Gemengde Berichten. Post en Teiegraphie. Armenzorg. .Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Stedelijk Kieuws. Marktberichten. drager" wat das ook heel wat voornamer klinkt dat tabak- of sigaren-smokkelaar. Dezer dagen werd zelfs uit Rukfen gemeld, dat kinderen zich reeds op het smokkelen van tabak gingen toeleggen. De Haagsche correspondent van de AT. Or. Ct. deelt mede, dat de bankier D. P,, effec tenhandelaar en uitgever van een financieel blaadje, die zich kort nadat zijn faillissement ■was uitgesprakaa, «enige weken geleden ver wijderd had zonder achterlating van adres, en later in het vaderland was wedergekeerd, in alle stilte gearresteerd is op het oogenblik dat hij zich naar de woning van zijn curator begaf. Geheel Hilversum is onder den indruk van liet vreeselrjk ongeval, dat Zaterdagmorgen omstreeks halftien bij de boerderij van Van Wingen op »De Trompenberg" aldaar heeft plaats gegrepen. Toen stortte de put, die daar door de gebrs. Nieuwenhuijzen werd gegraven, eensklaps in en begroef den bijna 36-jarigen Antonius Tilburgs, een gehuwd man en vader van vier jonge kinderen omstreeks -40 voet diep in de aarde. Dadelijk ging men met kracht aan het uitgraven tot des namiddags drie uur, toen de arbeid noodzakelijk eenige vertraging ondervond,^ doordien de inmiddels gemaakte nieuwe kuipen moesten worden aangebracht, opdat niet opnieuw menschenlevens in gevaar zouden komen. Sedert werd den geheelen avond en nacht met omzichtigheid doorge werkt, waarbij men by tusschenpoozen de overtuiging kreeg, dat Tilburgs nog leefde. Herhaaldelijk werden zijne kreten door Stoks en andere werklieden, die bij afwisse ling beneden werkten, gehoord. Te halfaeht Zondagmorgen had ongelukkig een nieuwe zandverschuiving plaats, en aarzelden zelfs de moedigsten om door te werken, totdat te halftien Cornells van Reenen zich in de diepte liet afw&ken, weldra gevolgd door zijn broeder Gijs en later nog door Johannes Asveldt, om het reddingswerk voort te zetten. Veertig lange, bange uren zijn nu sedert het noodlottig oogenblik verstreken en nog is het doel niet bereikt. Maar Tilburgs leeft nog en heeft bij tusschenpoozen zijn volle bewustzijn. Hij vertelt tot het bovenlijf in het zand te zitten en van dorst te versmach ten. Zijn zuchten, kermen, bidden bemoeilijkt soms zijn redders in hun werk. Maandagmorgen halfaeht. Tdburgs ziet het daglicht weder en heeft een uur geleden een weinig melk met brandewijn gebruikt. De boven zijn hoofd dichtgedrongen kuip is bloot gemaakt en heeft nu eene opening van 65 centimeter. Men tracht den ongelukkige zeer voorzichtig op te halen aan het touw, dat hem nog met een gordel om het lichaam zit, doch hjj blijkt te vast in het zand te zitten. Toch schijnt een'gelukkig einde nabij. Bewonderenswaardig is bij dit alles de hou ding der bovengenoemde arbeiders, vooral van Cornelis van Reenen. Met de grootste volhar ding en het taaiste geduld werkt deze voort zonder ophouden. Slechts uiterst langzaam kon hij vorderen, aangezien de nieuwe kuipen op het laatst, met het oog op het groote gevaar voor zaadstorting, plankje voor plankje moesten worden ingebracht, om dan zeer voor zichtig in elkaar te worden gespijkerd. Gister morgen was Van Reenen zelf zoo uitgeput, dat hij een oogenblik het bewustzijn verloor. Toen hij echter weer bijkwam, hervatte hij aanstonds zijn gevaarvollen arbeid. Maandagnamiddag te 5 uur is Antonius Tilburgs uit zijn benarden toestand gered en levend boven gebracht. Onmiddellijk is hij naar het pension »De Trompenberg" over gebracht ea geneeskundig behandeld. Zijn toestand is bevredigend. De gebroeders Cornelis en Gijs van Reenen en Johannes van Asveldt hebben een voorbeeld van moed en zelfopofferende liefde gegeven, die niet onbeloond mag -bleven. (ÜIM) j Te Maastricht is Maandagavond de ran- geermeester Smeets, van de spoorwegmaat schappij sGvand Central Beige", onder een trein geraakt en op de plaats doodgebleven. De ongelukkige laat eene vrouw met acht kin deren achter. Te Blerik hebben baldadigen de cholera- barak vernield omdat er geen kermis "daats had. Tegen den opruier is proces-verbaal opgemaakt. Te Hulsberg (L.) is nabij de herberg van D., aan de zoogenaamde heide, het zeer ver minkte lijk gevonden van zekeren P. H. Habets, gepasporteerd Oostindiseh militair. In de nabijheid waren sporen zichtbaar van eene worsteling; een diclitgeknïpt mes werd gevonden, waarvan het heft met bloed was bevlekt. De politie meent de bedrijvers van deze gruweldaad op het spoor te zijn. De justi tie uit Maastricht heeft een onderzoek inge steld. Blijkens een nader bericht is reeds als ver moedelijke dader aangehouden de rondreizende muzikant Jan Breur, die reeds wegens heling tot 6 maanden gevangenisstraf is veroordeeld geweest. De twist moet ontstaan zijn in een herberg en werd voortgezet op straat. De verslagene, Peter Habets, had eene wonde op het hoofd, welke met een bierglas, en twee steken in den buik, welke met een mes waren toegebracht. Er zijn bezwarende getuigen tegen den gearresteerde. Haarlem. Bij den gemeenteraad is een verzoek ingekomen van den kerkeraad der Ned.-herv. gemeente alhier, om afschaffing van de kermis. De afd. Haarlem van den Ned. Protestantenbond heeft aan dat adres adhaesie geschonken, zoo ook verschillende kerkelijke besturen. Amsterdam. Hedenmiddag te 3 uur is op de scheepsbouwwerf »De Boot" van den heer F. F. Groen het stalen zeilschip Colum- ius van stapel geïcopen. De lengte van het vaartuig is 230 voet, de breedte 37 voet en het hol 24 voet. Op 20 voet diepgang zal het 2150 ton laden. Het schip is geheel van staal gebouwd, naar de eischen voor de hoogste klasse in Lloyds-Register, het Bureau Veritas en de Ned. Vereeniging van Assura deuren. Ook de masten, stengen en ra's zijn van staal. Dit is het eerste vaartuig hier te lande, waar in toepassing is gebracht het maken van het bovendek van gelijk materiaal. Het te water laten van Columbus ging met bijzondere feestelijkheden gepaard. Onder de talrijke genoodigden bevond zich onder anderen de Columbus-commissie, uit wier naam pastoor Brouwers eene rede hield. Een krans, door de commissie toege zonden, werd door twee neefjes van den heer Groen in het kostuum van pages uit den t'yd van Ferdinand en Isabella na een ommegang rond het schip, aan den voorsteven gehecht. Verder bleven de gebruikelijke ceremoniën niet achterwege. In dearmenbuurt der Krodenburgstraat te Antwerpen, waar sinds drie dagen eenige cho leragevallen voorkwamen, heerscht groote gisting. Eene opgewonden menigte trachtte gisterochtend te beletten, dat de lijken van aan die ziekte be- zwekenen terstond naar de begraafplaats werden overgebracht, zoodat de politie moest tusschen beide komen om de orde te handhaven. Dezer dagen ontving een dienstbode te Cor- tillodvan haar broeder te Neuchatel een brief, waarin zij werd uitgenoodigd naar huis terug te keeren, daar een oude oom, die in Egypte overleden was, aan de familie van het meisje, bestaande uit drie personen, een erfenis had ver maakt van ongeveer 16 millioen. In de Londensche wijk White Chapel, berucht door de moorden van Jack the Ripper, heeft men Vrijdag, onder den grond, een houten kist ge vonden roet beenderen van drie roenschen waarschijnlijk slachtoffers van lang geleden ge pleegde moorden. Men zag natuurlijk daarin terstond weder spo ren van misdaden van den vrouwenmoordenaar. Maar de politie veronderstelt, ook op grond van den toestand der beenderen, dat deze moorden minstens van twintig jaar her dagteekenen. Blijkens de officïeele lijst der overwinnaars in den distantierit tusschen Berlijn en Weenen zijn er 42, n.L 17 Dmtscbers en '25 Oostenrijkers. Van de 209 paarden, welke deelnamen aan den afstandsrit tusschen Weenen en Berlijn, zijn 22 aan de gevolgen gestorvennog ongeveer vier verkeeren in een bedenkelyken toestandde ove rigen zijn vrij wel, naar omstandigheden. Onder de doode paarden is ook de edele »Athos," van graaf Starhemberg, den Oostenrijkschen, en oFrei- herr", van Reitzenstein, den Duitschen winner. De gebroeders Dalton, aanvoerders van de bende, die in den iaatsten tijd herhaaldelijk op Amerikaansche spoorwegen tieinen beroofde, zijn te Kansas City gevat, terwijl zij trachtten in te breken in het gebouw van een bank aldaar. Nu de tijd van de chrysanthemums nadert, vestigt men er de aandacht op, dat men in Parijs van de bloemen een veelkleurige salade maakt, welke zeer geprezen wordt, en dat men ze in Japan als een groente kookt en met kruidnage len gekruid eet, zoodra de schotel koud is. Te 's-Hage is gisteren het examen aangevangen voor klerk bij de lelegsaphie. Naar men verneemt, hebben circa 100 jongelieden zich aangemeld. If. M. de Koningin-Regentes heeft aan de wed. O. Boering, te De Punt, moeder van 7 minder jarige dochters, waarvan de jongste, Emma, nog geen 2 jaar is, een aanzienlijke gift in geld doen toekomen. Dagblad In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam zijn veroordeeld: P. v. d. K., sjouwer te Schiedam, wegens diefstal van een pakje gist, tot 2 maanden ge vangenis. Vervolgens stond terecht F. B. L. H. Bbiandersknecbt te Schiedam, beklaagd den 15n Juli, ten nadeele van zijn patroon, den heer G. J. Bsrteis, 1 liter en 7 centiliter moutwijn te hebben ontvreemd, en dit ten geschenke te hebben gegeven aan zijn mede- beklaagde C. H., die wist dat de moutwijn gestolen was. Eisch voor beide beklaagden 7 dagen gevangenis. De beklaagde, die thans als meesterknecht door zijn patroon ontslagen is, verdiende f 18 per week. Uitspraak over 8 dagen. Indertijd is melding gemaakt van een moord aanslag te 's-Gravenhage door een stukadoor, F. R. genaamd, die den 24n Augustus j.I. zijne vrouw, an wie bij gescheiden leefde, nabij het Paleis in bet Noordeinde waar zij werkzaam was op wachtte en haar met een scheermes twee diepe wonden toebracht. Maandag stond hij deswege voor de Haagsche rechtbank, wegens poging tot moord De beklaagde verklaarde, dat hij op den bedoel den ochtend toevallig een scheermes op straat bad gevonden, en daarmede had hij zijn vrouw hij wist dat za om halfnegen van het Paleis moest komen eens bang willen maken. Van die bedoeling is evenwel niets gebleken. Een paar personen hadden beklaagde ongeveer een half uur in de nabijheid van het Paleis zien rond drentelen en later zijn vrouw zien aanvallen en verwonden. Vermelding verdient echter nog, dat beklaagde bij een twee barbiers op den bewusten ochtend een scheermes had ter leen gevraagd en dat bij een der barbiers een scheermes was vermist. Da subst.-off. v. just., mr. Pleijte, aannemende, dat bekl., door jaloezie gedreven en door drank opgewonden, had gehandeld, vorderde 10 jaar ge vangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. H. de Ranitz, concludeerde, lat de rechtbank de poging tot moord niet bewezen zal achten, doch ieenvoudige beleediging" zal aannemen en dus een lichte straf opleggen. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 24 October. De rechtbank te Amsterdam, uitspraak doende in de zaak van den kassiersknecht W., die f 520 in zijn hoed verstopt had en opgaf van 550 be roofd te zijn, verklaarde den man schuldig aan verduistering van f520 en veroordeelde hem, overeenkomstig den eisch van het O. M., tot 2 jaar gevangenisstraf. De in- en doorvoer uit Nederland in Belgiè van alle soorten van verscha zeevisch, alsmede van gerookte gezouten baring, uit welke plaats ook af komstig en hoe ook vervoerd, is, blijkens mede- deeltng van Hare Majesteits gezant te Brussel,- wedetom toegelaten zonder overlegging van eenig ceitificaat van oorsprong. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 6 schepen, gezamenlijk aanbrengende 98 Jast pekelharing. 4 dezer schepen hadden bo vendien nog 40180 kantjes steurharing. Nog kwamen binnen 3 bommen van Scheveningen, gezamenlijk aanbrengende 665 kantjes pekel- an 4060 kantjes steurharing. en 1 Noordwijksche bom met 374 kantjes pekel- en 50 kantjes steur haring. MAASSLUIS. Er wordt betaald per ton voor: nieuwe haring, volle f7.25—12.25; maatjes- i 5.2o—5.50 ijle f7.257.50jnieuwezoutevisch f45.75—48.25; Jeng f 24.75-26.75 kibbeling f 16.25—18.25: heilbot f23 25—23.75 koelen en lippen f74.75—76.25; kooivisch f 18.25— 19.25. Gisteren kwamen alhier binnen 6 schepen, ge zamenlijk aanbrengende 101 last pekelharing KRALINGSCHL VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 61 zometzalmen, die voor fl.20 tot 2.20 per >/s kilo werden ver kocht. Nog werd aangevoerd 1 winterzaim. BERGEN-OP-ZOOM. De vorige week wei den circa 9000 oesters en 975 baien mosselen naar het buitenland verzonden. De prijzen bedroe gen oesters per 1000 stuks le soort f90 a lof, mosselen per baal, f2 a 2.25. Jfed.-Herv. Kerk. Beroepen: te Kokkengen do heer II. a. Heijer, cand, te Utrecht;teHogebeintum ds. S. te Gempt, te Kaliantsooog (N.-H.)te te Wolsum en Westhera de heer Wm. van dei- Waal Iz„ cand. te Ridderkerk te Burgwerd c. a. ds. M. Buiskool, te Oostwoid te Piaam en te Idsegabuizen de heer S. A. C. Rijnenberg, cand. ta Maarsente Vmkeveen ds. IJ. Doorn- veld Hz., te Daarie. Aangenomen: naar Wamel door ds. A. A. Schouten, te Roon. Bedankt: voor Nieuw-Beieriand door W. Willems, te IJzendoorn c. a.voor Hom- merts door ds. L. van Noppen, ta Zwartsluis; voor Wei werd door den heer A. Zuidema, rusiend pred. te Veendam; voor Gasselternijeveen door ds. H. Verhoeff, te Denekamp; voor Rouveen door ds.M. C. H. Mond, te Dinteioord voor Oosterzee en Echten door dr. Jac. Schuur- mans Stekhoven, te Oudegavoor Lichten voorde door ds. K. v. d. Werfhorst Gz., te Mas tenbroek. Naar de Zw. Cl. verneemt, heeft de kerkeraad der gemeente te Kampen besloten tot het voeren van een proces tegen de burgerlijke gemeente Kampen in zake de predikantstrakiemèaten. BURGERLIJKE STAND. Overleden»11 October. Maartje Hoo- genboom, oud 31 jaar en 10 maanden, echt genoot van j. de Heer, Hoofdstraat, Gehuwd12 October. C. Jordaans en A. Krullaars. P. vaa Patten en M. C. Roeters. Schiedam, 12 October. Rogge en Gerst zonder handel. Moutwijnnoteeiing der makelaars f 8'/„. Jenever t Amsterd. proef f 12lA per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: fl per ketel.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3