A". 1892. Zaterdag 5 November. N°. 8137 POLITIE. s n v r t i g* s t Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsclie Berichten. UITGEVER: 7 ODÉ. BVREAVi B OÏlËlSlêïf RAAT, B 2 7. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeveneen benrsje met f 0.22, een kinderzak met griffels, een klfaderzak met een R.-k. kerkboekje enz., een zwarte bonten muts, een portemonnale met f 0.40, een da- ueszomermanteltje, een kip met koe- koeksveeren en een sleuteltje. DU1I8CIL1SD. De Berlijnsche correspondent der N. B. Ot. schrijft van gisteren Het schijnt dat Bismarck thans met al de kracht van zijn persoonlijken invloed in wil grijpen en de tegenwoordige regeering ten val brengen. Zondag j.l. heeft hij den bekenden nationaal-liberalen schrijver Hans Blum, nit Leipzig, met eenige andere heereu te woord gestaan en eene breedvoerige poli tieke rede over de behandeling van de nieuwe leger wet in het parlement en over den toe stand van Europa gehouden. Blum had tegen Bismarck gezegd: »De nationaal-liberale partij staat op het punt een gewichtig besluit te moeten nemen. Gij zult haar het getuigenis met onthouden, dat zij ten allen tijde de belangen van het vader land boven alles gesteld heeft, voornamelijk boven het partijbelang. In dezen geest moet zij thans ook ten opzichte van de legerwet besluiten en aan het vaderland toestaan wat zij voor het behoud en de versterking onzer weerkrachten noodig acht, ofschoon dan ook met zooveel gematigdheid als mogelijk is in het opleggen van nieuwe lasten aan de bur gers". Bismarck had hierop geantwoord: jsReeds de eerste voorwaarde voor het dadelijk aannemen der legerwet is niet aan wezig, namelijk de noodzakelijkheid. Op grond waarvan wordt de legerwet voorge steld? Wegens de groote versterking der -legers van onze buren in het oosten en westen. Men wil ons zoo sterk maken dat wij naar twee kanten te gelijk slag kunnen leveren, en wij zoo sterk zijn als beide te zamen. Waarom echter naar twee kanten, en niet liever dade lijk naar drie? Hoogst waarschijnlijk zullen wij niet naar twee kanten te gelijk front be hoeven te maken, want Rusland zal het in geen geval als eene aanleiding tot oorlog be schouwen als Frankrijk uit eigen beweging het zwaard trekt, en in het hoogst onwaar schijnlijke geval dat Rusland alleen ons aan valt, zal Frankrijk eerst eens toezien lioe de zaken loopen en dan meedoen of niet. Waarom moeten wij dus deze geweldige legersterkte in vredestijd toestaan Wie zal overwinnaar zijn in den toekomstigen oorlog Degene die 4e eerste twee of drie veldslagen wint, en die veldslagen zullen, evenmin als vroeger, door millioenen mensehen op éen slagveld bevochten worden, maar hoogstens door 2- ot 300,000 man. Een grooter aantal strijders kan niet te gelijker tijd in het vuur gebracht worden, en zelfs het genoemde getal is alleen in een luchtballon te overzien. Het komt derhalve, evenals tot nu toe, aan op de be velvoering, op de beste tactiek, en die wordt niet gewaarborgd door eene ontzaglijke ver sterking der legers. Met onze tegenwoordige sterkte kunnen wij zeer goed, zelfs naar twee fronten, met goed gevolg optreden. Graaf Caprivi zelf heeft nog kort geleden met over tuiging gesproken tegen de rage des nombres. Waarom zou dan nu plotseling de meerder heid in getal een waarborg zijn van de over winning Voorts wordt de legerwet verdedigd uit hoofde van een voorgewend grooter gevaar voor oorlog. Ik kan hoegenaamd niets ont dekken, op grond waarvan er meer gevaar zou kunnen bestaan dan in 1888. Ik geloof integendeel dat er in geen geval vroeger dan over twee tot vier jaar oorlog zal uitbreken. Frankrijk is thans veel vredelievender gezind en minder slagvaardig dan in 1888. Toen maals heerschte in Frankrijk het Boulangisme, en Boulanger stond bijna op het punt eene dynastie Boulanger te stichten, hij behoefde slechts op eenen knop te drukken omjieer- scher over Frankrijk te worden, en dan zou er terstond een oorlog uitbreken, want de Franschen laten zich door zulke gelukzoekers dadelijk meesleepen. Ik herinner mij een geval uit het jaar 1871, toen Gambetta het afsluiten der vredespreliminairen uitstellen wilde Toen kwam er op een goeden dag een be kende Bonapartist bij mij, die my zeide dat hij besloten was naar Bordeaux te reizen en Gambetta met eene revolver dood te schieten, waarna hij aan de schel zou trekken en tegen de bedienden zeggenssmijt het varken de deur uit 1", en vervolgens zich van de regeering meester maken in naam van Napoleon III. Hij had slechts zes man noodig, die eveneens dachten als hij, om in den eersten schrik zijn doel te bereiken. Ik grioof dat die man gelijk had, doch wij lieten ons niet met hem in, want elke monarchie in Frankrijk is voor Duitschland gevaarlijker dan de republiek. Eene monarchie vindt gemakkelijker bond- genooten, vooral in Rusland, en gaat uit zich zelve spoediger tot oorlog over. Dat de tegenwoordige bewindslieden in Frankrijk niet aan oorlog denken, blijkt het duidelijk ste hieruit, dat zij 's pausen zegen afsmeeken voor hunne republiek en dien ook bekomen hebben. De paus heeft ons daarmede geen slechten dienst bewezen, want het geschiedde alleen orn de inwendige verdeeldheid en de spanning in Frankrijk te doen ophouden, in overeenstemming met den grooten en algemeenen wensch van het Fransche volk naar vrede. Voor het overige weten de republikeinsche bewindslieden met zekerheid, dat de eerste bekwame generaal hen ter- stoud als dictator van hunne plaatsen zou afdringen. Thans wil ik zeggen hoe ik over Rujland denk. Men schildert Rusland altijd af alsof bijna de geheele bevolking blindelings naar oorlog met Duitschland verlangtmaar wie wil eigenlijk in Rusland oorlog? De czaar niet, want deze is een voorzichtig vorst, die niets op hoogen prijs stelt dan zijn huiselyken vrede, zoolang hij dien hand haven kan; ook de overgroote meerderheid van het Russische volk is niet oorlogzuchtig. Slechts drie elementen drijven in Rusland tot oorlogde pers, de Polen en de Joden de pers namelijk voor zoover die door Polen en Joden bediend wordt. De ziel van al het drijven naar oorlog in Rusland zijn echter de Polen, niet omdat zij denken dat Rusland o'.Liivinnnar blijven zal. maar omdat zij op eene nederlaag hopen en het dan mogelijk zal zijn eerder een Poolsch rijk op te richten. Slot volgt.) F U A N K R IJ K. Overeenkomstig hun besluit hebben de mijnwerkers te Carmaux den arbeid hervat. Gisterochtend te 5 uur verzamelden zij zich voor de syndicale Kamer, vanwaar zij, onder het zingen der Carmagnole, naar de mijnen trokken. Ongeregeldheden kwamen daarbij niet voor. De tijding dat in de mijnen te Carmaux het weik hervat is, is te Parijs ontvangen. De minister Ricard deed daarvan per telegraaf mededeeling aan den procureur der republiek te Albi, hem uitnoodigend terstond alle werk lieden die ter zake van de werkstaking te Carmaux veroordeeld zijn, in vrijheid te doen stellen. De Kamer van afgevaardigden heeft een wetsontwerp aangenomen tot wijziging der wet op de beroepssyndicaten. De minister van marine heeft van kolonel Dodds een depêche uit Kotopa van 31 Octo ber ontvangen. De kolonel werd den20nen 21n in het bivouak te Akpa hevig aange vallen door de geheele strijdmacht van Daho mey, maar zij werd krachtig afgeslagen. De verliezen des vijands waren groot en Behanzin verlangde te onderhandelen. Bodds eischte, dat vooraf Koto zou worden ontruimd. Dit werd door Behanzin geweigerd. BELGIË. De commissie uit de Kamer voor de her ziening der grondwet heeft de nieuwe voor stellen der heeren Janson en Feron verwor pen en het beginsel van huismanskiesrecht aangenomen met 13 tegen 5 stemmen. De minister van binnenlandsehe zaken heeft op de meeste stations aan de Fransch- Belgische grenzen het sanitair onderzoek op geheven. De federatie van de werkliedenpartij heeft besloten talrijke vergaderingen te organiseeren tot op Dinsdag, den dag van de opening der Kamers, en Dinsdag manifestatiën te doen op den weg, dien de koninklijke stoet volgt tot opening der Kamers. ENGELAND. Mevrouw Gladstone, de onvermoeide mede strijdster haars mans voor de liberale begin selen, zal het politieke leven vaarwel zeggen. Aan het bestuur van den liberalen vrouwen bond heeft zij doen weten dat zij zich, met het oog op haren hoogen leeftijd, niet her kiesbaar stelt als voorzitster. Volgens berichten uit Sydney heeft de werküedenbetooging aldaar, om het Parle ment te intimideeren en de loslating der veroordeelde werkstakers uit te lokken, vol ledig fiasco geleden, zelfs zonder optreden der politie. Op een gastmaal, door de Kamer \an koophandel aangeboden aan Sn- llenry Loch, gouverneur van de Kaap, sprak deze over den grooten voorspoed en den snellen voor uitgang van Zuid-Afiika. Hij voorspelde dat het rassen-verschil tusschen Engelsclien en Hollanders spoedig zou verdwijneneven volkomen als tusschen Hollanders en Huge noten. Het is onmogelijk de gioote lesul- taten te schatten, welke van dejongste uit breiding der spoorwegen kunnen verwacht worden. Als zijne meening deelde hij nog mede dat de goudopbiengst te Johannes burg in vier jaar zou verdubbeld zijn. Volgens berichten uit Rome, vleit het Vaticaan zich, op grond der benoeming van den katholieken alderman Stuart Knill tot lord-mayor van Londen, dat het Kabinet- Gladstone weer officieele betiekkingen met den Heiligen Stoel zal willen aanknoopen, en heeft de Curie aan het nieuwe ministerie te verstaan gegeven, dat de paus bereid is den kardinaalshoed teverleenen aan de aartsbisschoppen van Westminster, Dublin en Edingburg, wanneer Engeland weer een ver tegenwoordiger bij het Vaticaan benoemt. Waar men echter Gladstone's meening ten aanzien van het vraagstuk van 's pausen wereldlijk gezag kent en ook nagaat hoe scherp bij nog enkele maanden geleden zich uitliet over de zending van geneiaal Sim mons door lord Salisbury naar Malta en Rome, betwijfelt men ten sterkste of hij nu reeds bereid zou zijn naar Canossa te gaan. De meetings van werklieden te Londen nemen steeds toe. Dinsdag werd er een gehouden van feitelijk vverkloozen, waarin geprotesteerd werd tegen de meeting van lieden die geen werk vei langen en zich slechts werkloozen noemen om met meer diang aanspraak te kunnen maken op de publieke liefdadigheid. In eene andere vergadering werd medegedeeld, dat in eene bijeenkomst van werklooze Israëlieten besloten is, gedu- COURANT ABONNBHKMTSfKUSper kwi rt**l i t traarn per postdoor bet geheele Rgk Afzonderlijke nummers 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: na 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. .10, Iedere gewone regel meer0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1