J A°. J892. Vrijdag 21 October N°. 8126. KENNISGEVING. i esenveertigste Jaar g- aV g. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlamlsche Berichten. UITGËYËR: ,J.~ ODÉ. BVaEAt: B OTEB8 ÏHAAT, E 2 7. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien het verzoek van de firma J. HOUT MAN, om vergunning tot uitbreiding harer branderij aan de Warande alhier, wijk G no. 185s, .kadaster sectie M no. 793, door plaatsing van een stoomketel met een ver warmend oppervlak van 5.25 M', ter ver vanging van dien van kleiner afmeting. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie dat op Donderdag den 3den Novem ber a.s., des namiddags ten halftwee ure, ten Raadhuize gelegenheid, .zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van dat ver zoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schi'ifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20sten October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris VERNEDE. DUITSCHAARD, De keizer heeft tot bijwoning van het feest wegens de voltooiing der vernieuwing van de Luthersche slotkerk te "Wittenberg op 31 October a.s. niet alleen de protestantsche vorsten uit het Duitsche rijk, maar ook ver scheidene buitenlandscbe protestantsche sou- vereinen uitgenoodigd, o. a. ook de koningin van Engeland, die zich bij deze gelegenheid door haar kleinzoon den hertog van York zal •doen vertegenwoordigen. H. M. de Koningin- Regentes der Nederlanden zal er zich doen vertegenwoordigen door baron Hardenbroek van 's-Heeraartsberg en Bergambacht. Het herstellingswerk van het eerwaard gebouw heeft langen tijd geduurd, 't Was wijlen de betreurde keizer Frederik, die er als kroonprins het initiatief toe nam. De Berlijnsche correspondent der N. B. Ot. schrijft van gisteren Morgen zal bij den Bondsraad het lang ver wachte legerontwerp inkomen. De hoofdbe- ■paling daarvan isverhooging van de jaar- lijksche vredessterlcte met 60,000 man. De hierdoor veroorzaakte meerdere uitgaven zul len in het eerst jaarlijks 57,000,000, later echter, bij geleidelijke toepassing der ont worpen maatregelen, 65,000,000 m. bedragen. Hiertegenover wil de regeering tweejarigen diensttijd toestaan, behoudens eenige uitzon deringen. In plaats van het tegenwoordige septennaat zou eene vijijarige vaststelling der vredessterkte tredendoch het gerucht houdt stand, dat de regeering ten slotte ook in eene jaarlijksche vaststelling door den Rijksdag berusten zou. Officieus wordt verzekerd, dat Caprivl persoonlijk weken lang met dit ont werp bezig was en eiken post daarin heeft getoetst, om slechts het volstrekt noodige te verlangen. De rijkskanselier moet zich aldus overtuigd hebben, dat er geen verdere bekrim pingen mogelijk zijn zonder Duitschlands stelling in het drievoudig verbond en Duitsch lands toekomst in gevaar te brengen, met het oog namelijk op de steeds toenemende legersterkten der oostelijke en westelijke naburen. Volgens deze officieuse mededee- lingen -zouden de rijkskanselier, de minister van oorlog, de chef van den generalen staf en de minister van financiën het over dit legerontwerp volkomen met elkander eens zijn. Doch van eenen anderen kant komt het gerucht, dat de minister van financiën het gansche ontwerp met leede oogen gadeslaat en dat er, bij scherp verzet in den Rijksdag, verdere concessiën van de regeering te ver wachten zijn. Voorts heet het nog, dat Caprivi met dit ontwerp wil staan of vallen. Voor de aanstaande Rflksdagzitting staat ook nog een ontwerp tot verscherping der druk perswet op de lijst, henevens ontwerpen tot scherpere bestraffing der militaire spionnage en der onzedelijkheid. Bij de begrafenis van den veldslagschilder Georg Bleibtreu zonden de keizer en keizerin Friedrich elk eenen krans. Op 1 December heefit er in Duitschland eene algemeene veetelling plaats. Te Hamburg is van gister- tot hedenmid dag aangegeven 1 cholera- en geen sterf geval. F It A N K R IJ K. De wijze waarop de houding der regeering door den minister-president Louhet, in de Kamerzitting van Dinsdag verdedigd werd, toen de Carmaux-quaestie aan de orde ge steld werd, was zeer zwak. Aan den heer Desprez, die het rn.nisterie verweet, niet krachtig genoeg en te laat tegen de werk stakers opgetreden te zijn, antwoordde de minister »dat het nog beter is, slecht te regeeren, dan ;n het geheel niet te regeeren". Voorts verklaarde hij zich voorstander van arbitrage, er intusschen bijvoegende, dat de maatschappij van geen arbitrage wil weten. De rede van den minister werd gevolgd door een onheilspellend stilzwijgen. Millerand stelde daarop voor, de maat schappij van hare rechten vervallen te ver klaren. Baron Reille veroordeelde Calvignac's houding als werkman en verklaarde dat de directie dezen werkman alleen wegzond omdat hij niet op de gezette tijden arbeidde. Baudin voerde daarop het woord om Calvignac voor te stellen als de verdrukte nschuld. Een motie van mgr. d'Hulst, tot aanne ming der eenvoudige orde van den dag, werd met 445 tegen 38 stemmen verworpen. Op aandrang van den minister Viette ver klaarde baron Reille nu, namens de directie der mijnen, de arbitrage te aanvaarden. De uiterste linkerzijde toonde zich over deze vre delievende oplossing der quaestie hoogst on tevreden. Alle motiën werden nu ingetrokken en president Floquet verklaarde het incident afgeloopen. Bij wijze van troost voor de werk lieden-afgevaardigden nam men vervolgens de urgentie aan voor een wetsontwerp op de njiinen, door den heer Baihaut ingediend. Naar men in de Kamer verzekerde, zou de minister Louhet er in hebben toegestemd, als scheidsrechter tusschen de werklieden en de mynmaatschappij van Carmaux op te treden. Volgens verscheidene bladen ontving de regeering bericht van Dodds dat hij belet werd voorwaarts te rukken in Dahomey door de hevige regens. Havas ontving geen bericht. De hoofdadministratie der mijnen te Car maux stemt in met de verklaring Dinsdag in de Kamer afgelegd. De sultan van Marokko teekende een voor Frankrijk voordeelige handelsovereenkomst. Het mijnvolk heeft besloten in zake arbi trage de voorstellen der directie af te wachten en inmiddels de werkstaking voort te zetten. Verschillende dagbladen bevatten een be richt, waarin verklaard wordt, dat men aan het ministerie van marine hoegenaamd niet ongerust is over den toestand van het korps in Dahomey. B E L G I E. De Société du Raut Congo te Brussel heeft gisteren in hare algemeene vergadering met eenparige stemmen de houding van den raad van beheer goedgekeurd en protest aange- teekend tegen zekere beschuldigingen. Het vraagstuk der handelsvrijheid op den Kongo werd zeer ernstig besproken. ENGELAND. In antwoord aan eene gisteren door hem ten gehoore ontvangen deputatiever klaarde de min. v. binn. zaken, Asquith dat de regeering voornemens is het door den voorin, chef der Londensche politie "Warrennaar aanleiding der Londensche volksonlusten, uitgevaardigd verbod van het houden van bijeenkomsten op liet Trafalgar- square met het einde dezer maand op te heffen. De regeering heeft zijns inziens geen recht om wetten uit te vaardigen, welke de bedoe ling hebben aan onderdanen het houden van meeting te verhinderenbij waarschuwt echter tegen het houden van al te groote bijeenkomsten, welke het drukke handels verkeer zouden belemmeren. OOSTENRIJK. Paka, van de jong-Czechische partij, zeide in de Oostenrijksche delegatie, dat een ver standhouding met Rusland zou leiden tot een vermindering der leger-uitgaven. De minister van oorlog zeide, dat hij wel een Hongaarsche taalmaar geen officieele Czechische taal kende. De gewone en buitengewone legerbegroo- tingen zijn aangenomen. De Hongaarsche delegatie hechtte haar goedkeuring aan de begrootingen van mai ine en financiën. E U S L A N D. De JBeurscourant berekent dat het tegoed van den minister van financiën in het buiten land 105 mtllioen zilveren roebels bedraagt, en voegt daarbij dat de op de oeurs loopende geruchten, als zou de schatkist reeds tfaans dringend behoefte hebben aan eene binnen- of buitenlandsche leening, mitsdien onge grond zijn. Aan de Standard wordt uit Varna geseind, dat Rusland de organisatie zijner marine in in de Zwarte zee zoo hoog opgevoerd heeft, dat het vervoer van eene geheele divisie van 20,000 man, van het eene punt der kust naar een ander, nu mogelijk is. Bij de weer loosheid van Konstantinopel zou eene over rompeling daarvan licht denkbaar wezen men vreest dat Rusland den sultan daarmee zal dreigen om zoo aan de Dardanellen ge wichtige voordeelen te kunnen afpersen. ITALIË. Op verzoek van Rumenië heeft Italië de de diplomatieke bestemming van Rumeensche onderdanen in Griekenland aanvaard. R D N E N I E. In verhand met het geschil over de erfenis van Zappa, dat tot verbreking der diploma tieke relaties tusschen Griekenland en Rume nië aanleiding heeft gegevenwordt het volgende gemeldIn het jaar 1865 overleed in Rumenië Evangelios Zappa, iemand die schatrijk en Albanees van geboorte was. Zijn bloedverwant Zappa, die inmiddels ook over leden is, maakte aanspraak op de erfenis en beloofde daarvan twintig millioen aan de Grieksche regeering. Daartegen verzetten zich echter de andere bloedverwanten en het gevolg was datRumenië beslag legde op de geheele erfenis. Intusschen heeft de verbreking der relaties in diploma tieke kringen te Athene niet weinig opzien gebaard, hoewel verzekerd wordt, dat reeds drie maanden lang daartoe het plan bestond. Reeds den 13n Juli hield de minister van buitenlandsche zaken een redevoering in de zitting der Kamer van afgevaardigden, waarin h\j op de mogelijkheid daarvan wees. Abonnementsprijs, per kwartaal Iraeco per post, door het geheele Rtjk Afzonderlijke noinmers 11.85. - 2.50. - 0.10. Advebtkktikpbus: v*n 1—10 gewone regel* inet inbegrip vsn eene Courant. .10. Iedere gewone regel meer- - 0.1!» Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1