Post en Telegraphie. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Koloniën. Land- en Tuinbouw. 0 n de rw ijs. Armenzorg. Reclitzaken. Kerknieuws. V i s s c h e r ij. j geschonken voor de oprichting van een verbeterings gesticht voor jonge boosdoeners. Een geheele nitroglycerine-fabriek is te Lima en Ohio in de lucht gevlogen. Op een afstand van *20 mijlen werd de vreesetijke knal gehoord. Drie personen werden gedood, velen zwaar gewond. Nog drie personen worden vermist. De langste huwelijksreis. In 1882 huwde de heer Sigourney uit Californie zekere juffrouw Henriques uit Buffalo, die een tamelijk zwakke gezondheid bezat De bezorgde echtgenoot besloot daarom te beproeven of reizen haar gezondheid niet goed zou doen. Op den dag der bruiloft zond hij derhalve aan vrienden en familie de volgende kennisgeving: »De heer en mevrouw Sigourney ontvangen bezoek te San Sacramento, lederen Donderdag, te beginnen 10 Mei 1888". Hierop vertrok het paar, om achter eenvolgens de volgende landen te bezoeken Enge land IerlandFrankrijk Duitschland Italië Oostenrijk, Rusland, Turkije, Griekenland, China, Japan, Perzie, Egypte, Afrika, Zuid-Amerika. Op leis werd mevrouw Sigourney moeder van vier kinderen; twee knapen (tweelingen) werden te Petersburg, een dochter in China en een andere dochter in Brazilië geboven. Den lOn Mei 1888 beerde het echtpaar naar de echtelijke woning te San Sacramento in welstand terug en eerst nu begon de ontvangst van bekenden, vrienden en familie. De huwehjksieis meer modern de buwelijks-afstandsrit kostte de kleinigheid van f150.000. Depêches uit Hongkong maken melding van een vreeselijken brand te Ichang, welke ontstond in eene jonk in de rivier, tengevolge waarvan vijftig jonken en vele eigendommen aan de oevers der rivier vernield werden en 200 personen om kwamen. bericht was geworden, op dat tijdstip slechts be waakt werd door eene «wakke bezetting, waarvan éen man gedood en éen gewond werd, terwijl 2 geweren en een donderbus werden buitge maakt. Het weder was droog en buitengewoon warm. Eerst den 13n September regende het goed. Te 5 uur 40 min. in den morgen van den 31n Augustus werden eenige hevige schokken van aardbeving gevoeld, waarvan dc lichting niet viel na te gaan. De gezondheidstoestand was over het algemeen gunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg per dag 22.1 tegen 22 en dat van de beri-beri 8 tegen 9 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was lager. 80 September. Omtrent het ongeval, den controleurs v. Dijk en Kroesen in Tanah Djawa overkomen, bericht de Ddi-Ct. nog dat de genoemde ambtenaren in commissie waren gezonden om met het inland- sehe bestuur eene regeling der wederzijdsche irechten en verplichtingen te treffen en alle be staande quaesties op te lossen. Zij hebben, nadat de Batakkers hen hadden aangevallen, vier dagen noodig gehad om Lagoe-boti te bereiken, en ston den daarbij vele ontberingen uit. De Deli^Ct. verklaart, na het inwinnen van de meest nauwkeurige inlichtingen, met zekerheid dat het bericht van de Loc. omtrent een optreden van den sultan van Djohor als bemiddelaar in Atjeh volstrekt onwaar en verdicht is. Van 1 April 1893 af warden alle nu bestaande Belgische postzegels ongeldig; er zullen van alle waarden nieuwe zegels worden uitgegeven. 1 Januari 1893 komt het telephoonwezen in Belgié in staats-exploitatie en zullen bij dien dienst vrouwelijke personen van 14 tot 25 jaar oud worden aangesteld op een aanvankelijk salaris van f25 a 30 per maand. her eene uitvoering geven in het Paleis voor yolksvlijt te Amsterdam. Door de mannenzangvereeniging »Kunst en Broederschap" te Amsterdam is een natio naal en internationaal concours uitgeschre ven, te houden op 6 en 7 Mei 1893. "Vereenigingen, die aan dezen zangwedstrijd wenschen deel te nemen, wenden zich tot den president, den heer D. de Voogd, Plantage Middellaan 27a, Amsterdam. Pol de Mont heeft in sMannen vanBetee- kenis" een schets gegeven van Peter Benoit's leven en werken. Een goed portret van Benoit en een opgave van zij'n voornaamste werken vergezellen deze monographie. Mevrouw Renan heeft aan een vriend ge schreven. dat haar echtgenoot een aantal onuitgegeven manuscripten heeft nagelaten, waarover hij haar de beschikking heeft gegeven. ,üa rechtbank te Brussel veroordeelde gisteren zekeren Villeval, uitgever van het blad sLa mi sère" tot 2 jaar gevangenisstraf ter zake van in dat blad opgenomen anarchistische artikelen. Gedurende de schorsing der zitting vluchtte de beschuldigde. Het vonnis werd door het publiek met fluiten en sissen ontvangen. Bij het vertrek der rechters werden die grof beieedigd en uitge scholden en moesten door de politie beschermd worden. Te Hamburg woedt thans de typhus in hevige mate. Nabij Graudenz hebben wilddieven den grond eigenaar vrijheer Goltz en een bosch wachter dood geschoten. Vier verdachten zijn gearresteerd. Dinsdagavond liep de van Edinburg vertrokken sneltrein nabij Thirsk op een goederentrein. De sneltrein reed met een snelheid van 60 Eng. mijlen per uur. De goederentrein was gelukkigerwijze in beweging toen de botsing plaats greep. Toch was de stoot vreeselijk de lichten in den trein doofden uit en het angstgeschreeuw der passagiers was hartverscheurend. De sneltrein ontspoorde en verscheidene wagens werden vernield. De botsing had plaats bij dikken mist. Volgens de laatste berichten zouden er 13 dooden zijn, onder wie verscheidenen verbrand zijn, en zou het aantal ge kwetsten, onder wie velen zeer ernstig, groot wezen. Ormondehet renpaard, dat in 1886 den Derby won, is voor f 360.000 aan een inwoner van San Francisco verkocht. Hevige stormen hebben het zuidelijke gedeelte van Frankrijk geteisterd. De schepen die zich in de Middellandsche zee bevonden moesten in de havens vluchten. Verschillende vaartuigen ver keerden in nood. De scheepvaart is overal gestoord, Vooral in Pergignan en Tours heeft de storm groote schade aangericht. Een vreeselijke paniek ontstond dezer dagen in de dorpskerk te Vinegora in Kroatië doordien een grap penmaker riep: »Dé toren stort in". 25 personen werden gedood, ia het gedrang om te ontvluchten. Allerlei onbehoorlijkheden komen er thans omtrent --het verongelukken van de Bovmattia aan het licht. Er wordt schande gesproken over de houding van de Portugeesche kustbewoners, die het wrak en de aangespoelde lijken plunderden, geheel in den stijl van de strandvonders in den goeden ouden tijd. Maar ook de bemanning van het schip schijnt zich erbarmelijk te hebben gedragen. Volgens de verkla ring van den geredden luitenant Rooke zou éen moedig man geme' kelijk met een touw naar den wal hebben kunnen zwemmen en zoodoende al de opvarenden in de gelegenheid hebben gesteld om het schip nog tijdig te verlaten. Te Ilfor in Rumenié zijn in een zitting van de rechtbank niet minder dan 53 echtscheidingen uit gesproken. De heer Averof, een te Alexandrië wonende Griek, beeft aan de koningin van Gielcenland, hij gelegen- held van baar zilveren bruiloft, 200.000 drachmen In een Fransch blad deelt iemand uit eigen on dervinding mede, dat de korenworm gemakkelijk van de graanzolders verdreven wordt, wanneer men eene geconcentreerde oplossing van keukenzout in de rissen der vloeien en wanden giet en er den vloer flink mee schrobt Men beproeve dit recepthet kost weinig en iedereen heeft de ingrediënten bij de hand. 'a-IIEKTOGKIVBUMCil, 4 November. Door de Prov. Staten is heden gekozen tot lid der Eerste Kamer (vacature-Smits van Oyen) de heer nr. A. Bf. Sassen» rechter te Breda, met 35 van de 53 stemmen. Batavia, 27 September. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenis sen in het gouvernement Atjeh en onderhoorig- heden, loopende van 30 Augustus tot en met 13 Sept. j.L, wordt nog het volgende ontleend: Onderhoorigheden. Noordkust Onze post te Segli werd van uit het Atjehsche kerkhof, uit Kota Trieng en uit eene kleine versterking ton Z. W. van Kota Bentang herhaaldelijk met geweervuur en lillaschoten verontrust, waaraan echter telken male door eenige welgerichte projectielen een einde werd gemaakt. In de nachten van 3 op 4 en van 7 op 8 September maakte de vijand eenige loopgraven van Kota Baroe naar Kota Mebedil en ten oosten van de versterking op pl. m. 600 meter afstand laatstbedoelde werden den, volgenden dag door een patrouille gedicht. Overigens werd van onze zijde zooveel mogelijk afbreuk gedaan aan visschers en aan de in het terrein om de benting zich bevindende vijanden, terwijl eenige nieuwgebouwde huizen nabij Kota Trieng in brand werden gestoken. De radja van Herdoe wordt tegen het einde van de loopende maand ter hoofdplaats verwacht om te worden geïnstalleerd. Oostkust. Op den 6n September kwam Toeka Moeda Latif van Blangmeh zijne opwachting bij het bestuur maken, terwijl dienzelfden dag de jonge vorst van Edi Besar, Toekoe Hassan, door de hoofden werd gepresenteerd. Westkust. Den 28n Augustus maakte Toekoe Tjihik Itam Taboh van Meiaboe zich bij verras sing meester van de vijandelijke versterking Kota Hontjang (Kwatta Merbou), welke, naar hem De Belgische regeering heeft een prijsvraag uitgeschieven voor de beste populaire verhande ling over de hygiene, toegepast, op veeartsenij- kundig gebied en de grundbeginselen der veeait- senijkundige politie. De beste verhandeling zal met 1000 frs. worden bekroond. De antwoorden moeten vdor 4 Juli 1895 ingeleverd zijn. In navolging van Friesland, gaan ook de vee houders uit Groningen zich meer en meer vereeni gen tot het stichten van stoomzuivelfabrieken. Te Winsum zal thans evenwel zulk een fabriek opgericht worden, waai van reeds 7 Nov. de bouw zal aanbesteed worden. De veehandel is in de Betuwe thans, nu Bel gië gesloten is, zeer lusteloos. De meeste vet weidei s kunnen hunne ossen, waarvan andere jaren om dezen tijd honderden naar de Belgische markten worden verzonden, niet kwijtraken, zoodat velen ze zelf beginnen te slachten, en z.g. uitponden. Voor vette ossen le qual. kan men ternauwernood f0,50 a 0.56 per kilo maken. Bij het gisteren te 's-Hage gebonden examen in vrije en orde-oefenigen der gymnastiek is ge slaagd de heer A. Knieknie te Schiedam. Naar de Prov. Nbr. Cl. verneemt, heeft het persoonlijk onderzoek, ingesteld door den minister van binnenlandsche zaken naar den toestand van de gebouwen der rijkskweek- en leerschool te 's-Hertogen bosch, tot de overtuiging geleid, dat die gebouwen niet aan billijke eischen voldoen en in zoodanigen staat verkeeren, dat aan voldoende verbetering bezwaarlijk kan worden gedacht. De gemeente 's-Hertogenbosch wordt echter in de gelegenheid gesteld een verplaatsing van de rijkskweek- en leerschool naar Nijmegen te voor komen, wanneer zij zich namelijk verbindt op haar kosten geheel nieuwe doelmatig ingerichte lokalen voor die inrichtingen te bouwen, welke aan de goedkeuring der regeering behooren te worden onderworpen. De heer A. Stokvis, onderwijzer te Amsterdam, is met 1578 stemmen benoemd tot hoofdbestuur der van het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap. Den 7den December a,s. zal bet driehonderd jaar geleden zijn, dat Galilei den leerstoel te Padua beklom, terwijl weldra de academie zeven honderd jaar zal hebben bestaan. Ter gedach tenis dezer twee gebeurtenissen zal van 6 tot 8 December te Padua een gedenkfeest worden gevierd,tot welks bijwoning verscheidene uni versiteiten, ook de vier Nederiandsche, zijn uit- genoodigd. De heer J. van 't Lindenhout te Neerbosch deelt in de kroniek der weesinrichting mede, dat het werk van voorbereiding voor de arbeiders- koloniën voor landloopers en bedelaars goed vordert, doch thans is er noodig in de eerste plaats eene groote uitgestrektheid heigrond, die geschikt is om te worden beplant met bosschen of in bouwland kan herschapen worden. »Wnar is nu een goede vriend of vriendin, die de com missie eens wil verrassen door een paar honderd hectaren heigrond, niet te ver van een spoor wegstation gelegen, voor zeer weinig, kan het zijn voor niets, aan te bieden, of ons in staat stelt door eene koninklijke gave, zulk een terrein aan te koopen Wij hebben reeds verscheidene aanbiedingen en aanwijzingen hekomen van ge schikte terreinen, doch niemand heeft nog zooveel liefde gevoeld voor de aime zwervers, dat men de gronden voor niets aanbood." Dr. A. Kosters te Enschede heeft f 1000 aan het ziekenfonds aldaar geschonken, om uit de rente daarvan onvei mogende oogiijders in de geleg.-nheid te stellen naar Utrecht te gaan. Door den heer B. van Cleeff, te Rotterdam overleden, zijn de volgende legaten vermaakt Israel, weeshuis, gesticht voor Israel, oude lieden en zieken, inrichting voor doofstommen, eik f 500, wei kinrichting voor hulpbehoevende blinden 1250, alle alhier; centraal Isiael. weeshuis te Utrecht f 500, gesticht voor blinden te Amsterdam f250, alles vrij van succe-Marecht. Bij den voorzitter der prot. inrichting van weldadigheid te Zutfen is t 300 ingekomen, van een vriend der werkelooze medemenscheil N. N. tot weikverschaffing. Te Tubbergen (O.) zal een opvoedingsgesticht voor vei waarloosde katholieke jongens worden ge opend, Daartoe is door den aartsbisschop het land goed Den Eeshof aldaar aangekocht. Op bevel der rechtbank te Roermond is L S., gemeente-ontvanger te Wessem, onlangs aange houden als verdacht van gelden der gemeente niet verantwoord te hebben, m vrijheid gesteld. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Leen wen en Puiflijk ds. K. Jan sen, te "Veesser.te Lciimiïden ds IJ, Bootsina, te Zoetei meer en Zegwaartte Hellendoorn ds. C. de Vries, te YVilhge-Langerakte Zuilen ds. K. Verhagen, te Diemen. Door eenige dames te Waddinxveen is eene Zon dagsschool opgericht. Deze zaak gaat uit van de te dier plaatse bestaande afdeehng van den Nederiand- schen protestantenbond. Reeds hebben zich meei dan 40 kinderen aangemeld. De heer Boerma heeft f20.000 vermaakt aan de diaconie en aan de kerk te Sneek, ieder voor de helft. Roomsch-katliolieke kerk. Benoemd; tot assistent te Hoenhout de heer J. B van der Maat, priester aan het seminarie te Rijsenburg. VL AARDINGEN. - Statistiek der haringvis- scberij tot en met 2 November. Aangebracht In 1889. Jagerij 2076, door 738 loggeis 198,493, door bommen 101.045, te zanien 301.614 ton. In 1890. Jagerij 1368, door 732 loggers 204281, door b3Q bommen 131.639, tezamen 337.288 ton. In 1891. Jagerij 2026, door 629 loggers 160.330, door 670 bommen 136.740, tezamen 299.096 ton. ïn 1892. Jagerij 1027, door 847 loggers 241.891, door 922 bommen 199,836, tezamen 442.754 ton. De prijzen waren op dat tijdstip voor volle haring: in 1889 f13 a 17, in 1890 f14.25, in 1891 f 17 25 a 15.75, en zijn heden f 11 a 16, Gisteren zijn alhier binnengekomen 2 loggers, te zamen aanbrengende 48 last pekel-, 3 last en 45.000 stuks steurharing; en 1 Noordwijksche bom met 200 kantjes pekel-en 100 kantjes steur haring. MAASSLOfS. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 5 ioggers, gezamenlijk aanbrengende 59 last pekel- en 13 last steurharing. PERNIS, Gisteren is alhier binnengekomen 1 sloep met 1000 schelvisscbenprijs t 40 per groot honderd. KRALINGSCHE VEER.Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 29 winterzalmen, die voor fl.30 tot 1.60 per Va kilo werden vei- kocht.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3