BiiuienlaHdsche Berichten. F B i U E B IJ X. De minister van marine ontving het vol gend telegram uit Porto Novo, van den7n: Kolonel Dodds gebruikte de twee vorige dagen om zich een weg te banen door de struikgewassen en talryke verkenningen te doen. Kolonel Gonard, die een verkennings tocht aanvoerde, werd den 6n bij het kamp door Dahomeyers aangevallen. Hij kreeg spoe dig hulp en sloeg den vijand terug, die groote verliezen leed. De colonne neemt thans een stelling in, die de vijand had in orde ge bracht achter Poquessa. Onze verliezen zijn "B dooden (waaronder 4 Europeanen) en 22 gewonden (waaronder 8 Europeanen). Volgens de gevangenen is de vyand gedemoraliseerd. Onze troepen zijn vol opgewektheid. Ec-n telegram uit Porto Novo van den 9n bevestigt dat een verkenningscolonne den 6n op 5000 Dahomeyers stiet. Een versterkte brug werd genomen. De vijand nam de vlucht, een groot aantal lijken en geweren achter latende. De president der republiek vertoefde Zater dag te Rijssel, waar groote feesten ter herin nering aan de opheffing in 1792 van het beleg der Oostenryksche troepen werden gevierd. De koning van België zond baron Ruzette als zijn vertegenwoordiger om Carnot te begroeten. Ruzette werd voor eenige andere autoriteit ten gehoore ontvangen. Hy wees in zijne toespraak op de vriendschappelijke verhouding, welke sedert eeuwen tusschen de twee rijken bestaat. Die vriendschapsband werd thans weder nauwer toegehaald. Car not vei klaarde ten zeerste gevoelig te zijn voor de zending van den koning der Belgen, die ook reeds te Kamerjjk de beleefdheid had, een bijzonderen vertegenwoordiger, graaf d'Ouitremont, aan te wijzen. In een vergadering van 300 leden van het republikeinsch verbond, Zondag jj, te Remire- mont gehouden, verdedigde Méline het be schermend stelsel. Te Parijs wordt geen bulletin van de cholera meer uitgegeven. BELGIS. Het bericht dat de benoeming meldde van graaf De Mérode tot minister van buiten- bndsche zaken, blijkt voorbarig geweest te zijn. Toch schijnt deze keuze sedert lang uitgemaakt en mag men de officieele benoe ming binnen korten tijd te gemoet zien. Uit bevoegde bron wordt het bericht van een Fratisch dagblad gelogenstraft als zou «en nieuw handelsverdrag tusschen Frankrijk en België gesloten zijn. ENGELAND. In een schrijven aan de Times zegt kapi tein Lugard, dat Oeganda de sleutel is der lan- i ien van Midden-Afrika, dat de Engelsche bezetting van dit gewest leiden moet tot onderdrukking van den slavenhandel, en dat «ene andere mogendheid, Oeganda in bezit nemende, de bronnen van den Nijl zou kun nen afleiden, tot nadeel van Egypte. Lord Tennyson's stoffelijk overschot zal mor gen. in de Westminster Abdij worden bijgezet. OOSTENRIJK. Te Buda-Pest zijn Zondag 38 cholera- en 13E sterfgevallen aangegeven. NOORWEGEN. Volgens het Morgenblaiet te Christiania wordt aldaar van conservatieve zijde een voorstel gereedgemaakt, waardoor men hoopt een einde te maken aan het geschil met Zweden over eene eigen diplomatieke ver tegenwoordiging van Noorwegen in het bui tenland. Het voorstel zal worden gegrond op den eisch, dat de gemeenschappelijke Zweedsch-Noorweegsche minister van buiten- Jandsche zaken verantwoordelijk moet zijn aan den Zweedschen Rijksdag en aan de Noorweegsche Storthing. RUSLAND. De Daily News verneemt uit Odessa dat li* geen twee maanden daar regen gevallen is, terwijl er in geen vier maanden regen viel in de Zuidrussische graanstreken. Voor de wintertarwe dreigt totale oogstmislukking. De boeren klagen bitter over de ontijdige opheffing van het uitvoerverbod. Tenzij er nu andere maatregelen genomen worden, dreigt in den komenden winter een nog ergere hongersnood dan in den vorigen. Tijdige zen ding van graan uit den Kaukasus, waar de oogst 425 millioen poed bedraagt, behoort daartoe. Vele kleine heerenboeren in de gouvernementen Bessarabië en Kherson richt ten een gemeenschappelijk verzoek tot de ban ken om verlenging der voorschotten op den grond, daar de oogstmislukking de betaling der vervaltermijnen onmogelijk maakt. Maar vele banken verkeeren zelve in precairen toe stand, hebbende groote landerijen moeten overnemen, wier eigenaars onbekwaam tot betalen waren, welke landerijen nagenoeg onverkoopbaar zijn sedert aan joden en vreem delingen het bezit van land verboden is. Eene kwaadaardige runderpest woedt aan de Don, waardoor reeds 6000 stuks vee bezweken. ITALIË. De ministerraad besloot Zaterdagavond den koning de ontbinding der Kamer voor te stellen en de algemeene verkiezingen vast te stellen op 6 November, de herstemmingen, op 13 November en de bijeenroeping der nieuwe Kamers op 23 November. Het ministerie onderzoekt nauwkeurig alle qnaestiën welke de verkiezingsleuzen raken. De regeering zal in de begrooting voor 1892/93 de bezuinigingen voortzettenhet evenwicht der begrooting is gewaarborgd geene leening zal gesloten wordenhet Kabinet zal binnenkort, vóór de ontbinding, het pro gramma mededeelen. Daarin zullen de sociale hervormingen opgesomd worden. De staat kunde zal er uit verbannen zijn. Vooral zal men er zich op toeleggen de financïeele quaestie op te lossen. De economische onaf hankelijkheid van Italië zal worden gehand haafd en de evolutie der uiterste linkerzijde naar een regeeringsprogram zal worden be vorderd. AMERIKA. De New- York Herald meldt uit Laguayra dat Crespo in de hoofdstad eene schitterende intrede hield. De bewoners juichten hem met geestdrift toe. Hij belegde eene verga dering van militaire en politieke hoofden, die hem tot voorloopig president kozen tot aan de regelmatige verkiezing van een con- stitutioneelen opvolger van Palacio. Crespo benoemde een voorloopig Kabinet met Pulido aan het hoofd. De ministers hebben zich ingescheept aan boord van een vaartuig dat naar Martinique ging. Men gelooft dat zij zich bij Palacio in Frankrijk zullen aansluiten. Aan de Times wordt uit Philadelphia ge meld, dat de instructiën, die president Harri son gereedmaakt voor de gedelegeerden naar de muntconferentie te Brussel, ten doel heb ben de best mogelijke voorwaarden te ver krijgen voor de waardeverhouding tusschen goud en zilver, beide gelijkelijk als munt te gebruiken. Uit Valparaiso wordt aan de New-York Herald gemeld, dat de wisselkoers Zaterdag belangrijk gerezen en de toestand van den handel veel verbeterd is, vooral tengevolge der aanneming door de British-Peruvian Corporation van de regeling harer vorderin gen. Joel, de nieuwe Britsche zaakgelas tigde, onderhandelt thans met den minister Errazuriz over de benoeming eener commissie voor het regelen der vorderingen van Engel sche onderdanen tegenover Chili. Een te Santigo openbaargemaakt officieel bericht bevat de plaatsing eener vijf percents leening bij Rothschild. Aan de New-York Herald wordt uit La Guayra gemeld dat Crespo Zondag zijn triomf tocht hield in Caracas. Hij werd met geest drift toegejuicht. Hij benoemde een vergade ring van militaire en staatkundige leiders, die hem tot voorloopig president kozen tot aan do wettelijke verkiezing van een opvol ger van Palacio. Crespo benoemde een voor loopig Kabinet. Generaal Pulido en de oude ministers zijn scheep gegaan naar Martinique; men gelooft dat zij Palacio naar Frankrijk zulleD volgen. SCHIEDAM, 11 October 1892. Aan de leden van den gemeenteraad is medegedeeld, dat ten raadhuize ter inzage is nedergelegd, teneinde in de eerstvolgende zitting van den raad tot eene benoeming te kunnen overgaan, een aanbevelingslijst ter benoeming van een lid der commissie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der verorde ning op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen, in de plaats van den heer J. H. Bertels, die te kennen heeft gegeven de benoeming niet aan te nemen. Op die aanbevelingslijst zijn geplaatst: de heeren J. F. Rozestraten en J. J. Zoet mulder Gzn. Door burgemeester en wethouders is be noemd tot kolenmeter A. van der Kraan. Gistemamiddag is de 8-jarige Laurens Vis spelende in de Noordvestgracht gevallen. H. Langewisch sprong hem gekleed na om hem te redden, doch omdat hij niet zwemmen kon liepen beiden gevaar, waarop Jan van Wijk, wonende alhier in de Nieuwstraat, te water ging, die beiden aan wal bracht. De politie heeft aangehouden J. de R., wonende alhier, die reeds meermalen voor diefstal is veroordeeld en zich gisteravond op de werf van den veehouder J, Hoogen- hoezem aan de Veile vest alhier wederom aan diefstal heeft schuldig gemaakt, thans van een gedeelte van een paardetuig. Bij kon. besluit is, met 15 October, aan jhr. W. van Citters, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als consul-generaal te Bern, en is de waarneming van het consulaat- generaal te Bern tijdelijk opgedragen aan mr. R. H. Ruyssenaers, minister-resident in disponibiliteitis, met 1 November 1892, benoemd tot consul-generaal te Kaapstad B. H. de Waal, thans consul te Durban. Bij koninklijk besluit van den 7n dezer no. 37 is aan het hoofdbestuur dervereeni- ging onder de zinspreuk »Trouw aan Koning en Vaderland", gevestigd te Utrecht, tot ondersteuning van behoeftigen gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of Citadel-Medaillemachtiging verleend tot het houden eener collecte door het geheele rijk in de laatste maanden van dit jaar. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 8 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 6,920,465.17 en bij de betaalmeesters- l,625,704.18Vs Te zamen f 8,546,169.35Vs De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten in de afgeloopen week als aan Aziatische cholera overleden zqn aangegeven in Noord-Holland: te Amsterdam 2, te Zaandam 1 persoon; in Gelderland: te Drumpt 1, te Varik 2, te Vuren 1, te Zuilichem 2 personen; in Zuid-Hollandte Bleskensgraaf en Hof wegen 1, te Kapelle-aan-den-IJsel 2, te Char- lois4, te Gorinchem 2, te Gouda 1, te Hendrik- Ido-Ambacht 2, te Kralingen 4, te Oostvoorne 1, te Rietveld 1, te Rotterdam 4 personen. in Utrechtte Breukelen Nijenrode 3, te Maarsea 2, te Maarsenveen 1, te Utrecht 3, te IJselsteia 2 personen; in Friesland: te Utingeradeel 4 persoon; in Overijsel: te Kampen 1 persoon; in Groningen: te Groningen 1 persoon, te Hoogezand 1 persoon. Door den minister van financiën is be paald, dat aan personen, met spoortreinen het rijk binnenkomende, die goederen met zich voeren, welke naar het oordeel van den eersten ambtenaar voor de visitatie, als handelsgoederen zijn aan te merken, kan- worden vrijgelaten deze goederen aan het kantoor vrq te maken, onder de volgende voorwaarden a. De vrijmaking zal plaats hebben dadelijk na die van de reisbagage met denzelfden trein inge voerd. Visitatie dier handelsgoederen kan ook geschie den tusschen zonsonder- en zonsopgang en op Zondag, indien daartegen bij dien eersten ambte naar in loco met het oog op den aard der goederen geen bezwaar bestaat, mits tegen betaling der kosten, bedoeld bij art. 2« van het koninklijk besluit van 10 Juni 1877 Staatsblad no 146). b. Voor de bedoelde goederen moet schriftelijk aangifte ter invoer worden gedaan overeenkomstig art. 120 of art. 143 der algemeene wet van 26 Aug. 1822 Slaatsblno. 38). Zij worden verder als gewone handelsgoederen behandeld. c. Worden de bedoelde goederen niet dadelijk bij den invoer vrijgemaakt, dan kunnen zij worden opgeslagen in eene door de spoorwegmaatschappij aan te wijzen voor sluiting vatbare bergplaats, onder beheer van den ontvanger der invoerrechten. d. De voormelde .Opslag mag niet langer duren dan drie dagen na dien van den invoer, behou dens verlenging in bijzondere gevallen door den eersten ambtenaar in loco. Is binnen dien tijd geen aangifte gedaan, of wel bestaat geen gelegenheid tot opslag volgens c., dan worden de goederen be handeld op denzelfden voet als bij art. 35, 3e en volgende zinsneden van het kon. besluit van 26 Maart 1872 Stblno. 19), gewijzigd bij dat van 12 Maart 1876 (57W. no. 53), is bepaald. e. In de behandeling de reisbagage, volgens de resolutie van 15 April 1872, no. 53, en van klei nigheden, door reizigers onder hunne bagage medegebracht, brengt bet vorenstaande geen verandering. Naar wy vernemen, is het ontwerp op de bedrijfsbelasting van den Raad van State bij het ministerie van financiën terugontvangen, en kan nu de indiening weldra worden ver wacht. (N. S. Ct.) Aan de Brusselsche Patriate wordt uit Amsterdam geschreven, dat het lid der Tweede Kamer de heer "Van Nunen, die, zooals wy reeds meldden, den 4n November naar Nederlandsch Indië zal vertrekken, aldaar een zeer aanzienlijke betrekking zal gaan vervullen. In een schrijven aan de Arnh. CL uit het noorden van ons land wordt gewezen op een aantal kinderen, die totaal van onderwijs ver stoken blijven, de kinderen van kermisreizigers. sMijne aandacht op deze misdeelden aldus schrijft de correspondent, viel onlangs bij vernieuwing op dit punt, toen ik een aller liefst schrander jongetje sprak, dat niet school ging evenmin als zijne vier broertjes en zusjes, die in de schooljaren vallen. Een der broertjes (vier jaar nog maarmoest reeds voor clown dienen. Het laat zich wel hooren dat menig kind van kermisreizigers veronge lukt, dat het zedelijk bederft." Prof. Van Overbeek de Meyer schrijft in het N. v. d. D. naar aanleiding van de slechte uitkomsten, die te Hamburg zijn ver kregen met de behandeling van choleralijders met creoline en van het voorkomen van car bol in deze stof: »Ik acht mij zedelijk verplicht mijne aan beveling van het inwendig gebruik van creoline terug te nemen, totdat over de clini- sche waarnemingen meer licht is verspreid en totdat de Nederlandsche apothekers zeiven een praeparaat zullen aanbieden, dat stellig

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2