A0. 1892. Maandag 14 November. N°. 8143 Eerste Blad, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER- T. ODÉ. Schiedam, 12 November 1S92. In de lente van het volgend jaar zal de heer Harrison, de president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, zijnhooge waar digheid neerleggen. Alzoo hebben het de burgers gewild. De heer Harrison treedt af de heer Cleveland treedt op, om, zoo hem het leven gespaard blijft, vier jaren meteen macht en een gezag bekleed te zijn, grooter dan die van menig constitutioneel vorst Met meer dan gewone belangstelling werd ook in ons werelddeel de loop dezer ver kiezing gevolgd, en geen wonder; de repu- blikeinsche partij in de Vereenigde Staten, die het roer in handen had, begiftigde dooi de aanneming der Mac-Kinley-wetten Ame rika met een stelsel van zulke hooge invoer rechten, dat de handel van Europa met Amerika een gevoeligen knak onderging en menige tak van industrie in eerstgenoemd ■werelddeel in verval geraakte. Met het op treden van den heer Cleveland als president breekt een nieuw tijdvak aan. Dat gevoelt men daarginder in het verre Westen ook, en de Amerikaansche bladen, die tegen wat gezwollen uitdrukkingen niet opzien, haasten zic.h hun meening den volke te verkondigen. Zoo noemt er een den dag der presidents verkiezing een "Waterloodag voor de Mac- Kinley-wetten, en een ander zegt, dat de democratische partij, die thans de teugels van het bewind weer gaat opvatten, het in de hand heeft, te zorgen, dat het geheele land de voordeelen van een hervorming der tarieven zal genieten. De handel zal zich weder oprichten, waarvan hij alleen terug gehouden werd door de verbodswetten. Profe tisch verklaart een derde blad, sdat de partij van de gekochte stemmen en bedorven kie zers is vernietigd. Weldra zal men zelfs niet meer weten, dat zij eenmaal bestond". Nu is er voor Amerika in de allereerste plaats niets beters te hopen, dan dat het euvel, waarvan de vernietiging hierboven wordt voorspeld, werkelijk van den Amerikaanschen bodem verdwijne. Doch personen, die het weten kunnen, verklaren openlijk, dat zoo 4e zoogenaamd republikeinsche partij een bedorven party is, de zoogenaamd democra tische, om een uitdrukking van Da Costa te bezigen, gelyk s aan een appel, »meer blo zend dan gezond", doch dat ia elk geval de nieuwe president, de heer Cleveland, een •eerlijk man is, eri een aartsvijand v.va de knoeieryen, door de groote Amerikaansche partij bedreven. De slotsom is, dat ook voor Europa de preaidentskeuze in de Vereenigde .Staten een lichtpunt is, en men het volgende tijd vak-hoop vol te gemoet kan zien. Een afgrijselijke gebeurtenis beroerde deze ■week de Frausche hoofdstad. Een dynamiet- ontploffing, bestemd voor het gebouw der mijncompagnie te Carmaux, die haar admini stratie te Parijs heeft, greep plaats in een politie-bureau, waarheen de bom was gevoerd, en maakte vijf slachtoffers. De radicale en socialistische persorganen zelfs weten geen woorden genoeg te vinden om hun verontwaardiging over het gebeurde uit te spreken. Een deel der Franschepers, en daaronder behooren de meest geachte organen, verwijten de regeering, dat zij te zwak is, verwijten haar hare bemoeiingen met de werkstaking te Carmaux, de amnestie aan misdadigers verleend en dergelijke meer. In de Kamer van afgevaardigden kwam na tuurlijk de zaak ter sprake, en was de regee ring ook blootgesteld aan de aanvallen van verschillende kanten. De monarchalen herin nerden aan het gebeurde te Carmaux, en zeiden dat de verantwoordelijkheid voor het geen nu gebeurd was, op het hoofd kwam van hen, die lijdelijk hadden joegezien op hetgeen by de werkstaking was voorgevallen en geduld hadden, dat de roode vlag was ontplooid, en die de vrijheid hadden hergeven aan hen, die den directeur der mijn hadden willen vermoorden. De minister-president beantwoordde de verschillende sprekers, en het Kabinet kwam ongedeerd uit den strijd, daar met 359 tegen 94 stemmen een motie werd aangenomen van dezen inhoud: sDe Kamer, verontwaardigd over de schandelijke daden die juist gepleegd zijn, en vertrouwend in de waakzaamheid en kracht der regeering om een het haling te voorkomen, gaat over tot de orde vau den dag". Zeer mooi geformuleerd; maar de minister van binnenlandsche zaken had toch gelijk, toen hij in den loop der discussie beweerde, dat men wel zijn best zou doen, maar dat hij onmogelijk er voor durfde instaan, dat zulk een feit niet weder zou plaats grijpen, daar zelfs de meest nauwgezette waakzaamheid verrast kan worden. Hoe diep de gemoederen door het gebeurde zijn getroffen, blijkt uit de verzuchting van een republikeinsch blad, dat er toch een per soon mocht opstaan, een man, in staat den toestand zoodanig te beheerschen, dat der gelijke gruweldaden, als waarvan de Fransche hoofdstad thans weder het tooneel was ge weest, onmogelijk werden gemaakt. Dit lied is meer gezongen in Frankrijk, lang, zeer lang geleden, en eindelijk is er een man ge komen De geschiedenis is bekend. Van Parijs naar kléin-Parijs, naar Brussel, is de afstand niet groot. Wat was het er weer onstuimig deze week, en hoe traden de eigen aardigheden van het Belgische volk weder aan het licht. 't Staat niet gunstig met de invoering van het algemeen stemrecht daar te lande, voorzoover zulks van de tegen woordige regeering en de aan het roer zijnde meerderheid afhangt. Koning Leopold zou Dinsdag j.l. in persoon de zitting der Kamers openen, wat niet zijn gewoonte is. Van deze gelegenheid hebben de voorstanders van algemeen stemrecht gebruik gemaakt, om hun wenschen onder de aandacht van den vorst te brengen, 't Was een onstuimige dag, duizenden manifestanten vulden de straten en posteerden zich op den weg, waarlangs de koning zou passeeren. sLeve het alge meen stemrecht", dat was de leus, die verre uitklonk boven het sLeve de koning", welke hier en daar werd gehoord, 't Regende papiertjes, waarop de leus van den dag»Leve het algemeen stemrecht", gedrukt was. Een der betoogera nam zelfs de vrijheid een geheel pakket met dergelijke leuzen in de richting van den koning te werpen't kwam op diens hoofddeksel terechtEn toch heet het in de bladen, dat er by de opening der Kamers en den tocht des konings geen inci denten plaats hadden. Ook geen incident was het, dat het rijtuig der koningin, tc^n het, wegens een gebrek aan de strengen der paar den, een oogenblik stilhield, omringd werd door een talrijke menigte, die sieve het algemeen stemrecht" riep, en de vorstin met de bewuste papiertjes werd bestrooid. Ook geen incident, dat officieren der schutterij in functie en in het gelid mede den bewusten kreet aanhievenWij zouden dat ernstige incidenten noemenmaar de toestanden zijn ginds anders dan bier. Men heeft plan met betoogen te blijven voortgaan; aanstaanden Dinsdag 'tis dan de naamdag des konings is aangewezen om er een nieuwe proef van te leveren. 't Zal een zware taak zijn voor de regee ring, zich uit deze quaestie te redden. Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAM, 12 November 1892. De gemeenteraad zal op Dinsdag 15 dezer, des namiddags ten kwartier voor twee ure, eene openbare vergadering houden. De alsdan aan- de orde gestelde onderwerpen zijn in gekomen stukken, waaronder ontweip-besluit tot het doen van af- en overschrijvingen op- de begrooting van uitgaven der gemeente, dienst 1892adres van B. van der Zee om continuatie van huur van een aan de ge meente behoorende woningherstemming over artikel 1 en over het amendement van den heer Elzevier Dom op artikel 4, van de verordening regelende de vei deeling en be zoldiging der onderwijzers en onderwijzeressen, aan de openbare scholen voor lager onder wijs alsmede eindbeslissing omtrent die ver ordening; voorstel van burg. en vveth. tot wijziging van het tarief der drinkwaterlei ding, in verband met de ingekomen adressen van Numan c. s. en J. H. Yester c. s.ont werp pensioenregeling voor de gemeente ambtenaren voorstel van den lieer De Groot, betreffende het politietoezicht op particuliere wegen, straten enz. En verdere voorstellen en mededeelingen. Dinsdag a.s. moet in de zitting van den gemeenteraad eene belangrijke beslissing vallen, en wel over het amendement van den wethouder Elzevier Dom, om het salaris van onderwijzers le klasse, plaatsvervangende hoofden van scholen, te houden op f900, in plaats van dit te brengen op f1000, zooals de plaatselijke commissie van toezicht heeft voorgesteld, met welk voorstel burge meester en wethouders zich in hoofdzaak hebben vereenigd. Van den Schïedamschen gemeenteraad in zijne tegenwoordige samenstelling verwach ten wij de verwerping van het amendement- Elzevier Dom met eene flinke meerderheid. Het geldt hier de positie van de besten onder onze onderwijzers. Hun rang, die van hoofdonderwijzer, plaatst hen onderde weten schappelijke elementen, die aan onze scholen een belangrijke rol verrullen. Moge de ge meenteraad begrijpen, dat deze mannen een stand zijn gaan vormen; voor velen hunner is, b de tegenwoordige organisatie der scho len, hun betrekking het hoogste standpunt, dat zij kunnen innemen. Zij vertoonen u, o leden van den gemeenteraad, hun bre vet nis hoofdonderwijzer, na jarenlange in spanning, moeiten en kosten verkregen, een. brevet dat hun recht geeft aan het hoofd van elke lagere school, welke ook, te staan. Kunnen ze geen plaatsing als zoodanig beko men, dat is buiten hun schuld. Maar hun talenten, hun ontwikkeling geven hun in onzen tijd recht op een loon, waarvan zij, met zeer bescheiden eischen, kunnen bestran. Een jarenlange strijd om volksontwikkeling mag door den gemeenteraad van Schiedam niet bezegeld worden met een besluit, een liberalen raad onwaardig! Het eeiste geval van mond- en klauwzeer in deze gemeente is heden geconstateei d in den stal van den veehouder T. Groenendaal aan den Noordvest-Singel. De stal wordt voorloopig door de politie bewaakt. Aangaande het concert, 27 October door mej. Jacoba Smit en den heer Willem van Iperen te Leiden gegeven, wordt aan het weekblad De Tribune van 5 November o. a. geschreven: »Met de sCavatine de Rosine" van Rossini en de passage »Je dis que rien ne m' épou- vante" van Bizet, toonde mej. Smit voor de toekomst eene groote aanwinst te zullen zijn als operazangeres, wanneer haar geluid daar toe weldra de noodige kracht zal hebben verkregen. Haar gezang gaf nu reeds de ondubbelzinnigste bewijzen, dat voor haar abonnementsprijs, per k*,¥*rtl.-l franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BTREAt: KOTERS 'RAAT, E 2 7. ■'BajBfiGBg ———Ml Advertentieprijs: van t-10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. Iedere gewone regel meer Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 1 .10. - O.iO

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1