Woensdag 2 November A". 1892. N°. 8134. esenveertig-ste Jaargang. Verscli nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buiteiilaiidssïie Berichten. Biimenlaiidsclie Berichten. UITGEVER: J~ ODÉ. BUREAU: BOTDBSTBAAT, 1! a 7. D D I T 8 0 H L A N D. De Berlijnsche correspondent der F. B. Ct. schrijft van gisteren De heden te Wittenberg voltrokken plech tigheid der inwijding van de gerestaureerde Lutherkerk, op den 375n gedenkdag der hervorming, heeft naar den wensch des keizers het karakter gehad van een groot historisch pracht-feest. Alle evangelische Duitsche vor sten, alsmede de burgemeesters van Ham burg, Lubeck en Bremen waren persoonlijk aanwezig. De Zweedsche troonopvolger, de Engelsche erfprins hertog van York, en bij zondere gezanten der protestantsche konings huizen van Denemarken en Nederland woon den het feest bij. De meest mogelijke militaire, kerkelijke en kunstpraal was ten toon gespreid. Meer dan twee duizend personen waren van wege den keizer rechtstreeks ter bijwoning genoodigd. Yoor het oude raadhuis door den burge meester van Wittenberg met eene aanspraak begroet, antwoordde de keizer in weinig ■woorden, dat hij het werk voltooid had waartoe •wijlen zijn grootvader den grond gelegd had en waar zijn vader, keizer Friedrich III, met •al de vezelen zijns harten aan gehecht was geweest. G-een hunner was het vergund ge weest het werk voltooid te zien. Thans het -cchoone godshuis aan de evangelische Chris tenheid overgevende, hoopte de keizer dat ■liet voor deze en voor de stad Wittenberg moge zijn eene vermaning tot godsvrucht, tot koningstrouw en tot rechtschapenheid. Terstond daarna ving de schitterende -optocht naar de kerk aan. Yoor de beroemde ideur der stellingen" hield de stoet stil en •sprak de minister van eeredienst, Von Bosse, bij het aanbieden van den sleutel der kerk aan der keizer, eeue rede, waar het volgende aan ontleend is»Uvve Majesteit staat hier voor het godshuis aan welks deur doctor Maarten Luther den 31en October 1517 zijne 95 Stellingen aangeplakt heeft. De -plek waar wij staan, de kerk waar U. M. hare blikken op vestigt, zijn heilig. Het is ide wieg der Duitsche kerkhervorming. De stormen der eeuwen zijn daarover heenge varen; tweemaal heeft de oorlog de grond- westen van dit kerkgebouw doen schudden zwaar had het geleden en het scheen zijnen •ondergang nabij. Maar God heeft gewild dat het behouden bleef, als een getuigenis voor de levenski ach l der evangelische kerk. Luister rijker dan ooit staat het thans voor onze oogen, het gedenkteeken der hervorming, de rustplaats van Luther en Melanchthon, een onvertroffen sieraad dezer langberoemde stad, een ver over het land zich verheffend getuigenis voor de onvergankelijkheid der -evangelische waarheid". Nu werd de kerkdeur geopend en had de feestelijke eeredienst plaats, die ingeleid werd met Luthers koraal Een vaste burg is onze God en besloten, op bijzonder vei langen des keizersmet de koraal-melodie van het Wilhelmus van Fassauwen. Na het einde der godsdienstoefening reden de keizer en de keizerin met het gevolg van vorsten enz. naar het oude Lutherhuis waar de oorkonde ter eeuwige gedachtenis der voltrokken plechtigheid onderteekend werd. Bij de ontbij ttafel in Luthers huis verhief de keizer zich tot het houden eener toespraak en zeide dat hij den bokaal opnam, den itlenbergschen hervormer Luther bij zijn huwelijk in 1525 geschonken. De keizer gaf daarop een terugblik op het streven der keizers Wilhelm en Frederik tot herstel der Slotkerk, en vervolgde dat de her stelde Slotkerk een sprekend beeld is van Gods zegen door de evangelische kerk. jiDezen ze gen ons bij voortduring waardig te maken is onze taak. Wij hebben heden opnieuw getui genis afgelegd van ons geloof, en vergeten niet dat die belijdenis ons ook thans nog met de gansche Christenheid verbindtin haar ligt de vredeband, welke zich ook over elke scheiding heenstrekt." »Er is in geloofszaken geen dwang; wij, evangelischen, bestrijden niemand om geloofs wil, maar houden vast aan de belijdenis des Evangelies tot in den dood. Daarin word ik versterkt door den geest die deze feestelijke bijeenkomst beheerscht." De keizer besloot met de woordenvdeze bokaal, dien eens Lutters lippen aanraakte, zal nu dienen om op het welzijn mijner doorluchte gasten te drinken. Duitschlands evangelische vorsten en de regeeringen der Duitsche vrije steden, zij leven hoog!" Het feest werd ook bijgewoond door vier afstammelingen van Luther: een predikant Luther, een Sanilatsrath Luther, een majoor Wegem en een Landrath Wegern. Nadat de keizer in den namiddag nog in het exerceer-lokaal der cavalerie-kazerne te Wittenberg eene vertooning van het Luther- Festspiel van Herrig bijgewoond had, is hij te halfzeven naar Potsdam teruggekeerd. De vertegenwoordiger van het Nederland- sche hof bij de plechtigheid te Wittenberg, baron Hardenbroek, is Zondagavond te Ber lijn aan de tafel des keizers genoodigd. De koningin-weduwe Olga van Wurtem- berg is Zondagavond in den ouderdom van 70 jaar ovei leden. Zij was eene dochter van Nicolaas I, keizer van Rusland, en was in 1846 gehuwd met Karei I, koning van Wurtemberg. f B 4 N I B II E. De Kamer heeft de wet op den fabrieks arbeid van vrouwen, minderjarige meisjes en kinderen aangenomen. De maximum-werktijd is roet 356 tegen 154 stemmen bepaald op 11 nren daags. 'De algemeene vergadering der mijnwerkers te Carmaux heeft Zondag met algemeene stemmen besloten de werkstaking te eindigen, nadat de drie Ivamei leden Clémenceau, Mille- and en Pelletan zich verbonden hadden gratie te verwerven voor de wegens daden fvan geweld door de rechtbank te Albi veroor deelden en werk te verzekeren aan die werk lieden, die met weer door de mijnmaatschappij in dienst genomen worden. Het bericht wordt bevestigd dat kolonel Dodds Kotto den 26n dezer heeft aangevallen, te Kotopa twee vei sterkingen stormenderhand ingenomen, en twee gevechten geleverd heeft met schitterenden uitslag. Het leger der Dahomeyers werd volkomen verslagen en vervolgd tot op een kilometer afstands van Kaua, waar de kolonel een kamp heeft opge slagen. Het voornemen bestond, Kana den 29a en Abomey den 3Qn aan te tasten. B E L 8 I E, De Independence bericht, dat over de kleine wisseling van grondgebied met Neder land bij Baerle-Duc en Baerle-Nassau, eene petitie is ingekomen bij de Kamer en den Senaat, waarbij de adressanten verklaren Belgen te willen blijven. Het stuk is in zulke termen opgesteld, dat het met het oog op de goede nabuurschap niet voor openbaarheid geschikt is. OOSTENRIJK. De geneeskundige raad te Weenen heeft aan de regeering verzocht de verbranding der lijken van choleralijders te gelasten. DENEMARKEN. Yoor het eerst sedert de hervorming bezit Denemarken weer een katholieken bisschop, te weten mgr. Johannes von Euch, Duitscher van geboorte, wiens residentie te Kopenhagen is gevestigd en wiens kerkelijk beheer zich ook over Zweden en Noorwegen uitstrekt. RUSLAND. Blijkens de rekening over het dienstjaar 1891 hebben de ontvangsten in het geheel 14,287,000, de uitg. daarentegen 153,344,000 roebels meer bediagen dan bij de begrooting geraamd, zoodat er een tekort is van 139 millioen. Daarvan komt 75 millioen op reke ning van den mislukten oogst. De Herold meldt, dat aan den Rijksraad toegezonden is het wetsontwerp betreffende de verhooging van den bieraccijns. De Börsenzeitung meidt, dat er plan be staat tot invoering van een woningbelasting en tot verhooging van de 3 staatsbelasting op de zuivere winst van naamlooze vennoot schappen tot eene van 5 °/0ï ITALIË. De minister van justitie heeft in eene door hem gehouden rede verklaard, dat hij nooit eene geestelijke staatkunde heeft gevolgd, omdat hij van oordeel is, dat er geen groote quaestie van geestelijke politiek bestaat, en dat er geen reden is om zich bezig te houden met kleine quaestiën. De minister verklaarde verder dat de staat voldoende gewapend is om misbruiken van de geestelijkheid tegen te gaan. SCHIEDAM, I November 1892. Heden herdenkt P. M. Elberg de vervul ling zijner betrekking gedurende 25 jaar ter koninklijke boekdrukkerij van de firma H. A. M. Roelants alhier, waarvan 23 jaar als meesterknecht. Den jubilaris, die zich steeds loor ijver en nauwgezette plichtsbe trachting heeft onderscheiden, werd als een blijk van waardeering te dezer gelegenheid door zjjn patroons onder een hartelijke toe spraak een gouden remontoir-horloge aan geboden. De 375ste gedenkdag der kerkhervorming ging voor de evangelisch^-hervormde vereeni- ging alhier niet onopgemerkt voorbij. Pro fessor Offerhaus van Leiden hield eene toe spraak, waarin hij zijne hoorders eerst bepaalde bij de gewichtige gebeurtenis in de geschie denis op 31 October 1517 aangevangen, en daarna het karakter schetste derNederland- sche hervorming. In tal van merkwaardige bijzonderheden uit de gedenkwaardige jaren 1523 en 1566, deed hij uitkomen, waarom de denkbeelden van Zwingli en Calvijn in ons vaderland het meest ingang vonden. Met de grootste belangstelling werd de redenaar door zijn talrijk gehoord gevolgd. De feest viering werd opgeluisterd door een zangkoor en quartet, dat voor het eerst eenige liederen ten gehoore bracht onder leiding van den heer J. D. van Roon. De heer G. A. Schade, wonende aan de Hoogstraat alhier, werd gisternamiddag in de Noordmolenstraat door een beroerte over vallen. Door de politie in een brancard naar zijn woning gebracht, constateerde dr. Nolet, wiens hulp was ingeroepen, dat hij reeds overleden was. Gisternamiddag is de 8-Jarige Jan Noordijk door in de Lange Nieuwstraat van een rijden den sleeperswagen te springen, gevallen, waar door een der wielen over het rechterbeen reed, tengevolge waarvan het belangrijk werd verwond. De politie bracht het kind naar huis, -waar de geneesheer La Yerge het de eerste hulp verleende, waarna het des avonds per brancard naar het ziekenhuis werd ver voerd. De toestand van den knaap is zorgwek kend. Hedenmorgen is door het achteruitloopen van het daarvoor gespannen paard een wagen met zand in de Buitenhaven geraakt. Het tBOKUKMKNTSPBlis, per kwartaal trance per post, door het geheele Rvjk Afionderliike nommers. 1.85. - 2.50. - 0.10. AiivkrtxitiepmMI: van 110 gewone regels met inbegrip van eeoe Con rant.10. Iedere gewone regel meer - 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1