uitgev¥rT"jT odé. A". 1892. Donderdag 20 October. N°. 8125. Z esenveertig'ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsche Berichten. FfiAHEBIJI De Kamer is gisteren geopend. Verschei dene interpellation zijn ingediend betreffende de werkstaking te Carmaux, alsmede voor stellen betreffende de invoerrechten. Bij den Senaat is eene interpellatie inge diend rakende het congres van socialistische gemeenteraadsleden. De heer Dupuy hield eene lofrede op de werkstakers van Carmaux en verzocht de mijn werkers te beschermen tegen de mijndirectïe, welke de wetten verkrachtte. (Toejuiching van de uiterste linkei zijde.) De heer Desprez, die de verdediging der mijnbouwmaatschappij op zich nam, werd •herhaaldelijk in de rede gevallen en daardoor genoodzaakt de tribune te verlaten. De minister-president Loubet zeide dat de regeering haar plicht heeft gedaan en dat de maatschappij niet van hare rechten vervallen verklaard kan worden. Volgens de Rappel zal Dahomey na afloop van de vijandelijkheden voor een poos wor den bezet en daarna onder den koning van "Porto Novo, Toffa, komen, onder Fransch protectoraat. De Compagnie Transatlantique-Fraissinet ie Marseille ontkent dat zij eenig bericht heeft ontvangen betreffende moeilijkheden, welke kolonel Dodds in Dahomey zou heb ben ontmoet. De minister van onderwijs, Bourgeois, zeide in eene rede op een feestmaal, Maandag te Nantes gegeven, sprekend over de conser vatieven die de republiek aannamen: wij be klimmen een steilen berg, op welks top het licht is, waar wij den vrede zullen vinden, gevestigd op den eerbied der rechten en het gevoel van plicht. Wij moeten hen, die lang haam vorderen, helpen. De rede werd levendig toegejuicht, Macon, te Carmaux gearresteerd wegens beleediging der gendarmes, is tot zes dagen hechtenis en 15 fr. boete veroordeeld. Op de Parijsehe beurs liep gisteren het gerucht dat Abbomey ingenomen en Behanzin gevangengenomen. B E L G I E. De Moniteur maakt een regeeringsbesluit openbaar, waarbij de in- en doorvoer van run deren uit Nederland verboden wordt, behalve als het vee in verzegelde waggons vervoerd en niet overgeladen wordt. De herzieningscommissie in den Senaat heeft het stelsel van vertegenwoordiging der belangen en het stelsel van vei kiezingen in twee graden verworpen Het ontwerp om •de leden van den Senaat te doen benoemen door dezelfde kiezers als voor de Kamer van afgevaardigden, heeft zij aangenomen. Volgens de Etoile Beige zou het bezoek, •door den graaf van Vlaanderen aan president Carnol gebracht, niet bloot een beleefdheids visite geweest zijn, maar in verband staan met de quaestie tusschen Fransche en Belgische werklieden in Pas-de-Calais. DUITSCHLAND. Volgens de Post heeft de keizer het ont werp der nieuwe legerwet, zooals het hem door den rijkskanselier was voorgelegd, laatst leden Zaterdag onderteekend. De gouverneur Sodcn telegrapheert uit Duitsch Oost-Afrika: Rij een gevecht met den Wahehe-stam bij Kiloffa zijn den 6n luitenant Brüning en vier soldaten gesneu veld. De Wahehes trokken terug, zonder den post aan te vallen. Nadere berichten worden gewacht. Te Hamburg zijn van gister- tot heden middag aangegeven 11 choleragevallen en 1 sterfgeval, waarvan gisteren S ziektege vallen en dat eene sterfgeval. ENGELAND. Door de regeering is thans de commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de aangelegenheden der wegens wanbe taling uitgezette Iersche pachters. Het le reg. lifeguards is, als straf voor zijne muiterij, van Windsor naar Shornchffe verlegd. De koningin heeft aan giaaf Rosebery, minister van buitenlandsche zaken, de orde van den Kousenband verleend, in de plaats van wijlen den hertog van Sutherland. Te Plymouth zijn berichten uit Borneo ontvangen, meldende dat het Engelsche oorlogsschip Petrel Darvel aan de kust van Noord-Borneo heeft beschoten, wegens het vermoorden van Chineezen door de inboorlin gen. Er zijn er eenigen nedergeschoten, wier hoofden aan het volk zijn ten toon gesteld. ZWEDEN. Het bedrag, benoodigd voor de invoering der voorgestelde legerhervorming, beloopt 6,700,000 kronen 'sjaars. De minister van financien stelt voor, dat bedrag te verkrijgen door verhooging der belasting over de ge schatte waarde der landerijen, door bijzon dere grondslagen van inkomstenbelasting, eventueel door verhooging der zegelbelasting. De Rijksdag is gisternamiddag te 2Vj uur geopend. OOSTENRIJK. In de Hongaarsche delegatie heeft de minis ter Kalnoky het drievoudig verbond verde digd, als zijnde zuiver defensief en geenszins gericht tegen Rusland. Bewust verbond ver dedigt niet alleen de belangen der verbonde nen, maar van gansch Europa. Graaf Kalnoky constateerde dat men allerwegen den vrede wenscht. Sprekende over de Oost--sche politiek van Oostenrijk, verklaarde vt deze politiek verzoenend en passief is. Oot.» rijk wil slechts eerbiediging van het Berlijnst.ie tractaat. In de Hongaarsche Kamer van afgevaar digden heeft Eotvos eene interpellatie inge diend aangaande de onthulling van het Honveds-monument. Hij wilde niet, dat de Honveds na de plechtigheid kransen zouden gaan nederleggen op een monument voor den Oostenrijkschen generaal Hentz. Szapary antwoordde, dat het iedereen moet vrijstaan, I dit al of niet te doen. In de vergadering van de liberale club te Buda-Pest heeft de minister Szapary voorge steld en is door de club aangenomen, dat de onthulling van het monument, ter herinnering aan de in 1848/49 gevallen Honveds, een militair karakter dragen en de beteekenis hebben zal van een algemeen verzoeningsfeest. De minister Szapary zal alle leden der ver tegenwoordiging tot bijwoning der plechtig heid doen uitnoodigen. Uit Praag wordt gemeld, dat een comité voor de oprichting van een standbeeld voor den grooten Hussiet Johan Ziska aan prins Si^warzenberg dep afstand had verzocht van een stukje grond in de gemeente Tronow, waar Ziska geboren werd. De prins ant woordde echter, nooit te zullen dulden dat een Hussitisch standbeeld op hem toebehoo renden grond werd geplaatst. Het comité heett toen besloten het standbeeld op te rich ten in eene andere gemeente, vlak tegenover het kasteel van den prins. Te Praag zijn 50 dynamietpatronen, die voor de mijnen bestemd waren, gestolen. SPANJE. Het congres van vrijdenkers te Madrid is opgeheven en tegen het bestuur zal een ver volging worden ingesteld. In de laatste zit ting, door 800 personen, waaronder vele vrouwen, bijgewoond, werd heftig te keer gegaan tegen de Roomsche kerk. PORTUGAL. Naar de ïmti uit Lissabon verneemt, is de Engelsche kurkenfabriek aldaar, met 140 werklieden, gesloten en onder militaire be waking gesteld, omdat het werkvolk, gehol pen door gepeupel, den aanvoer van Engel sche fabrieksvverkers wilde beletten. Twee duizend kurkwerkers verwierpen de voorstel len der patroons. Men schrijft deze woelingen toe aan anti-Engelsche en ook aan socialis tische raddraaiers. R U SI E N I E. De zaakgelastigden en de consuls hebben bevel ontvangen Griekenland te verlaten. T U R K IJ E. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat de Russische gezant een langdurig onderhoud heeft gehad met den sultan betreffende de ontvangst van Stamboeloff eu de achterstallige krijgsschatting. Beide worden gebezigd als pressie om eene verdere Turksch-Bulgaarsche toenadering, doch vooral om prins Ferdinand's receptie, indien hij naar Konstantinopel mocht komen, te beletten. De sultan neemt eene afwachtende houding aan, maar wqst dicta- tie af. AMERIKA. De opening der tentoonstelling van Chicago zal waarschijnlijk ook door vice-president Morton geschieden, wijl president Harrison door de vooitdurende ernstige ongesteldheid zijner echtgenoot is verhinderd. Volgens bericht uit New-York is er eene weikstaking uitgebroken van 900 telegrafis ten bij liet Topeka-spoorwegnet, voor korter werktijd en hooger loon. De stremming in het verkeer is groot. Een telegram uit New-York meldt, dat generaal Pinnego den 8n dezer zonder slag of stoot de hoofdstad van Venezuela is binnen gerukt en dat generaal Meinger, daar roet 1500 man troepen aangekomen, de stad in zegepraal is doorgetrokken. De aanhangers der vorige regeering hadden Caracas den vorigen dag aan boord van het Fransche adviesjacht Mangon verlaten. Te Caracas heerscht een waar schrikbewind en zonder het krachtdadig optreden der troepen, door de vreemde oorlogsschepen aan wal gezet, zouden de soldaten zeker tot plundering zijn overgegaan. CHINA. Volgens een telegram uit San Francisco heerscht te Sanchow de cholera in hevige mate. Dagelijks sterven er honderden rnen- schen aan. Het gepeupel, dat alle kwaad aan de vreemdelingen toeschrijft, meent nu weer dat de in China wonende Europeanen de wellen door huurlingen hebben doen ver giftigen en dat daardoor de epidemie ontstond. Een gerucht zegt, dat alle vreemdelingen in het district van Sanchow gekerkerd zijn en dat verscheidenen werden onthoofd. Binnenlandse]!e Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 18 October. In de openbare vergadering van heden is mededeeling gedaan van een zeer waardeerend antwoord van den gioothertog en de groot hertogin van Saksen op den gelukwensch dei- Kamer met hun gouden huwelijksfeest. Tot leden der commissie van voorbereiding \an het ontwerp militair strafwetboek zijn be noemd de h.h. v. d. Kaay, Van Berckel, Sehimmelpenninck v. d. Oye, Levy en Land. Versc'neidene afdeelingen, nog niet gereed met het begrootingsonderzoek, zullen dit in de volgende dagen voortzetten, zoodat de openbare vergaderingen 's nam. te 2 uur zullen aanvangen. De beraadslaging is aangevangen over de wet op het Nederlanderschap en het ingeze tenschap. Behalve over eenige staatsrechtelijke vra gen, werd debat gevoerd over de kosten van Abonnementsprijs, per kvwtaai franco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke nominers t.85. - 2.50, - 0.10. BÜKEAV: B OÏEB» VRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van aaue Courant..10. Ieder» gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1