'Ie tafel, in hoefijzervorm aangerecht, aan «eiker midden de groothertog met den keizer ter rechterzijde en daartegenover de Koningin- Regentes met den groothertog aan hare rech terhand gezeten waren. De groothertogin droeg eene robe van gele zijde, een weinig aan den hals uitgesneden, een sluiervormig hoofdtooisel van witte kant, waarin prachtige rijen diamanten schitterden. Bijzonder fon kelde ook een prachtige, breede diamanten collier met een groot medaillon op de borst. Koningin Emma had haar gewoon, ernstig- weduwegewaad afgelegd en droeg een wit toilet, uitgesneden aan den hals en met korte mouwen; ook droeg zij, gelijk de groot hertogin een sluierachtig hoofdtooisel van witte kant. Op den linkerschouder droeg Koningin Emma een kleinen strik van zwart en wit lint, blijkbaar het band der Pruisi sche Louise-orde. De keizer droeg het oranje kleurige lint der orde van den Zwarten Adelaar over zijne uniform der witte kuras siers. Toosten werden er niet uitgebracht. Bij zondere typen vormden aan tafel nog de grijze aartshertog Reinier van Oostenrijk en de breed geschouderde Russische grootvorst Wladimïr met zijn donker haar, een toonbeeld van man nelijke schoonheid. Opmerkelijk was de opgewektheid der groot hertogin, die ondanks de vermoeiende recep ties gedurende den ganschen dag, zich bij den maaltijd steeds levendig met den keizer onderhield, die ook zeer opgeruimd scheen, zoodat beiden herhaaldelijk samen lachten. Rechts van den keizer zat de grootvorstinWla- dimir, die aan dit gesprek levendig deelnam. Koningin Wilhelmina zat heden niet mede aanstreng wordt er aan gehouden »het kind van staat'" niet te veel te vermoeien. Ziij was met hare jeugdige verwanten te samen, die ook niet aan tafel waren. Spoedig nadat de maaltijd afgeloopen en de avond gevallen was, ontplooide zich in het park van het paleis een schilderachtig beeld. Onder begeleiding van militaire muziek togen tusschen de zware boomenrijen, die naar het paleis leiden, de Weimarsche zangers met bonte lampions en antieke lantarens voor waarts de stoet geleek in de duisternis onder den bedekten hemel een langzaam voortkrui- pende vurige slang, die onder het groote hal- Kou een halven cirkel vormde. Daar klonk uit 200 a 300 kelen het eerste lied, en minstens even groot was het aantal dragers van lam pions en de afdeeling der brandweer in uni form, welke de zangers begeleidde. Zoodra de eerste tonen weerklonken, trad de groothertog, in een militairen mantel ge huld, alleen op het balkon en luisterde aan dachtig vervolgens naderde hem zijne jongste dochter en eindelijk ook de groothertogin, die zich met een mantel van wit bont tegen de koude lucht beschutte. Het gouden echt paar hoorde hand in hand staande toe. Na het eerste lied richtte te midden der zangers, zwijnenstal daarnaast, alles zonder sierlijkheid of bevalligheid van leem gebouwd, en mat een overhangend strooien dak gedekt, waaruit slechts een enkele, tamelijk hooge schoorsteen te voorschijn kwam. De grond voor bet huis was vertrapt, talrijke paardensporen waren daar op te merken, twee palen droegen een met spijkers beslagen een omvergeworpen emmer en een drievoet. 't Was eene smederijzij stond hier geheel eenzaam midden in hot woud maar dat zij juist bier lag, was een bewijs, dat nog andere men- scheiijke woningen in de nabijheid moesten liggen en dat deze zandige weg dikwijls werd bereden. Uier, nog op Oostenrijksch grondgebied, aan deze zijde van de grenspalen met het Russische opschriftwoonde een arme man met zijn vrouw en kind. Hij heette Jeremias Majewski en was smid van beroep, een zeer nuttig man in een land streek, waar ieder oogenbiik een hoefijzer verloren gaat, of een as of een rad breekt, een hunner een geestdriftige toespraak tot het groothertogelijk paar, waarin hoofdzake lijk gezegd werd dat de vorsten en vorstinnen van Weimar steeds beschermers der kunst en der zangers geweest zijnmen behoefde slechts aan den Wartburg, aan Göthe, aan Schiller enz. te denken. De groothertog dankte, betuigde zijn vreugde en zeide nog meer, maar zijne woorden waren brj den sterken wind moeilijk te verstaan. De groothertogin boog herhaaldelijk en wenkte met de hand den zangers ten dank, waarop de duizenden die voor het slotplein stonden, uit volle borst hoerariepen. Daarop weerklonk nog een kort lied en de muzikale hulde van Weimar was ten einde. Gelukkig bleef het weder droog, al was het ook zeer koel. Gedurende de serenade hielden alle andere vorstelijke personen zich op den achter grond. Uit de verte was alleen het feest-, vierend paar, wien dan ook de hulde gold, te zien. De keizer van Duitschland heeft kort na zijne aankomst te Weimar een bezoek ge bracht aan de Nederlandsche Koninginnen. Des avonds was er een groote gala-maaltijd, waaraan alle keizerlijke, koninklijke en vorste lijke feestgenooten, het diplomatieke korps en de Nederlandsche deputaties aanzaten. De keizer bekrachtigde de verkiezing van den heer Zelle tot opper-burgemeester van Berlijn, en wel door middel van een hem gezonden telegram. De keizer heeft aan de Duitsche vereetti- ging ter bevordering van de luchtscheepvaart voor dit en het volgende jaar een bedrag van 25,000 mark ter beschikking gesteld, teneinde haar in staat te stellen tot uit voering der voorgenomen wetenschappelijke luchtvaarten. De Hamburgsche Senaat tracht de beschul diging van den Amerikaanschen vice-consul Bnrke, dat den 24n Augustus nog schoone gezondheidspassen aan schepen zijn afgegeven, o. a. aan het stoomschip Moravia, ofschoon men toen reeds zeer goed met het heerschen O *i der cholera bekend was, te weerleggen door de bewering dat toen oog niet was uitgemaakt of de ziekte een epidemisch karakter droeg. De Bondsraad heeft alle mogendheden uit- genoodigd tot deelneming aan eene in het begin van 1893 te houden conferentie, met het oog op de vestiging te Bern van een bureau voor internationaal recht, waartoe door het instituut voor internationaal recht te Brussel besloten is. Bedoeld bureau zal alle verdragen, tusschen alle staten ter wereld gesloten, openbaarmaken. Het is thans bekend geworden, dat de militaire wetten door den rijkskanselier, den minister van oorlog en de militaire overheid zijn gereedgemaakt en dat de keizer de indiening bij den Bondsraad toestond, zonder dat het Pruisische staatsministerie over de ontwerpen was gehoord. De meeste bladen gelooven op grond hier- daar het natuurlijk niemand invalt, dergelijke dingen eerst nauwkeurig na te zien, voor hij de reis aanvangt. Op dit oogenbiik stijgt geen rookwolk uit den schoorsteen, men verneemt ook niet het geklink van den hamer, want Jeremias en de zijnen zitten aan tafel, en hoewel de smid zeer arm is, zoo is hij toch nog rijk genoeg, om aan anderen iets mede te geven, want twee bedelaars, die muizenvallen te koop aanbieden, een oude verweerde slowak in een verscheurde kleeding en zijn jongen, een knaap van dertien of veer tien jaar, wiens reisgoederen buiten in de werkplaats op den grond liggen, zitten op een bank dicht bij de kachel, en eten beurtelings uit een diepen aarden schotel, met dampende gort gevuld, welke medelijdende huisvrouw hun heeft voorgezet. Onder het geschilderde Mariabeeld, dat tusschen de beide ramen hangt, staat de vaas met wij water en de gewijde takken, daaronder de zware eenvoudige tafel, zonder tafellaken of eenig van, dat er een conflict is ontstaan tusschen den rijkskanselier en het Pruisische staats ministerie. Bladert zooals de National Zeitg., welke naar men wil met den minister Miquel in betrekking staan, eischen dat zulke gewich tige voorstellen niet bij den Bondsraad worden ingediend, voordat het Pruisische ministerie het gewicht van zijn oordeel in de schaal heeft gelegd. Dit kan echter slechts geschieden als het ministerie zijn oordeel over wetsontwerpen aan den koning had doen toekomen, voor hij die ontwerpen als keizer goedkeurt. Een concentratie van alle gezag in Duitschland en Pruisen in éen persoon, zooals met Bismarck het geval was, kan diens opvolger niet wor den toegestaan. Als tegenwoordig de Pruisische ministers te zwak zijn om daartegen te protesteeren, dan moet de pers het doen. Men mag niet dulden, dat zoo gewichtige ontwerpen slechts door het militaire bestuur en den rijkskan selier worden voorbereid en den keizer ter goedkeuring worden aangeboden. De Kreuzzeitung gelooft, dat thans door dit conflict voor de eerste maal de vraag aan de orde wordt gesteld, of de scheiding van de betrekkingen van rijkskanselier en voor zitter van het Pruisische kabinet wel proef houdend is gebleken. Uit Stuttgart wordt gemeld: Volgens dagbladberichtea uit Friedrichs- hafen heeft de toestand der koningin-weduwe eene ongunstige wending genomen, en heb ben zich ziekelijke verschijnselen van longen en nieren voorgedaan, terwijl de zwakte der zieke bezorgdheid inboezemt. F B A N K K IJ K. Nauwelijks van zijn verblijf te Fontaine- bleau teruggekeerd, heeft de president der republiek Donderdagavond een kabinetsraad gepresideerd. Op voordracht van den minister van onder wijs werd een besluit geteekend, waarbij be paald wordt dat de begrafenis van Ernest Benan zal plaats hebben op kosten van den Staat Zoodra de Kamers bijeengekomen zijn, "zal haar een wetsontwerp voorgelegd worden, strekkende tot overbrenging van het stoffelijk overschot van Renan, Michelet en Edgard .Quinet naar het Pantheon. De minister-president Loubet gaf een over zicht van den toestand te Carmaux. De rapporteur der begrootingscommissie heeft geconstateerd, dat de opbrengst der douane in September 6,700,000 frs. beneden de raming is gebleven. De suppletoire kre dieten beloopen 85 miilioen; het overschot op de begrooting is niet voldoende om dit bedrag te dekken. Te Carmaux heeft Due Quercy het woord gevoerd in eene vrouwen-vergadering, en de echtgenooten der werkstakers aangemaand, de socialistische beweging te steunen. De geestdrift onder het publiek was zoo groot huisraad, uitgezonderd een groote schotel en een tinnen zoutvat. Rondom deze tafel zit de familie van Jeremias, een met roet bedekt handwerksman met steil geelblond, haar en gespierde, behaarde armen, ongeveer vijf en dertig jaar oud zijne ziekelijke vrouw met groote, lichtbruine oogen, die, 6f door den last des levens, den zwaren arbeid, of het verdriet vóór den tijd verouderd is, en hun lichtblonde zoon zij eten met houten lepels de warme brij. Een benauwende lucht en een schier onver draaglijke warmte heerschen in het kleine, nederige vertrek, waarvan de kachel alleen reeds bijna het vierde gedeelte der ruimte inneemt. Er wordt geen woord gesproken, men hoort niets dan hetgeiuid, door het eten veroorzaakten het tikken der lepels tegen de randen der schotels. Een tamelijk groote, ruwharige hond zit naast de vrouw op den grond, heeft een zijner voorpooten op hare knie gelegd, ziet haar ge spannen en opmerkzaam aan, volgt elke barer dat bij het verlaten der zaal 2000 vrouwen de straten doortrokken met nationale en roode vlaggen, en onder het zingen der Carmagnole. De gendarmes moesten tusschenbeide komen, maar de orde was dadelijk hersteld, Het werkstakers-comité heeft zich bereid verklaard, alle giften te ontvangen, ook die in natura. De heer Dubois, afgevaardigde voor Douai, zond 500 frs. Tusschen de regeering en den Heiligen Stoel is een overeenkomst tot stand geko men, volgens welke twee aartsbisschoppen, die van Rouaan en Tours, tot kardinaal ver heven zullen worden. De minister van marine heeft een bericht ontvangen van kolonel Dodds, meldende dat hij den 4den andermaal, thans te Ghede, met de mannen van Dahomey is slaags ge raakt en een uur lang met hen in een hevig gevecht is gewikkeld geweest. Het eindigde er mede, dat de vijand krachtig werd terug geslagen en op de vlucht gedreven, daarbij zware verliezen lijdend. Hoe groot het juiste cijfer was, kan moeilijk worden bepaald, wegens het dichte struikgewas, maar men vond 200 lijken, onder welke 20 van 's konings vrouwelijke lijfwacht (Amazonen), benevens 200 snelvuurgeweren. De Franschen hadden 8 dooden en 33 gekwetsten. Uit Porto Novo wordt van gisteren gemeld De strijdmacht der Bahomeyers bij Ghede bedroeg 10,000 man, in het bezit van tien achterlaad-kanonnen. Het gevecht duurde 3 uren. Koning Behanzindie het gevecht bijwoonde, was de eerste die op de vlucht sloeg. De Franschen moesten herhaaldelijk carré formeeren. De afgevaardigde Millevoye heeft den mi nister-president geschreven, dat hij aan de- regeering de vraag wenscht te doen »of zij in de toekomst zal dulden dat vreemdelingen naar Frankrijk komen om op het voorbeeld van den heer Liebkneeht, de Franschen aan te sporen om hun vaderland te haten en te verachten I De afgevaardigde Peytral zal aan de regee ring de vraag stellen, hoever de instructie gevorderd is tegen de administrateurs der vroegere Panama-maatschappij. Volgens den heer Peytral zal bezwaarlijk een nieuwe financieele combinatie gevonden kunnen worden tot voortzetting van de werken aan dat kanaal, zoolang niet is uitgemaakt, op wie de verantwoordelijkheid rust voor de maatregelen, die zulk een treurigen afloop- gehad hebben. B E L fi I E. Graaf de Mérode is tot minister van bin- nenlandsche zaken benoemd. ENGELAND. De Londensche graafschapsraad heeft met 92 tegen 24 stemmen besloten, alle tram wegen in Londen aan te koopen. Blijkens door een der bisschoppen ont vangen berichten van mgr. Hirth, vreest deze, dat, zoodra de Britsche Oostafrikaansche bewegingen oplettend en bedelt om zijn aandeel. De vrouw wilde juist de brandewijnflesch halen, waaruit Jeremias en zij gewoon waren des namiddags bij het eten een slokje te nemen, toen Wolf, de bond, plotseling met aile teekenen van onrust naar de deur liep, een zwaar knorrend geluid liet hooren en met beide pooten tegen de deur begon te krabben. De smid ziet op en werpt een blik door het raam. »Ga eens zien, Agnes, wat er aankomt," sprak hij en ging na deze woorden rustig met het eten voort. De vrouw gehoorzaamde werktuiglijk. Zij stond op, opende de bovenste helft der deuren keek den weg op. s Koestdus weerde zij den hond af, die zijn verlangen ora buiten te komen niet kon onderdrukken, en boog zich nog verder over de onderdeur. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6