Loting A". 1892. Maandag 10 October. N". 8118. Tweede Blad Aan on%e Abonnés Het Heideprinsesje NATIONALE MILITIE. Renn sgev ng. Feu 11 e t o n. AAN DB GKRBISrS. esenveert gst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGeyer1" jT odé. Vrijdag en Zaterdag den 21sten en 22»ten October 1892, Buiteulandsclie Berichten. B DI FAN Abohnkmkntsprhs, per kwartaal franco per post, door het geheete Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BCREACi B OtBB IfRAAT, B 91. Adtkktkktikfriis: ran 1—10 gewon* regel* met inbegrip vu» «ene Courant. f .10 Iedere gewone regel meer - U.tO Dtutitu geplaatst wordt tegen TWESKAtL berekend. Ingevolge de toezegging van onzen uitgever stelt hij thans de gelegenheid open, het tweede deel van ÏIABLITT'8 Romans en Novellen voor den geringen prijs van Vijftig Cents, voor abonnés binnen de stad, en Zestig- Cents buiten de stad in eigendom te krijgen. is zoowel wat aangaat inhoud, als illustra- tiën en uitvoering, waard om in ruimen kring te worden verspreid. Hij meent zich dus overtuigd te mogen houden, dat onze abonnés de gelegenheid op prijs zullen stellen, die hij hun thans weder aanbiedt. Voor verdere bijzonderheden omtrent dezen •.aangeboden Roman verwijzen wij naar de dit nummer voorkomende advertentie. VOOR DE Burgemeester enWethouders van Schiedam, Geven bij dezen kennis, dat de LOTING der »»- geschrevenen der Nationale Militie voor ie lichting 893, door den Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, bij besiuit van den 20sten September 1892, A, no. 3217iw, (2de Afd.) Brom. Blad no. 66, is bepaald op ttellccns des voormiddags ten lO «re. T)e belanghebbenden worden mitsdien opgeroepen om op gemelde dagen te verschijnen in het gebonw Maris Sacrum, aan de Lange Haven alhier, alwaar de Loting zal worden gehouden, cn wel: voor de lotehngen wier geslachtsnamen beginne,? met een der letters A tot en met P, op VRIJDAG- den 2] sten OCTOBER, en voor de lotehngen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters R tot en met Z, op ZATERDAG den 22ste» OCTOBER 1892. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze, waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten dezer Provincie bezwaren worden ingebracht door belanghebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, onder teekend door hem die de bezwaren inbrengt; welk verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burge meester dezer gemeente. Voorts wordt ter kennis van de lotelingen gebracht, dat op Zaterdag den Menen Maandag i&n Iden November 1892, telkens des voormiddags van 10 tot 12 ure, ten raadhuize der gemeente, zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften, bedoeld bij alinea 2 en 3 van art. 53 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 Staatsblad jio. 72), en wel tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens Iroederdiend op aerstgemelden dag en voor het opmaken van die ter bekoming van vrijstelling als eenige wettige toon op laatstgemelden dag, Be betrekken lotelingen zullen tot dat .einde moe ten verschijnen met twee ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen dezer gemeente, die de vereischte getuigenis kunnen afteggen en het aldaar op te maken getuigschrift kunnen onder teekenen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8sten October 1892 Burgemeester en Wethoudert voornoemd, VAN DIJK. VAN MATENESSE. De Secretaris VERNÈDE. DDITSCIILAN'D. De particuliere correspondent der N, S, Ct. schrijft uit Weimar van gisteren: Nu alle leden der verschillende Nederland- sche deputatiën alhier aangekomen zijn, heelt heden hunne ontvangst in de audiëntiezaal van het paleis een aanvang genomen. Graaf van Bylandt begon, als de vertegenwoordiger der commissie voor het nationale huldeblijk, rnet het overhandigen van het reeds beschre ven adres. Slechts de eerste woorden van het onderhoud werden in het Fransch gesproken, daarna ging men onmiddellijk in het Hol- landsch voort. De groothertogin sprak met bewogen stem»Dt kan geen woorden vinden om uitdrukking te geven aan mijn gevoel van erkentelijke vreugde, welke juist dit geschenk mij verschaft. Tot in het diepst mijner ziel treft het mij, dat een zoo groot aantal van mijne geliefde landgenoolen van allen rang en stand mij eene dergelijke hulde hebben gebracht". In het bijzonder getroffen, verklaarde zij met aandoening, was zij idoor de omstandigheid dat er zoo vele kleine bijdragen onder zijn", sik weet", vervolgde zij »de waarde van der gelijke geschenken juist te schatten, en hecht er groot gewicht aan, dat myne diepgevoelde ten hartelijke dankbaarheid en liefde in zoo me mate als mogelijk is in Nederland ge- lierid worden." In gelijken geest sprak de groothertog, die met zijne gemalin de handteekeningen onder het adres naging, zijne oprechte vreugde uit. Volop erken ik zeide hij, metvroo- lijken, liefdevollen blik zich wendend tot zijne vrouw hoeveel goeds en liefelijks Neder land mij in mijn leven reeds geschonken heeft." Toen het vorstelijk echtpaar ongeveer de eerste twintig bladzijden van het adres met zijne onderteekeningen (het geheel vormt een dik boek) hadden doorgezien, zeide de groot hertog tot graaf Van Bylandt: «Kunnen wij op het oogenblik niet alles nauwkeurig bezien, wij zullen dit spoedig op ons gemak doen; het is zoo fraai en veel, dat ik u in den tusschentjjd nog wel zal terugzien om er verder met u over te kunnen spreken". Aan het album met het Nederlandsch huldeblijk werd vervolgens in de audiëntie zaal eene eereplaats gegeven, waar het voor allen zichtbaar is. Bij de ontvangst der Nederlandsche depu taties zeide de groothertogin o. a. nog aan de vertegenwoordigers der maatschappij Nederland, dat zij zich over het geschenk van harte verheugde. Hare belangstelling in deze maatschappij dagteekende van den tijd dat wijlen prins Hendrik zoo nauw aai haar verbonden was. Aan graaf Van Bylandt bracht de groothertog in herinnering, dat diens vader hij het 25-jarig huwelijksfeest tegenwoordig was en de geluk- wenschen uit Nederland overbrachtte meer daarom verheugde hij zich, thans den zoon met dezelfde opdracht hier aanwezig te zien. De bloemgeschenken werden lieden nog belangrijk vermeerderd, o. a. met een waar kunststuk van Berlijnsche bloemenschikking, hetwelk de leden der Nederlandsche legatie^ de heeren Van der Hoeven, Van Eys en Van Citters schonken, n.l. een pyramids van de zeldzaamste bloemen. Behalve den reeds vermelden waaier moet de Koningin-Regentes nog eene zilveren jar diniere met gouden schaal hebben geschonken. De Pruisische gezant alhier zond een soort gelijk bloemgeschenk als de Nederlandsche legatie. Voor Zondag zijn een aantal extra treinen aangekondigd, en nu reeds zijn er te Weimar bijna meer vreemdelingen dan inwoners. Hedennamiddag is de keizer zonder eenige praal aangekomen en door den groothertog in een gewoon rijtuig met tweespan afge haald, terwijl kort te voren de koning van Saksen in een rijtuig met G paarden zijn intocht deed. Tegen 6 uur begon de schitterende gala- maaltijd, waaraan de thans voltallige vorste lijke gasten en alle hooge personages deel namen. In de groote zaal van het paleis was .Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 1. Aan de noordzijde der Weichsel, tussrhen deze en de' grens van Russisch Polendicht bij .Krakau, wordt de landstreek door vlakke berg ruggen doorsneden en door kleine nevenrivieren •bevochtigd. Heuvel en dal, woud en water, die .anders gwoonlijk de oppervlakte der aarde tot sieraad verstrekten, brengen hier boven in het westelijk deel van Gallieié geen schilderachtig effect teweeg. De hoogste plaatsen zijn breede zich langzaam verheffende zandruggenmet •weinige akkers en onaanzienlijke oordenhet woud is een somber, het gemoed neerdrukkend, uitgestrekt dennenbosch, welks boomen zich in eentonige, onafzienbaie i ijen achter en naast elk ander verheffen, en de ten deele moerassige beken sluipen ongemerkt tusschen bosch en riet naar den stroom. Men vindt hier alleen eenige weinige kleine en armoedige steden, en slechts een enkele hoofdweg strekt zich van Krakau over Radom naar Warschau uit. De grens, ten oosten van den voormaligen vrijstaat door de Weichsel gevormd, buigt bij Clo in noordelijke richting van haar af, wendt zich dan echter weder snel naar het Westen, en gaat evenwijdig met den stroom tot Myslouwitz, waar zij de Przweza en met deze te gelijk de Pruisische grens bereikt. Op dezen weinig bekoorlijken hoek der aarde in een tijd van groote nationale beweging begint mijn verhaal. In de maand Februari van het jaar 1863 was Polen in openlijken opstand. Hoewel ook nu het brandpunt der revolutie tot bet eigenlijke Congres-Polen bepaald bleef, en de wapenen slechts tegen de gehate Moskoviten opgenomen werden, waren toch ook de bewoners der aan grenzende vroeger Poolscbe landstreken in koortsachtige spanning; alles rustte zich ook hier ten strijde. Krakau was een van de middelpunten der beweging. Den 22n Januari was de eigenlijke strijd aan gene zijde van de grons in het koninkrijk be gonnen door bet overvallen der kleine garni zoenen en het vermoorden van talrijke soldaten en officieren, ten deele nog in hunne bedden liggend, was deze verraderlijk geopend geworden. De fakkel was ontvlamd, overal sloeg de bloedige vlam van den burgeroorlog onheilspellend uit. De reeds genoemde hoofdstraat bereikt een klein uur ten noorden van Krakau bij het stadje Michalowicebet Russische gebied. Op het midden dezer uitgestrektheidbij een bont beschilderd Mariabeeld, dat daar onder de takken van een olm, evenals deze met een dikke laag sneeuw bedekt, in 't midden van de dorre woestijn van een Poolsch winterlandschap stond, liep een bieede zandweg door een dennenbosch, wier zwarte, gelijkmatige stammen zich op een allengs looger wordenden bodem verhieven, en die het uitzicht naar het noordoosten gehad benamen. Scharen van kraaien vlogen krijschend door elkander, of zaten als slaapdronken op de stammen der boomen. Een grauwe, mistige lucht verhoogde nog het onbeschrijfelijk melancholische dezer geheele omgeving, schijnbaar door elk redelijk wezen verlaten. Er was geen enkel spoor van een buis, noch van een rookwolkje, zelfs niet van een keffenden hond te ontdekken alleen bemerkte men een wagenspoor; dat diep in de sneeuw was ingedrukt, en in kronkelende richting de belling opsteeg. Eerst ruim duizend schreden van dit kruis punt en het Mariabeeld, aan den voet van een zandige steilte, waar de wortels van een om vergeworpen pijnboom zich als reuzenvingers in de grauwe lucht uitstrekten, op een smalle, open vlakte lag eene eenzame, eenvoudige woning en een soort \an schuur mot een

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5