Feuilleton. A". 1892. Vrijdag 28 October. N°. 8131 KENNISGEVING. KENNISGEVING ©senveertig-st© Jaargang:. Bniteiilandsclie Berichten. A^JST DB GRENS. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: 'jT ODÉ. abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BIUIEAV: B0ÏKÏ16TKA.1 T, E 27. Advertentieprijs: »»n 110 e««oii« regels met inbegrip van eene Couraut. r .10 Iedere gewone regel meer.-0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien het verzoek lo. van B. HOOGENBOEZEM, om ver gunning tot oprichting van een siootn- nolen tot het malen van lijnkoeken, maïs, enz., met stoomwerktuig van 6 paardenkracht, in het pand aan de Boterstraat alhier, wijk E no. 49, kadaster sectie B n°. 1354; 2o. van J. B. C. HULSMAN, om vergun ning tot oprichting van een boekdruk kerij, met gask raclitmachine van 1 paardenkracht, in het pand aan de Hoog straat alhier, wijk C n°. 133, kadaster sectie B no. 1163. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen ■op de secretarie der gemeente zijn ter visie .gelegd; dat op Donderdag den lüden Novem ber a.s., des namiddags ten halftwee ure, ten Raadhuize gelegenhei zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van die ver doeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar 'het behoort, den 27sten October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DDK VAN MATENESSE. Sj De Secretaris VERNÈDE. jr. Kleinhandel ln sterken drank. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen, ngevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, {Staatsblad n°, 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van C. M. VAN KRIEKEN, om vergunning tot verkoop van sterken drank in liet klein in het pand aan de Hoofdstraat, wijk G n°. 164. Schiedam, den 27sten October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. DDII8CHLAO. Het huwelijk van 's keizers zuster Marga- retha met prins Friedrich Karl van Hessen, is op 25 Januari bepaald. Generaal Von Schweinïtz heeft zijn ver zoek om ontslag weder herhaald, men ver trouwt dat hij nu als gezant te St.-Petersburg vervangen zal worden, hoewel men te Berlijn hem liever op dien post hield, waar by uit stekende diensten verrichtte, vooral door zijn persoonlijken vertrouwelijken omgang met den czaar. Naar het schijnt, is eene definitieve i ege- ling betreffende de regeering in het hertog dom Brunswijk ophanden. Deze zal echter niet het gevolg kunnen zijn van eene verzoe ning tusschen den keizer en den groothertog van Cumberland, aangezien een voorstel tot zoodanige regeling alleen kan uitgaan van de Brunswijksche regeering in overleg met den Landdag van het hertogdom, en het boven dien zeer te betwijfelen is of dan de keuze zou vallen op den hertog van Cumberland of diens zoon. De nadere kennismaking met liet wets voorstel betreffende de legerorganisatie, het eerst door de onthullingen der Kölnische Zeitg. bekend geworden, valt, zegt de Frai- sinnige Zeitg,, niet mede, daar de legersterkte met bijna 100,000 man vermeerderd wordt Dat de «persoonlijke, maatschappelijke en financieele klachten van het Duitsche rijk" een dergelijke uitbreiding toelaten, noemt het blad een groote dwaling, en op deze dwaling zal het ontwerp schipbreuk lijden. De Vossische Zeitg. becijfert de vermeer dering van het leger,die bij dit ontwerp wordt voorgesteld, op 84,000 man. By het .'cijfer 486,983 (het tegenwoordige cijfer) waren de onderofficieren medegeteld en bij dat van 492,068 (het cijfer in het ontwerp •vermeld) worden alleen gewone soldaten be doeld. Er zijn 66,952 onderofficieren, en worden ïfe vom-stelleri van generaul'Vogel von Fal- ckenstein aangenomen, dan zullen er weldra 12,000 bykomen. Het effectief van het leger zou dus door het nieuwe legerontwerp in werkelijkheid m§t ongeveer 84,000 man ver hoogd worden. De Vossische Zeitg. vraagt welken prijs het katholieke centrum zal vragen om Caprivi te redden, daar dit het lot der wet in handen heeft. De Bost zegt dat de partijen zich op nieuwe verkiezingen kunnen voorbereiden. De Berlijnsche correspondent der N, B. Ct. schrijft van gisteren Talrijk zijn nu de beoordeelingen van Caprivi's militaire plannen, ook in de dag bladen uit de Pruisische provinciën en uit de verdere deelen van het rijk. Het is ruim schoots de moeite waard, na te gaan wat zij zeggen, daar er, naar men weet, buiten Ber lijn zeer invloedrijke organen verschijnen. Welnu, het is niet te veel gezegd, te be weren dat Caprivi met zyne voorstellen het kunststuk heeft volbracht, dat niet éen enkel blad van beteekenis de aanneming zonder wijzigingen wenscht. Integendeelalle bladen zijn het er over eens, dat de ontwerpen zonder twijfel geheel verworpen zullen wor den, indien de regeering geene belangrijke concessies doet. Zulk eene algemeene veroordeeling heeft zelfs bij de wetsvoorstellen betreffende het volksonderwijs niet plaats gehad. Het is onder deze omstandigheden dan ook niet de moeite waard, van bijzondere opmer kingen in de bladen hier nota te nemen. Het is voldoende twee groepen aan te dui den de eerste groep bestaat uit alle partijen van de uiterste linkerzijde tot liet centrum hier wordt verklaard, dat men voornamelijk om staathuishoudkundige redenen, de enorme vorhooging der belastingen moet afkeuren, te meer daar de dringende noodzakelijkheid nog geenszins is gebleken. De tweede groep is kleinzij bestaat uit een hoopje conser vatieven, die, zwerende by den driejarigen diensttijd, zich verzetten tegen de reeds ge maakte concessie van eene vermindering tot twee jaar. Hiermede, zoo zeggen zij, ismen een gevaarlyken weg opgegaanmen heeft militaire belangen sverpailementariseerd", men heeft ze gemaakt tot een voorwerp van ruilhandel. Bovendien zijn deze menschen woedend over de onhandige indiening van deze voorstellenBismarck verstond veel beter de kunst, verhooging van belasting voor militaire doeleinden door te drijven. Men zal nu bij eventueele nieuwe verkiezin gen in de vermeerdering der oppositie wel zien wat men bereikt heeft. Roman van JOHANNES VAN DEW ALL. 6. Luitenant Van Parschner scheen in het minst niet verwonderd over de trotschheid, waarmede de jongedame hem behandelde. Hij antwoordde droog en koel»'t Spijt mij, freule, maar ik moet gehoorzamen". De ulanen gingen ondertusschen met hun werk voort. In plaats van hem nu met vrien delijke woorden te verzoeken, dit werk te laten slakenen zoo haar doel nog te bereiken vloeiden harde woorden en beleedigende spot ternijen over bare lipppn. Martha van Bordowski was ook nog te jong om zich te kunnen beheerschen, en allerminst voor dozen ge- baten vijand tegenover haar, dien zij anders met geen blik zou verwaai digd hebben. Driftig stoof zij op, maar hij stond als een rots. In hare woede sprong zij nu gedachteloos over de sloot, mompelde een beleedigend woord tusschen de tanden en greep een van de sol daten bij den arm, terwijl zij den luitenant zeer verachtelijk aanzag. Nu trof het ongelukkig, dat deze ulaan juist de driftige korporaal Fareza washij zag het meisje met zijne zwarte fonkelende oogen doorborend aan, en een satanisch lachje vloog over zijn gebruind, scherp geteekend gelaat. Zijn op verachtelijken toon in bet Poolscli gegeven antwoord trof haar zoo onverwacht, dat zij ontzet tei ugdeinsde. Bleek en verschrikt stond zij stileen sprank van den baat, dien de Hongaren steeds tegen de Polen koesteren, had haar getroffen, en liet een gloeiend htteeken achter. «Ge moest u schamen, korporaal," dus kwam graaf Hancke tusschen beide, die het meisje bij de hand nam en zonder iets te zeggen ter zijde geleidde. «G zult u in het onvermijdelijke moeten schikken zeide hij daaina goedhartig tot de jongedame. «Natuur- lijk kunt gij het rijtuig behouden, om uw gewonden bediende naar liuis te brengen dat zal ik den majoor vragen." Het schoons meisje was slechts een oogenblik verschrikt geweest. Graaf Hancke merkte tot zijne verbazing en zijn verdriet op, hoe snel zij hare bedaardheid hernam. Zij trok bare hand terug, zag bem toornig aan en liet hem. bedaard staan, terwijl zij zicb tot den majoor wendde. «Wel zeker, dat spieekt vanzelf," hoorde men dezendie intusschen den wachtmeester eene vermaning had toegediend, een oogenblik later antwoorden. «Luitenant Van Parsch ner 1" «Majoor!" «Wie heeft u gezegd, dat gij u bemoeien moest met dingen, die u niet aan gaan," snauwde hij dezen toe. «Ritmeester Van Brandenstein," antwoordde de laatste gevoelig. «Hier heeft niet de ritmeester, hier heb ik te bevelen, mijnheer Stijg onmiddellijk te paard, en begeef u naar uw eskadron ge kunt uwe manschappen medenemen Met een bijna trotsch klinkend«Tot uw dienst," sprong de officier in den zadel en i eed met zijne manschappen weg. Zulks deed ook de adjudant, die beleedigd was door de behan deling, zijnen vriend aangedaan. «Graaf Hancke, wilt gij niet bij mij blijven V' riep de majoor plotseling bang woidende, den vertrekkende toe. «Dank u," antwoordde deze koel en galop peerde weg. Onze galante majoor bleef dus alleen bij het omgevallen rijtuig met deszelfs eigenaars, den dokter en den gewonde. Slechts een trompetter was bij de paarden achtergebleven, maar deze zag ook het eskadron begeerig na, en de dieren trappelden ongeduldig. In dit oogenblik van radeJoobheid naderde bet armoedige voertuig van de joodscha hande laren. Martha van Bordowski meikte dat het eerst op, en zij lachte vergenoegd, toen zij bet ellendige karretje ontdekte.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1