Dezer dagen trad dit tweetal met veel succes te Leiden op, en "Woensdag 16 dezer wacht het Schiedamscbe puhliek, blijkens achter staande advertentie, een dergelijk kunstgenot. Bij kon. besl. is de generaal-majoor H. F. C. Hardenberg, inspecteur der infan terie, op nonactiviteit gesteld. Tot lid der Provinciale Staten van Utrecht is in het district Amerongen gekozen jhr. mr. K. A- Godin de Beaufort, met 778 van de 911 stemmen. "Wat de voorgestelde bedrijfsbelasting zou opbrengen is zelfs niet bij benadering te be rekenen. Alles hangt af van de aangifte en die aangiften zelve leveren voor de belasting schuldigen al moeilijkheden op, omdat ze, ook met de meeste goede trouw, niet kunnen zeggen over welk eene som zij te betalen hebben. Voor sommigen echter is dit zeer gemakkelijk, namelijk voor ben die een vast inkomen hebben; maar deze zijn over het algemeen juist de minst begunstigden der middelklasse. Ook de Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. spreekt die meening uit en zegt «Het meest zullen door de nieuwe wet wor den gedrukt de bezitters van kleine vaste inkomsten, waarvoor geen aftrek wordt toe gestaan, die tot aan den laatsten cent aan den fiscus bekend zijn en door geen meevalletjes, bij-inkomsten, prijsverhooging of wat dies meer zq voor eenige vermeerdering vatbaar zqn. Niet gering is het aantal ambtenaren, die van een salaris van f12- f4400 een talrijk gezin' moeten onderhouden en ook nog een stand op te houden hebben. Behalve hun aandeel in de accijnzen nu betalen zij reeds betrekkelijk veel in bet personeel en in de gemeentelijke belastingen. Toch zullen zij in de nieuwe belasting nog f 16 a f 20 extra moeten betalen, zelfs al gaan de voorgestelde 28 opcenten door het Vaderland eenvou dig spoliatie genoemd er af. En dat is voor een dergelijk gezin veel, veel te veel. Misschien dat de staat voor zjjn eigen ambte naren. er over enkele jaren in te gemoet komt door een traktementsverhooging toe te staan, maar daardoor zullen de honderden, neen duizenden ambtenaren, die in dienst zjjn van provinciën, gemeenten, maatschappijen, par ticulieren enz. niet zijn gebaat Inderdaad voor velen in den lande zal de thans voorge stelde belasting te zwaar zijn. En het is zeer wel mogelijk, dat straks de uitkomst zal leeren, dat het ook geheel onnoodig was deze belas ting zoo hoog op te voeren. De nieuwe be drijfsbelasting zal niet meer behoeven op te brengen dan de patentwet, en nu zoovelen zullen worden aangeslagen, die vroeger waren vrijgesteld, zal dat bedrag misschien verre worden overschreden. Maar zelfs al mocht dit niet het geval zqn, dan zou het toch on billijk wezen den druk weder eenzijdig te leggen op den kleinen nij veren en ambte naarsstand". De thans vigeerende pensioenwet sluit de weduwen van ambtenaren, die vóór 1836 zijn aangesteld, van alle ondersteuning uit. Waarom nu juist die oude menschen niet in de voorrechten van een pensioen mogen doelen is niet recht duidelijk. Zij moeten nn zeventig jaar of ouder wezen en uit den aard der zaak kunnen er maar zeer weinige nog in leven zijn. Wij gelooven nog geen twintig. Waarschijnlijk zal deze zaak bij de behan deling van de aanstaande staatsbegrooting ter sprake komen. Zou er dan geen van de vertegenwoordigers een voorstel kunnen doen om de betrekkelijk geringe som tot onder steuning van die weduwen uit te keeren, die er nog maar zoo kort van genieten kun nen en waarvan verscheidene het broodnoo- dig hebben? (Arnh' Ct^ Mevrouw Van Opstal van Dooren, te I ilburg, die prinses Sophie tijdens haar verblijf aldaar persoonlijk gekend heeft, zond onlangs op het gouden huwelijksfeest aan den groothertog en de groothertogin van Saksen een fraai uit Duitsche en Nederlandsche postzegels ver vaardigd bloemstuk, waarin de gekroonde letters K. en S. kunstig waren gewerkt. Dezer dagen ontving zjj van de groothertogin een fraai portret met eigenhandig schrijven als dankbetuiging. Door den heer D. Schreuder, penning meester van den «Ned. Bakkers-Bond" is f600 gezonden aan de commissie te Ham burg, welke gelden zijn ingezameld voor de noodlijdende bakkers aldaar. Als oorzaak van de daling der vleesch- prijzen deelt het Ned,. Zandb. Weekblad mede: «Wat wij vreesden, is bewaarheid; door de sluiting van België is het vette vee min stens tien cent per KG lager in prijs. Moge dit nu al ten goede komen aan slagers en consumenten, het is toch voor den veehouder een groot verlies. Hier komt nog bij, dat door de natte weers gesteldheid het vee spoedig moet worden op geruimd". Men mag dus niet slechts van het vleesch van mindere hoedanigheid, maar ook van de beste hoedanigheid daling verwachten. Het vette rundvee is in Friesland tegen woordig zeer goedkoop; de slagers aldaar houden het vleesch evenwel op den prijs en vragen per pond van 45 tot 55 c. Tal van burgers gaan nu zelf slachtenmet hun vieren koopen zij een vet beest op de markt en krijgen dan het vleesch gemiddeld voor 27 a 30 c. per pond. Daar de aftrek van schapenvleesch aan de Londensche markt ook stil is, is dit vleesch in Friesland ook zeer goedkoopbij groote hoeveelheden koopt men het tegen 16 en 47 c. het pond. Daar de varkens duur blijven, is de prijs van varkensvleesch hoog, 37'/i a 40 c. het pond. Veel rund- en schapenvleesch wordt thans door de Friesche slagera naar de Ilollandsche steden verzonden, omdat Londen zoo weinig trekt. Gisternamiddag omstreeks 6 uur is door den goederentrein, komende van de richting van Llselmonde, op het station Beurs te Rotterdam overreden eene 57-jarige gehuwde vrouw uit Breda. Die vrouw was door hare familie, welke zij te Rotterdam bezocht had, naar den trein gebracht, en liep, nadat er passagiers voor Breda" geroepen was, hoe wel van verschillende zijden gewaarschuwd, bij aankomst van dien trein over de rails om den aan de overzijde staanden trein voor Breda te bereiken. Zij werd door de machine van den goederentrein gegrepen en te pletter gereden, zoodat de dood onmiddellijk volgde. De verschillende lichaamsdeelen zijn bijeen gezocht en per drenkelingenwagen naar de begraafplaats te Croossvijk overgebracht. (N. 22. Ot.) Te Haarlem bestaat het plan een coöpera tieve slachterij op te richten, omdat de slagers het vleesch, dat thans bijna in alle steden is afgeslagen, maar steeds op denzelfden duren prijs houden. Men wil zoowel rund- als varkensvleesch verkoopen. Het dames-comité te Leeuwarden, tot aan schaffing van het meubilair van het nieuw op te richten diaconessenhuis, heeft van den heer L, Alma Tadema, te Londen, eene bij drage van f60 ontvangen. Uit Deventer woi dt aan de N. 22. Ct. ge meld In jaren was de aanvoer aan d'e vette- ganzenmarkt niet zoo groot en de prijs niet zoo laag. In den beginne besteedde men nog f6. Later liep de prijs terug tot f2 per stuk. Te Steenwijk is, bij het restaureeren van het koor der kleine kerk, onder een zeer gave zerk, het stoffelijk overschot gevonden van Willem van Dorp, overste-kolonel van het Noordhollandsche regiment, die den 3n Juli 4592 bij het beleg dier stad sneuvelde. Het grafschrift luidt: Jonker Willem van Dorp in syn leven Collonnel Mitsgadr Bailliv ende Dyckgraef van Delfiant werd geschoten den 3n Juli 4592 int aenvoeren van een storm op dese stat Steenwyck." In het werkje: «de bevrijding van Steen- wijk door Prins Maurits in 4592", dat bij de viering van den 300-jarigen gedenkdag, in Juli j.L, het licht zag, leest men, dat de overste "Van Dorp bij eene bestorming denSden Juli 4592 in het been geschoton werd en den volgenden dag overleed. Deze datum stemt dus overeen roet het grafschrift, hetgeen zeer zeker pleit voor de nauwkeurigheid, waar mede de schrijver, de heer Van Dalfsen, aldaar, genoemd werkje heeft saamgesteld. Alle moeite van den heer v. D., om ook de plaats te ontdekken, waar Van Dorp begraven lag, was vergeetschthans is die plek echter toevallig gevonden. Te Ernmes werd een 45-jarige jongen on verhoeds door een zijner kameraden aange vallen en door een messteek zeer gevaarlijk gewond. Zijn toestand is hopeloos. Door de politie te Heusden is in hechtenis genomen de secretaris-penningmeester van het waterschap »de Hooge Maasdyk van stad en lande van Heusden", als verdacht van verduistering van onder zijn beheer zijnde gelden. In vochtige kelderruimten en beneden huizen komt het voor, dat zich schimmel langs de wanden ontwikkelt en een slechte onaangename lucht verspreidt. Verschillende desinfectiemiddeien als carbol, teer of creosoot zijn dikwerf bij gebruik erger dan de kwaal en geven bijv. aan wijn op fust een door kenners duidelijk te onderkennen bijsmaak. Een voortreffelijk middel om vaten, houtwerk en wanden mede te bestrijken is dubbel- zvaveligzurige kalk verdund van 4 tot 10 of 15, zoodat de zure lucht nog merkbaar is. Men moet natuurlijk zorgdragen, dat de vloeistof in alle hoekjes en gaatjes hare wer king doet. Maassluis. Toen gistermiddag de quaran taine-dokter Van der Starp met de stoom- barkas terugkeerde van Hoek-van-Holland, yvaar hij de bom Schev. 92 ontsmet had, werd de barkas aangevaren door de stoomboot Zuid-Holland. De dokter redde zich door eenen sprong op den ankerketting van de Zuid-Holland', de 2 matrozen vielen in de rivier, doch wer den gered, terwijl de stoombarkas in het anker van de Zuid-Holland bleef hangen. Amsterdam. De «Radicale Bond" hield Maandag alhier eene vergadering tot vast stelling van het reglement. Het ontwerp be stond uit 21 artikelen, waarop ruim dubbel zooveel amendementen waren voorgesteld. Van de 96 aanwezigen gingen onder de be handeling van art. II, al. b 40 heen. Deze alinea luidde «invoering van wetten, die met eerbiediging van het beginsel vanpersoon lijk bezit, de uit dat bezit voortvloeiende be voegdheden binnen en gein grenzen te be perken, een meer gelijkmatige verdeeling van het maatschappelijk inkomen in de hand werken". Eenige heeren stelden voor in de plaats daarvan te lezen: «een meer gelijk matige verdeeling van het inkomen in de hand werken". Daarin lag het beginsel van opheffing van het privaat bezit. Met 70 tegen 26 stemmen verklaarde de vergadering zich voor het behoud van het peisoonlijk eigen dom, Na die aanneming openbaarde zich de scheuring in het heengaan van de tegen standers die nog gebleven waren. Een bestuur voor een jaar werd gevormd, bestaande uit de heeren Gerritsen, Nolting nit Amsterdam. De Nederlandsche christelijke geheel-ont- houders-vereeniging, afd. Amsterdam, hield dezer dagen haar eerste jaarvergadering, in de Noorsche Zeemanskerk, aan de Prins- Hendrikkade. Er waren afgevaardigden - aanwezig van onderscheidene vereenigingen, die zich de bestrijding van het drankmisbruik ten doel stellen; verder was de kerk goed bezet met belangstellende toehoorders. Uit de medegedeelde verslagen van den secretaris en den penningmeester bleek, dat de jonge vereeniging niet heeft stilgezeten, maar dat zij, ondanks hare zwakte en be perkte middelen door woord en geschrift veel heeft vermogen te doen, ook onder de zeelieden, tot bestrijding van den sterken drank. Verscheidene sprekers voerden hierna het woord, om hun sympathie uit te spreken met het streven der vereeniging en om aan te sporen om deel te nemen aan de beweging der drankbestrijding. Een zangkoor voerde gedurende de bijeen komst een aantal schoone, vierstemmige liede ren uit. VERBETERING. In het verslag van de Kamer van koop handel en fabrieken in ons nr. van Woensdag zijn een paar zetfouten onveranderd gebleven, welke wq meenden alsnog te moeten verbe teren. In regel 3 v. o. staat willekeurig, moet zijn onwillekeurig, en in regel 48 v. o. staat be lastbare afstokingen, moet zijn leboetbare. Kunst en Wetenschap. In de door Taylers godgeleerd genootschap te Haarlem gehouden vergadering van 21 O. so ber j.i. is gebleken, dal geen der ingekomen ant woorden op zijne prijsviagen «Geschiedenis der Nederlandsche bijbelvertaling vóór de Staten overzetting", en «De meest wenschelijke ver houding tusschen philanthropic en staatszorg vol gens christelijke beginselen" vour eene bekroning in aanmerking kon komen. Hierna werd besloten om als prijsstof voor te stellen voor den tijd van twee jaar, zoodat de antwoorden worden ingewacht vóór Januari 4895 «Eene geschiedenis der Nederlandsche bijbeloverzetting lot op de uitgaaf der vertaling naar Luther in 4523". Voorts wordt als nieuwe prijsvraag aangeboden, ter beantwoording vóór 1 Januari 4894: «Vrij algemeen neemt men aan, dat sommige vooi stel lingen, met name over eschatologie, angeoiogie en demonologie, die men bij de Joden na de bal lingschap aantreft aan den invloed van het Parsisme moeten worden toegeschreven. In boever is er genoegzame grond voor die hypothese, of is het mogelijk de genoemde voorstellingen geheel of ten deole voldoende te verklaren uit de inwen dige ontwikkeling van den godsdienst van Israël?" De prijs voor het best en voldoend gekeurd antwoord op deze vragen bestaat, in een gouden eerepenning ter waaide van vierhonderd gulden. Gemengde Berichten. Door de Antwerpsche politie wordt de aandacht gevestigd op 4 onbekende personen, die in de Ploegstraat te Antwerpen zekeren Bombouts aangehouden en beroofd hebben van eene zwart lederen reistasch, inhoudende 4 biljetten van 4000 fiancs en van eene boeveelheid geslepen diamanten ter waarde van 30- 40,000 francs, alsmede van zijn gouden horioge met ketting. De aanhouding van die straatroovers is bevolen. Naar Engelscbe bladen melden, is deze week te Londen voor 400.000 werklieden in het bouw vak een werkdag van acht uren ingevoerd met een kleine loonsverhooging. Smaken verschillen ook over het onvergan kelijke »Tararaboomde-ay". De Londensche café- chantant-deun, die te kwader uur naar het vaste land van Europa overwoei en thans bij ons aan alle kanten geschetterd, gezongen en gefloten wordt, vindt geen genade in de ooren der Ame rikanen. Bij de feesten te Chicago althans-is den muziekkorpsen bet spelen van Lottie Collins' iied verboden.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3