwarden ver zocht, de ambtenaren in hun ressort, met de monstering van scheepsvolk belast, met een en ander in kennis te stellen en hen aan te schrijven dat zij zich aan de hierboven gegeven voorschriften stipt hebben te houden. Naar wij vernemen, is door den minister van waterstaat aan H. M. de Koningin-Regen tes aangeboden een verslag, betreffende het belangrijkste dat in 1891 op het gebied der openbare werken is uitgevoerd of voorbereid. Achtereenvolgens worden behandeld4. rivieren2. kanalen, hoofdzakelijk in het be lang der scheepvaart3. wegen 4. werken in het belang der uitwatering5. havens 6. waterkeerende werken7. landaanwinuing; 8. landsgebouwen en waterverzorging van gemeenten. Aan het verslag zijn veertien bijlagen toe gevoegd, waaronder een staat, aangevende de hoogste en laagste waterstanden, waargeno men op de groote rivieren in 1891. (AT. B. Ct.) Naar de JV. lï. Ct. verneemt, heeft het verbod van invoer in Pruisen uit Holland van kaas wel betrekking op weeke kaas zooals b.v. Limburgsehe), maar niet op kaas met harde korst, zooals Goudsche en Edam mer kazeu, euz. De commissie tot ondersteuning der nage laten betrekkingen van den te Rotterdam doodgeschoten politie-agent Reitze v. d. Berg heeft f2550 ontvangen. De heer Puns, directeur der gasfabriek te Gouda, deed ons de vraag, of cholera-bac- teriën kunnen leven in steenkoiengas en of reeds onderzocht is in hoeverre dergelijk gas als ontsmettingsmiddel zou kunnen dienen. Wij hebben de vraag overgebracht aan een deskundige en deze verklaarde dat gas alleen zou kunnen helpen tot het vernietigen van bacteriën welke in drogen toestand kunnen voortleven. Uit proeven zou dan moeten blijken in hoeverre bacteriën van diphtheritis en andere ziekten door lichtgas of het daarin voorkomende kooloxyde worden gedood. Daar de cholera-bacil echter in drogen toestand niet kan leven en ontsmet ting van droge voorwerpen dus onnoodig is, beeft lichtgas als ontsmettingsmiddel in de tegenwoordige omstandigheden geen waarde. (HM.) Te Sneek is, in den ouderdom van bijna 87 jaar, overleden de oud-strijder Karei Postma. Thans zijn aldaar nog 15 oud-strijders in leven. Als gevolg van de dreigende houding der bevolking te Roelofarendsveen, wegens het besluit van den gemeenteraad om daar de kermis niet te doen plaats hebben, is die raad op dat besluit teruggekomen. Maandag zal de kermis beginnen. Bij het ondeizoek naar de bewoonbaarheid der panden in de volksbuurten te Arnhem is over een /eer groot percentage het «totaal ongeschikt" uit gesproken. Wat daatbij echter omtrent den zinde- Sijkheidstoestand aan het licht kwam, dit gaat alle beschrijving to boven. Om daarvan slechts een vaag beeld te geven, ontleenen wij het volgende aan do ons uit betrouwbaie bron geworden tallooze staaltjes. Bij eene vrouw in de Wiggerstraat bleek de ruimte onder hare bedsiede te dienen als ver- bliilpiaats van niet minder dan 25 konijnen met al bunne aankleve. In de woning eener vrouw op de Vrijheidsplaats, waar de onreinheid wel ten toppnnt was gestegen, vond men geen enkel stuk beddegoed. Op de vraagwaar brengt gij den nacht door", wees zij op het hok, waarin turfmolm. Het z.g. bed van een alleen wonend man was zoo overvloedig bevolkt met ongedierte van aller lei soort, dat zelfs de bedienden der gemeente reiniging het niet auders dan met mestgrepen wilden opnemen en naar buiten brengen. In sommige kelders op bet Nieuwe Land was zóóveel drek en vuil verzameld, dat men paard en kar noodïg had om het te vervoeren. De ergerlijkste toestand van alles werd aange troffen in de woning van een ongehuwd man, die de ruimte onder den schoorsteen, waar de kachel ontbrak, had bestemd als lieu d'aisance. De faeces waren ter hoogte van 7f> cM. opgehoopt en bedekten glooienderwijze het drievierde gedeelte van het vertrek, waarin eene kast almede voor een zelfde doet bleek te hebben gediend. ACt.) Te Berchem, bij Os, werd Dinsdag, bij gelegenheid der kermis, tijdens den dans, een jonkman levensgevaarlijk gewond door ééns* ander jongeling, die, zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond, den eersten een diepe snede met een mes in den onderbuik toe bracht. De dader is gevankelijk naar 's-Her- togenbosch gebracht; de gewonde is opge nomen in het ziekenhuis te Os. In het Maandblad tegen de vervahcMngen schrijft dr. P. F. van Hamel Roos: Vervalsching op groote schaaf van ontsmettingsmiddelen. -"Er wordt tegenwoordig schandelijk bedrog ge pleegd met ontsmettingsmiddelen, die onder den naam van «ruw carbol" in den handel komen. Dit heet vijftig-percentig te zijn en bij monsters van verschillende partijen consta teerden wij in plaats daarvan gehalten van gemiddeld even 11 pCt. "Wij waarschuwen in dezen treurigen epidemietijd ernstig tegen dit grove bedrog en herinneren hh. fabrikanten van deze geheel ondeugdelijke mengsels, dat indien zij ze voor 50-percentig carbol blijven verkoopen, het artikel der strafwet tegen bedrog in den aard der koopwaar op ben toepasselijk is. De schade die gemeentebesturen en groote inrichtingen door deze praktijken beloopen, is natuurlijk hoogst betangrijk, doordien "de prijs van het carbol zeer gestegen is. Dat'er duizenden en duizenden kilogrammen van deze stof somtijds geheel onnoodig vermorst w<>rj den door ondoelmatige aanwending, is'reedï 1 meermalen betoogd, doch de meest weten- schappelijke aanwending van de bedoelde ver- valschte of ondeugdelijke carbol zal natuurlijk nagenoeg geen effect hebben, behalve het onrechtmatig verrijken van gewetenlooze ver- koopers, die zich niet ontzien, om uit den onzuiveren bodem der verschrikkelijke epide mie hun niet minder onzuivere winsten te trekken. Een onzer vei slaggevers deelt ons het volgende mede „Ik weet niet, hoe het bij u gesteld is, maar hier in Duitschland wordt veel, ja zeer veel over den beroemden natuurhcelkundige, past. Kneipp uit Worishofcn gcschteven en gesproken. Het is mijne bedoeling niet, om u de verschillende racenin- gen vau bet Duitsche publiek over den grootea Homeopathe tc vertolken, doch wil ruij onledig houden met u van mijn bezoek to berichten aan een fabriek waarin een artikel bereid wordt, dat past. Seb. Kneipp in zijn werk „So sollt Ihr leben" (bladz. 81) warm aanbeveelt. Mijn bezoek gold de Kathreiner's Malzkafl'ee-Fabriken te Miinrken (Ostbahnhof). De naam van «leze inrichting zegt reeds welk artikel daar bereid wordt. Aangezien ik de Malzkoflie zelf drink, tevens er veel over gelezen heb, stelde ik, zooals licht te begrijpen is, ook in de bereiding van deze koffie in de fabriek veel belang. Ik had door de goed heid van een mijner kennissen een aanbevelings kaartje van den eigenaar van de fabriek gekregen, en werd daarom zeer vriendelijk ontvangen, waarna ik door een der hecren in de fabriek werd rond geleid. Er kwam juist op de eigen rails die van'v het station naar de fabriek zijn gelegd, een Sc hede goederentrein aan, om dadelijk door vlugge handen gelest te worden. Verderop zag ik de ver schillende machines en inrichtingen, die hot mout in „Koffie" veranderen, en met bijzonder interesse natuurlijk de eigenlijke roosterij, waarin meer dan 50 groote roosttrommels onafgebroken in beweging zijn en waarin dagelijks circa 100 centenaren Malzkoflie geroost worden. Van de branderij kwamen wij in de kooge en lichte pakzaal, waar ver over de 100 flinke meisjes do „koffie" in de bekende blauwwitte papieren zakjes pakten. Alles was flink ingericht en slechts éen ding miste ikn.l. een groot magazijn, om al bet gereedge komen goed in op te slaan, Op mijne vraag antwoordde men mij, dat de fabriek tot nu toe met orders zoo overladen was geworden, dat de Malzkoflie als zij gereed was, maar dadelijk werd verzonden. En dat is ook geen wonder bij al deze uitmuntende hoedanigheden dezer Malzkoflie. Goedkoop, gezond en smakelijk, daarmede is alles gezegd, wat wij van eener volksdrank kunnen verlangen, en dat Kathreiner's Kneipp Malzkoflie deze drie hoedanigheden in groote mate bezit, dat weet iedereen, die haar eens geproefd en goed bereid heeft. B. Rotterdam. Het centraal rapport van den gemeenteraad over de voorgestelde ver vanging der tegenwoordige plaatselijke directe belasting door een belasting naar het inko- men is in druk verschenen. Het beslaat niet minder dan 10 pagina's folio. Over het alge meen blijkt er uit, dat de gevoelens over de wenschelijkheid der invoering van een inkomstenbelasting nog zeer verdeeld zijn en alle reeds vroeger geopperde bezwaren wer den ook thans weder aangevoerd. Maar toch rneenen burg. en weth. zooals zij in hunne memorie van beantwoording zeggen uit het centraal rapport te mogen afleiden, dat hunne verwachting, dat hunne voorstellen zullen worden aangenomen, niet zal worden beschaamd. Vond reeds nu hunne zienswijze in de verdediging van vele leden een even krachtigen als gewaardeerden steun, zij koes teren het vertrouwen dat ook verscheidenen van hen, die vooralsnog zich met het voorstel niet ingenomen betoonden, bjj nadere over weging de overtuiging zullen erlaDgen, dat de voorgestelde oplossing van het belasting- vraagstuk inderdaad de aanbevelenswaar digste is. 's-Gravenhage. In het volks- en school- bad alhier zijn sedert de opening inJulij.l. in 't geheel 18821 baden genomen, n.l. 6888 door burgers en 11933 door militairen. Gedurende den winter zal het water op een behoorlijke warrne temperatuur gehouden worden, teneinde ook in het koude seizoen de gelegenheid tot verfrissching aan den werk man, den scholier en den militair te geven. Overeenkomstig den wenseh van H. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar werd heden, bij gelegenheid van hare gouden echt- vereeniging een feest bereid aan het perso neel, werkzaam op hare goederen. De feestdag werd geopend op «Zorgvliet" door den heer W. J. Couturier, secretaris dgr domeinen van de groothertogin in tegen woordigheid van den adjunct-thesaurier, van het personeel van het domein «Zorgvliet", van de paleizen «Buitenrust" en in het Korte Voorhout. Het was de wensch van de vorstelijke I jubiiarisse dat het geheele personeel heden een vrijen dag zou hebben en in de gelegen- j heid zou zijn feest te vieren in hun huis- j gezin. Teneinde het personeel daartoe in staat te stellen, liet de prinses aan hare j dienaren geschenken in geld uitreiken. Bovendien kweet de heer Couturier zich met eene toepasselijke aanspraak vanide hem verstrekte opdracht om ter gelegenheid van dezen dag het Kruis van verdiensten der orde van de Waakzaamheid en van den Witten Valk uit te reiken aan de heeren: C. Francken, concierge van het paleis in - het Voorhout; E. Reeser, concierge van het paleis «Buitenrust", en J. P. van der Laan, tuinbaas op het domein «Zorgvliet" hun allen toegekend wegens langdurige en trouwe plichtsbetrachting, in dienst van H. K. H. en aan de koninklijke familie bewezen. De woningen van het arbeiders- en andere personeel waren getooid met de nationale driekleur, welke ook wapperde van het huis van den secretaris. Hedenvoormiddag te 11 uur werd in de Russische kapel aan den Scheveningschen weg ter eere van het gouden echtpaar eene bijzondere godsdienstoefening gehouden. Openbaar werd de feestdag van heden niet herdacht, want noch van de ministerie-gebou wen, - noch van toren of raadhuis wapperde de driekleur, Amsterdam. De hier gevestigde com missie, die zich ten taak heeft gesteld aan behoeftige oud-strijders van 1830/31, gerech tigden tot het dragen van het Metalen Kruis, eenigen onderstand te geven, deed Donderdag, in het militiegebouw op den Singel, aan een groot aantal van die veelal gebrekkige grijs aards eene uitkeering van f 10 voor ieder. Met blijde gezichten verlieten zij met dit buitenkansje liet gebouw. Nv. d. JD.) Dezer dagen werd tegen den avond een mevrouw, die met twee dienstboden op een bovenhuis aan de Wateringschans bij café «Flora" alhier woont, plotseling opgescheld. Toen zij de deur opentrok en riep «wie daar?" kreeg zij geen antwoord, doch twee mannen kwamen binnen, sloten de deur en klommen de trap op. Zij vroegen of mijnheer thuis was en toen hierop ontkennend geant woord werd, eischten ze op brutalen toon geld. Mevrouw had geen geld hij zich en riep de dienstbode te hulp, die slechts achttien centen bij zich had. De beide mannen stelden zich hiermede tevreden, blijkbaar omdat zij vreesden de beide vrouwen uit het oog te verliezen, waar dóór ze uit het raam hulp zouden hebben kunnen roepen, en verwijderden zich. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd en den volgenden dag werden de heide mannen gearresteerd, juist nadat ze op de Prinsengracht een dergelijk brutaal stukje hadden uitgehaald. Arnhem. Donderdagavo nd is de dienstbode van den heer R. in de Oeverstraat van de trappen gevallen, terwijl zij een tweejarig kindje op den arm had. Het kindje was on middellijk dood, terwijl de dienstbode aan de lendenen is gekneusd. De overstrooming te Marseille blijkt nog ernsti ger te zijn geweest dan eerst bericht werd. Meer dan 100 gezinnen zijn van hun dak beroofd. De schade wordt op 10 millioen francs geschat. Van verschillende zijden wordt hulp geboden, en als de Kamers weder bijeen zijn, zal hulp van de zijde der regeering worden gevraagd. De Amerikaansche kapt. Andrews, die geheet alleen met zijn scheepje van 'New-York naar Huelva is gevaren, zonder zeekaarten of chrono meter, maar slechts voorzien van een kompas, verbaalt, dat zijn vaartuig meermalen water maakte of gevaar liep te vergaan. Den lln Au gustus stiet hij op een drijvend stuk hout; den 19n Augustus passeerde hij met groot gevaar eene school waivisscbenden 25n Augustus werden op de Portugeesche kust door een troep matro zen pistoolschoten op hem gelost, zoodat hij terstond weer zee moest kiezen. Herhaaldelijk praaide hij op zee stoomschepen, die hem hulp boden, maar steeds bedankte hij daarvoor. Het eerste wat hij na zijne landing deed was een groot aantal strooibiljetten eener zeepfabriek te ver spreiden, waarvan hij de vertegenwoordiger is. Heden zijn te Hamburg aangegeven 12 cholera- en 2 sterfgevallen, waarvan gisteren 5 ziektegevallen en geen overledenen. Te Parijs en in de voorsteden zijn gisteren 20 cholera- en 7 sterfgevallen aangegeven. Te Buda-Pest zijn gisteren 53 cholera- en 19 sterfgevallen aangegeven. De bevolking lokte heftige handtastelijk heden met de politie uit, toen deze tot ver nietiging van het besmette lijf- en beddegoed wilde overgaan. Er werd met steenen ge worpen naar de politie, die de menigte uiteen- joeg, echter niet dan nadat er zelfs kokend water uit de vensters op de agenten was geworpen. Verscheidene personen werden gewond. BURGERLI.1KE STAND. Ccboren t 6 October. Louis, zoon vanJ. Bras en M. Robberecht, Qrofbaan. 7. Leendert, zoon van U. van der Velden en A. Post, Konijnenluitrt, Overleden7 October. Elisabeth Ferré, oud 59 jaar en 10 maanden, echtgenoot van N. Jansson, Westmolenstraat. Voor de' ontvangen bewijzen van deelne ming bij het verlies van onze geliefde Echt- genoote en Moeder, THEODORA ALEIDA VAN DER WERF DE WILLIGEN, betuigen wij onzen dank. Uit aller naam, J. .T. ROELANTS. Schiedam, October 1892. Voor de door mij ontvangen bewijzen van deelneming bij het overlijden mijner geliefde Schoondochter, Mevrouw Th. A. ROELANTS, geb. Van der Werp de Willigen, betuig ik bij dezen mijn dank. Wed. H. A. ROELANTS, De Graaff. Schiedam, October 1892.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2