1 J n A°. 1892. Vrijdag II November. N°. 8141. z PI Feuilleton. esenveertlg-ste Jaargang. Buitenlandsclie Berichten. _A_A.3ST DB GRENS. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER:*. J. ODÉ. f rw êfl COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor bet geheel® rttjk fionderlgke noimnere f 1.85. - 2.50. - 0.10. VBEADi BOTEU 1ST BAAT, E 2}, 'ADVERTENTIEPRIJS: m 1—>10 gewon* regels met inbegrip ran «ene Oonrsnt.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. D G I E. De troonrede, door den koning langzaam en duidelijk uitgesproken, is in volkomen stilte aangehoord, door geen enkel teeken van instemming of afkeuring onderbroken. «Alleen", zegt de Héforme, verwekte de zin snede omtrent de ontwikkeling van het onderwas gelach." Onder de liberalen buiten de Kamer heeft deze zinsnede meer dan gelach, verontwaar diging gewekt, waaraan in de liberale pers uiting gegeven wordt. Zoo schrijft de Inde pendence beige Behalve eene onderwijsparagraaf, welke een meesterstuk van onbeschaamdheid is, verraadt niets in deze troonrede de hand van het ministerieHet is eene uittarting, om deze onvergetelijke hulde aan de ge wichtigste van alle landsbelangen: i>de ver standelijke ontwikkeling der natie" te bren gen aan eene- reactionnaire schoolwet, aan «ene wet der nationale onwetendheid, welker karakter gekenschetst is in de Tuwe vernie tiging van het departement voor onderwijs. En eene des te onbeschaamder uittarting, omdat het ministerie zich niet ontziet als vooruitgang voor te stellen al wat sedert 8 jaren is geschied om die «verstandelijke ont wikkeling der natie" tegen te houden, welke het als zijn doel en zijn werk voorstelt en waarvan het zich voordoet als de roemrijke bevorderaar. Deze zinsnede in de troonrede zet er als ware het den ministerieelen stem pel op, en zij was noodig om ons te herin neren dat eene rede der kroon eigenlijk is eens rede van het Kabinet". Voor het overige heeft de Tndêpendattce geen bezwaarintegendeel zij erkent dat «het ministerie blijk gegeven heeft van bezadigd heid, van tact en diplomatieke onzijdigheid in de samenstelling dezer rede. Geheel anders oordeelt de Flandre libérale, die de troon rede als volgt karakteriseert: «0 0, zie daar den geheelen inhoud 1" En na de opsomming van een aantal vraagstukken, welke in verband met de aanhangige grond wetsherziening zich op den voorgrond dringen, maar waarvan in de troonrede geen woord gerept wordt, gaat de Mandre als volgt voort: «Enkele banale phrases over den landbouw, den handel en de nijverheid, het leger en de «garde civique", de openbare gezondheid. Hoogdravende, maar niettemin belachelijke complimenten voor den «socialen arbeid" van den heer Beernaert en voor de geniale hervormingen van den heer Lejeune. Nog eenmaalniets, minder dan niets 1 Behalve de meest cynische en onbeschaamde verheer lijking van het werk der onderwijs-vernieling in de laatste jaren! Ziedaar alles wat de groote minister heeft kunnen vinden om den koning in den mond te leggen I Is het omdat het ministerie geene staatkunde heeft, of omdat het die niet durf blootleggen Is het omdat de koning, ondanks de constitutioneele ficties, zich niet heeft willen leenen tot tolk van de staatkunde van zijn Kabinet? Wij weten het niet, maar het resultaat is be droevend. «Er zijn in het leven der natiën historische momenten zegt de troonrede waarin de te nemen besluiten eenen beslissenden invloed op hunne toekomst kunnen oefenen. Het is treurig dat in zulke gewichtige oogen- blikken eene regeering, sprekende tot het land door den mond des konings, niets weet te zeggen dan zulke banaliteiten' en zijne denkbeelden en zijne plannen voor de naaste toekomst verbergt gelijk een boosdoener die een misdrijf beraamt". De Kamer heeft den heer De Lantsheere tot haren voorzitter herkozen. Gisteren is de commissie uit de Kamer over de grondwetsherziening bijeengekomen. De heer Frère-Orban stelde de verdaging der zittingen voor tot nadat de voorstellen der regeering zullen zijn ingekomen. De minister Beernaert verklaarde dat de regeering hare voorstellen zal indienen, als twee commissies hare werkzaamheden zullen geëindigd hebben. Het voorstel van den heer Frère-Orban is met 16 stemmen tegen 1 verworpen. Te Brussel is gisteravond eene monster meeting door de «Association libérale" bij eengeroepen. 3500 personen, onderwelke ver scheidene senatoren en afgevaardigden, woon den haar bij. Foumemont, lid van den gemeenteraad, verklaarde, dat hoe krachtiger het olk protesteerde,- hoe-? meer het zal kunnen rekenen op de «radicale leiders. Op d« uittartingen zullen wij antwoorden met eene wettige propaganda; - maar wij zijn bereid, zoo noodig, ons bloed te ver gieten. De afgevaardigde Janson verklaarde dat de troonrede kleurloos is. Het parlement, dat aan België een nieuwe kieswet wil geven, is voortgekomen uit een vervallen verklaard verkiezingskorps. Men heeft een valstrik ge spannen, om den koninklijken stoet te laten voorbijtrekken en het leger is gebruikt, niet om den souverein te beschermen, maar om hem te beletten de volksstem te hooren. Het volk heeft zich niettemin doen hooren. In dien gij geen lafaards zijt (geroep«Neen gevolgd door eene langdurige ovatie), zult gij uwen plicht begrijpen. De electorale quaestie staat boven de partijen. In een vrij land moeten alle burgers hunne burger schapsrechten kunnen uitoefenen. Ik bid den Koning en de Kamer aan het volk zijne rechten niet te onthouden. Ik zou niet aanraden eene revolutie te maken." De spreker eindigde met uit naam der afgevaardigden van de uiterste linkerzijde en de radicale afgevaardigden te verkla ren, dat zjj al het mogelijke zouden doen om de verjonging van het Belgische vaderland tot stand te brengen. (Een langdurige ovatie volgde.) Met eenpange stemmen is een voorstel aangenomen, waarbij geprotesteerd wordt tegen de handelwijze der commissie voorde herziening. Toen de meeting geëindigd was, werd eene monstermanifestatie in de straten voorbereid. Een troep van 2500 personen trok van het «Thé&tre Alhambra", waar de meeting gehouden was, met de roode vlag voorop, naar het paleis des konings en naar de «Rue de la Montagne". De gendarmerie te paard voerde eene charge uit en verscheidene vrou wen raakten onder den voet en werden ver trapt. Eene batterij artillerie is opgesteld voor het koninklijk paleis en de ministeriën. De cavalerie rijdt in galop over de «Place du Palais" en de garde civique is in allerijl ontboden. De bezetting in Brussel is gisteravond in de kazerne geconsigneerd. De militaire wacht posten zijn verdubbeld. 60 gendarmes zijn uit de provincie ter versterking der politie aangekomen. Een manifesteerende troep is door de gen darmerie in twee groepen gescheiden. Een groep is in massa getrokken naar de Place royale, roepende«Leve het algemeen kies recht!" De gendarmes werden uitgejouwd. De andere is getrokken naar de Montagne de la cour en heeft denzelfden kreet aan ere- heven. &j$j 1 fi M M 8a Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 40. De prins opende het raam en keek naar buiten. Achter het huis was een diepegemetselde grachtde frissche lucht scheen in deze koude, on gezellige kamer slechts ongaarne door te dringen. Beiden schudden het hoofd. Op de teenen 'liepen zij rondterwijl zij elkander nu en dan zachtjes door woord of blik op alles opmerk zaam maakten. 'De prins bekeek de gordijnenbeurde ze 'voorzichtig op en liet ze weder vallen. De eene helft was van zwaar verschoten damast, eiat beste witte zijde gevoerd, de andere helft was van wollen stof vol gatenbeide waren ■verkleurd en bestoven, In het middelmatig grootehooge vertrek welks plafond sinds jaren niet gewit was, stond aan den eenen kant een kachel met prachtig rood marmer ingelegddie eene vorstelijke woning tot sieraad zou verstrekt hebben als zij vroeger wat netter behandeld was. Zij kon een grooten stapel hout bevatten maar thans lagen er in rust en vrede naast elkaarbehalve een weinig ascheen groot aantal stompjes van sigareneen bouquet, dat zeker eens prachtig geweest en met een rand van echte kanten versierd waseenige spek- zwoordjes, kliekjes, en een gescheurd blanchet. Luitenant Van Parechner schoof het laatste met zijn sabel een weinig op zijde en lachte veelbeteekenend. «Ik heb gelukkig insectenpoeder in mijn koffer en'kan u van dienst zijn," zeide de prins en Het zijn oog van dit nuttige voorwerp, dat zeker niet aan vorst Robrinski behoord bad weder dwalen over het bevlekte en gescheurde tapijt, en over de meubels, die er op stonden. Aan den anderen kant stond een hoog lede kant. De zware, zijden gordijnen waren van - dezelfde kleur als de eene helft der venster gordijnen. Toen de prins deze behoedzaam ter zijde schoof, rook het nog sterker naar tabak en was bij weder in stofwolken gehuld. «Hebt gij buiten in den corridor wel bemerkt, hoe het daar rook?" vroeg hij met bijtenden spot. «Wel zeker; nu eens naar knoflook, dan weder naar oud leder of runen dan eens weer naar sigaretten." «Nu ook naar vet en uien." Beiden keken achter de gordijnen en zagen een grootonopgemaakt bed met gebruikte lakens, een groen zijden kussen vol gele vlekken en met sporen van vette vingers. Luitenant Van Parschner kreeg van het hoofdkussen, dat met versleten kant versierd was, een lang, zwart haar en toonde het zijnen kameraad. Ik wensch u wel geluk," zeide de ander. «Maar als gij geen onrustige droomen wilt hebben, neem dan van mijn insectenpoeder." «Dank u, ik heb zelf wat" «Des te beter!" Nu begon de inspectie der meubelen. De sofa was een veelgebruikte, gewone nieuwer- wetsche canapé de fraai ingelegde Fiorentijnsche tafel toonde overal brand vlekken. De stoelen waren alle verschillenden de meeste over trekken gescheurd. In de lade eener commode lag een groote hoop brieven en rekeningen benevens allerlei gebruikte damesartikelen, als handschoenen, papillotten, naalden en wat dies meer zij. «Vorst Robrinski schijnt hier niet altijd te logeerenschertste de prins. «Misschien heeft zich een kamenier hier ingekwartierd «Pardon, gij vergist u." Met zijn voet trok de prins onder een prachtige kaptafel een pantoffel te voorschijn, die hier zeker bij vergissing was blijven staan, want de weerga ontbraken deze was niet alleen nieuwmaar ook zeer elegant van lichtblauw fluweel met gele ztjde gevoerd, en hakjes k la

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1