Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. Rechtzaken. V i s s c li e r ij. Kerknieuws. JTederlandsche Liederenboek bestaat uit de heeren Daniël de Lange, dr. G. Kalff, jhr. J. C. M. van Riemsdijk, A. C. Wertheim en mr. G. A. van Hamel. De commissie van onderzoek naar het leerlingwezen is samengesteld uit de heeren B. H. Heldt te 's-Gravenhoge, F. Westerouen vanMeeteren te Amsterdam, D. 'W. Stork te Hengelo, en mr. J. H. L. Bergsma te Amsterdam als secretaris. Men deelt uit Wiesbaden aan de Zutf. Ot. mede, dat dr. Mezger in zijne wachtkamer door aanplakking heeft bekendgemaakt, dat Mj met 1 April die stad zal verlaten om zijne praktijk verder te Parijs te gaan uitoefenen. Door den voormaligon commandant van de brandweer te Amsterdam, den heer W. A. van Moock, is tegen die gemeente eene rechtsvordering ingesteld. Hij eischt n.l. dat de gemeente zal worden veroordeeld hem een jaarlijksch pensioen uit te keeren van f1700. Door den van Amsterdam komenden goederentrein is gisternacht ongeveer halfeen te Beukelsdijk nabij Botterdam een man overreden. De ongelukkige was terstond dood. De Hilversumsche gymnastiekvereeniging heeft Tilburgs' redder C. van Reenen een zilveren truffel met inscriptie vereerd. Eenige ingezetenen van Nijmegen brachten f50 voor den kloeken man bijeen. Het departement tot nut van 't algemeen te Heveskes zal voor zijne rekening turf aankoopen, om die in den a.s. winter tegen inkoopsprijs aan mingegoeden over te doen. Het vertrouwen in de officieele wetenschap schijnt bij liet volk nog niet bijzonder groot te zijn. Althans niet in de geneesheeren. Hoe anders te verklaren het verzet ie tal van •gemeenten tegen de maatregelen, welke door de geneeskundigen tegen de cholera-bestnet- ting worden genomenwaaraan anders tóe te schrijven het geloof aan het eerste het beste praatje, dat ten nadeele van de medische wetenschap wordt rondgestrooid. Een staaltje daarvan wordt ons uit Utrecht medegedeeld. Onze Utr. correspondent schrijft n.l. »De oppositie tegen de geneesheeren houdt hier te Utrecht aan. De oorzaak daarvan is het volgende sVoor eenige weken deed in bijna alle groote fabrieken het praatje de ronde ais zou te Dordrecht een boerenknecht zijn overleden na het gebruik van poeders. De boer gaf daarvan aan zijn hond en ook die stierf. De geneesheer werd, toen hij weer- kwatn, door den boer gedwongen zelf van zijn recept te gebruiken, met bedreiging van moord. De bevreesde dokter deed het en stierf 1 ®Dat praatje nu en niets anders veroorzaakt den tegenstand. Vandaar ook de vreeze der patiënten om die igiftige" roode poeders te gebruiken. Een drank ondervindt zooveel tegenstand niet, doch ook daarbij moet de geneesheer zelf eerst proeven, eer men de zaak vertrouwt. uln een der buurten van wijk C werd een lid der cholera-commissie, die op verkenning uit was, zoo uitgejouwd, bespot enz., dat had hij niet fluks een poiitie-bureau kunnen invluchten de woe dende hoep hem zeker had te lijf gegaan." (Boodschapper.) Binnenkort zal ook te Nijmegen eene inrichting worden geopend, waar de water kuur volgens het systeem Kneipp wordt toegepast. Zondagvoormiddag werd het dorp Bemmel (0. B.) bezocht door een aantal socialisten uit Nijmegen. Het aanprijzen hunner denk beelden scheen niet in den smaak te vallen der Bemrnelsche jongelingen, ten minste ver- schillende socialisten werden dermate mis handeld, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Te Eist (Betuwe) is vanwege de afd. Over-Betuwe van de vereeniging Volkson derwijs" eene volks-bibliotheek geopend, waar uit dezen winter door de arbeidende klasse tegen eene "eer geringe bijdrage wekelijks nuttige lectuur kan worden verkregen. De gezondheidscommissie te Maastricht heeft gewaarschuwd tegen den verkoop van suikertrompetten, waarin een koperen instru mentje onzichtbaar is aangebracht, dat lich telijk door kinderen kan worden doorgeslikt. Dit geval heeft zich aldaar reeds tweemaal voorgedaan. Te Maastricht zijn valsehe kwartjes in omloop met de beeltenis van Willem II en het jaartal 1849. Zij zijn kenbaar aan hunne loodkleur. De Echo, volksblad voor Nedeiland, is dagblad geworden. Rotterdam. In eene alhier gehouden vergadering der bootwerkers-vereemging sDe Nederlandsche Vlag" heeft de voorzitter mede gedeeld, dat in eene samenkomst, welke hij gehad heeft met cargadoors, graanfactors en expediteurs, van de zijde der patroons het plan geopperd is ten behoeve van de boot werkers een pensioenfonds en verzekering fonds tegen invaliditeit op te richten, en dat deze zaak alle kans van slagen heeft. De deel neming zal intusschen voor alle bootwerkers bindend zijn en zij zullen daartoe ook een kleine bijdrage van hun loon moeten afstaan. In verhand hiermede werd de bepaling in het huishoudelijk reglement, dat bij over lijden aan de weduwe f25 uit de kas zal wor 'en uitgekeerd, geschrapt. Die uitkeering zal schier, totdat het fonds tot stand gekomen zal zijn, alsnog blijven doorgaan. 's-Grnvenhage. Zondagavond trad dr. H. J. A. M. Schaepman voor een zeer druk bezochte vergadering van de alhier geves tigde broodbakkers-vereeniging »B. Z. O. D." als spreker op en behandelde het onderwerp Zondagsrust". Met warmte betoogde de begaafde redenaar, dat Zondagsrust een onafwijsbare, rechtmatige vordering is en hij noemde het verzet daar tegen onredelijk, onzedelijk en door geen enkel algemeen belang gerechtvaardigd. Hij wekte de bakkersgezellen dan ook op tot samenwerking in deze aangelegenheid en tot bestrijding van het egoisme van een enkele groep, welke oorzaak is, dat aan anderen de Zondagsrust mede zoo noodig tot het ver zamelen van nieuwe werkkrachten wordt onthouden. Alhier is overleden baron H. N. C. van Tuyll van Serooskerken, een man, die, door wat hij gedaan lieeft voor de Sophiastichting te Scheveningen en het Roode Kruis en door zijn groote gaven van hoofd en hart, bij velen in dankbare herinnering zal blijven leven. Niettegenstaande zijn hoogen leeftijd van 81 jaar was baron Van Tuyll zelfs nog in den laatsten tijd altijd te vinden daar, waar de belangen van de stichting en van het Roode Kruis werden besproken. De overledene was ridder der orde van den Ned. Leeuw en commandeur der Eikenkroon. Mr. L. W. C. Keuchenius zal Vrijdag zijn 70n verjaardag vieren. Apeldoorn. Maandagavond hebben alhier eenige opstootjes plaats gehad, naar aanlei ding van het niet doorgaan der kermis, welke, in verband met de cholera, door den raad verboden was. Bij den burgemeester, het gemeentehuis en vele particulieren werden de glazen inge worpen. De marechaussees maakten des avonds een charge met de blanke sabel, waarop de menigte uiteenstoof, om zich spoedig weder te verzamelen. Huzaren uit Deventer zijn ter bewaring van de rust ontboden. 's-Hertogenboscü. Zoowel in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. als op den Zondag zelf heeft de politie alhier de handen vol werk gehad en was zij genoodzaakt onder scheiden personen, die de orde verstoorden, in hechtenis te nemen. Twee schoenmakers en een kleermaker werden Maandag in het huis van bewaring opgenomen, wijl zij zich Zondagnacht zeer weerspannig tegenover de politie betoonden en een agent van politie hadden mishandeld. Het Berliner Tageblatl zegt van het derde en laatste concert van het Amsterdamsche a-capella- koor te Berlijn ïOok thans was bet buitengewoon, wat de zangers te hooren gaven. Men moest zich telkens •weder afvragen, hoe liet mogelijk was. dat zij zoo volkomen zuivere tooneflecten vei kregen, W6lke soms aan engelenzangen deden denken. Daverende bijvalsbetuigingen volgden op ieder nummer, en wij mogen wel aannemen, dat de Hoilandsche gasten van ons scheiden met het ge voel, dat zij en hunne kunst zich te Berlijn zeer vele vrienden hebben verworven". Vreeselijke onweders en wolkbreuken hebben in Italië gewoed. Bufalla, Pontedecimo en Tor- riglia zijn oveistroomd tal van huizen zijn er ingestort, bruggen weggeslagen, spoorwegen en telegrafen vernield. Te Bergagli werd het hotel vPazano" totaal verwoest; de Columbus-tentoon- steiling te Genua heeft veel geleden. Er zijn vele personen het juiste aantal is nog onbekend omgekomen. In Yorkshire en Derbyshire hebben groote over stroomingen plaats. Een groot deel der steden Selby en York staat onder water de gasfabrieken worden bedieigd -. honderden schapen zijn ver dronken het spoorwegverkeer staat gedeeltelijk stil. De Standard verneemt uit Shanghai dat er van de 200 personen aan boord der Bokhara 170 verdronken zijn, waaronder 90 passagiers. _.„De Peninsular and Oriental Company meldt dat de lading der Bokhara bestond uit 200,000 dollars, 1300 balen koffie en 800 ton goedeieo. Alle scheepsbooten waren verloren alvorens de Bokhara zonk. De bemanning gedroeg zich uitstekend, In het lijk eener dezer dagen in het krankzin nigengesticht te Kew, in Engeland, overleden vrouw vonden de dokters drie Berlijnsch zilveren theelepels, die al een maand vóór haar dood ver mist waren, een ijzeren veróindingsplaatje van een deur en twee driehoekige stukken glas. Toch had zij niet over de maag geklaagd en stierf zij aan hersenontsteking. 's-GRA.VETWlIA.CEi, 19 October. Tweede Kamer. Ingekomen is het ontwerp der grensregeling tusschen Baarle—Hertog en Baarle—Nassau. Dinsdag zal het sectie- onderzoek over de perequatie der grond belasting aanvangen. Nog is aan de orde de Berkel-verbetering. Het debat werd voortge zet over de wet op het Nederlanderschap. Daarbij is aangenomen de verplichting van Nederlanders in het buitenland om telken tien jaren van hun wil om Nederlander te blijven te doen blijken. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingtrid. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 21 dezer, des vcormiddags ten 4.30 ure spoort ijd. Met het oog op de in den omtrek van Delft hcerschende veeziekte zal er te Naaldwijk op het Dorpsplein op 19 en 26 dezer, en 2 en 9 November eene veemarkt worden gehouden. Te Zesterwoude is op een stuk weiland aan den Yoorschoterwegtoebehoorende aan den heer B., te Leiden, onder de koeien het mond en klauwzeer uitgebroken. Bij den bouwman Overgauw te Voorburg zijn due koeien lijdende aan de tongblaar. De hoeve wordt nu bewaakt door 18 soldaten, twee korporaals en een sergeant. Door 't verbod van invoer van natuurboter uit Nederland naar Duitschland, zijn in vele Ned. grensgemeenten de prijzen van dat product aanmerkelijk gedaald en op de Duitsche markt in dezelfde verhouding gerezen. Te Emmerik werd bijna gevochten om een kluitje boter machtig te worden; men besteedde f2 a 2.15 per KG. Wat ons de varkens zeggen x,Wanneer aan ons, varkens een zindelijke, droge stal met een goed leger gegeven wordt, wanneer gij, menschen, ons dagelijks afborstelt en wascht, dan groeit vijfmaal meer vleesch, tienmaal meer spek in en op ons. en beide smaken dan bijzonder lekker. Ieder slager be taalt dan voor elke 50 kilo eenige guldens meer. Een geborsteld varken behoeft minder voe der en geeft meer gewicht dan een niet ge borsteld. Lehman nam twee biggen van het mannelijk geslacht van dezelfde zeug, liet het oene bor stelen en hield bet zuiver, het andere niet. Na 9 maanden slachtte Inj beide, en ziet. liet geborstelde varken had 50 kilo erwten minder verorberd dan het andeie en woog toch 58.5 kilo meer. Dat doen zindelijkheid en reinheid zij brengen geld in huis Een te Leeuwarden gehouden bazaar met daaraan verbonden verloting ten bebome van het te stichten nieuw diaconessenbuis aldaar heeft f7391.40 op gebracht. Gedurende de maand September zijn aan de Ileldringgestichten te Zetten weder tal van goederen en giften ontvangen, o. a. f500 van de dames Van D. te Rotterdam. Door de diaconie der herv. gemeente te Ooster- wolde werd in de godsdienstoefening van Zondag voormiddag f I00Ü gecollecteerd. In de gis.eren gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam werden veroordeeld F. B. L. H. B. en C. H., brandersknechts te Schiedamwegens diefstal van moutwijn en heling, ieder tot f 15 boete, subsidiair 7 dagen hechtenis. J. D., veedrijver te Schiedam, wegens verzet tegen den bode van den schuttersraad, tot 7 dagen gevangenis. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren Welters, die de vorige week terechtstond voor poging tot moord op zijne huis vrouw, schuldig aan poging tot doodslag en ver oordeelde hem deswege tot 4 jaar gevangenis straf. De voorbedachte raad om te dooden werd niet aangenomen. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 2 loggers, te zamen met 30 last pekel- en 8 last steurharing, 13 bommen van Scheveningen, gezamenlijk aanbtengende 2445 kantjes pekel-, 1414 kantjes en 55,000 stuks steurharing. en 2 bommen van Katwijk, te zamen aanbrengende 370 kantjes pekel- en 55 kantjes steurharing. MAASSLUIS. Er wordt besteed, per ton, voor: nieuwe haring volle f 10.50—13; idem maatjes- f66.25; idem ijle f88.50; idem zoutevisch f46.2547.25; kibbeling f 18.25 18.50; heilbot f24.25—24.75keelen en lippen f 77.75 kooivisch f 20.75. KRALINGSOHE VEER, Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 83 zomerzalmen, die voor f0.75 tot 1.50 per i/3 kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 4 vvinter- ^zalmen. BERGEN-OP-ZOOM. In de vorige week werden circa 75000 oesters en 785 balen mos selen naar het buitenland verzonden. De prijzen van oesters bedroegen f90 a 400 per 1000 stuks, die van mosselen f2a2.25per baal. Ncd.-Herv., Kerk. Bcroep exite Gouderak (toez.) ds. J. p. Hat- tink, te Nieuwerkerk-a,'d-Usette Ameide en Tienhoven ds. W. Zijlstra, te Vuursche; te P,ur inerend ds. H. Fortuin, te Landsmeer. Aangenomen: naar Wedde door den heer J. Bleeker, cand. te Groningen.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3