Woensdag 19 October. A0. 1892. N°. 8124. esenveert igsie Jaargang Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsche Berichten. UIITGÏ&TEBï T ODÉ. DUITSCHLAND. Uit Burgsteinfurt wordt gemeld, dat Koningin Wilhelmina en de Koningin- Regentes der Nederlanden aldaar uit Arolsen zijn aangekomen ten bezoeke bij prins Bent- heim-Steinfurt. Bij de aankomst hield de burgemeester Terberger eene toespraak. De stad -was prachtig versierd. Voor de oprichting der Christuskerk te Berljjn heeft keizer Wilhelm 50,000 mark geschonken. Het bestuur der sociaal-democratische partij heeft, met het oog op de vermindering van het gevaar van cholera, een partydag bijeen geroepen te Berlijn tegen 44 November a.s. Te Berlijn dreigt een weikstaking van de tram-beambten. Op een vergadering van 2000 koetsiers en conducteurs voerde Bebel het woord. Velen hunner zijn 47 a 48 uur per dag in dienst en zij verdienen hoogstens f2 per dag. Te Hamburg zijn van Zondag- tot gister middag aangegeven 6 choleragevallen en 4 sterfgeval. Deze behooren alle tot Zondag. Te Hamburg zijn van gister- tot heden middag aangegeven 8 cholera- en 3 sterf gevallen, waaronder van gisteren 7 ziekte- en 2 sterfgevallen. Van het begin der epidemie tot 45 dezer bedroeg het aantal ziektegevallen 47,962, waarvan 7568 met doodelljken afloop. 6 E 1 G I E. De Independence Beige bevat een hoofd artikel over den politieken toestand, dien dit liberaal orgaan niet ongunstig inziet. Voor de commissie van XXI die steeds voort gaat met het onderzoek der bij haai'inkomende voorstellen tot grondwetsherziening, heeft de heer Woeste nu reeds twee malen niet onduidelijk te kennen gegeven dat hij niet ongeneigd is, het huismanskiesstelsel er aan te geven en een transactie aan te gaan met de uiterste linkerzijde. De Independence komt nu tot de slotsom dat er ten minste vier' onderscheiden parlementaire groepen of stroo mingen merkbaar zijn ten opzichte der grond wetsherziening. Het zijn4. Een deel der rechterzijde dat getrouw gebleven is aan hot huismanskiesstelselleiders de heeren Beer naert en De Smet de Naeyer. 2. Een deel der rechterzijde, ontrouw geworden aan dat kiesstelsel. De heer Woeste is hier de leider, en zal waarschijnlijk door velen zijner partij- genooten gevolgd worden. 3. Een fractie der •linkerzijde (gematigd), die het capaciteiten stelsel wil, min of meer verbonden met het censusstelselleidersde heeren Frère Orban en Neujean. 4. Een deel der linkerzijde: voorstanders van georganiseeid algemeen stemrecht; aan het hoofd staan de heeren Janson, Ferrion, Hanssens en Sabatier. Zelfs zou men nog kunnen spreken van de groep Graux (bepaalde insluiting \an inalpha- beten en bedeelden), van den heer Nothomb »de unipersoneele groep", den eenigen voor stander van algemeen stemrecht aan de rechterzijde, enz. Uit dezen chaos kan, gelooft het blad, niet anders voortkomen dan het algemeen stem recht. F E A S K B IJ De minister van financiën had bij het opmaken sriyner begrooting de kosten van nieuwe scholen, een bedrag van 42^ mil- lioen, op het gewoon budget weten te bren gen, en deze stap in de richting eenér betere verdeeling van gewone en buitengewone uitgaven was door alle financieele speciali teiten met instemming begroet. Tegenover het nadeeiig saldo van 6 millioen, dat ge constateerd is moeten worden door den rapporteur der staatsbegrooting, heeft men eehter het genoemde bedrag weder naar de buitengewone uitgaven moeten overbrengen. De heer Rouvier verklaarde .intusschen voor de commissie, dat het beginsel niet door hem zal worden verzaakt, en de scheiding van gewoon en buitengewoon beter doorgevoerd zal kunnen worden in volgende jaren met behulp der baten van de conversie der 4'/s procents geldleening. Calvignac, de werkman-maire van Carmaux heeft geweigerd, de 40 gendarmes die hun intrek bij hem zouden nemen, te ontvangen, daar hun komst z. i. volkomen overbodig was. Behalve de heer Dupuy-Dutemps zal ook de afgevaardigde Desprez de regeering inter- pelleeren over den toestand te Carmaux. De markies De Solages, een van de admini strateuren der mjjnen van Carmaux, heeft zij a mandaat van afgevaardigde neergelegd, teneinde naar hij in een brief aan zijn kiezers verklaart beter te kunnen mede werken aan de oplossing van het geschil. De bijzondere medische dienst te Havre is opgeheven en het sanatorium gesloten. Voor de woning van den ingenieur der steenkolenmijn St. Aubin te Montlufon heeft eene dynamiet-ontploffing plaats gehad, welke alleen materieele schade aanrichtte. ENGELAND. Het Vatïcaan heeft zijne toestemming ge geven tot het (gemengde) huwelijk van de oudste dochter des hertogs van Edinburg met prins Ferdinand van Hohenzollern. Men gelooft nu, dat ook de toestemming mogelijk zou zijn tot het huwelijk der jongste prinses van Edinburg met den prins van Napels. Eene onlangs te Londen opgerichte anti katholieke vereeniging heeft zich tot koningin Victoria gewend met het verzoek, hare goed keuring te weigeren aan de verkiezing van den katholieken wethouder Knill tot lord- mayor der City. Op de scheepstimmerwerven aan de Clyde hebben 700 werklieden den arbeid gestaakt wegens vermindering van hun loon met7Vj pCt. Een aantal andere werklieden hebben met eene verlaging van 5 pCt. genoegen ge nomen. De krijgsraad te Windsor heeft den korpo raal Marshall, van de lifeguards, tot 48 maan den gevangenisstraf veroordeeld, en daarbij bepaald, dat hij uit den dienst bij het regi ment zal worden ontslagen. Zooals men weet, nam Marshall deel aan de jongste muiterij In de kazerne te Windsor. De werklieden in de katoennijverheid in het zuidoosten van Lancashire hebben be sloten zich te verzetten tegen de loonsver laging van 5 pCt. Indien zij bericht ontvan gen van hun ontslag, zullen er 60,000 wor den heengezonden en zullen 45 millioen van «Ie 20 millioen spindels stilstaan. De werk liedenfondsen zijn in bloeienden toestand. In het noordoosten en het noorden van Lancashire zullen de zaken zooals gewoon •■worden voortgezet. Ase-De opstand der Chins in Britsch Birma neemt een ernstig karakter aaner liggen 2000 opstandelingen in hinderlagen tussclien Tiddim en Fort White, en men verwacht een aanval op laatstgenoemde plaats. De troepen trachten wel, onder luitenant Caulfield, de Chins tot een gevecht te brengen, maar dezen ontwijken een treffen in 'topen veld, daarbij gebruik makende van hun bekend heid met het terrein. Van Tiddim weet men niets, aangezien de opstandelingen de telegraphische verbinding vernielden. Er liggen in die plaats 100 Sepoys onder bevel van luitenant Sutton. OOSTENRIJK. Op last van den bisschop van Kalocsa heeft de katholieke geestelijkheid te Maria- Theresiapol het zingen van het Hongaarsche volkslied verboden, omdat daarin de regel voorkomt»Dit volk heeft genoeg geboet voor verleden en toekomst", wat in strijd is met de leer der katholieke kerk. Uit Buda-Pest wordt van gisteren gemeld In de Oostenryksche delegatie zeide Eym dat de niet-Duitsche bevolking ernstigen twijfel koestert omtrent de voordeelen van het drievoudige verbond. Haar wantrouwen is hierop gegrond, dat Oostenrijk aan het Duitsche rijk gekoppeld wordt en de Czechen, op giond eener veeljarige ervaring, geen te nauwe verbintenis met Duitschland wenschen. Ook tegen het verhond met Italië opperde de spreker bezwaren, doch graaf Boubois antwoordde dat de gevoelens van Eym niet door de bevolking gedeeld worden. De Kamer van afgevaardigden stelde op voorstel van Eotvos en Ugron vast dat hunne interpellatie over het Honveds-monument morgen gehouden zal worden. RUSLAND. Uit Weenen wordt van gisteren gemeld Volgens de Polit Corr. heeft Pitsiani de Servische regeering uit naam van Rusland gelukgewenscht en voor het nieuwe minis terie zijne beste wenschen uitgesproken. I T A LI E. Het heeft een slechten indruk gemaakt, dat het Kabinet in zijn programma het stilzwijgen bewaart over de buitenlandsche politiek. Waarschijnlijk zal nu de minister van buiten landsche zaken, de heer Brin, weldra te Turijn een rede houden over het Drievoudig Verbond. Hij zal de geschiedenis van dit verbond uiteen zetten en besluiten met een betoog voor de noodzakelijkheid van Italië's aansluiting hij de triple alliantie, die geen beletsel behoeft te zijn voor een vriendschappelijke verhouding tot andere mogendheden. S E R V I E. Er is een ukase verschenen waarbij de Skuptschina tegen 43 November wordt bij eengeroepen. De dag der ontbinding is nog niet bepaald. De kansen der liberalen om de meerderheid te behalen, schijnen groot. R U M E N I E. Het verbreken der diplomatieke betrek kingen door Griekenland schijnt zonder grond te zijn geschied, want ds Rumenische ge- lechtshoven zijn alleen bevoegd om over het geval in quaestie uitspraak te doen. GB1E KENLAND. De diplomatieke betrekkingen tusschen Griekenland en Rumenie zijn officieel afge broken. De bescherming der Grieksche be langen in Rumenië is opgedragen aan den Russischen gezant. De afbreking der betrek kingen werd uitgelokt door het gebrek aan ■verstandhouding tusschen de regeeringen van Griekenland en Rumenië over de tenuitvoer legging van een testament en het gebruik der goederen van een Rumaansch onderdaan, verscheidene jaren geleden in Griekenland overleden. T U R K IJ E. De Daily Telegraph zegt, dat generaal Brialmont in 't geheel geen verslag aan den sultan gezonden heeft over de versterking der Dardanellen. De geheele zaak zou op een verzinsel berusten, van Fransche zijde in de wereld gezonden, om Rusland te dienen. AMERIKA. Aan de Standard wordt uit Buenos Ayres van Zondag gemeld, dat de nieuwe minister van financiën eene begrooting heeft opge maakt en een ontwerp zal indienen tot vermindering der lasten, voortspruitende uit de buitenlandsche schuld. De New- Yovh Herald bevat een telegram uit Valparaiso, meldende dat de Chileensche gezant te Bolivia van zijne regeerin» in opdracht heeft ontvangen onderhandelingen te openen met die van Bolivia over een afstand aan die republiek in 4893 van de piovinciën Mollendo en Arica, teneinde een on zijdig gebied tusschen Peru en Chili te vormen. G 0 U R A Aboknkukntsprus, per kwartaal traaeo per post, door bet geheele Rijk Afionderlyke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. ±1 BVRBACt B0XJBBITBAAT, B 2 7. Advertentieprijs: tan 110 gewon, regels met inbegnp van eene Oonrantf .10. Iedere gewone regel meer.-010 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1