Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 11 derw ijs. Armenzorg. Eleeli tzn, k e u. V i s s c h e r ij. Het 100-jarig bestaan van het departement Leeuwarden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" zal den 14n dezer aldaar op feestelijke wijze worden herdacht. Te Leeuwarden is een vereenigiag opge richt, genaamd 3)Groen van Prinsterer", welke zich ten doel stelt in ruimen kring de anti-revolutionnaire beginselen te bevor deren. Door de afdeeling Jubbega van den ïNeder- landschen Protestantenbond" is een onderzoek ingesteld naar de aldaar bestaande werkeloos heid. Eene daartoe benoemde commissie bracht 'met dat doel een persoonlijk bezoek aan 34 hoofden van huisgezinnen. De uitkomst was, dat reeds thans 30 van de 34 zonder eenige verdienste zijn. De afdeeling Wagenborgen van den aNeder- landschen Protestantenbond" heeft besloten tot de oprichting van eene leesbibliotheek. Aan 12 arbeiders in het Friesche dorp Holwerd zijn door het departement der ^Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" aldaar 112 ares bouwland i» gebruik gegeven, om die ten eigen bate te bebouwen. Te Groningen is gearresteerd de brieven gaarder K.te Eelde, die verdacht wordt zich aan oneerlijke handelingen in zijn be trekking te hebben schuldig gemaakt. Maandagmorgen is op den overweg nabij het station Goor het lijk gevonden van zekeren Hendrikus Broekkamp, die vermoedelijk den vorigen avond door een der laatste treinen is overreden. De heer I. D. Fransen van de Putte, lid der Eerste Kamer, heeft in de laatste jaren te Zeist uitgestrekte heide- en boschgronden tusschen de legerplaats en de kom dier ge meente aangekocht, welke nu sedert eenigen tijd omgewerkt en bebouwd worden. Door die werken worden gedurende den aanstaanden winter ongeveer 70 huisvaders aan werk geholpen. j Door den aartsbisschop te Utrecht is aan het gesticht Larenstein (inrichting voor geval len meisjes) bij Velp, tot rector benoemd de eerwaarde heer H. A. van Spanje. Tot directrice van het diaconessenhuis te Utrecht is benoemd mejonkvrouwe A. gravin van Bylandt-Rheydt te Bonn, die deze op dracht voorloopig heeft aangenomen en aanvaard. In de kunst van buitengewoon klein te schrijven (micrographie) heeft de heer René Mitton, horlogemaker te Utrecht, onlangs eene proeve geleverd, welke hem een diploma le klasse deed verwerven in een door het Parijsche dagblad J7J$clair geopenden wed strijd. Hij schreef namelijk een telegram van 36 woorden op een blaadje papier, dat hij in "een couvert sloot, hetwelk hij opborg in een zwart vogelzaadkorreltje. Bij den heer Van Spanje, kantoor van uurwerken te Utrecht is een horloge te zien, dat door een stuivertje geheel wordt bedekt. Het is door een werkman te Genève in zijn brijen tijd vervaardigd en vertegenwoordigt een waarde van f3600. I Te 's-Hertogenbosch hebben Zondagavond vier sigarenmakersgezellen een huzaar levens gevaarlijk verwond. De huzaar is naar het gasthuis gebracht; de sigarenmakers zijn in hechtenis genomen. f Onder Mierio heeft de landbouwer P. S. zich schuldig gemaakt aan mishandeling, met zwaar lichamelijk letsel, gepleegd op zijn neef 'I. S. De verwonde heeft, behalve eene rib- breuk, kneuzingen en verwondingen aan het hoofd bekomen, en verkeert in levensgevaar. ï)e dader is door de marechaussees aange- houdenënvnaar^Roermond"ovefgëbracht? Te Nispen bjj Rozendaal (N.-Br.) zijn ver leden week zes zoutsmokkelaars betrapt, die bij het zien van de kommiezen het hazenpad kozen, met achterlating van 400 kilogram zout. Verschillende smokkelaars moeten reeds hebben verzekerd, dat zij, na de verlaging van den zoutaecijns, niet meer van zins zijn zout te blijven smokkelen. De kleine ver dienste, het gevaar en het gebrek aan afne mers, die zich ook niet meer aan eene boete willen blootstellenzal hen daartoe ver plichten. Eenige heeren te \Tenlo zgn voornemens daar een alluminium-fabriek op te richten. De vereischte grondstoffen daartoe zijn daar in ruime mate voorhanden. Te Echt heeft zich een comité gevormd tot oprichting van een krankzinnigengesticht, uitsluitend voor de provincie Limburg. Daartoe wil men een leening aangaan groot f 370.000. Nadat eenigen tijd wegens het heer- schen der cholera de booten van de sCastle-Line" niet van Vlissingen zijn ver trokken, zal deze week weer een boot van daar naar Zuid-Afrika vertrekken, waarop zich o. a. circa 50 emigreerende Trappisten zullen inschepen. Delft. In eene Zaterdag gehouden ver gadering van belangstellenden in hetToynbee- werk is besloten tot oprichting eener Toynbee- vereeniging, in den geest van de vereenigiDg jLeeskunst" te Amsterdam. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren ds. G. Bulsman Jr., mr. Z. van den Bergh, H. Knuttel en G. Jantzen. Winschoten. Voor de in 1893 alhier te houden tentoonstelling van nationale nijver heid is door H. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach een bedrag van f 50 voor prijzen beschikbaar gesteld. Door den commissaris der Koningin in de provincie Groningen is een prijs of medaille, ter waarde van f60, voor die tentoonstelling aangeboden en eveneens eene van gelijk bedrag voor de te houden tentoonstelling van landbouw. De medaille ter waarde van f 80 van het genoot schap van nijverheid in Groningen is uitge loofd uitsluitend voor petroleummotoren. In Noord-Araerika heeft zicb eene vereeniging tot bevordering der- historische en vergelijkende godsdienstwetenschap gevormd. Deze vereeniging, waarin afgevaardigden van zes inrichtingen van hooger onderwijs in Noord-Amerika zitting heb ben, zal jaarlijks in zes steden der republiek door een geleerde over een bepaald onderwerp uit de godsdienstwetenschap lezingen doen houden. Prof. C. P. Tiele te Leiden is uitgenoodigd, in den winter van 1893/94 de eerste reeks van lezingen als algemeens inleiding te houden. Prof. Jarues Darmesteter te Parijs heeft zich reeds voor den tweeden cursus verbonden. Voor de volgende jaren zullen 0. a. prof. G. Buehier te Weenen, prof. M. J. de Goeje te Leiden en prof. E. B. Tylor te Oxford gevraagd worden. De Duitsche keizerin Frederik is te Venetië met hare dochter Morgaretha op straat aange houden door de politie, omdat haar hondje geen muilkorf droeg. Zij ging, om een oploop te ver mijden, inee naar bet politie bureau. Toen men baar daar herkende, kreeg de politie-agent een uitbrandermaar de keizerin, die begrip heeft van gelijkheid voor de wet, troostte den man met een flinke fooi. In de Zwarte zee heeft een hevige orkaan gewoed. Acbt groove vaartuigen zijn vergaan,waaronder de Engeische stoomboot Lord liyron, Van drie der schepen werd niemand gered. Volgens een officieel rapport van den gouver neur-generaal van Turkestan, is in zijn gebied een epidemie van de pest op die van de cholera gevolgd, welke o. a. te Askabad in zes dagen 1303 personen van eene bevolking van 30.000 heeft ten grave gesleept. In Perzi'é breidt de cholera zich weer uit. Men weet dat bij de verkiezingen in Amerika omkooperij een der meest gebruikelijke middelen is, ook voor de regeering. Reusachtigen dienst doet aan deze het pensioenfonds, dat in 1861, tijdens den oorlog tusschen Noord en Zuid, werd opgericht om een jaargeld te verschaffen aan de soldaten van het noordelijk leger, die in den krijg gewond werden en aan de weduwen en weezen der gesneuvelden. De cijfers dat fonds betreffende zijn zeker wel bet krachtigste bewijs, boe die instelling, schijnbaar menschlievend, van haar oorspronkelijk doel is vervreemd en slechts eene instelling is geworden om politieke diensten te bezoldigen. Van 1861 tot 1864 was bet bedrag van het geld aan de rechthebbenden uitgekeerd niet meer dan 5 millioen 's jaars. In 1865 ein digde de strijd met de overgave van Lee. Naar mate de oorlog meer in het verleden raakte, moest door uitsterven dit bedrag verminderen, en toch blijkt dat de aanvragen toenemen. In 1864 werd 4 millioen gulden betaald, in 1868 steeg het be drag tot 57 millioen, in 1881 tot 80 millioen, in 1888, toen Harrison aan het hoofd der repu bliek kwam, tot 80 millioen, in 1890 tot 100 millioen en in 1891 tot 120 millioen. Wie echter kan gelooven, dat zes en twintig jaar na het einde van een oorlog, waarin de Vereenigde Staten nooit meer dan een millioen soldaten onder de wapens hebben gehad, na aftrek van de niet-ge- wonden er nog 676.160 invalide strijders of weduwen van gesneuvelden iu leven zijn Wie kan gelooven, dat het getal gepensionneerden, dat in 1870 bedroeg 198.666, in 1891, dus 26 jaar na het eindigen van den krijg, het cijfer van 676.160 zou bedragen en het getal van hen, die eene toelage vragen, in 189! reeds meer bedragen* zou dan 363.000 Al dat geld wordt besteed tot brnkooperij bij de verkiezingen. De gelegenheid tot vei zending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrre. De laatste buslichting aan bet postkantoor te Rotterdam is bepaald op 11 dezer, des voormiddag» ten 4 30 ure spoort ijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der coriespon- dentie naar Ned. Oost-Indie (met uitzondering van 'Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Gedeh (Rott, Lloyd). De laatste bus lichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op 12 dezer, des avonds te 2 uur spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op -het adres vermeld te worden. In het stuk weiland van P. Ouweleen, gelegen aan den Hoornweg, in de kom der gemeente Overscbie, deed zich gisteren weder een geval van mond- en klauwzeer voor. Onder het vee van den landbouwer W. Dijks hoorn, grazende onder de gemeenten Hillegersberg en Schiebrr is de tongblaar uitgebroken. De betrekkelijke hoeve en weide zijn besmet verklaard en worden door rijkspolitie bewaakt, in afwachting der verwacht wordende militairen. De graanoogst heeft in het Westland zeer goede uitkomsten opgeleverd er is koren van flinke qualiteifc in voldoende hoeveelheid gewon nen. Rogge leverde van 30 tot 35 HL per hectare, gerst 35 tot 45 HL, haver gemiddeld 40 HL op. Ook de erwten en boonen gaven een uitmuntend gewas. Alleen de tarwe bleef verre beneden de gemiddelde opbrengst, wegens de verwoestingen, door de slakken aangericht en het ongunstige voorjaar. Bij bet gisteren te Dordrecht gehouden exa men in de vrije en orde-oefeningen der gymnas tiek is geslaagd de heer Chr. Ruiter te Schiedam. Tot lid van het hoofdbestuur van het sNed. Onderwijzers-Genootschap" is gekozen de heer A. Stokvis, onderwijzer te Amsterdam, sterk aanbevolen door den bond van Ncd. onderwijzers. Dit is de eerste maal, dat een (hulponderwij zer in dat bestuur zitting neemt. De heer Stokvis stond als candidaat tegenover den heer A. L. Roest, hoofd eener bijz. school te Am sterdam en sedert jaren een hoogst werkzaam en verdienstelijk lid des hoofdbestuurs. Door het departement der sMaatsqhappij tol Nut van 't Algemeen" te Harlingen is aan den directeur der rijksnormaallessen, op zijn voorstel, een krediet verleend van f25, voor de aanschaf fing van leermiddelen voor kweekehngen, wier ouders minvermogend zijn. Sedert het rijk voor dat doel geen gelden meer verstrekt, mag men dit voorbeeld navolgenswaard noemen. Gisteren zijn te Maastricht de uitdeelingen aangevangen van soep aan de armen, zoowel door de sedert bijna 50 jaar werkende instel ling der sociëteit »Momus" als door die der vereeniging »St. Yincentius", van latere oprich ting. In de maand December boopt.de commissie tot voeding van schoolkinderen haren werkkring te hervatten. Ook aan de diaconie-arraen der hervormde gemeente te Poortugaal heeft de oud-notaris A. J. van der Poest Clement fl 000 geschonken, onder dezelfde bepaling, dat dit kapitaal, met rente op rente, moet blijven vaststaan tot over vijf en twintig jaar. Door wijlen mevr. de wed. C. D. van Naerssen, dezer dagen te Breda overleden, is gelegateerd aan bet diaconie-bestedelingshuis aldaar, f15.000, en aan de sHeer Weijnandts van Steins Fundatie", waarin onbemiddelde dames een tehuis vinden, de som van f5000. Dr. Van Praag Heijmans, dezer dagen te 's-Hage overleden, heeft o. a. bij testamentaire beschikking f 10.000 vermaakt aan het Israel, mannen- en vrouwenhuis te 's-Hage (Zurkanu's stichting). In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam werd veroordeeld G. D, de P., oud 20 jaar, gtstzifter te Schiedam, beklaagd van mishandeling, tot 4 dagen gevangenis. Vervolgens stond terecht J. _G, H., zonder beroep, wonende te Schiedam, wegens diefstal van een paar pantoffels, ten nadeele van B. Kloos, op 21 Aug. gepleegd. Daar beklaagde niet tegenwoordig was, werd de zaak bij verstek behandeld en tegen hem 3 maanden gevangenis geéischt. Het gerechtshof te 's-Gravenhage zal den 12n December uitspraak doen in zake de procedure der naamlooze vennootschap steatine-kaarsenfabiiek zAppollo" te Schiedam, tegen den burgemeester dier gemeente. De rechtbank te Amsterdam heeft den jonge ling uit de Saxenburgerstraat (N.-Amstel), die eenigen tijd geleden terechtstond wegens mis handeling met doodelijken afloop op zijn vader gepleegd, vrijgesproken. De rechtbank te Leeuwarden heeft M. S., ont slagen weesvader te Harlingen, wegens ontuch tige handelingen met weesmeisjes, veroordeeld tot 3 jaar gevangenis. Het O. M. bij de rechtbank te Maastriciit heeft tegen vier personen aldaar, wegens mis handeling van en wederspannigheid tegen agen ten van politie, eene gevangenisstraf geéischt van 18, 8, 12 en 10 maanden. In bet requisitoir werd gewezen op het afkeu renswaardige feit, dat in eene volkrijke beurt, op klaarlichten dag, agenten zijn mishandeld, zonder dat een der vele omstanders tot ontzet opdaagdetevens werd herinnerd aan de straf bepaling tegen hen, die in dergelijke gevallen geen hulp verleenen. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 4 loggers, gezamenlijk aanbrengende 65 last pekel- en 15 Jast steurharing, en 2 bommen van Scheveningen, te zamen aanbrengende 240 kantjes pekel- en 240 kantjes benevens 30,000 stuks steurharing. Nog is binnengekomen 1 schip met 24 ton zou- teviscb, 1 ton leng en 8 ton koolvisch. MAASSLDIS. Er wordt besteed per ton voor nieuwe haring, vollef 10.5013.75, idem maat jes- f6.25, idem ijle f88.50, idem zoutevisch f 46.25—47.25, leng f27.25—27.75 kibbeling f18.2518.75, heilbot f24.75, koelen en lippen f77.75, koolvisch f20.75. PERNIS. Gisteren is alhier binnengekomen 1 sloep met 1000 schelvisscben, welke f400 netto opbrachten. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 7 winterzalmen, die voor fl.70 tot 1.90 per i/s kilo werden ver kocht. WOUDRICHEM. In het vischwater dezer gemeente zijn van 1 tot 6 dezer gevangen-en ter mat kt alhier verkocht: 4 zalmen, tegen f 1.35 a 1.75 per Vs kilo. BERGEN-OP-ZOOM. De vorige week wer den circa 80,000 oesters en 565 balen mosselen

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3