Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Teiegraphie. Stedelijk Nieuws. ADVERTENTIES. JACOBA WILHELMINA, J acolba Wilhelmina Rijneke, E. J. AENMEY, •vrij van carbolzuur en de organische bases is, niet te veel natriurahydroxyde bevat en toch met water eene goede emulsie levert. Het uitwendig gebruik van hetcreoline der jNed. Maatschappij voor Chemische Industrie" te Amsterdam, als middel ter ontsmetting van excrementen, goede ren, meubelen, handen, enz., blijf ik daaren tegen dringend aanbevelen". Volgens de Tijd bestaat bij de broeders van den St. Joannes de Deo te Utrecht plan, om de gelegenheid voor een Koeippsche waterkuur te openen, en tot dat doel zullen zij een viertal perceelen op de Mariaplaats, welke hun deels geschonken en deels door hen aangekocht werden, worden ingelicht. Naar wij vernemen, heeft een zeer bekend Amsterdamsch bankier den eersten prijs der Scheveningsche sportloterij getrokken. (Vod.) Ook te Vianen is men ontevreden omdat de kermis niet doorgaat. Zaterdagnacht ver toonde zich een joelende menigte, die bij eenige gemeenteraadsleden en particulieren de ruiten inwierp. Tot halftwee bleven er vele nieuwsgierigen op de been. Hoewel de politie versterkt was, konden de geweld dadigheden door overmacht niet worden voorkomen. Ook Zondagavond hebben weder ergerlijke straattooneelen plaats gehadzcoals het inwerpen van glasruiten enz. De burge meester werd schandelijk beleedigd. Artil leristen waren noodig om de orde te herstel len. Verschillende personen werden gewond. G. v. Z. en J. v. D., beiden van Enkhuizen, zijn in hechtenis genomen, als de wisselaars van het valsche bankbiljet van f100 te Lutjebroek. In een voorloopig verhoor heb ben zij hun misdrijf reeds bekend. Bij Zevenaar is een man, die over de grenzen moest worden gezet, uit den snel trein gesprongen welke in volle vaart was. Hij sloeg tegen den grond, sprong op en draafde een bosch in. Bij gelegenheid der kermis te Wagenirigen (bij Breda) hebben ernstige vechtpartijen en baldadigheden plaats gehadbij vele particu lieren werden de vensterruiten verbrijzeld. De politie mocht een paar der belhamels vatten en in arrest brengen, doch deze wer den door eenige kerels daaruit verlost, door het gevangenishuisje af te breken! Donderdag had nabij Breda een brutale diefstal plaats. De voerman van een vracht rijder had, terwijl hij in een herberg aan den straatweg een kop koffie gebruikte, kar en paard daarvoor gezet. Toen hij weder wilde wegrijden, bemerkte hij dat het af gesloten kistje, waarin hij het ontvangen geld bewaarde, opengebroken en eene som van f240 daaruit verdwenen was. Hij reed daarop terstond naar het naburige Rijen, en gaf het geval aan bij de marechaussee. De brigadier begaf zich dadelijk op weg en mocht spoedig den dief in handen krijgen, die bekende het geld ergens op eene plek verstopt te hebben, waar het dan ook door den brigadier gevonden werd. De kerel werd gearresteerd. Bij gedane boringen op de heide nabij Venlo is gebleken, dat deze een uitgestrekte laag klei bevat, die zeer geschikt is voorde fabricatie van pannen. Door deze ontdekking wordt aan Yenlo's industrie een nieuw en rijk veld geopend. In twee Noordbrabantsche districten zal eerlang een verkiezing moeten plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer. De heer ¥an Nunen, afgevaardigde voor Zevenbergen, is voornemens naar Indië terug te keeren. Of dit reeds zoo spoedig gebeuren zal als in 1 andere bladen voorbarig bericht werd, schijnt nog onzeker. Ten onrechte ook vonden wij elders medegedeeld, dat de heer Van Vlijmen, afgevaardigde voor Vechel, reeds tot majoor benoemd is en zich daarom aan een verkie zing moet onderwerpen. De waarheid is, dat, volgens rang van anciënniteit, de heer Van Vlijmen aan de beurt is om promotie te maken, en dat die promotie zeer spoedig ver wacht wordt. (be Tijd.) De heer Crichton-Browne schrijft den slech ten toestand der tanden in den tegenwoor- digen tijd toe aan het algemeen gebruik van wittebrood, dat, van de zemelen beroofd, arm is aan fluor, welke stof een behoefte voor de tanden schijnt te zijn en zich niet bevindt in de andere gewone voedingsmiddelen. Zijn con clusie is, dat het wittebrood moet vervangen worden door brood met zemelen. (Album der Natuur.) Een nieuwe uitgave van de werken van Oltmans! Men moot zeggen dat de heeren gebroeders Cohen wat aandurven. »De Schaapherder", sliet slot Loevestein", sHet huis van het Zeewijf' en andere no vellen van den schrijver worden thans in keurigen vorm aangeboden, met tal van teekeningen in historischen stijl, in 30 afle veringen a 15 cents. De uitgevers rekenen zeker op een zeer groot debiet, en ze hebben daartoe zeker het recht; want het eene geslacht voor, het andere na, leest met de zelfde belangstelling de werken van een schrijver, die in populariteit voor Van Lennep niet onderdoet en bij wijlen aan Walter Scott herinnert. Daarom achten we een aanbeveling van deze uitgave overbodig, en eene eenvoudige aankondiging voldoende, om velen tot inteekening te bewegen. 30 afleveringen a 15 cents! Pernis. Door het gemeentebestuur is een verzoek gericht tot het bestuur van den waterstaat, om last te willen geven, dat door seinen worde aangeduid, dat stoomschepen bij het naderen of voorbijvaren der haven de vaart zóóveel hebben te verminderen als- noodig is om nadeeligen golfslag voor de havenwerken en de in de haven liggende schepen te voorkomen. Delft. De gemeentebegrooting bediaagt in ontvansgt eri uitgaaf f721,131,22, tegen f 613,750,94i/s in het loopende dienstjaar. De inkomstenbelasting is dan ook geraamd op f160,000, of f55,000 meer dan dit jaar. Een vijftal vereenigingen hier ter stede hebben tegen Donderdagavond eene vergade ring belegd, waarin de heer P. H. Hugenholtz Jr. van Amsterdam, in verband met het Toyn- bee-werk zal spreken over maatschap- pel ij ke verbroedering. Leeuwarden. Zaterdagavond heeft alhier eene hoogst treurige gebeurtenis plaats ge had. Ten huize van den bloemist M., aan den Oostersingel, terwijl de moeder met de dochter des huizes en de 19-jarige knecht K. in eene kamer te zamen zaten, loste laatst genoemde uit een revolver twee schoten op de dochter, waarbij den kogel het hoofd kwetste en de andere haar in de borst trof, en een derde schot op de moeder, zonder deze evenwel te treffen. Daarna begaf hij zich naar den tuin en schoot zich zeiven voor het hoofd. De politie was spoedig aanwezig en vond zijn lijk badende in bloed. Het slacht offer, een 19-jarig meisje, is ter verpleging in het Diaconessenhuis overgebracht; zij is aan het hoofd en in de borst verwondhaar toestand is naar omstandigheden vrij gunstig. Onbeantwoorde liefde wordt genoemd als de aanleiding tot deze misdaad. H. M. de Koningin-Regentes heeft andermaal een blijk van waardeering en belangstelling wil len geven in de Ned. opera door aan den directeur, den heer J. G. de Groot, namens H, M. de Koningin, ter behoeve zijner instelling, voor dit speelseizoen eene subsidie toe te kennen van f2500. Thans zijn de namen der cp de drïejaariijk- sche tentoonstelling bekroonde kunstenaars alle bekend. De gouden medaille zal worden uitge reikt aan de schildersN. Bastert voor zijn gehf-ele inzending, Jules Breton voor sLe pardon de ker- goat", G. Henkes voor zijn iRegenten", J. S. H- Kever voor zijn gebeeie inzending, Jac. van Looy voor zijn sReizigers" en aan den beeldbouwer Johan Keiler voor zijn geheelo inzending. De jury was samengesteld uit de heeren prof. Aug. Allebé, Joh. Israels, J. Maris, W. Marib, J. H. Maschbaupt, J. W. Mesdag en J. J. v. d. Sande Bakhuizen, de vier eerstgenoemden door de in zenders zeiven gekozen, de diie overigen doorB. en W. aangewezen. Ditmaal werd vastgesteld dat zij, die vroeger reeds werden bekroond, tbans niet meer voor bekroning in aanmerking zouden komen. De sluiting van de tentoonstelling is bepaald op Zondag 30 October a.s. Tot tijdelijk secretaris der Ned. maatsch. van letterkunde is benoemd de heer Emile Seipgens, te Leiden. Den 6n dezer te Leipzig en den 7n te Berlijn heeft het a capella-koor, onder leiding van den heer De Lange zich laten hooren. De bijval, zoo meldt het N. v. d. D., in de beide steden was weder overstelpend geen lof werd groot genoeg geacht voor de wakkere leden van het koor en zijn kun- digen leider. De uitslag van den afstandsrit tusschen Bei lijn en Weenen is thans bekend. De 4e luit. vrijheer Von Reitzenstein van het kurassiers-regiment no. 4 kwam hedenochtend te 9.56 te Flotisdorf bij Weenen aan hij legde den weg af in 73 uren en 6 minuten en wint alzoo, behalve den keizei lijken eerepiijs, den tweeden prijs van 10.000 florijnen. 'Met twee andere officieren was hij den derden dag uit Berlijn vertrokken en reeds gisteravond te 9 uur passeerden zij Budweis, zoodat beslo ten werd gedurende dien nacht door te rijden om zoo mogelijk den Oostenrijkschen graaf Starhem berg, die op dit oogenbhk no. 4 stond, te slaan. Het bergachtig teirein belette hen echter flink .vooruit te komen en alieen luit. Von Reitzenstein wist tnet groote moeite zijn geheel uitgeput paard in draf te houden. Toen hij het einddoel bereikt had, viel zijn paard naar en moest het dier op eene deken worden weggedragen. Ofschoon hij 1 uur en 40 minuten bij graaf Starhemberg ach terbleef, heeft hij op diens opvolger luit. Von Miklós i uur en 18 minuten voor. Naar hij ver telde, is luit.Vnn Reitzenstein door zwaren mist van bet rechte pad geraakt en heelt daardoor een om weg van ruim U/a uur moeten maken. Het paard is na een ruime toediening van cognac weer in betrekkelijk goeden slaat gekomende "eigenaar iioopt het bij de conditie-keuring weer voor te kunnen rijden. De Coluin bus-tentoonstelling te Genua is door een groot ongeluk getroffen. Het riviertje Bisagno heeft, door de aanhoudende regens gezwollen, een gedeelte der stad overstroomd, zoodat het water in twee zalen van het tentoonstellings gebouw doordrong en verscheidene ten toon ge stelde voorwerpen ernstig beschadigde. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Het alcoholverbruik in Frankrijk wordt thans geschat op 4i/2 kan 'sjaars per hoofd. In 1869 waren er 365.875 kroegen, en nu 440.000, d. i, êen op de 87 invvonets, en zulks ofschoon Frank rijk in '71 1.600.000 zielen verloor, tengevolge van de inlijving van Elzas-Lotbaiingen. Men schrijft de vermeerdering der kroegen toe aan het intrekken van het decreet van 1851, betreffende het openen van zulke huizen. Het alcoholver bruik bedroeg in 4869 nog geen IVa kan per hoofd. Op beterschap is niet te hopen, want de kroeghouders zijn een macht; zij vormen te zamen een leger van 440.000 verkiezingsagenten, die weinig Kamerleden durven trotseeren. 's-GRAVESIlIAGE, 11 October. --- Tweede Kamer. De voorzitter is gemachtigd aan prinses Sophie gelukwensehen en betui ging van hulde en verknochtheid aan te bieden op haar gouden huwelijksfeest. Dinsdag is aan de orde het openbaar debat over het wetsontwerp betreffende het Neder landerschap; de overeenkomst betreffende den industrieelen eigendom; de onteigening der afsluiting van de Maas. Dan zal ook de commissie van voorbereiding betreffende het militair strafrecht worden benoemd. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Banana (Etatlnd. du Congo) bestaat door middel van het stoomschip Afrikaan. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 15 dezer, des voormid dags 10.30 uur spoortijd, c De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. BURGERLIJKE STAND. Geboren s 7 October. Wülemina Helena, dochter van D. Smit en W. H. den Outer, Nieuwsticht. 8. Jan, zoon van J. van Boehove en S. Hoogenboom. Nieuws West- frankenlandsche laan. 9. Maartje Johanna, dochter van J. Kooreugevel en M. de Pater, JSieutostraaf. Johanna Elisabeth Maria, dochter van J. H. H. Putters en G J. C. Yerwaïjen. Tuin singel. Johannes Adrianus, zoon van G. C. Pelle en W. van Kampen, Boutstraat. 10 Cornells Johannes Theo dorus, '.oon van H. van Gogh en T. M. de Kok, 3Soordmolenstraat. Maria, dochter van J. van Diggelen en C. van der Most, Nieuw- Westfranlcenlandsche laan. Catha rine Maria, dochter van R. van Rutten en Vvvan der Schot, 's-Qraaeland. Overleden 9 October. Maria Francina Josephina Loog, oud 1 jaar en 1 maand, Nieuwe Haven. Jacoba Wilhelmina Rij oeke, oud 7 jaar, Oostsingel. 10. Johanna Cor nelia Hille, oud 29 jaar en 10 maanden, Nieuwstraat. Heden overleed tot onze diepe droef heid ons innig geliefd Dochtertje, in den aanvalligen leeftijd van 7 jaar. P. J. RIJNEKE. C. RIJNEKE—Dux. Schiedam, 9 October 1892. Heden overleed tot mijne diepe droef heid mijn innig geliefd Kleindochtertje, in den aanvalligen leeftijd van 7 jaar. Wed. J. DUN, geb. Broek. Schiedam, 9 October 1892. Heden overleed plotseling tot mijne diepe droefheid mijn geliefde Echtge noot, de Weledelgestr. Heer Kapitein der Infanterie, in den ouder dom van 50 jaar. Ook namens de weder- zijdsche Familie Wed. E. J. AENMEY— Sanders. Leiden, 8 October 1892. Benige kennisgeving. Voor de deelneming, ons betoond bij het overlijden onzer beide lievelingen, DIE- WERDA ANNA en PETRONELLA HILLE- GONDA MARIA, betuigen wij onzen harte- iijken dank. ARY BLONK. P. H. BLONKWeber, Die Iets te vorderen heeft vanverschuldigd Is aan of stuhken onder rich heeft, geteekend door Mevrouw E. VAN NOORT, weduwe van den Heer L. MELCHERS Wz., gewoond hebbende te S c h i e d a m en aldaar overleden 29 April dezes jaars, wordt verzocht daarvan, voor den 2In October eerstkomende, opgaaf of betaling te doen, ten kantore van den Notaris P. J. LAU, te Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3