Zaterdag 29 October. N°. 8132. KENNISGEVING. A". 1892. ©senveert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgevër77>T ode. Biiitenlandsclie Berichten. coumiiif. abonnementsprijs, per kwtrtaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nointners 1.85. - 2.50. - 0.10. B VllGA Br ROTERIf BAJLT, B 2 7. MBHMHBMIHl ■■■■■■nBMHMMMUSSESSSEtff SCSESHEEniby Advertentieprijs: T*n 110 gewon* regels met inbegrip van eene Courant. f .10. Iedere gewone regel meer .- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Het lokken van Kedcrlandsclie. Werk lieden naar Duftschland. 1) e Burgemeester v a Schiedam; Voldoende aan het verlangen der Regeering Vestigt bij voortduring de aandacht op het volgende extract uit de missive van den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken, dd°. 22 Mei 1890; Herhaaldelijk komt het voor dat Nederlandschc werklieden door berichten in de nieuwsbladen ■of door daartoe uilgesonden agentensoms mei verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Buitschland, ten behoeve van industrieels onder nemingen worden geloktterwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden, liet is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, of zelf öf door tusschen- Imnsl van den Burgemeester hunner woonplaats zich tot den Nederlandschen consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlich tingen wenden omtrent de vooruitzichten in het -bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen ■der woningen aldaar. Voorts deelt hij mede. dat hij bereid is, de door den Minister bedoelde tusschenkomst te verleenen. Schiedam, den 28sten October 1892. De Burgemeester van Schiedam, VAN DIJK VAN .MATENESSE. F R A N K R IJ K. In de Kamer heeft de minister van open bare werken aan den heer Basly geantwoord, dat het gemeentelijk mandaat niets in de werkplaats heeft te maken en dat de tegen woordigheid van vreemdelingen in de mjjnen niet hetzelfde gevaar oplevert als bij de spoorwegen. De heer Lafargue antwoordde met een .aanval op de kapitalisten. Hij werd heftig in de rede gevallen door het centrum en de rechterzijde. 73 afgevaardigden der uiterste linkerzijde woonden de door de heeren Clemenceau e. a. belegde vergadering bij. De heer Clemenceau herinnerde aan het voorgevallene bij de werkstaking en viel de scheidsrechterlijke uit spraak aan. Met algemeene stemmen sprak de vergadering een votum uit ten gunste van amnestie. De Kamer heeft gisteren de eenvoudige orde van den dag aangenomen naar aanlei ding van het voorstel van Basly om de regee ring uit te noodigen, de Fransche mijnwerkers te beschermen met het oogmerk, voor het land de steenkolen te verzekeren welke het voor zijne verdediging noodig heeft. Het voorslel-Lafargue is naar de bureaux ■verzonden. Terrier stelde voor, amnestie te verleenen ■voor gebeurtenissen tijdens de werkstakingen. Vlette verklaarde zich niet te verzetten tegen het toekennen van gratie, maar de amnestie te verwerpen. Het voorstel-Terrier werd daarna verwor pen met 324 tegen 198 stemmen. Dumay beval vervolgens aan, de troepen uit Carmaux te doen terugkeeren, en stelde eene gemotiveerde motie van orde voor, welke echter op verzoek van den heer Loubet ver worpen werd met 399 tegen 91 stemmen. De zitting werd daarna opgeheven. In de Kamerzitting van gisteren heeft Lafargue verklaard dat de daling der arbeids- loonen het gevolg is '.an de mededinging der vreemde werklieden, en in verband hier mede het voorstel gedaan, iederen werkgever eeu patent van 2 francs te laten betalen per vreemden werkman in zijnen dienst, en boven dien een bedrag, gelijkstaande met het ver schil tusschen het loon, dat aan de vreemde en dat hetwelk aan de binnenlandsche werk lieden moet worden betaald, dus gelijk aan de winst, welke de werkgever maakt op de loonen, door in plaats van Fransche, vreemde - werklieden in dienst te hebben. Eene motie in dezen zin is door Lafargue ingediend. In de commissie voor de douanen heeft Ribot de tegemoetkomingen aan Zwitserland gerechtvaardigd met een beroep op de trae- taten, door drie mogendheden met Zwitser land gesloten, waardoor Frankrijk in eene ongunstige verhouding verkeerde, alsmede op overwegingen van politieken aard. De werkstakers te Carmaux zijn per tele graaf in kennis gesteld met het votum der Kamer, onder bijvoeging dat de minister van openbare werken verklaard heeft dat zoodra het werk in de mijnen hervat zou zijn, aan de veroordeelden gratie zou worden gegeven. In eene Woensdagavond te Carmaux ge houden vergadering der mijnwerkers is het besluit van het comité, waarbij de uitspraak van den minister Loubet verworpen wordt, met eenparige stemmen goedgekeurd. De ver gadering besloot de werkstaking voort te zetten. ENGELAND. Lord Salisbury heeft in de National Bevievo een artikel geschreven over Home- rule. Hij behandelt daarin o. a. de mogelijk heid dat Gladstone eenige honderden pairs zal kunnen benoementeneinde de aan neming van zijn Homc-rule-ontwerp in het Hoogerhuis door te drijven. Lord Salisbury betoogt dat het Huis der Lords, krachtens een meermalen toegepast gewoonterecht, be voegd is het nemen van zitting door zulke nieuwbenoemde lords te weigeren, wanneer daaruit liet voornemen der regeering blijkt om de onafhankelijkheid van het Hoogerhuis aan te randen. Hij voegt er bij dat het scheppen van pairs onnoodig is, want het Hoogerhnis zou zekerlijk den volkswil eer biedigen, wanneer die de invoering van Home- rule inderdaad verlangde, hetgeen hij echter ontkent. Hij zegt dat er geen ander middel bestaat om den volkswil omtrent constitu tioneel gewichtige aangelegenheden te lee- ren kennen, dan de bevoegdheid van het Hoogerhuis om maatregelen te verwerpen, die het strijdig met den volkswil acht. Dien waarborg tegen ongrondwettige en over haaste wetten vindt rnen in vele constitution van andere landen terug, o. a. ook in de Nederlandsche. .Verscheidene Iersche nationalisten, waar onder O'Kelly, stellen een proces van laster in tegen den gewezen Engelschen regeerings- spion Le Caron en tegen diens uitgever, naar aanleiding van lasterlijke aantijgingen in Le Caron's dezer dagen uitgegeven gedenk schriften. Volgens loopende geruchten zoude er in het Engelsche ministerie eeu ernstig verschil van meening bestaan ten opzichte van Oeganda. Eenige ministers zouden zich ver zetten tegen de ontruiming van dat gewest «liNaet hun ontslag dreigen, indien zij niet wordt uitgesteld. Ook zou Gladstone aan de andere ministers gezegd hebben dat hij niet dan bij uitzon dering, met het oog op zijne gezondheid, in het Lagerhuis kan optreden. DÜ1TSCIILANB. De groothertoging van Saksen-Weimar heeft bepaald dat de geldsommen, haar aangeboden bij haar gouden huwelijksfeest, besteed zullen worden voor de oprichting van een Goethe-Schiller-museum. Het Engelsche blad The World verhaalt, dat keizer Wilhelm, ten spijt van zijn vele goede eigenschappen, zeer verspillend is. Bij vele Berlijnsche winkeliers staat hij in het krijt, bij een zelfs voor 800,000 mark. De keizerin, die vroeger zeer eenvoudig was, is dit, nadat zij keizerin werd, niet meer. Mantels en japonnen draagt zij slechts eenmaal, en toch moet alles van beste hoe danigheid zijn. Verleden jaar heeft keizerin Frederik haar zoon nog met I Vj millioen mark bijgesprongen. - De Beichsanzeiger maakt een keizerlijk besluit openbaar, waarbij de Rijksdag tegen den 22n November wordt bijeengeroepen. Te Hamburg zijn van gister- tot heden middag aangegeven 7 cholera- en 2 sterfge vallen. RUSLAND. Het antwoord der Porte op de Russische nota, betreflende de ontvangst van den Bul- gaarschen minister-president Stambuloff door den sultan, is Maandag hier ontvangen. Den volgenden dag heeft de Russische regeering daarop een antwoord gezonden, de verklaring inhoudende, dat de zaak thans als afgedaan is te beschouwen. Naar van goede zijde gemeld wordt, heeft de regeering, in strijd met het tegenover gesteld bericht der dagbladen, het plan tot invoeriug eener inkomstenbelasting definitief geheel opgegeven. De nota van de Porte, betreffende de ont vangst van Starnboulolf door den sultan, is Maandag te Petersburg aangekomen. Dinsdag volgde daarop het antwoord aan de Porte, waarmede de zaak thans wordt gezegd te zijn geschikt. Ten spijt van de berichten der bladen, kan uit de beste bron worden gemeld, dat het plan tot invoering van een inkomstenbelasting door de regeering geheel en voorgoed opge geven is. SPANJE. De Corresjpondencia verklaart dat, bijaldien de onderhandelingen tusschen Spanje en Frankrijk niet tot de gewenschte uitkomst leiden, Spanje daarvoor niet aansprakelijk kan worden gesteld. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Por- lugeescfie regeering Triest en alle havens van de golf besmet en de overige havens van de Adriatische zee verdacht heeft verklaard. Volgens de Financial News heeft een groep financiers 15 millioen pd. st. aan de Portugeesche regeering aangeboden voor liet ontwerp tot uitbreiding der spoorwegen naai de havens van Portugeesch Afrika, B U L G A R IJ E. By het openen der Solranja heeft de prins verklaard dat het land in eenen regelmatigen staat" van ontwikkeling verkeert en tevens met nadruk gewaagd van de bewijzen van vriend schappelijke gezindheid, welke hij, op zijne reis in het buitenland heeft ondervonden. Ik hoop, vervolgde de prins, dut het dappere Bulgaarsche volk als overwinnaar zal te voor schijn komen uit den strijd voor de verdedi ging van zijne rechten en de waarborging zijner autonomie. De prins sprak verder over de hartelijke ontvangst, door hem genoten bij den keizer van Oostenrijk en de koningin van Engelandterwijl hij tevens zijne vreugde er over te kennen gaf dat de sultan zoo wel willend gestemd is voor Bulgarije, hetgeen nog meer heeft bijgebracht tot het verster ken van den vriendschapsband. Ten slotte werd het slagen van de tentoonstelling te Philoppoli herdacht en mededeeling gedaan van het sluiten der leeuing van 145 millioen francs voor openbare werken. GRIEKENLAND. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijks feest van den koning en de koningin hebben dezen van de bevolking treffende blijken van aanhankelijkheid ondervonden. Er hadden schitterende feestelijkheden plaats. AFRIKA. De Transvaalsche Nationale Unie heeft deu 24n September weder eene vergadering gehou den in het Johannesburgsche Amphitheater.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1