Binnenlandsche Berichten* Een eskadron gendarmes te paard op den hoek van de Place royale -was gereed om handelend op te treden. De burgemeester was ter plaatse. De poli tie, de gendarmes en de brandweermannen versperden de nabij het paleis en de ministe- riën gelegen straten. De manifesteerenden zijn te middernacht uiteengedreven, waardoor de rust in de stad hersteld werd. DUllSCDLiSD. De keizer moet zeer verbolgen zijn op Bismarckmaar men vernam nog niet dat er eenige maatregel is genomen, om te verhoe den, dat er te avond of morgen nieuwe »in- discreties" worden openbaargemaakt. In de troonrede, gisteren tot opening van den Pruisischen Landdag uitgesproken, wordt medegedeeld dat de rekening over het dienst jaar 1891/92 met een tekort van 42 millioen mark sluit, tengevolge van de meerdere uit gaven voor spoorwegen. Bedoeld bedrag zal door geldleenïng moeten worden gedekt. Ook de verwachtingen voor het loopende dienst jaar zijn verre van gunstig en, ofschoon de financieeie toestand niet direct zorgwekkend is, zal de grootste zuinigheid moeten betracht worden. Aan eene algemeene verbetering der jaarwedden van ambtenaren valt daarom niet te denken. Aangekondigd wordt het ontwerp tot belas ting-hervorming, omvattende de afschaffing van staatsbelastingen, welke aan de gemeen ten worden overgedragen; invoering eener vermogensbelasting en eene wet tot juister verdeeling der gemeentelasten. De regeering beoogt niet eene verhooging van den belas tingdruk, maar eene voorziening in het be drag van 102 millioen mark, dat de schatkist door overdracht van sommige belastingen aan de gemeenten zal missen. Voorts worden ontwerpen aangekondigd tot uitbreiding van het kiesrecht, tot bestemming van de meerdere opbrengst der inkomsten belasting ten behoeve van het onderwijs, en tot uitbreiding van het spoorwegnet. Het voorgenomen huwelijk tusschen prins Albert van Wurtemberg en de Oostenrijksche aartshertogin Margarelha, dat in Januari zou worden voltrokken, is uitgesteld; men zegt dat dit geschiedt om den dood van koningin Olga, doch vrij algemeen gelooft men, dat de geloofs-quaestie in het spel is en er van deze echtverbintenis niets komen zal. F It A N K It IJ K. De gemeenteraad van Parijs heeft zijne verontwaardiging betuigd over den Dinsdag gepleegden misdadigen aanslag met dynamiet. Hij bracht een eerbiedigen groet aan de slachtoffers en besloot hunne begrafenis op kosten van de stad Zondag a.s. te doen plaats hebben. De raad noodigde den prefect van politie uit spoedig voorstellen te doen ten gunste der weduwen en weezen der slachtoffers. Pompadour, die ook met gele zijde overtrokken waren. De prins nam haar op en bekeek haar nauw keurig door zijn lorgnet, terwijl hij ze voor zichtig tusschen duim eri vinger vasthield. «Alle drommelsmompelde de ander en bukte ook over het sierlijke voorwerp. »Nu, wat zegt ge er van Ai hebben wij dan geen vuur in de kachel op dit gezicht wordt een rnensch warmin weerwil van de vijf graden koude." tik vind het heel aardig maar ik bad nu toch liever een warme kachel en een goeden maaltijd." »Ja, daar brengt gij mij te binnen, dat ik mijn maag bijna weer vergeten bad op het gezicht van dit tooverslot. Zouden wij van daag wel wat te eten krijgen 1 Ik geloof, dat d« nijdigaarddie eerst zijne honden op ons afstuurde, ons hier koelbloedig zal laten ver hongeren, "Voor de manschappen is gezorgd, ouaar wat krijgen wij T' tik heb nog een koek bij mijzeide luitenant Van Parschner. In eene bijeenkomst der mijnwerkers te Carmaux is met algemeene stemmen eene orde van den dag aangenomen, waarin' ver klaard wordt, dat zij niet de slachtoffers wil len zjjn van handelingen, die alleen de kapi talisten en de reactie kunnen dienen, en waarin zy met verontwaardiging de verantwoor delijkheid voor de ontploffing te Parijs van zich afwerpen, daar deze in geen betrekking met de werkstaking staat. De minister van marine heeft een telegram van kolonel Dodds ontvangen, meldende dat de Fransche strijdmacht zich, na een hevig verzet van de zijde der Dahomeyers, heeft meester gemaakt van Kana. Aan Fransche zijde vielen 11 dooden en 42 gewonden. De gezondheidstoestand der colonne is be vredigend. Kolonel Dodds is tot brigade generaal bevorderd. ENGELAND. Bij het gisteren plaats gehad hebbende banket van den lord-mayor was geen enkel vreemde gezant tegenwoordig. Lord Kiraber- ley, antwoordende op een toost op het mini sterie, verklaarde geen bijzonderheden te kunnen openbaarmaken over de wetsontwer pen, die de regeering voornemens is bij het parlement in te dienen. De regeering zal handelen overeenkomstig de beloften bij de verkiezingen afgelegd. v De betrekkingen met het buitenland zijn van vriendschap pelt]ken aard. De quaestie betreffende Uganda zal zorgvuldig overwogen worden, gelijk zij verdient. Wat de quaestie van Pamir aangaat, deze kan op vriendschap pelijke wijze met Rusland geregeld worden door afbakening der grenzen. Er heeft eene gedachtenwisseling met Rusland plaats. Er is reden om te hopen, dat de handel zich spoedig in welvaart zal kunnen verheu gen. De toestand van den landbouw is be treurenswaardig. De minister hoopt dat men op het aanstaande congres der landbouwers een aannemelijk middel tot herstel aan de regeering en het parlement zal kunnen voor stellen. >fü De hertog van Marlborough Is gisterochtend op zijn kasteel nabij Woodstock dood te bed gevonden. De correspondent van de Times te Weenen zegt dat wijlen lord Ampthill, destijds Engelsch ambassadeur te Berlijn, hem eens mededeelde, dat hij in 1875 er niet aan twijfelde, of Bismarck had de toenmalige Fransche oorlogspanïek zelf geknutseld; om het aanhangig legerontwerp er door te kragen Dit was oogenschijnlijk ook GortschakofFs opinie, ofschoon hij het deed voorkomen, alsof hjj de redder van den Europeeschen vrede was geweest, en wel in zijn vermaard ge worden telegram van 4 woorden, want toen lord Ampthill Gortschakoff ging feliciteeren, merkte deze ironisch opvne triomphons pas trop". alk ook antwoordde de prins levendig, «maar daar heb ik niet genoeg aan. Als wij ons niet laten gelden tegenover deze Polen, zal men ons met voe ten treden. Wij willen flink handelen. Was hier maar eene schei, dan zou ik wei eens storm luiden." »Hier onder het bed is eene schelknop, maajr ik weet niet, of hij overgaat." »Ha 1 dat is heerlijk 1" Aanstonds greep de prins den knop en trok er krachtig aan. Buiten hoorde men een lang aangehouden helderen klank. De prins trok nog eens harder. sZoo zal het gaanzeide hij tevreden zanders ga ik mijn bediende zelf halen." Bijna onmiddellijk werd er gekloptde deur ging open en een man in liverei met een dik hoofd en klein van persoon keek naar binnen en zag de boide heeren met levendige oogen aan. Met het gewone ïpadamdónog" (ik va! u te voet) en met een diepe buiging trad dit individu, wiens rug krom en wiens eene schouder veel houger dan de andere was, binnen. OOSTENRIJK. De heer Szapary heeft in de Hongaarsche Kamer aangekondigd, dat het ministerie zijn ontslag heeft aangeboden. De Kamers hebben nu hare zitting voor een onbepaalden tijd verdaagd. De Hirlap meldt, dat de minister van financiën en Koloman Szell verklaard heb ben, dat zij het voorzitterschap van den ministerraad zullen weigeren, indien het hun aangeboden wordt. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld dat de Jezuïeten hun hoofdkwartier weder daar willen vestigen. Pater Martin wordt op 'l Yaticaan venvacht om een beslissing uit te lokkenin 's pausen omgeving is men er evenwel tegen. Een der bladen zegt, dat er 54 radicale afgevaardigden zijn gekozen. "Volgens de Carriers di Napoli zal de heer Crispi het programma van het ministerie, de ontwerpen op de pensioenkas en de be lasting op de petroleum bestrijden. Hjj zal den minister-president Giolitti ook bestrijden wegens zjjne inmenging in de verkiezingen. SPANJE. De Cortes zullen in het begin van Decem ber bijeenkomen. Het gerucht loopt, dat het gouvernement eerstdaags eene leening van 165 millioen zal uitschrijven. Goederen afkomstig van Rotterdam, na 7 dezer afgezonden, worden weer in het vrije verkeer toegelaten. AMERIKA. Stevenson, de democratische candidaat voor het vice-presidentschap, wiens verkiezing zeker is, heeft als zijne meening doen kennen, dat het schitterend succes der democratische partij een verzet aanduidt van de landbouwers en de werklieden tegen het tarief van Mac Kinley en de protectionnistische politiek der republikeinen. Het departement der schatkist ontkent het bestaan van nieuwe voorschriften betreffende de landverhuizing. Cleveland is gekozen tot president der Vereenigde Staten. In Texas was de meer derheid 150,000 stemmen, in Mississippi 20,000. In Louisiana heeft Cleveland een meerder heid verworven van 30,000 stemmen; in Zuid-Carolïna 20,000; Florida 19,000; Mary land 15,000: Missouri 30,000. Al deze staten werdeu door de democraten beschouwd als de meerderheid te verzekeren aan de repu blikeinen. Uit New-York wordt van gisteren gemeld De cijfers voor het kiescollege van den president der republiek zyn aldus277 stem men voor Cleveland en 135 voor Harrison. Weaver, de candidaat der volkspartij, bekwam 32 stemmen. Er is verschil van meening omtrent den uitslag der stemming in de Hij stond plotseling midden in de kamer, keek met sluwe, listige oogen nu den een, dan den ander aan, lachte vergenoegd en vroeg met een beesch keelgeluid Waarmede kan uw onderdanige knecht de hee ren dienen Hu 1 wat is het hier koud-/' liet hij er schielijk op volgen en keek in de kacbel, waarbij bij het hoofd kluchtig op zijde boog. «Kent gij geen Duitscb, mijn vriend vroeg prins Looz den vreemden man, terwijl bij hem op merkzaam gadesloeg. sla, ik ken het wel, maar mag het niet spreken," zeide de knaap droog weg met een sluw, veelbe- teekenend lachje, en zag daarbij den prins met zijn groote grijsachtige oogen, die onder een kruilebol vroolijk fonkelden, aan, alsof hij hem een geheimen groet wilde toevertrouwen, doch het naliet, omdat hij niet goed durfde. »En ik spreek Poolsch maar wi! hot niet tegen u spreken hoe zullen wij nu elkander verstaan antwoordde de prins en zag den kleinen man met een doordringenden blik aan. sik weet reeds, wat gij zeggen wiltlaten wij staten Indiana en Hlinois. De republikeinen en democraten beweren elk de meerderheid in die staten te hebben. Volgens de aanduidingen van gistermiddag zal de Senaat op de hand der republikeinen blijven, als zijnde samengesteld uit 45 repu blikeinen, uit 40 democraten, en uit 3 leden der volkspartij. Het zou dus niet mogelijk zijn eene radicale herziening van de tarietwet te verkrijgen, indien de republikeinen werkelijk in den Senaat de meerderheid hebbenmaar een ontwerp waarbij de invoerrechten op zekere artikelen verminderd worden, zou wel kunnen worden goedgekeurd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. jBinnenlandsche eaken Bij suppletoire begrooting van hoofdstuk V voor 1892 is eene verhooging van f 100,000 voorgesteld, ter bestrijding der kosten voor de genomen maatregelen om de Aziatische cholera tegen te gaan, n.l. voor wetenschap pelijke onderzoekingen f 5000 en voor schade loosstellingen voor onteigende goederen en verdere uitgaven f95,000. De opbrengst der middelen over 1892 zal voldoende zijn om deze uitgaaf te bestrijden. Bi; hetzelfde wetsontwerp ïs, om aan een formeel bezwaar van de Rekenkamer te gemoet te komen, art. 133 zoo geformuleerd, dat daaruit kunnen gekweten worden de kosten van opleiding van onderwijzers bij lagere scholen voor het afleggen van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid voor vak j (vrije en orde-oefeningen in de- gymnastiek). SCHIEDAM, 10 November 1892. Vermoedelijk zullen deze en de volgende week nog noodig zijn voor het onderzoek van de bedrijfsbelasting en de kiesrechtregeling in de afdeelingen der Tweede Kamer. De openbare beraadslaging over de Indi sche begrooting zou dan 22 November aan vangen. Naar men verneemt, vond het beginsel eener bedrijfs- en beroepsbelasting in de sec tiën schier algemeenen bijval, maar werden des te meer bezwaren ontwikkeld tegen de wijze waarop de minister van financiën zijn stelsel in practijk wil brengen. <c 1 De heer Willem van Iperen, solo-violist te Leiden, heeft na een wel volbrachte kunst reis naar Australië het voornemen opgevat in verschillende plaatsen van ons land con certen te geven. Zijn hoofddoel daarbij is ons publiek te doen .kennis maken met mej. J, Smit, sopraanzangeres, wier zeldzaam schoon geluid door den heer Van Iperen werd ont dekt. De opbrengst der concerten is bestemd om de kosten voor de verdere artistieke vorming van mejuffrouw Smit te vergoeden,- Fransch spreken, mijnheer!" ging bij haastig in deze taal voort, »beaucoup de monde a la maison,. Peter heeft heden veel te doen," daarbij krabde hij met de hand achter het oor. »Gij verlangt zeker vuur en un coup do balai, messieurs. Wilt gij ook een flesch wijn of cognac hebben »Dat niet, vriend Peterwij willen zeer gaarne vuur hebben, maar geen drank wilt gij onzen be diende roepen »Uw bediende is reeds in de bodenkamer, ver- zekerde Peter met een gewichtig gelaat, en als- sprak het vanzelf. Hij maakte eene beweging, alof hij den lepel aan den mond bracht. »Zoo 1 dat doet mij genoegen. Verder wilde ik den rentmeester gaarne spreken Wij verlangen- namelijk iets te eten, of een stookplaats, waar wijl kunnen koken." Wordt vervolgds

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2