I .'ïiniienlaiidsclie Berichten. ondermijnen; doch dergelijke uitbarstingen zijn moeilijk te onderdrukken. OOSTENRIJK. De keizer en de keizerin zqn Maandag avond te Weenen aangekomen. De quaestie van den voorzitter van den ministerraad ligt nog altijd in het duister. Men gelooft dat nog verscheiden dagen zui len voorbijgaan alvorens het ontslag wordt aangenomen. De keizer heeft het ontslag van denHon- gaarscben minister Szapary aangenomen. Er zal geen nieuw Kabinet worden gevormd. Tisza is door den keizer naar Weenen ontboden. RUSLAND. Daily News verneemt uit Odessa, dat, daar Rusland blijkbaar meer vrijzinnig is gestemd, het tractaat met Duitschland voor beide partijen voordeelig zal zijn. ITALIË. De pers bespreekt de vei kiezingen en con stateert de nederlaag van radicalen en intran- sigeanten. De Tribuna wijst op het succes der democraten te Venetië. Tot dusver zijn gekozen 325 ministerieelen, 101 radicalen en oppositie-leden van Nico- tera's partij, en 16 twijfelachtigen. Er moeten 61 herstemmingen plaats hebben. IU B H E. Aan de Standard wordt uit Konstantinopel gemeld, dat de Porte en de Russische gezant overeengekomen zijn dat Rusland zich niet langer zal verzetten tegen het tabaksmonopolie in Perzië, mits Turkije terstond de achter stallige termijnen van de oorlogsschatting betale*, hetgeen geschieden zal uit de nieuwe leening, waarvan het besluit elk oogenblik verwacht kan worden. Bovendien ziet Rus land af van de vervroegde betaling van de termijnen der oorlogsschatting, die nu jaailijks zullen voortbetaald worden gelijk tot dusverre. EGYPTE. Daar Osman Digna, bij gebrek aan vol doenden steun der stammen, zijn plan om Souachim opnieuw aan te tasten heeft opge geven, heeft de regeering aan de expeditie onder generaal Walker, die van Cairo der waarts zou vertrekken, tegenbevel gezonden. AMERIKA. Gisteren benoemden in de verschillende Staten der Noordamerikaansche Unie de kiezers de 444 kiesmannen, die voor den nieuwen vierjarigen termijn den president hebben aan te wijzen. Om gekozen te wor den zal deze dus minstens 223 stemmen op zich moeten vereenigen. Candidaten zijn, ge lijk men weet, de herkiesbare tegenwoordige piesident Harrison, die tot de republikein- sche partij behoort, en de democraat Cleve land, die van een vroeger presidentschap de gunstigste herinneringen heeft achtergelaten. Over den vermoetlelijken uitslag zijn in Amerika reeds weken lang allerlei bereke ningen gemaakt, ja weddenschappen aange gaan. Van sommige Staten is inderdaad het votum wel te voorspellen, maar den beslis- senden doorslag moeten geven de .zoogenaamd ^twijfelachtige Staten", naar welker uitspraak 't betreft hier 94 stemmenslechts kan worden gegist. Onder die Staten behoort in de eerste plaats New-York met 36 stemmen. Verklaart deze zich in plaats van voor Har rison voor Cleveland, dan wordt de overwin ning van dezen laatste zoogoed ais zeker geacht. Volgens de laatste berichten uit New-York is de verkiezing van Cleveland verzekerd. De democraten hebben de overhand in alle Staten, die twijfelachtig schenen en bovendien in verscheidene andere, welke tot dusver republikeinen stemden. SCHIEDAM, 9 November 1892. Morgenavond zal de kiesvereeniging sSchie- dam" een vergadering houden, waarin een onderwerp van groote beteekenis zal worden behandeld, namelijk de uitbreiding van heb kiesrecht, zooals het door den minister van binnenlandsche zaken is voorgesteld. De ïLiberale ;Jnie heeft advies daarover uitge bracht, onze liberale kiesvereeniging zal ach hebben uit te spreken in hoeverre zij met dit advies medegaat. Het is te hopen, dat vele leden zullen tegenwoordig zijn, opdat dit groote beginsel der liberale partjj ampel worde behandeld. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten in de vorige week ah aan Aziatische cholera over leden zijn aangegeven in Noord-Bralant: te Breda 3 per sonen; te Prinsenhage 2 personen; in G e I d e r 1 a n dte Huisen, 3 personen in Zuid-Holland: te Alfen, 1 per soon te 's-Gravenhage, 2 personente 's-Gravenzande, 1 persoon (behoorende tot de bemanning van een te Hoek-van-Hoiiand in quarantaine liggend visschersvaartuig) te Gouda, 1 persoonte Hazerswoude, 1 persoonte Koudekerk 1 persoon in N oord-Holland: te Amsterdam, 1 persoonte Nederhorst-den-Berg, 2 personen; in Utrecht: te Utrecht, 3 personen te Uselstein, 5 personen in Friesland: te Sneek, 1 persoon. De opgave van de in de week van 2-8 October aan Aziatische cholera overledenen {Staatscourant van 11 October 1892) moet alsnog blijkens ingekomen ambtsberichten aangevuld worden met éen overledene te Zuidwolde (Drente). {St.ct) De hofdignitarissendienstdoende ten paleize het Loo, zijn onlangs vervangen door de heeien: baron Van Hogendorp, adjudant, graaf Schimmelpenninck, ordonnance-officier, jhr. Hoeufft, kamerheer, jbr. Vegelin van Claerbergen, referendaris bij het kabinet der Koningin. Aan de navolgende gemeenten in Friesland en Drente is, ter tegemoetkoming in de kos ten harer huishouding over 4892, bij kon. besluit van 21 September j.l. een onderstand verleend tot het daarbij gevoegde cijfer: Achtkarspelen f5700Engwirden f 25Ö0 Ameland f500; Barradeel f4000; 't Bildt f 10,000Dantumadeel f 8000 Ferwerderadeel f12,000; Franekeradeel f3000; Heraulemer Oldephaert ea Noord- wolde f 2000- Hindeloopen f 700Kol- lumeriand en Nieuw-Kruisland f11,000; Oostdongeradeel f14,400; Ooststeliingwerf f15,500; Opsterland f36,000; Schier monnikoog f390; Schoteriand f 11,300; Smallingerland f5000; Tietjerksteradeel f 9000Westdongeradeel f 7000West stellingwerf f35,500; Workum f 500; Beiien f1500; Coevorden f3000; fib- men f4000; Havelte f4000; Odoorn f2500; Peize £2200; Ruinen f900; Schoonebeek f2000; Sleen f3000 "Westerbork f 1400. In verschillende gehneenten circuleert een adres ter teekening aan de Tweede Kamer, houdende het verzoek, bij de wet bepalingen' in het leven te roepen, waarbij het werpen en uitloozen van faecaliea en andere stoffen in onze rivieren, kanalen, vaarten en grachten (ook al z(jn deze onder beheer van provincie, gemeente of waterschap uitdrukkelijk ver boden, en aan de gemeenten de verplicht» wordt opgelegd, binnen een zeker vast te stellen tijdsbestek, maatregelen te nemen voor de verzameling en den afvoer van feecaliën, enz., zonder dat deze met de open bare wateren kunnen in aanraking komen en de algemeene gezondheid in gevaar brengen. Ruim 500 manschappen en kader zijn nu reeds van het regiment grenadiers en jagers naar verschillende plaatsen, waar de vee ziekte heerscht, gedetacheerd. - Uit de door het bestuur der vVereenigin van Nederl. Steenfabrikanten" opgemaakte statistiek blijkt, dat er dit jaar in ons land ge maakt zgn 788,700,000 steenen, d. i. ruim 87 milüoen meer dan in het jaar te voren. Dit resultaat is deels het gevolg van den gun- stigen weers toes tand en anderdeels veroorzaakt door het in exploitatie brengen van nieuwe en eenige huiten werkinggeweest zijnde fabrieken. De hoofd-commissaris van politie te Rot terdam, de heer mr. C. Cardinaal, zal tegen het einde van dit jaar zgn betrekking neer leggen en zich te Tilburg metterwoon ves tigen. De op Donderdag 1.1. gehouden verkoop bij inschrijving van gebruikte frankeer- te betalen port- en telegramzegels te's-Graven hage heeft een totaal bedrag van f1,483.05'-/s opgebracht; terwijl een viertal van de zeven kavels werden aangekocht door de Neder- landsche vereeniging van postzegelhandelaren, te Rotterdam. Op 12 November wordt in Den Haag de door den »Chr. Volksbond" in te richten lees zaal geopend. Zij zal eiken Zaterdagavond voor de leden van den bond toegankelijkzijn met recht van introductie. Tot 31 December e.k. blijft van kracht de, order, dat op de lijnen RotterdamEsschen, bjmegenYanlo, Arnhem—Eist en Ressen- BemmelNijmegen, de door de S.S. uitge geven abonnementskaarten geldig zijn voor alle treinen welke reizigers vervoeren, dus ook voor die, welke door de HS. M. worden gereden, alsmede dat de door de H. S. M. uitgegeven abonnementskaarten alleen dan geldig z^jn voor de treinen der S.S., indien zij zich verder uitstrekken dan eene der 4 voor noemde lijnen (b.v. Den HaagDordrecht). Het hoofdbestuur der Ned. maatschappij voor geneeskunde heeft tegen 7 December te Jtrecht eene gewone algemeene vergade ring der afdeelingen en leden bijeengeroepen, ter behandeling van een voorstel, om op de raming van het jaar 1893 alsnog te brengen sen krediet van f 4000 voor de commissie tot het doen van onderzoekingen omtrent de cholera-therapïe en ter behandeling van het aangeboden ontslag van den secretaris. Tevens zqn de afdeelingen uitgenoodigd, haar oordeel uit te spreken omtrent het al of niet wenscheljjke van een adres aan de Eerste Kamer met verzoek de artsenwet te verwerpen. Men schrijft uit Amsterdam het volgende aan de Maasbode: j>Na gewonnen inlichtingen op terloops opgevangen geruchten meen ik in staat te zijn u het volgende te berichten. »Het voornemen bestaat, om in het begin van het volgend jaar voor de eerste maal een Nederlandsch katholiek werkliedencongres te houden. De datum zou samenvallen met den In Meidag der socialisten, teneinde als eene contra-demonstratie te dienen. iDe beweging gaat waarschijnlijk van den »Ned, R.-K. V olksbond uit en zou te danken zijn aan het initiatief van den centraal-presi- dent Passtoors. Het congres zal geschoeid zijn op het model van het Belgische katholiek werkliedencongres, dat onlangs te Brussel gehouden en door den heer Passtoors bijge woond werd. »De plaats, waar het congres zal gehouden worden, schijnt nog niet vastgesteld; zeker heid heb ik ten minste niet kunnen verkrijgen. Ben ik goed ingelicht, dan zal echter een der beide Zuidhollandsche steden, waar groote bondsafdeellngen zijn gevestigd, om hare lig ging in aanmerking komen. Vermoedelijk zal Rotterdam daarbij de voorkeur boven Den Haag verwerven, aangezien daar ook de cen trale raadsvergadering van den bond in '93 zal gehouden worden, en deze waarschijnlijk ook omstreeks dat tjjdstip zal invallen". Behalve couranten, boek- en plaatwerken zullen ook schaak- en damspelen worden be schikbaar gehouden. Ook zullen er voordrach ten en lezingen worden gehouden. Te Zegwaard had Maandag een treurig drama plaats. De dienstbode van J. van Strak werd door een vorigen vrjjer een ernstige Verwonding aan den hals toegebracht De dader, die blijkbaar een wrok op haar had maakte gebruik van de gelegenheid, dat dé dienstbode In de schuur werkzaam was. De toestand van het meisje is zorgeljjk. De dader is gevankelijk naar Den Haag overgebracht In de vorige week zijn te Dordrecht door roodvonk aangetast 8 personeneen is aan die ziekte overleden. Te Rotterdam 40 aangetasten, 3 overleden. wee Engelsche stoomschepen, Harbinger en Harrogate, zijn, elk met een diepgang van 64 dM, het Goqreesche Gat binnenge komen en met ongebroken lading naar Dord recht opgestoomd. De Prinsenstee, bij Brielie, eigendom van den heer Henry Tindal, is met hare landerijen voor ongeveer f96,000 aangekocht door mevrouw Twiss, van St-Maartensdrjk. In het laatst van September 1880 is te Amsterdam dr. Langemeijer, op een Dinsdag avond van een zijner patiënten huiswaarts keerende, te water geraakt. Slechts zijn Kik haalde men op. -Destjjds liep het gerucht, dat een misdaad in het spel was, te meer daar het horloge van den dokter vermist werd, en bij dat ge rucht bleef het. Dezer dagen dus na 12 jaar! moet nu te iJusseldorf een persoon zijn overleden, die op zijn sterfbed voor een rechterlijk' ambtenaar moet verklaard hebben dr. Lange» meijer beroofd en hern daarna in het water geworpen te hebben. Een 16-jarige jongen, die sedert veerfien dagen te Amsterdam vermist werd en omtrent wiens lot de ouders in dcodeljjke ongerust heid verkeerden, is Zaterdag j.l. plotseling komen opdagen. Hij was naar Voorschoten gegaan, waar zija vader vroeger onderwijzer was geweest. De veldwachter daar ter plaatse, hem herkennende, heeft hem naar Amster dam overgebracht. De commissie tot beheer der gelden, inge komen voor de redders van A. Tiiburgsuit den put te Hilversum, heeft dezer dagen de rekening opgemaakt en is tot besteding der gelden overgegaan. Uit vele oorden des lands zijn lijdragen ingekomen, zoodat de commis sie in staat is geweest aan de werklieden G. van Rheenen en J. van Asveldt, die mede helpers aan het reddingswerk geweest zyn, een geschenk in geld te doen toekomen, alsmede aan den werkman Troost, die bij het instorten van den put ernstig is verwond ge raakt. Wat betreft den hoofdredder, G. van Rhee nen, voor hem is een bedrag beschikbaar, voldoende om met hetgeen rechtstreeks werd toegezonden, hem eene solide eigen woning met erfje te verschaffen. Om verschillende redenen heeft de commis sie gemeend aan dit plan uitvoering te moe ten geven in dezen vorm, n.L dat de grond en het te bouwen huisje komt op naam der minderjarige kinderen van Van Rheenen, met recht or hem en zijne vrouw om die woning tivonslang te bewonen of daarvan het vrucht gebruik te genieten. De firma Gebr. Nieu- wenhuizen, onder wier beheer de putgraving geschiedde, heeft zich tegenover de commis sie welwillend bereid verklaard om voorden bouw der woning belangeloos te zorgen, en vanneer aan de kosten nog mocht te kort komen, in het ontbrekende te voorzien. (Amst.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2