Zaterdag 15 October A". 1892. N°. 8122. z esenveertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bttitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. C? 4B0MKKHXMTSPMIS, per kwajrtaai franco per post, door het geheele Ryk Afzonderlijke nommers 11.85. - 2.50. - 0.10. UITGEVEN: J. ODÉ. BURSAUs BOTBRITBAAT, B 27. Adtsrtbicvikpxus: rast 1—10 gewou ngelf met inbegrip v»a mme Contant.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tWEEMAL berekend. F E A 5 E li 1.1 K, De graaf van Vlaanderen heeft gisteren een bezoek gebracht aan Carnot. Niemand •was bij het onderhoud tegenwoordig. Carnot bracht den prins een tegenbezoek in het »Hótel Bristol". Te Carmaux hebben de vergaderde werk stakers een motie van dank uitgebracht aan de vier maires, die weigerden, het besluit tan den prefect van Tarn te doen aanplakken. Met algemeene stemmen werd besloten tot voortzetting der werkstaking. Woensdagochtend heeft de bereden politie 2ich feitelijk verzet tegen elke samenscholing. Geen patrouilles werden geduld. Het consigne was zeer strengde grevisten mochten zich niet in troepjes ophouden in den omtrek der putten en werden herhaaldelijk uiteengejaagd. Een zestal grevisten werd gearresteerd. Tegefl den afgevaardigde Baudin is, wegens verzet, proces-verbaal opgemaakt. De raad van administratie der mijnen te Lens besloot weder aan te nemen die werk lieden, die van den president gratie hebben gekregen en die veroordeeld waren wegens de standjes met de Belgen. Te Parijs liepen gisteren weder slechte berichten van Engelsche bron over de opera tien in Dahomey. Aan het ministerie van marine was geen bericht ontvangen. Kolonel Dodds heeft aan de regeering doen weten, dat hij niet anders dan op stelselmatige wijze avanceeren wil. Men verwacht dus binnen de eerste twee of drie dagen geene berichten van nieuwe gevechten. 8 E I 6 I E. De opperste gezondheidsraad heeft sedert 25 Juli tol heden in geheel Belgie 1135 ge vallen en twijfelachtige gevallen van cholera geconstateerd, waarvan 564 met doodel'yken afloop. Onder de mijnwerkers heerscht weder eenige gisting. Uit Bergen wordt gemeld dat in de Borinage, te Quaregnon en Flénu, een begin van werkstaking is uitgebroken. Om streeks 1500 werklieden namen deel aan de beweging, die, naar men vreest, zich zal uit breiden. DUITSCHLAND. Te Hamburg zijn van gister- tot heden middag aangegeven 10 choleragevallen en 1 sterfgeval. Hiervan zijn gisteren aangetast 7 en overleden 1. EEHLAJD. Stanley heeft aan de Times een tamelijk heftig schrijven gericht over het vraagstuk betreffende Oeganda. Hij is tegen de ontrui ming, daar hjj het gewest beschouwt als niet alleen van politieke, maar ook van groote strategische beteekenis. De meeting, tot het beleggen waarvan men ■den lord mayor zoekt te bewegen, zou de politiek geheel buiten de quaestie laten en hoofdzakelijk ten doel hebben, de ontrui ming van Oeganda te beschouwen in hare vermoedelijke gevolgen voor het werk der zendings- en antï-slavernig-genootschappen in Afrika, Aan de Standard wordt uit Shanghai ge seind, dat de bemanning van 10 Engelsche robbevangers, door de Russen naar Wladi- wostock opgebracht, zich bitter beklaagt over de barbaarsche bejegening, welke zij van de Russen te verduren heeft. OOSTENRIJK. Graaf Kalnoky was Woensdag op het diner te Schönbrunn. Des avonds gingen de keizers naar den schouwburg. De commissie der Hongaarsche delegatie heeft het ontwerp tot verhooging der leger- sterkte op voet van vrede in beginsel aan genomen. De begrootingscommissie uit de Hongaar sche delegatie heeft den minister geantwoord, dat zij geen enkel gevaar ziet voor Bosnië eft de Herzegowiua. Het zijn landen welker bestuur ten voorbeeld kan strekken aan de andere Oostersche landenlanden die wat de bewapening betreft geheel gereed zjjn, indien er gevaar mocht komen. De rapporteur verheugde er zich over dat de toestand in de provincies zoo is verbeterd. Te Buda-Pest zijn gisteren 19 nieuwe cholera- en 13 sterfgevallen aangegeven. BC8IAKD. De czaar is Dinsdagavond in goeden wel stand teruggekeerd van zijne jachtpariij bij Lipetsk, in de nabijheid van Skiernewice. Uit zeer vertrouwbare bron wordt bericht, dat het gerucht, dat er storing bestaat in de onderhandelingen betreffende de handelspoli tiek tusschen Duitschland en Rusland, geheel ongegrond is. In welonderrichte kringen wordt aangenomen, dat het antwoord van Rusland op de laatste mededeeling van Duitschland in den loop van October zal worden afgekondigd. Uit Petersburg wordt gemeld dat de regee ring eene nieuwe nota aan de Porte gereed maakt betreffende generaal Brialmonts be moeiingen met den bouw der forten in de straat der Dardanelles ITALIË. Naar aanleiding van het door het ministerie aan den koning uitgebracht rapport zal de regeering een gemeentelijk en een provinciaal krediet instellen door de oprichting van gelijke instellingen als overal in den vreemde bestaan. Tengevolge van eene wijziging van het stelsel van pensioenbetaling, van nieuwe bezuinigingen en andere financieele maat regelen, zal de regeering onmiddellijk het evenwicht op de begrooting herstellen, die voor 1892/93 sluiten zal met een overschot van 6 millioen. De begrooting voor 1893/94 zal in evenwicht zijn. De Kamer zal dus vrijelijk over eene herziening van de ver houding tusschen de belastingen kunnen beraadslagen, en om deze hervorming voor te bereiden stelt de regeering voor, het mono polie van den invoer en den verkoop van minerale olién voor den staat te reserveeren. De regeering zal eenige hervormingen in het douane-stelsel voorstellen. Met de her vorming der emissie-banken zal men gelei delijk te werk gaan. De voortdurende munt- circulatie zal worden verzekerd, zonder op de regelingen met andere landen inbreuk te maken. Ter zake van de conferentie der Latijnsche Unie kan er tusschen de vertegenwoordigers van Italië geen verschil zijn over de houding door de Latijnsche Unie aan te nemen, en den weg door haar te volgen. Een honderdtal anarchisten, socialistenen republikeinen is Dinsdag te Rome bijeen gekomen om te beraadslagen over de wen- scLel.jkheid, den heer Cipriani weder candidaat te stellen. Men was van oordeel dat geen candidatuur gesteld behoort te worden, daar het nieuwe parlement toch niet in staat zal zijn, de economische moeilijkheden waaronder de werkmansklasse lijdt, te verhelpen. Drie zalen in het Vatieaan zijn ingericht voor de cadeaux voor den paus bij zijn bissckopsjubiié, maar de geschenken komen niet talrijk opdagen, zegt de Independence. Het kapittel van den H. Petrus wilde den paus een gouden troon aanbieden, maar, daar er niet genoeg geld is, zal men zich met een gouden kroon vergenoegen. SPANJE. Te Madrid hebben Woensdag ook allerlei Columbus-feestelijkheden plaats gehad. Tevens werd daar dien dag een internationaal con gres van Vrijdenkers geopend, waardewen- scheljjkheid is uitgesproken van het afschaffen eener bezoldigde geestelijkheid en van het staken der predikatiën in de kerken en be sloten is te streven naar de invoering aller wegen van het godsdienstloos onderwijs. Te Huelva is Woensdag het gedenkteeken voor Columbus ingewijd, in tegenwoordigheid van een ontzaglijke menigte. Vele oorlogssche pen van vreemde mogendheden lagen ter reede. Alles liep in de beste orde af; alleen had een matroos van een Italiaanschen krui ser het ongeluk in zee te vallen; hjj werd door de bemanning van het koninklijk jacht gered. De koningin-regentes heeft het groot kruis der orde van het Gulden Vlies geschon ken aan hertog Veragua, een afstammeling van Columbus. De koningin-regentes heeft bepaald dat de 12e October in het vervolg in Spanje zal ge vierd worden als een nationale feestdag. PORTUGAL. Terstond na de opening der Cortes zal de regeering een voorstel doen tot verlenging van den termijn, waarin de obligation buiten- landsche schuld in binnenlandsche rente kun nen worden geconverteerd. S E R V I E. De ministerraad heeft besloten de Skupch- tina tegen het einde des jaars te ontbinden en in Februari de verkiezingen uit te schrijven. AMERIKA. Woensdag is de buitengewone zitting van het Argentijnsch congres geopend en heeft de nieuwe president, dr. Saenz Pena, zijn ambt aanvaard. Hij legde den eed af en hield eene redevoering, waarin hg hervormingen beloofde. Toen de gewezen president Pellegrini het paleis verliet, jouwde het grauw hem uit. Het proces tegen Mereier, den gewezen eersten minister in Canada, is thans aange vangen. De beschuldiging loopt over drie hoofdpunten; in het geheel zouden 80.000 dollars zjjn verduisterd. AFRIKA. Uit Pretoria wordt gemeld, dat president Krüger -openlijk heeft verklaard voortaan geen vreemdelingen meer te zullen uitsluiten van de voorrechten van het burgerschap en bij den Volksraad te zullen aandringen op verkorting van den tijd van verplicht domicilie, vereischt voor het kiesrecht. Hij hoopte de Engelsche en Nederlandsche elementen te vermengen; want alleen daarmede is een vereenigd en vry Zuid-Afrika mogelijk. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De afdeelingen hebben benoemd tot rappor teurs over hoofdstuk marine der staatsbe- grooting de heereni Huber, Lieftinck, Goe- koop, Guyot en Land. Bij de behandeling van hoofdstuk V dei' staatsbegrootiog in de afdeelingen is door den heer Borgesius een nota overgelegd betreffende het onvoldoende onzer wetten en verordenin gen ter zake van cholera. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp van de verbetering van deBer- kel, de Schipbeek en de Regge, haar eind verslaguitbrengende, heeft daarin de aandacht gevestigd op de tegenstrijdigheid, die in de memorie van toelichting en in de memorie van antwoord heerscht, ten aanzien van de betee kenis eener beslissing over dit wetsontwerp, met het oog ook op de verbetering van de rivier de Vecht. De commissie merkt op, dat het standpunt des ministers hier niet met volkomen helder heid blykt. Zy zou het toejuichen, indien de minister alsnog zekerheid dienaangaande kon geven, daarbij aanteekenende, dat het begin sel, gelijk dit in de mem. v. toel, werd aan gegeven, haar het eenig juiste voorkomt. Im mers de samenhang, die bestaat tusschen de stroomgebieden der drie by dit wetsontwerp genoemde riviertjes met dat van de Vecht, en het feit, dat bij uitvoering der voorgekomen werken de Vechtstreek bezwaard wordt om de gebieden va Berkel, Schipbeek en Regge behulpzaam te zijn, maken het noodzakelijk, gelijktijdig in beginsel te beslissen omtrent KfAJiA** wA*. -• GOUIIAKT. I v

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1