Mie en onroBrande pirn Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Stedelijk Kieuws. Marktberichten. naar aanleiding van Johannes I vers 46—52. Na gedurende vier dagen de gast van H. M. geweest te zijn, is de hoogleeraar weder ver trokken. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 5 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 10,647,463.571/.) en bij de betaalmeesters- 1,420,602.44 Te zamen f 12,068,065.71V, De minister van oorlog heeft bepaald dat het personeel, dat dienst doet bij de bewa king van de hoeven en weiden, waar be smettelg ke ziekte onder het vee heerscht, om de 6 weken moet worden afgelost. De gouverneur van Suriname heeft aan eene commissie opgedragen, te onderzoeken er te adviseeren of kolonisatie van Europe anen, speciaal van Nederlandsche landbou wers, in Suriname ook uit een koloniaal oogpunt gewenscht is, aan welke eischen behoort te worden voldaan en welke steun behoort te worden verleend. De heer Van Nunen, die als Tweede-Kamer lid zijn ontslag heeft ingezonden, vertrekt heden naar Indië. Op hoogen leeftijd is Zaterdagavond plot seling te 's-Gravenhage overleden de heer mr. C. H. B. Boot, oud-lid van den Raad van State. De overledene heeft in een vroeger tijdperk van onze staatkundige geschiedenis een niet onbelangrijk aandeel aan de gebeurtenissen genomen. Na eerst in rechterlijke betrek kingen werkzaam geweest te zijn, werd hg in 1853 benoemd tot burgemeester van Amsterdam, van welken post hg in 1858 werd ontheven bg zijn benoeming tot minister van justitie. Hij had als zoodanig zitting in het Kabinet-Roehussen-Van Bosse en maakte in de Kamers een bijzonder gunstigen indruk. Te 's-Gravenhage is overleden de heer F. N.: Nieuwenhuysen, oud vice-president van den raad van Ned. Indië, gewezen regeerings- commissaris voor Atjeh. Jhr. J. B. van Merien heeft ontslag geno men als lid van het hoofdbestuur der »Holl. Maatschappij van Landbouw". Naar wij vernemen, is de heer "W. Eduard Bok, gewezen staats-secretarisin de Transvaal, tot burgemeester van Johannesburg benoemd. (N.E. Ct.) Door eene firma op de Leuvehaven te Rot terdam is Zaterdag in betaling ontvangen een valsch tienguldenstuk. Het muntstuk is aan het politie-bureau in de Pauwensteeg gedeponeerd. De stads-werkman die te Maassluis aan pokken overleed, was niet gevaccineerd, wijl hg daartegen bezwaar had toen bg het eerste pokkengeval aldaar, op alle werklieden in dienst der gemeente de vaccinatie werdtoe- gepast. Zaterdagochtend werd te Bleiswijk het vierjarig zoontje van den watermolenaar C. Rademaker door de wieken van den molen doodgeslagen. Door de politie in Den Haag is gisteren beslag gelegd op een aantal nummers van een Amsterdamsch drukwerk, getiteld: de Oproerkraaier, waarmede door verschillende personen, zonder de vereischte vergunning, op de straat werd gevent. (U.) Uit Oud-Beierland wordt aan de N. E. Ct. van 6 dezer gemeld: Daar er voor herhaling der wanordelijkheden van Donderdagnacht werd gevreesd, was de poli tie gisteren door de rijkspolitie uit de omliggende .gemeenten van dit kanton versterkt, terwijl door den burgemeester werd gelast dat puin en steen, hetwelk zich op straat bevond, vóór de duisternis inviel, moest worden opgei uimd. - Tegen den middag bevonden zich reeds ver scheidene personen op den dijk, die het den nacht wacht Van den Berg, die er met den politie-agent Wonnink Donderdagnacht het hevigst op moet hebben ingehakt, erg lastig maakten tot hand tastelijkheden kwam het echter niet. Tegen zeven nren in den avond trok een stoet, sterk 50 a 60 man, later tot een kleine 100.man aangegroeid, zingende en met stokken gewapend door de ge meente. De politie bevond zich op het raadhuis. Iegen haiftien trok de stoet onder het zingen van Sara Bomdièe Van Baak die lust er mee, naar het huis van den heer A. van Baak, burge meester dezer gemeente, en wierp daar de ruiten intoen de politie verscheen, was de stoet reeds verder getrokken. Naar men zegt, moet ook de nachtwacht Van den Berg door het volk mishandeld zijn dit laatste eischt echter bevestiging. Het verdere gedeelte van den avond hebban gewapende politie-agenten en rijksveldwachters nog op een dijk bij het politie-bureau en de naastbij gelegen straten gepatrouilleerd, doch be halve een paar sabelhouwen die werden uitge deeld, viel er niets bijzonders meer voor. Kort na middernacht had de gemeente weer haar ge woon aanzien. Aan het beleid van den kantonrechter en de tusschenkomst van een paar voorname ingezetenen is het te danken, dat er geen erger voorvallen hebben plaats gehad. De onlangs te Hilversum geredde A. Til- burgs heeft Zaterdag, nagenoeg hersteld, de R.-k. ziekenverpleging verlaten en is in zijn gezin teruggekeerd. "Vooreerst kan echter nog geen sprake zijn van hervatting van zijne werkzaamheden, daar hij vooral aan het hoofd veel heeft geleden. Te Tilligte, nabij Ootmarsum, was dezer dagen de landbouwer R., om het huwelijk zijner dochter bij te wonen, met een gezelschap op weg in een wagen met twee paarden. Toen zij onderweg even bij een herberg aan legden, werd een der paarden schichtig. R. sprong toe om den oppasser te helpen, maar kreeg van het steigerende dier een slag, welke hem een paar ribben deed breken. Hij viel neer en kreeg nu nog het rad van den wagen over het hoofd. Hoewel spoedig geneeskundige hulp aan wezig was, wordt zijn toestand zeer zorgelijk geacht. Zaterdagochtend werd te Huisen aangifte gedaan van den dood van een der twee aan cholera lijdende kinderen, en te gelijkertijd dat ook de 73-jarige vader van den man uit dat gezin door dezelfde ziekte was aangetast. Zaterdagnacht is bij overleden. In die woning hebben zich nu zes gevallen voorgedaan, waarvan vier met doodelyken afloop. Te Martenshoek is de 61-jarige H. Pruis overleden tengevolge eener mishandeling, op hem door zijne vrouw gepleegd. Het echt paar leefde sedert jaren in onmin. In tegen woordigheid van de justitie is het lijk ge schouwd. De vrouw is in hechtenis genomen. Rotterdam. Zaterdag is in druk versche nen het praeadvies van burg. en weth. in zake de vereeniging van de gemeente Kralingen met Rotterdam en de grenswijziging met de gemeenten IJselmonde en Overschie. Tegen de aanhechting van Charlois en de grenswijziging met Overschie hebben burg. en weth. geen enkel bezwaar. Wat de grens wijziging met IJselmonde beti eft, achten zij het in het belang van beide gemeenten dat ook de polder Varkenoord met de daarlangs gelegen gorzen tot in de aslijn der rivier worden gevoegd bij Rotterdam. Ten opzichte van de vereeniging van Kra lingen met Rotterdam, zeggen burg. en weth., dat het wellicht wenschelijker zou geweest zgn indien dit vroeger of eenige jaren later was gekomen, doch nu de gelegenheid zich aanbiedt, het hun wenschelijk voorkomt haar niet te laten voorbijgaan. De afstand van den Voorpolder alleen, waartoe Kralingens gemeentebestuur wel zou willen medewerken, achten zij onaanne melijk. In dien zin stellen burg. en weth. den raad voor Ged. Staten te adviseeren. jPemis. Ged. Staten hebben de salaris sen van burgemeester, secretaris en ontvan ger met f50, f50 en f25 verhoogd. Deze zijn nu respectievelijk f 750, f 600 en f 225. "Wateringen. Tot leden van den gemeen teraad in de vacatures van wijlen de heeren O. P. Hoek en dr. A. P. Persoon, zijn geko zen de heeren H. J. Hoek en J. van Luijk. Amsterdam. Het feest van den tachtig- jarigen dichter J. P. Hasebroek voerde Zondag tallooze belangstellenden naar zijne woning, die in verschillenden vorm blijken gaven van hun hulde en vereering aan den waar- digen grijsaard. Namens vele vrienden en vereerders boden de heeren H. J. de Marez Oyens, uit Amster dam, mr. J. C. de Marez Oyens, uit Den Haag, en J. M. Hessel, secretaris van diake nen der Nederduitsch-hervormde gemeente, een geschenk aan van practische beteekenis. Het hoofdbestuur van de nHollandsche Maat schappij van Fraaie Kunsten en Weten schappen" bracht een verrassende hulde aan het eerelid der maatschappij, door de ver vaardiging aan te bieden van een beeltenis des dichters, hetzij door een marmeren buste of door een portret in olieverf. De woning van den jubilaris werd overigens vervuld van vele bloemrijke huldebewijzen, waaronder ook de lier tarr Jonathan was voorgesteld. Onder de honderden schriftelijke geluk- wenschen, telegrammen, brieven, briefkaarten, kaartjes, werd ook een telegram van geluk- wensching ontvangen vanwege H. M. de Koningin-Regentes, een eerbewijs waarover de jubilaris ziek vooral verheugde als een vernieuwd bewijs van Karei* Majesteits be langstelling in de vaderlandsche letterkunde. Van Jonathan's oude vriendenhoe velen zijn er reeds voor hem heengegaan, zou Hildebrand zeker niet ontbreken. Met den 81-jarigen professor Brill en den 78-jari- gen Nicolaas Beets bleef de tachtigjarige dichter nagenoeg den geheelen dag bijeen. - (N. v. d. D.) Vergadering van de Kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam, op Zaterdag 5 November 1892, des namiddags ten halftwee ure. Afwezig met kennisgeving de heeren D. F. W. Prins en P. M. J. A. Lagerweij. Na opening der vergadering door den voorzitter, richt deze eenige woorden van gelukwensching tot den nieuwbenoemden secietaris, den heer I. Hoogen- datn, welke deze kortelijk beantwoordt. De notulen der vorige vergadering worden daarop door den secretaris voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen stukken o. a. de schets van een con cept-reglement voor de kolenmeters-wegerswelke schets de Kamer ter fine van advies is toegezonden. Breedvoerige discussie heeft daarover plaats, en algemeen werd het wenschelijk geacht, dat reeds zoo lang bestaande lichaam te steunen, ook door het meer in overeenstemming met de behoefte van den handel in onzen tijd te brengen, waartoe het ver schaffen van de gelegenheid, voortaan de kolen naar keuze te kunnen doen wegen, zeker zal bijdragen. Ten slotte wordt dat concept, niet onbelangrijk gewijzigd, met algemeene stemmen aangenomen, en zal aan B. en "W worden teruggezonden. De voorzitter bracht verslag uit van zijne bemoei ingen bij den minister van imanciën in zake enkele plaats gehad hebbende belastbare afstokingen te dezer stede. Hij stelt voor, nog nader een uitvoerig en gemotiveerd adres aan Z.Exe. te richten, teneinde ëene juistere beoordeeling van het rendement der bakken te trachten te verkrijgen, en de te hooge boeten, die de branders soms geheel willekeurig en volmaakt te goeder trouw beloopen, te beproeven door desnoods een klein correctief te doen ver vangen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen en zal onmiddellijk bedoeld adres worden gereedgemaakt Nog wordt voorlezing gedaan van een door de Kamer verzonden adres aan den minister van binnenl. zaken, houdende verzoek den invoer van «doppen van graanvruchten" uit de havens aan de Elbe weder toe te staan. De vergadering wordt daarop gesloten. 1 ggff- In den Spangenschen polder onder Overschie heeft zich Zaterdag weder een geval van mond en klauwzeer voorgedaan bij het vee in een stuk land, toebehoorende aan J. van der Burgh, wonen de te Schiedam. Het Openbaar Ministerie bij het gerechtshof te 's-Hage concludeerde gisteren tot vernietiging van het Rotterdamsche vonnis en toewijzing der vordering van de Stearine-kaarsenfabriek s Apollo" te Schiedam tegen den burgemeester aldaar, tot teruggaaf van betaalde plaatselijke belasting over f 890, op grond dat art. 245 der gemeente wet niet toelaat belastingheffing van naamlooze vennootschappen. De Hooge Raad heeft, met vernietiging van het vonnis der Haagscbo rechtbank, bevestigd eene uitspraak des kantonrechters, waarbij ontslag van rechtsvervolging werd verleend wegens het zonder vergunning van den burgemeester op straat verspreiden van gedrukte geschriften. Met den kantonrechter ontzegde de Hooge Raad aan de verordening verbindende kracht. "VLAARDINGEN. Van Zaterdag tot gisteren zijn alhier binnengekomen 10 loggers, gezamen lijk aanbrengende 204 last pekel- en 9 last benevens 25,000 stuks steurharing, en 1 bom van Scheveningen, met 250 kantjes pekel- en 70 kantjes benevens 10,000 stuks steurharing. MAASSLUIS. Van Zaterdag tot gisteien zijn alhier binnengekomen 11 schepen, gezamen lijk aanbrengende 17*21/2 last pekel- en 11 last benevens 10,000 stuks stem haring. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhiei aangevoerd 17 winterzalmen, die voor fl.25 tot 1.60 per'/3 kilo werden vei- kocht. De vorige week werden alhier aangevoerd en verkocht 102 winter- en 5 zomerzalmen. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen; te Opperdoes ds. G. J. B. Gelder man G.Jz.. te Twello; te Hompens en Teems ds. C. J. Boers, te Blankenham te Nijland ds. J. L. Tichelaar, te Berlikum te Lichtevoorde (toaz.) ds. J. J. van den Broek, te Halle. Aangenomen: naar Breda door ds. I\ J. B. K. Simon van der Aa, te Winterswijk. Bedankt: voor Nieuw-Vennep door ds. Tb. G. C. Rappard, te Op en Neder-Andeivoor Ameide door ds. W. Zijlstra, te Vuursche voor Foudgum en Raard door den heer S. A. C. Rijnen berg, cand. te Maarsen voor Simonshaven -(toez.) door dr H W. ter Haar Bz., te Kedichem voor Steenwijk doords. E H. Jonkers, te Bui tenpost c. a.voor Well en Ammerzoden door ds. L. J. Blanson Henkemans, te Pijnakker voor Wageningen door ds. H. Feijkes Jr., te Dord recht. BURGERLIJKE STAND. Geboren6 November. Maria Clasina, dochter van A. Meger en C. "W, Ruseier, Nieuwe Haven. Maria Henrica Josephine, dochter van J. J. Zoetmulder en J. D. M. van der Hegden, Lange Haven. Pieter, zoon van W. van Noortwijk en N. Brussaard, Nieuw straat. 7. Dirk, zoon van J. Krab bendam en J. Kreuger, Laan. Johannes "Willebrordus, zoon van C. J. van Koppen en C. E. Lensing, Laan. Overleden 6 November. Neeltje Baron, oud 64 jaar en 4 maanden, echtgenoot van J. Geurs, Broersvest. Verkocht5 November. Notarismr. H. M. C. Pooutman. Een woonhuis en erve, met open grond, staande aan de Nieuw-Westtrankenlandschc of Groenelaan, wijk G, no. 799a, groot 79 vierk. ellen, in veiling f 600, daarvoor verkocht. Notaris: W, J. A. Roldanüs. Vier woningen met open grond en erve, staande aan de Jacobastraat, in Nieuw-West- Frankenland, wijk G, nos. 774, 775, 776 en 778, te zamen groot 136 centiaren, in veiling 1 f250, daarvoor verkocht, 2 f230, verkocht voor f240, 3 f260, daarvoor verkocht, 4 f260, daarvoor verkocht. Schiedam, 7 en 8 November. Rogge en Gerst zonder handel, moutwijnnoteeiing der makelaars f S'/s,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3