Binnenlandsche Berichten. met mij hun op het verlies eener uitnoo- diging ten hove zou te staan komen, dat daardoor schade zou worden gedaan aan de bevordering hunner zonen, en wat de lieden zich verder al meer zouden inbeelden. Buiten dien zou ik in den Rijksdag eenige uren kun nen wachten eer ik aan het woord kwam, en verder zou ik nogmaals eenige uren kunnen wachten vóórdat ik mijne tegenstanders kon antwoorden. De klad, die mijne vijanden op mij zouden werpen, ware mij wel is waar geheel en al onverschillig. Mijne komst te Berlijn zou mij echter de grootste onaan genaamheden berokkenen. Ook kan ik aldaar niet op straat gaan, zonder last te krijgen. Ik zou vóór alles als officier, die ik toch ben, in uniform in den Rijksdag verschijnen, en waarschijnlijk wel als de eenige in den Rijks dag. Aan het ministerie van Zijne Majesteit oppositie maken, dat zou ik niet mogen dan in de uiterste noodzakelijkheid. Doch zoo die noodzakelijkheid zich voordeed, zou ik mij naar den Rijksdag begeven." Zooals Blum mededeelt, lijdt Bismarck van rijd tot tijd aan lichte aanvallen van hard- hoorigheid. Eerst gisteren werden te Berlijn Bismarck's uitlatingen over het voorstel betreffende het leger en den Europeeschen toestand algemeen hekend. Hans Blum, als leider der nationaal- Jiberalen te Leipzig, en zoon van den in het revolutiejaar 1848 doodgeschoten democraat Robert Blum, is een bekend politiek persoon en zjjn interview" aan Bismarck heeft in zooverre eene groote staatkundige beteekenis, daar hij in zekeren zin als vertrouwde van de Saksische nationaal-liberalen naarVarzïn kon vertrekken. Algemeen bestaat de indruk, dat door Bismarck's uitlatingen de voorge stelde legerwet in haren tegenwoordigen vorm voorgoed doodgemaakt is. Bisteren heeft te Stuttgart de plechtige bezetting plaats gehad van het stoffelijk omhulsel van koningin Olga. In den lijkstoet ging de Duitsche keizer, te voet, naast den koning van "Wurtemberg. De opper-hofprediker Smid schetste in een schoone grafrede de groole en veelvuldige deugden van de ontslapen vorstin, in het bijzonder haar onbegrensde liefdadigheid. Na de plechtigheid daalde de koning met de bloedverwanten van de overleden vorstin in het grafgewelf af, om een laatsten blik op de met bloemen overdekte lijkbaar te werpen. Het Berlijnsche gepeupel, dat in Februari j.1. aanleiding gaf tot wanordelijkheden, be gint weer lastig te worden. Bij een brand in de voorstad Rixdorf konden de brandweer en de politie niet verhinderen dat een troep leegloopers het aangetaste huis plunderden. "Woensdag, bij de aankomst der recruten in de kazerne op het Keizer-Frans-plein, werd de politie door het grauw uitgejouwd en met steenen geworpen, zoodat zij genoodzaakt was versterking aan te vragen en ten slotte de menigte met de sabel uiteen te drijven. Een agent, die in het gedrang raakte, werd ernstig gewond en over de leuning der brug in het kanaal geworpen; hij werd echter spoedig gered. De bereden politie slaagde er in de orde te herstellen. F B A N K B IJ K. De commissie uit de Kamer heeft gisteren met algemeene stemmen het voorstel van den heer Lafargue verworpen om van de patroons eene belasting te heffen van 2 francs en aan bet uiterste einde kamers gegeven. Het waren de vertrekken, waarin de vorst Bobrinski gewoonlijk logeerde, verzekerde de rentmeester hun met een air van gewicht. Deze toelichting hielp evenwel niets, om de aldus aangeduide vertrekken grootere behaaglijk heid te verleenen. De beide officieren kregen ieder eene kamer naast elkaar aan de achterzijde fit dezelfde rij vertrekken werd later de majoor ook. ingekwartierd, maar hij kreeg eene kamer meer dan de jongere heeren. sSapperloot, dat ziet er hier wel curieus uit!" zeide luitenant Van Parschner, terwijl hij in het schemerlicht midden in de kamer ging staan, om die nauwkeuriger op te nemen. Kort daarna werd er geklopt, en prins Looz verscheen op den drempel met zijn lorgnet op, de schako nog op het hoofd en de banden in de zakken. ils het hier ook zulk een kraaiennest 1"„vroeg hij met een lachje, dat te gelijk verbazing, spot oo. berusting uitdrukte. lAUerdwaastverzekerde de ander onder van iederen vreemden werkman in hun dienst, en eveneens het voorstel om de in Frankrijk vertoevende vreemdelingen te onderweijpen aan de militaire belasting. In de Kamer wilden bjj de behandeling van het wetsontwerp op de vakvereenigingen de afgevaardigden lafargue en Jourde de kroeghouders ook opgenomen zien onder de personen die van zulk een syndicaat deel kunnen uitmakengraaf De Man stelde zelfe voor, ook de monniken en de priesters in die categorie op te nemen. De meerderheid ver genoegde zich echter met de eigenlijke werk lieden en hen die hun vak nog geen vijf jaar verlaten hebben. De aankomst der begenadigde mijnwerkers te Carmaux heeft aanleiding gegeven tot een groote manifestatie. Een ontzaglijke menigte was uit de stad en den omtrek toegestroomd onder het zingen van de Carmagnole". De veroordeelden, die allen het hoofd gedekt had den met een roode muts, ontvingen bloem ruikers toen zij uit den trein stapten; ver volgens werden zjj in optocht naar het gebouw der syndicale Kamer gebracht, waar zij door in het rood gekleede meisjes werden toege sproken. Eerst laat in den nacht ging het volk uiteen; overal hoorde men den kreet: »Leve de sociale revolutie!" 6 E L (r I E. In het Staatsblad van gisteren verscheen de benoeming van den schepen Jan van Rijswijck tot burgemeester van Antwerpen. EN BELAND. De gouverneur der Kaapkolonie, sir Henry Loch, en de eerste minister Rhodes brachten Donderdag een bezoek aan de ministers Rosebery en Ripon. Sir Henry Loch zal instructies ontvangen betreffende Swaziland alvorens met president Krüger tot bespre kingen over te gaan. De onderhandelingen over uitbreiding van het gebied der Chartered Company duren voort met het doel om het land Khama in te sluiten. Men stelt voor om gansch Namaqua te vereenigen tot eene enkele concessie met die van Scharlach. De 2bry-bladen spreken spottend over het bedanken der ministers voor de uitnoodiging tot het bijwonen van den poortermeesters- maaltijd op den 9n November, hetgeen zij toeschrijven aan geheime antipathieën jegens den Roomsehen poortermeester en voor een deel ook aan beduchtheid van zich uit te laten over het te volgen staatsbeleid; zij vragen of Harcourt en Morley niet Gladstone en Rosebery zouden kunnen vervangen. De politierechter te Londen heeft weder de zaak van den anarchist Francois, wegens het niet aankomen der noodige stukken, ver daagd. De beklaagde protesteerde luid tegen deze wyze van doen der Fransche regeering, die, aldus voortgaande, hem wel een jaar lang hier in de gevangenis zou kunnen laten. Woensdag hebben de socialistische leiders weer eene bijeenkomst van Loudensche werk- loozeu belegd, waarin aan de regeering de eiseh werd gesteld te zorgen voor de voeding van 43,000 werkmans-kinderen, die, inge volge de wet op den schoolplicht, gedwongen worden school te gaan. Op het oogenblik dat een der sprekers een betoog ging houden voor de naderende revolutie, kwam een per soon voorbij, die den vorigen dag de werk- loozen had gewaarschuwd zich niet te laten opruien door betaald wordende personen. Een aantal werkloozen wilden dien man te lijf, een herhaald knikken, »zie zelf maar eens »Weet gij wat, Parschner; wij zullen samen eens op een ontdekkingstocht uitgaan vóór onze bedienden komen, om vuur aan te leggen," zeide de prins. 3 Hebt gij niet gezien, hoe het er daar buiten uitziet?" vroeg luitenant Van Parschner. »Nu, op mijn woordde andere hebben niet over dreven, toen zij ons wonderen van zulk een dwór vertelden. Het overtreft nog verre mijne verwachting." sBedoelt gij de slordigheid V' De ander schudde het hoofd. *Hebt gij het niet gezien? Eerst die oude man in liverei, die ons zoo vreemd toelachte, en dan naast dien dwerg, in een halfgeopende deur, het liefste, bekoorlijkste meisjesgezichtje, dat men in zulk een belooverd slot kan ver langen. En dan die rommel overal, die niet bij elkander past, die verschillende stoelen, een piano en een badstoel en daar vlak bij vijftig leege fiesschen van allerlei model." »Ea hebt ge ook de portretten der voor maar gelukkig was de politie sterk genoeg om hun dit te beletten. Ten slotte trokken een 4000-tal der vergaderden door de City, onder het zingen van oproerige liederen. OOSTENRIJK. Volgens de Fester Hirlap heeft de Hon- gaarsche regeering besloten om thans geene politiek-godsdienstige quaesties aan de orde van den dag te stellen, maar den voorrang te geven aan de ontwerpen der administra tieve hervormingen. De minister Szilagyi zou uit het Kabinet treden. De minister Weckerlé denkt er niet aan ontslag te nemen. B S L A N 3). „De minister van oorlog heeft verschillende divisiën infanterie naar het gouvernement Poltawa verplaatst, terwij! eene andere divisie naar de Dnieper is verlegd. Op die wijze zullen binnenkort vijf Russische legerkorpsen op korten afstand van de Pruisische enOosten- rijksche grenzen liggen. B D M E N I E. De gezondheidi der koningin laat veel te wenschen over. Zij verkeert in een toestand van verdooving en herkent ternauwernood de personen die haar omringen. De paus heeft thans toegestaan dat de kinderen uit het huwelijk van den kroonprins met de prinses van Ediriburg zullen worden gedoopt, de zonen in het geloof huns vaders, de dochters in dat der moeder. T U E K IJ E. Aan de Standard wordt uit Konstantinopel gemeld, dat de in ongenade gevallen 70-jarige lijfarts van den sultan Mavroyeni, die de Russische ambassade binnenvluchtte, maar uitgeleverd werd, strenge bewaking in het paleis ondervindt. Hij was lange jaren de vertrouweling van den sultan en hield een geheim dagboek, waarin hij zijne indrukken over den sultan neerschreef. Mavroyeni's wraakzuchtige echtgenoote, eene beruchte Fransche, blijkt het dagboek den sultan overhandigd te hebben. EGYPTE. De Times meldt uit Kaïro, dat Osman Digna op de heuvelen van Tokar verscheen, de omringende dorpelingen oproepende zich bij den mahdi aan te sluiten. De Egyptische regeering zendt versterkingen, daar de troepen te Tokar onvoldoende zijn. Uit Soeakin wordt gemeld dat Osman Digna zich heeft meester gemaakt van Sinkat en Erkowit. Hij tracht de statr-roen te vereeni gen om eenen inval te doen. Er worden maatregelen genomen tot versterking van Tokar. AMERIKA. De staatssecretaris Forster heeft zich vereenigd met het door Engeland geopperd denkbeeld tot onderdrukking van den ver koop van sterken drank en vuurwapenen aan de inboorlingen der eilanden in den Stillen Oceaan. Een telegram aan de New-York Herald meldt dat er m Brazilië een nieuwe opstand is uitgebroken in de provincie PorteAlegro. De opstandelingen moeten vele verliezen ge leden hebben in een gevecht met de regee- ringstroepen. vaderen gezienmet snorbaarden en Moorsche sabels vroeg de prins. »Jamaar op een plaats, waar de kalk afgebrokkeld was, en men een gewone plaat in steendruk had opgehangen, heb ik een schilderij ontdekt, een jacht voorstellende, die zeker van een meesterhand is, en hier langzaam vervuilt. Dan die prachtige hertenkoppen boven de deuren, die bijna alle half openstondenen waardoor men ons bespiedde, toen wij kwamen." »lk beb niets gezien dan oude kapstokken met vuile daroesjaponnen en andere versleten plunjemaar ook een mooien handdie mij aankefte." •Op een gebroken stoel zag ik een blad met kopjes en schoteltjes staan, waaronder prachtig zilverwerk, alsof Benvenuto zelf het gemaakt hadmisschien komt het uit Augsburg of uit Engeland." süat de drommel hen hale Het kan mij niet schelen, hoe het er daar buiten uitziet, als het hier binnen maar wat gezelliger was! 'tls of de raven en gieren hier huisgehouden heb- SCHIEDAM, 6 November 1882. In eene Donderdagavond gehouden verga dering van de Arnsterdamsche afdeelingder nVereeniging tot afschaffing van sterken drank" werd de vraag besproken of het wen- schelijk zou zijn dat de vereenigingjnethet oog op het nieuwe kïeswets-ontwerp zich ook tot de regeering zou wenden met verzoek om branders, tappers en habitueele dronkaards van het kiesrecht buiten te sluiten en 2. om op verkiezingsdagen de drankhuizen te doen sluiten. Vrij algemeen was men van gevoelen, dat het niet aanging tappers en branders het kies recht te ontzeggen, omdat de regeering drank- verkoop niet als misdrijf beschouwt en de schatkist er jaarlijks millioenen bij profileert, maar ook omdat deze categorie van kiezers alle zonder onderscheid, alle Jcenteekenen be zitten van maatschappelijken welstand. De dronkaards behoorden wel als gevaarlijk voor de gemeenschap buitengesloten te wor den, maar het was zoo moeilijk dronkenschap te constateeren. De vergadering besloot het hoofdbestuur uit te noodigen, zich tot de regee ring te wenden met verzoek op verkiezings dagen het tappen van sterken drank te ver bieden. Nu het vliesje op de gekookte melk een maal aan de orde is, deelen wij gaarne mede wat ons daaromtrent een onzer lezers schrijft, en wel het volgende Van de vliesjes van de gekookte melk wordt te mijnen huize boter gemaakt, die niet alleen uitstekend is om b.v. biefstuk te hakken, doch ook zeer goed op het brood smaakt. In Indië, waar ik geruimen tijd vertoefde, wordt de melk steeds gekookt, en de vliesjes (of te wel vellen) van die gekookte melk werden door ons in een Keulschen pot be waard. Eens in de 5 of 6 dagen werd, nadat vooraf eenig warm water daaraan was toe gevoegd, gekarnd. Gerepatrieerd zijnde en nadat onze genees heer ons den raad had gegeven de melk steeds gekookt te drinken, hebben wij met bovenbedoelde vliesjes eveneens gehandeld, en nu maken wij van die vliesjes van 6 tot 8 dagen gemiddeld een pond boter. De karne melk, die overblijft, is overheerlijk. (N, v. d. D.) Inbond van Mo. 1 van het Maand blad tegen de Ver vals chin gen, onder redactie van dr. P. F. van Hamel Hoos, te Amsterdam. Gezondheid en financiën. Uittreksel van het overzicht van den inspecteur voor de keuring van voedingsmiddelen te Amsterdam (Augustus 4892). Uiltreksel van het ver slag der werkzaamheden van de gezondheids commissie te Maastricht over het jaar 1891. Onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Spui straat 146, Amsterdam. (Kaapsche wijnen. Cognacsoorten. Bier. Advocaat. Kunstmineraalwater. Melk. Boter. Brood en meel. Beschuit. Kindermeel. Suikerwerken. Zeep. Geëmailleerde artikelen). De quaestie der vervalschte ont smettingsmiddelen. Botervervalschingen. ben. Haal de gordijnen eens op, als ze u ten minste niet op het hoofd vallen De ander trok voorzichtig aan het koord, maar het gaf niet mee; daarentegen viel er fijne kalk op zijn kieeren, en toen hij eindelijk het gordijn een weinig op zijde hield, stond hij in een dikke stofwolk. 't "Was eene wonderlijke mangeling van menbels en huisraad uit alle tijden, die hier te aanschouwen was. ïEen echt Poolsch huishouden 1" zeide de prins met een spotachtigen trek in zijn fijn en geestig gelaat. sEn wat riekt het bier vreemdzeide luitenant Van Parschner snuivend. »'t Lijkt wel een mengelmoes van Turksche tabak, koude punch en ranzig vet." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6