Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. voerde staatsbegrooting heeft voorgelegd. Zeer ontsticht" vooral is de heer v. H. over de be grooting van marine, en z. i. waagt deze minister zich aan een zware nederlaag, zoo hij bij zijn eischen volhardt. Naar zijn mee ning is het de plirht der Kamer te doen wat in den boezem van het Kabinet had moeten geschieden, n.ï. besnoeien. Enkele maanden geleden werd aan den minister van waterstaat enz. medegedeeld, dat de in dien tijd gebruikt zijnde postzegels van vijf cents de eigenschap bezaten van, na afgestempeld te zijn, op zeer eenvoudige wijze, door middel van groene zeep en water, weer bruikbaar gemaakt te kunnen worden. De inzender van die mededeeling ontving eenige weken daarna een schrijven van den directeur der posterijen, met verschillende vragen om nadere inlichtingen, welke ter stond door hem werden beantwoord. Het ge volg is geweest, dat kort daarop geen van die postzeegels meer in omloop waren. De autoriteiten in dezen hebben dus met prijzenswaardige spoed gebruik gemaakt van een nuttigen wenk, hun door een particulier gegeven. Genoemde particulier heeft den uit slag zijner mededeelingen toevallig zelf mogen ontdekken van eene dankbetuiging vanwege de autoriteiten heeft hy nog niets vernomen. Dit schijnt dus minder spoedig te gaan. (JV. v, d. D.) Te Rotterdam is thans, in afwachting dat het kieswetontwerp tot wet zal worden ver heven, alvast een burger-kiesvereeniging opgericht, op de grondslagen van de radicale Amsterdamsche kiesvereeniging. Een groot aantal personen, die zich met Van Helsdingen als woordvoerder tegen de handhaving van het privaat bezit verklaarde, hadden, voor het tot stemming kwam, de zaal verlaten. 26 personen sloten zich bij de nieuwe kiesvereeniging aan. Naar wij vernemen, hebben zich voor deel- "nerning aan de cursussen voor ontsmetters, welke door den geneeskundigen inspecteur te 's-Gravenhage zullen gehouden worden, 140 personen aangemeld uit een zestigtal gemeenten.. Er zullen vermoedelijk vier cur sussen in den loop dezer maand plaats hebben, waarvan de eerste in den «Christelijker» Volksbond" op 11 en 12 dezer zal worden geopend. (N. 22. Cf.) De Standaard ontving uit Indië eene prachtuitgaaf van eeue hulde in dicht aan mr. Keuchenius, van wien getuigd wordt, dat er geen staatsman onder onze oud-gasten is, die in zoo nobelen zin Indië op het hart gedragen, Indië gediend en voor het welbe grepen belang van onze schoone bezittingen geijverd heeft. Het Nederlandsche huldeblijk voor prof. Moleschot, eene schoone schilderij van Jozef Israels, zal in de volgende week naar Rome •worden verzonden. Gedurende deze week is het voor belangstellenden nog te bezichtigen by de firma Buffa in de Kalverstraat te Am sterdam, waar tevens de teekening is geëx poseerd, welke door Alma Tadema aan het geschenk is toegevoegd. Jonathan, de schrijver van «Waarheid en Droomen", de heer J. P. Hasebroek, zal den 6n dezer zijn tachtigsten verjaardag vieren. Het hoofdbestuur van den s Volksbond", vereemging tegen drankmisbruik, wenscht een onderzoek in te stellen naar den toe stand van arbeiderswoningen en heeft daar toe de hulp van de afdeelingen van den bond ingeroepen. Deze zijn uitgenoodigd in haar gemeenten zulk een onderzoek in te stellen en een ingezonden vragenlijst in te vullen. Volgens opgave van «Bureau Veritas" zijn in Sept. van dit jaar verongelukt 44 zeil schepen, waaronder 5 als vermist, als7 Amerikaansche, 22 Eugelsehe, 6 Fransche, 4 Italiaansche, 3 Noorsche en 2 Zweedsche. In dezelfde maand verongelukten 6 stoom schepen, als2 Amerik., 4 Engelscb, 1 Fransch, 1 Japansch en 1 Noorsch. Volgens den regenmeter der rykslandbouw- school te Wageningen bedraagt de gevallen regen over de maand October j.l. 82 mM, tegen 46 mM over dezelfde maaud van 1891. Wij vernemen dat de eerste afreis der Nederlandsch-Amerikaausche land- en emi gratie-maatschappij (gevestigd te Utrecht, Domsteeg 8) naar de San Louis Vallei, staat Colorado (Noord-Amerika) Zaterdag 12 dezer zal plaats hebben. De emigranten, uit ver schillende provinciën onzes lands afkomstig, zullen per stoomschip Dubbeldamvan de N. A. S. M., van Amsterdam vertrekken. Gisteravond te ongeveer haiftien werd te Rotterdam een losse arbeider der H. IJ. S., genaamd Hollan, door een rangeerenden trein aangegrepen, waardoor hem het rechterbeen werd afgesneden. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. Twee personen, D. en v. H., die eenigen tijd geleden zich aan het koloniaal werfdepot hadden verbonden, hun handgeld in ontvangst namen en van het hun verleend verlof ge bruik maakten tot het ondernemen vaneen uitstapje naar Noord-Amerika, twee reisge zellinnen medenemende, hebben naar hunne vroegere woonplaats, Haarlemmermeer, be richt gezonden van hunne behouden aankomst. De marechaussees en huzaren, die eenigen tyd te Apeldoorn hebben vertoefd ter bewa ring van de rust, zijn naar hunne standplaats teruggekeerd. Vóór 15 November mogen echter nog geen openbare uitvoeringen of feestelijkheden gegeven worden. Te Wilnis geraakten Dinsdag drie kinderen, die met een sportkar reden, bij ongeluk daar mede te water. Eenige vrouwen stonden er schreiend en handenwringend bij, doch deden niets om de kleinen te redden. De schilder J. v. Harberden daarentegen sprong terstond te water en had het geluk allen behouden aan wal te brengen. Te Nijmegen is Dinsdag de «Ktseipsche inrichting", onder directie van den arts F. B. Banning, geopend. Naar men verneemt, hebben zich reeds velen aangemeld om aldaar genezing te zoeken. Het buitengoed «Mariëndal" onder Ginne- ken, is aangekocht door dr. Soer uit Tilburg, die in Ginneken een badinrichting volgens het systeem Kneipp zal oprichten. Te Maastricht werd Dinsdagavond de wis selwachter Le Clair, van de spoorwegmaat schappij Grand Central Beige, door eene locomotief overreden. Zijn lijk is naar het gesticht Calvariënberg overgebracht. Brielle. De gemeenteraad is voornemens met het oog op den financieelen achteruit gang en de mindere draagkracht der ge meente, bij de regeering pogingen aan te wenden om de gemeentelijke hoogere bur gerschool te doen veranderen in eene rijks- hoogere burgerschool, zoo mogelijk met 5-jari- gen cursus. De heer L. P. Gaiilard, te Vlaardingen, zal, daartoe aangezocht, dezen winter de eerste viool spelen op de concerten, te geven door de afdeeling Rotterdam van de «Maatschappij tot bevordering van Toonkunst", De rechtbank te Essen behandelde verleden week de zaak eerier dievenbemie geheel uit jongens en meisjes samengesteld, die in den afgeloopen zomer in holen van het Schellsche bosch gewoond heeft en geregelde nachtelijke strooptochten hiold in de omliggende dorpen, van waar zij gewoonlijk met rijken buit huiswaarts keerden. Een gedeelte der zitting moest zelfs met gesloten deuren plaats heb ben. De aanvoerder der bende kreeg 8 jaar tucht huisstraf en 10 jaar eerverlies; 7 leden zijner bende van 1 maand tot 8 jaar gevangenis- of tuchthuisstraf2 meisjes, die het huishouden der bende regelden, 6 weken hechtenis en opzending naar een werkhuis. "De hertog van Momy, een amatenr-photo- graaf, heeft aan het Fransche departement van oorlog een uitvinding medegedeeld, waardoor het mogelijk is alle soorten papier, van welke dikte ook, voor het aanbrengen van pbotographieen te gebruiken. Per minuut kunnen 80 afdrukken ge maakt worden. Het middel zou vooral zijn nut hebben om op persoonlijke toegangskaarten en dergel. portretten aan te brengen. Generaal Saus sier neemt proeven om deze uitvinding te gebrui ken, teneinde de verlofpassen der soldaten van bnn portret te voorzien. In Saksen is een geneesheer, tegenstander van bet inenten, aangeklaagd omdat bij de ouders van schoolgaande kinderen aanried, zich wel is waar niet tegen het inenten te verzetten, maar de kinde ren terstond na de operatie de stof weer uit te zui gen. Aldus was toch aan de wet voldaan, beweerde hijde rechter oordeelde er evenwel anders over en verklaarde hem schuldig aan ontduiking der wet. Hij werd echter nog vrijgesproken opgrond, dat hij het strafwaardige zijner raadgeving niet had ingezien. Het proces wegens het ongeluk op de Zwitser- sche stoomboot Montblanc zal opnieuw behandeld worden. Het Openbaar Ministerie komt in hooger beroep tegen het vonnis der rechtbank te Lau sanne, waarbij de directeur der maatschappij en de twee machinisten van alle schuld werden vrijgesproken. Te Milaan is een tachtigjarige Israëliet, Mozes Loria, overleden, die zijn geheele vermogen van ongeveer 25 miilioen lira's aan de stad vermaakt heeft, ten behoeve van eene instelling tot werk verschaffing. Komt die niet in den loop van 't volgende jaar tot 6land, dan vervalt de nala tenschap aan Turijn. liet stoomschip Boumania, dat op de Portugeesche kust, bij Peniche, is vergaan, was door een hevigen storm uit den koers geraakt en stiet op een kiip, in een dichten mist. De hevige schok deed het vaar tuig door midden splijten en het zonk binnen zeer korten tijd. De booten werden overboord gespoeld vóór zij gebruikt konden wordende meesten van die aan boord waren verdronken in hunne kajuiten. Anderen werden door de geweldige golven meege sleept. Er waren 46 passagiers aan boord en de beman ning bestond uit 46 Europeanen en 50 kleurlingen (Lascars). Van die 142 menschen werden slechts negen gered. De geredden, die uren lang met de golven worstelden, zijn gekneusd door de rotsen, waarop zij geworpen werden, maar zij zijn geen van allen ernstig gewond. Een hunner, de britschindische kapitein Hamilton, had nog eenigen tijd zijn vrouw boven water gehouden; maar zij werd hem einde lijk door de golven ontrukthij verloor toen het be wustzijn en in dien toestand werd hij aan land ge spoeld. De schipbreukelingen kunnen niet juist zeggen hoe zich de ramp heeft toegedrageneen paar minuten na den schok lagen zij al in de ziedende golven. Het vuurwerk, Vrijdag te Chicago afgestoken bij gelegenheid van de inwijding van de tentoon- stellings-terreinen, is wel het grootste, dat ooit is vertoond; 5000 granaten werden uit 4000 vuur monden gelost; 25.000 pijlen van allerlei soort, van 42 tot 72 centimeter lengte en sommige 4 52 kilo wegende, doorkliefden 't luchtruim40 licht- ballons werden opgelaten kortom in het geheel werd 50 ton kruit en ander materiaal gebruikt; 300 man waren daarbij te werk gesteld het slot stuk was een bombardement met 10.000 vuurpijlen en donderbussen. Een 400 voet hooge nabootsing van de Niagara-watervallen, in kleuren, en een Amerikaansche vlag van 400 voetlengteen 20 voet breedte, die 2000 voet hoog werd uitgeslingerd, waren de voornaamste stokken. Men schat 't aan wezige publiek op een miilioen menschen; het vuurwerk heeft f 72.000 gekost. Volgens een bericht uit Amerika, dat nog nadere bevestiging vereischt, zou Edison losge laten worden door de maatschappij die hem sinds jaren ondersteunt bij zijne onderzoekingen en het exploiteeren van zijne uitvindingen. Het laborato rium van Menloo Park en de werkplaatsen te Schenectady zouden gesloten en de medewerkers van den beroemden uitvinder en 300 arbeiders zouden hun ontslag krijgen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Werkendam, De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op 5 dezer, des voormiddags ten 40.30 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeid te worden. Naar de Znidafrikaansche republiek kannen, op denzelfden voet als Kaap de Goede Hoop en Natal, postwissels over Engeland verzonden worden. Batavia, 27 September. Aan het verslag der voornaamste gebeurte nissen in het gouvernement Atjeh en onder- hoorigheden, loopende van 30 Augustas tot en met 43 Sept. j.l., wordt het volgende ontleend Grool-Aljeh. Onze versterkingen Boekit-Ka- rang, Siroon, Lambaroe en Lamreng werden herhaaldelijk beschotenhetgeen met geweer- en geschutvuur werd beantwoord. Ook de op de bruggen over de Kroeng Tandjoeng en Lehong Boengaroen opgestelde gepantserde wagens hadden eenige malen van het vijandelijk vuur uit het struikgewas bij Kaloet en Lam- sajoen te lijden, echter zonder dat ons daardoor verliezen werden berokkend. Te Lambaroe werden op den 7n September een Europeesch onderofficier en een Indische vrouwdie respectievelijk op het stations emplacement en op den passer zich bevonden verwond, terwijl de middagtrein dienzelfden dag hevig beschoten werd. In den vooravond van den 2n September had eene tusschen de posten Lampermé en Siroen in hinderlaag liggende brigade marechaussee eene ontmoeting met eene bende Atjehers waarbij men. na van weeiszijden een salvo af gegeven te hebben, handgemeen raakte, met het gevolg dat de vijand op de vlucht sloeg met achterlating van éen doode en verscheidene wapens, terwijl aan onze zijde vier man licht gewond werden. In den avond van den 4n d.a.v. had op diezelfde plek weder een treffen plaats, bij welke gelegenheid de vijand na een salvo aftrok, met achterlating van éen doode en met medeneming van verscheidene gewonden. Kort daarop werd dezelfde brigade marechaussee opnieuw door een bende van ongeveer 30 Atjehers aangetast, welke tot vier malen toe door salvo's werd teruggeslagen, totdat twee detachementen, van genoemde posten ter ondersteuning uitgezon den, er in slaagden haar voorgoed te verdrijven. Bij deze gelegenheid vielen eenige wapens, zoomede ammunitie in onze handen, terwijl ons verlies éen doode en éen gewonde bedroeg. Volgens ingekomen berichten zouden in devijan- deiijke versterking Dam, tijdens het afsluiten vat» het verslag, nog 8 a 4 0 gewonde Atjehers verpleegd worden, die bij deze laatste twee gevechten tegen woordig waren. Den volgenden avond gaf een tusschen Lambaroe en Lamreng in hinderlaag liggende brigade mare chaussee eenige saivo's af op eene vijandelijke bende, die bezig was de spoorbaan te beschadigen en ons vuur onmiddellijk beantwoordde, doch ein digde met terug te trekken> volgens ingekomen be richten met verscheidene gewonden en een verlies 17 dooden, waaronder de Panglima's Tjoet en Isa, zoomede Tengkoe Ilin zich zouden bevinden en waarvan er 5 in onze banden bleven wij bekwa men éen doode en 5 gewonden. Den 4n September werden 2 Chineezen, de eene te Bringin, de andere tusschen Lampermé en Lam baroe, vermoord door een in de "V Moekims Montassik tehuis behoorenden volgeling van Toekoe Brahim. Toekoe Nja Bintang van Lambattang en een broeder van den imam van Silang werden den 42n September op hun terugweg naar Tjadé tusschen Pakau Kroeng Tjoet en Toengkoeb door een 40-tal kwaadwilligen overvallen en van het leven be roofd hun 6 volgelingen wisten zich doorde vlucht te redden. Over het algemeen ontwikkelden de kwaadwil ligen veel bedrijvigheid in het opwerpen van kleine versterkingen, het aanleggen van loopgraven, enz. kennelijk met het doel om ons buiten de linie te lokken. In de laatste dagen is het mond- en klauwzeer uitgebroken in de gemeenten Berkenwoude, Gie- sedam, Giesen, Nieuwkerk, 's-Gravenzande, Groot-Ammers, Maasland, Vlaardinger-Ambacht (Z.-U.)Heemstede (N.-H.); Harmeien, Soest, Lunteren (Utrecht); Horn, Spaubeek(Limburg). Militairen bewaken aldaar de stallen en de weiden, Te Loosdrecht zijn dit jaar voor het eerst op groote schaal als nieuw voedergewas voor de koeien koolrapen verbouwd, en wei met buiten gewoon gunstigen uitslag. Een veehouder aldaar oogstte 1400 hectoliter van de hectare. Da Veldpost heeft de volgende prijsvraag uitge schreven 4o. Wat is de voordeeügste manier om aan

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3