Binnenlaudsehe Berichten. Kunst en Wetenschap. rende drie dagen barrevoets door de straten der hoofdstad te trekken. OOSTENRIJK. De heer Iranyi, aanvoerder der onafhanke- lyken in de Hongaarsche Kamer, is overleden. RUSLAND. De regeering heeft besloten den Moskou Kursk-spoorweg met 1 Januari a.s. over to nemen. ITALIË. De minister-president Giolitti heeft op een banket, hem door de kiezers aangeboden, eene rede gehouden, waarin hij verklaard heeft dat het middel tot herstel van den finan- cieelen toestand gelegen is in den arbeid en de spaarzaamheid. Het evenwicht op de be grooting is thans verzekerd. De vermeerdering der openbare schuld is vooral toe te schrijven aan het tot stand komen van productieve openbare werken. De feesten te Genua hebben bewezen, dat alle volken Italië beschouwen als een waar borg voor den vrede. "Wat de kerkelijke staatkunde aangaat, de regeering zal voortgaan met de vryheid van geweten te verzekerenmaar zij zal de rechten van den staat krachtig handhaven. De regee ring zal trachten verbetering te brengen in de internationale handelsbetrekkingen. Op Sicilië is de bevolking in opstand ge komen naar aanleiding van de buitengewoon hooge belastingen. Troepen zijn er heen ge zonden. SPANJE. De vlottende schuld bedroeg op 1 dezer 245,977,000 pesetas. Het gepeupel te Grenada, ontstemd over het niet komen der koningin-regentes, heeft eene eerepoort in brand gestoken en met steenen geworpen. De republikeinen riepen »leve de republiek I" De gendarmerie joeg de menigte uiteen. Een aantal personen wer den gewond en gearresteerd. De staat van beleg is afgekondigd. "Volgens een nader bericht is de rust te Grenada hersteld en de prefect afgezet. AMERIKA. Nadere berichten omtrent het oproer in Mexico melden dat de bevolking van Jomachio, een Azteken-dorp in de provincie Chihuahua, verbitterd door de belemmering welke zij van den kant der regeering ondervond om haren godsdienst uit te oefenen, sedert een Jaar weigerde belasting te betalen. De regee ring zond daarom twee maanden geleden troepen naar het oproerige dorp, maar de bevolking joeg hen terug, na 14 officieren en minderen gedood en 47 krijgsgevangenen gemaakt te hebben. De president der repu bliek gaf daarop bevel het gansche dorp uit te roeien, waaraan Zondag gevolg is gegeven. Terwijl de bevolking in den tempel vereenigd was, werd deze door de troepen omsingeld en werd eene vreeselijke slachting aange richt. 368 inwoners werden vermoord, maar ook aan de zijde der beulen werden zware verliezen geleden. SCHIEDAM, 4 November 1802. De gemeenteraad zal op Dinsdag 8 dezer, des namiddags ten kwartier voor twee ure, een vergadering houden, De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zijn: ingekomen stukken, waaronder een tabellarisch over zicht van de jaarwedden van het onderwij zend personeel aan het openb. lager onder wijs, op 4 Januari 1893, volgens de thans bestaande verordening, volgens het nieuwe ontwerp van burg. en weth. en volgens dat der commissie van toezicht op het lager onderwijsontwerp-verordening regelende de verdeeling en bezoldiging der onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare scholen voor lager onderwijs; ontwerp-verordening op het vervoer van lijders aan eene besmet telijke ziekte; adres van W. Stout om ont slag als onderwijzer aan de 2e openbare kostelooze schooiadres van A. den Houting om continuatie van huur van een strookje gemeentegrond of gedeelte water, grenzende aan de scheepstimmerwerf i>de Hoop" aan de Lange Nieuwstraat, en verdere voorstel len en mededeelingen. Aan den luitenant-generaal graaf Du Mon- ceau, adjudant-generaal, chef van het Mili taire Huis van H. M. de Koninginis opgedragen H. M. de Koningin-Regentes in buitengewone zending te vertegenwoordigen bij gelegenheid der plechtige teraardebestel ling van w\jien H. NL de Koningin-weduwe van Wurtemberg. De ceremoniemeester maakt, bij afwezig heid van denopper-ceremoniemeester,bekead, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, ingegaan 3 dezer, den rouw heeft aangenomen voor den tijd van vier weken, waarvan de eerste week middelbaren en de drie daaropvolgende weeken lichten rouw, wegens het overlijden van Hare Majesteit de koningin-weduwe Olga van Wurtemberg. St.-Ct De minister van waterstaat bracht, naar aanleiding van de klachten over den toestand van de Maas, een bezoek aan Maastricht, waar de Maasbrug, het z.g. eilandje enz. in oogenschouw werden genomen. Vervolgens begaf de minister zich naar Bunde, om daar, waar de verzakking van den spoordijk plaats had, de herstellingswerken in oogenschouw te nemen. De minister van huitenlandsche zaken brengt tei kennis van belanghebbenden, dat blijkens telegraphische mededeeling van den consul-generaal te Lissabon, de Portugeesche regeering de Nederlandsche havens, sedert 1 dezer, vrij heeft verklaard van cholera. {St.ct-) Op 31 October 1.1. heeft te Brussel de onderteekening plaats gehad eener conventie met België tot regeling der toelating van de wederzydsche behoeftige onderdanen, in het andere land verblijvende, tot het kosteloos procedeeren in dat land, met ontheffing der verplichting tot het stellen van zekerheid. De Nederl. Spectator stelt ons op zijn laat ste plaat den belasten Nederlander" voor, in de gestalte van een acrobaat. De kunstenmaker torst met de rechter hand een zwaar gewicht, waarop vermogens belasting" te lezen staat en op de gesloten vuist van die hand rust het spersoneel". De andere hand is bezig de gewichten op te heffen die met sbedrijfen sberoep" zijn ge- teekend en te gelijk is aan een der enkels een kogel geteekend, met bet opschrift »grondbelasting". Op de schouders drukken de gewichten ssuccessie" en ^accijnzen"; op het hoofd zopcenten" en van den hals hangt een band af, die de ^gemeentebelasting" ophoudt. Het gelaat van den aldus belasten Neder lander vertoont geen prettigen trek. Hij verricht het kunststuk om zooveel zware gewichten te torsen blijkbaar niet voor zijn genoegen en het lichaam gaat onder dien last gebogen. Wegens den gunstigen stand der financiën van het fonds ter ondersteuning van wedu wen en weezen van vrijwillig dienende mili tairen beneden' den rang van officier), zijn de pensioenen met 75 percent kunnen wor den verhoogd. Door voorzitter en secretaris van het cen traal comité tot bevordering van de aanslui ting van Nederland bij de Middeleuropeesche tijdregeling, is aan de gemeenteraden van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag een adres ingezonden, met verzoek aan burg. en weth. op te dragen zich tot de regeering te wenden, met de mededeeling dat unificatie van tijd ook aan den raad wenschelijk voor komt, en dat de raad, zoodra door de regee ring voor spoorweg-, post- en telegraafwezen de Middeleuropeesche tijdregeling zal zijn vastgesteld, bereid zal gevonden worden deze ook voor de gemeente-uurwerken in te voeren. Na bijna 24 jaar aan het hoofd van de redactie der N. B. Ot. te hebben gestaan, heeft di*. Lamping om gezondheidsredenen aan commissarissen en directie verzocht van dien post ontheven te worden. Op zijne voordracht is gisteren tot hoofdredacteur benoemd dr. J. Zaaijer Az., thans lid van de Tweede Kamer. Den lsten Januari zal de heer Zaaijer zijne taak aanvaarden, terwijl de heer Lamping bereid is bevonden den nieu en hoofdredac teur voorloopig als adviseur ter zijde te staan, (N. B. Ct.) Aan den internationalen kegelwedstrijd, uitgeschreven door de kegelclub »Haarlem" te Haarlem, zal op den 6n dezer ook worden deelgenomen door de kegelclub sAnti-Poedel" alhier. De berichten, die in verschillende bladen de ronde doen van de lage veeprijzen, heb ben. naar men ons van bevoegde zijde meldt, alleen betrekking op de inferieure qualitei- ten, althans in vele jaren is in den herfst le qualiteit vee niet zoo schaarsch en duur geweest als dit jaar. {Bord, Ct.) Eene berekening is gemaakt, hoeveel jaar lijks aan sterken drank wordt uitgegeven: 87 millioen ruim. De cijfers worden mede gedeeld hoeveel dit eiken dag, elk uur, elke minuut, ja elke seconde bedraagt. Maar van meer belang dan die cijfers is het kwaad dat eiken dag, elk uur, elke minuut door den sterken drank wordt teweegge bracht en dat meer beteekent dan het geld, dat wordt verkwist. Er wordt zooveel geld weggegooid in de wereld, dat samen opgeteld een nog aanzien lijker bedrag zou worden. En dat cijfer maakt dan ook op enkelen een geheel anderen indruk dan er mede wordt beoogd. Een bezoeker van herbergen, dien men de becijfering voorlegde, maakte dan ook de opmerking: »ik heb het alt yd wel gezegd, dat de jenever te duur was". De door brand vernielde branderij en distil leerderij van de firma E. Kiderlen, te Oud- Delftshaven, wordt weder opgebouwd. (D.) Te Amsterdam zijn in het geheel 10 ge vallen van Aziatische cholera voorgekomen; 1 herstelde, doch 9 overleden. De typhus is epidemisch heerschende ver klaard te Herveld. Te Helmond hebben de arbeiders der Turk-roodvervenj van de firma J. A. Carp Woensdag het werk gestaakt. Gedurende eenigen t(jd werd op deze fabriek slechts vier dagen per week gewerkt. Wegens aanhoudende slapte was men ge noodzaakt den werktijd met nog éen dag per week te verminderen. Toen dit aan de werk lieden werd medegedeeld, weigerden zij het werk. Te Middelburg doen zich vele gevallen van roodvonk voor, waaronder verscheidene met doodelijken afloop. Reeds zijn in een gezin 4 kinderen aan die ziekte gestorven. Te Maartensdijk wilde iemand een geweer beproeven, toen het onverwacht afging en het schot twee knapen van 15 en 10 jaar trof. De jongste is licht, de oudste zeer ge vaarlijk gewond, daar deze in het onderlijf een schot hagelkorrels kreeg, die nog niet door den geneesheer konden verwijderd worden. De eerste trein, die Zondag van Terneuzen naar Gent vertrok, ondervond bjj het station Selzaete een paar uur vertraging door een spoorwegongeluk, dat bij de aankomst voor viel. De trein van Eecloo, die op een andere rail in het station stilstond, werd aangereden door den trein, die uit Wachtebeke het station binnenreed. Menscbenlevens zijn niet te betreuren, maar alle passagiers (beide waren personentreinen) rijn min of meer gekwetst; sommigen zelfs ernstig. Dezer dagen maakten wij gewag van het middel dat prof. Laborde aangeeft, om te trachten drenkelingen weder tot bewustzijn te brengen. Het bestaat in het gelijkmatig herhaald trekken aan de tong. Men herinnert ons, dat dit middel vol strekt niet nieuw is. Op de tabel door den geneeskundigen raad van Noord-Holland, reeds in 1882 uitgegeven, kwam dat middel voor onder de middelen tot voorloopige hulp- verleening bij plotselinge ongevallen. Het jongste nommer der Ned. uitgave van VIllustration Contemporaine is geheel aan de inrichtingen gewijd van de hh. J. C. van Marken c. s. te Delft. Een reeks platen zijn er in opgenomen, ook omtrent het bezoek der Koninginnen, er den 20n April j.l. ge bracht. Als er veel eikels zijn, kan men een stren gen winter verwachten, zegt een oud spreek woord: als de winter zoo streng moet zijn, als er eikels aanwezig zijn, dan zal het dit jaar wel raak wezen. Bij duizenden zakken worden ze thans door minvermogenden bijeen gezameld en voor veevoeder verkocht, waar door ze een goed daggeld verdienen. Maassluis. De beide laatste jaren breidde deze gemeente door den bouw van nieuwe woningen zich sterk uit binnendijks; thans schijnt men dit naar buiten te doen, althans behalve de inrichting voor de waterleiding en het vischafslag-gebouw, vindt men daar een flink pakhuis, terwijl er nu weer een zestal woonhuizen in aanbouw zijn. Loosduinen. Het tweede gesticht van nde Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Neder land" nBloemendaal" werd Maandag j.l. alhier geopend met eene redevoering van ds. Lin deboom, De plechtigheid, door gebed en gezang geopend en gesloten, werd door tal van ge- noodigden, leden der Staten-Generaal, bur gemeester en wethouders van Loosduinen, leden van Provinciale Staten, inspecteurs van het staatstoezicht op krankzinnigen, den officier van justitie te *s-Gravenhage en door verschillende geneesheeren en andere belang stellenden bijgewoond. De toneelvereeniging 2> Varia" te Vlaardin- gen zal den lOn Januari een wedstrijd hou den in uiterlijke welsprekendheid ernst en luim. Uitgeloofd worden een» verguld zilve ren en eene zilveren medaille en een diploma voor beide afdeelingen, benevens een diploma als prijs van uitmuntendheid voor den hesten declamator. Verplichtend wordt gesteld voor de prijs- winners, voor te dragenvoor ernst »Neen" van P. A. de Génestet, en voor luim »Paar- dengang" van dr. E. Laurillard, Aangifte tot deelneming onder toezending van het te reciteeren gedicht in duplo moet geschieden voor of op 1 December. Niet den 7n maar den 14n dezer zal de plaatsing van het borstbeeld van Verhulst in het rijksmuseum te Amsterdam plaats hebben. Het a-capella-koor, onder leiding van den heer Dan. de Lange, zal Zaterdag 12 Novem- (St.-Ci.) t

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2