Ociuengde Berichten. meer lauweren zullen zijn weggelegd als coloratuurzangeres, dan als lyrische zangeres. Eene uitzondering moet worden gemaakt voor de voordracht van «Bie Prinzessin Ilse" van Willem van Iperen. Dit schoon getoon zette lied werd door mej. Smit onberispelijk en con brio weergegeven. De hoogste tech niek ontwikkelde zij in de «Variations" van Rode. Deze voordracht en de herinnering aan de heldere sloccato's uit sCavatine de Rosine" doen ons herhalen dat deze zangeres met haar hooge stem, zuiveren zang en goede uitspraak, bij voortgezette studie een schoone toekomst heeft. Hier vinden zij, die er roem op dragen willen rnoreei en stoffelijk de kunst te steunenweer eens gelegenheid eene Nederlandsche zangeres te verheffen tot wat zij verdient en belooft te worden". De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal Dinsdag a.s. des namiddags ten kwart voor vier ure eene openbare vergadering houden. Een wetsontwerp tot samenstelling van de landmacht is heden bij de Tweede Kamer ingezonden. Een kon. besluit van 24 October j.l., opge nomen in de no. 266, geeft nadere bepalingen ter uitvoering van art. 3 der wet van 25 Mei 4880 tot bescherming van dier soorten, nuttig voor landbouw of houtteelt. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Dinsdag 45 dezer niet plaats hebben. De Nieuwe Surinaamsche Courant verneemt, dat door de bevolking een groote bijeenkomst zal worden gehouden, om te beraadslagen op welke meest gepaste wijze zij van hun verlan gen naar kïesrechtuitbreïding en censusver laging tot aan de grens van het regeerïngs-re- glement kunnen doen blijken. Op die bijeen komst znllen dan adressen opgemaakt worden, om aan den gouverneur en de Koloniale Staten te worden gezonden. De verkiezing van een lid derTweedeKamer in het hoofdiciesdistrict Zevenbergen (vac.— Van Nunenj zal plaats hebben op Dinsdag 6 en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 20 December a.s. Aan de «Berliner Maschinenbau-Actien- geseilschaft" is de levering opgedragen van 10 vischtorpedo's voor onze marine. De hoofdcommissaris van politie te's-Gra- veniiage waarschuwt, dat men bij het aan- knoopen van handelsbetrekkingen op zijn hoede zij met 4o. Lena Adriana de Looze, die samenwoont aan den R'yswijkschenweg 236 met J. H. E. van Os, reeds vroeger in het Alg. Politieblad vermeld, en 2o. Johan George Schilling, wonende in de Van-Bassen- straat 38, aldaar. In het begin dezer week zijn een groot aantal arbeiders uit de dorpen Langezwaag en Terwispel samengekomen om middelen te beramen teneinde te voorzien in het vol slagen gebrek nan werk. Na afloop der bijeen komst begaven zich 40 hoofden van gezinnen naar den burgemeester van Opsterland, om diens tusschenkomst in te roepen om werk te verschaffen. De burgemeester beloofde hun alles te zullen doen wat in zijne macht stond om hen te gemoet te komen. Te Utrecht, waar de cholera nog niet ge heel is geweken, doen zich wederom eenige gevallen van influenza voor, gelukkig niet van gevaarlijken aard. Te Helmond heeft het ontstaan der werk staking op de fabriek der flrnja Carp veel kwaad bloed gezet. Maandag en Dinsdag hebben groote volksoploopen en samenscho lingen plaats gehad, werden baldadigheden epleegd en op verschillende plaatsen ruiten ingeworpen. De burgemeester heeft toen bekendgemaakt, dat na zonsondergang samen scholingen en het passeeren van door de politie afgezette stratenzonder vergunning was verboden. Woensdag, waarschijnlijk tengevolge van eene indrukwekkende politiemachtis de avond zonder wanordelijkheden van ernstigen aard voorbijgegaan. In de Veerstraat vooral was het zeer druk, voor een groot deel van nieuwsgierigen. Enkele winkeliers in die straat hadden hunne ramen met planken laten bespijkeren, uit vrees voor eene herhaling van de tooneelen van den vorigen avond. Nu en dan trachtten enkele groepjes zich te vereenigenmaar werden dan dadelijk door een marechaussee te paard uit elkander gedreven. Daar de politie hare kalmte wist te be waren, werden ernstige botsingen voorkomen. Om halfelf was het stil op straat. Donderdagnamiddag namen de ongeregeld heden, even voor liet aangaan der fabrieken, opnieuw zulke verhoudingen aan, dat de politie het noodig oordeelde weder mei geweld op te treden. Met blanke sabel werd toen op verschillende punten der stad het volk uiteengejaagd. "Verscheidene personen werden hoogst ernstig verwondéen moest bewus teloos worden weggedragen en was niet geheel buiten levensgevaar. Ook te Bergen-op-Zoom hebben de slagers den prijs van het rundvleesch met 10 cent per KG verminderd. Te Maastricht ziju valsche kwartjes in omloop, met de beeltenis van Koningin Wilhelmina en het jaartal 1892. Zij werden door een bekend persoon uitgegeven. De heer L. van Bemmel, horlogefabrikant te Maastricht, is door de «Académie Parisienne des Inventeurs" bekroond met de gouden medaille, voor de uitvinding van een uurwerk met dubbele wijzerplaat, waarop de verschil lende tijden door éen en hetzelfde mouvement worden aangegeven. In de Pruisische grensplaats Bocholt, nabij Dinxperlo, is eén vrouw den hongerdood gestorven. To^ri men haar sinds acht dagen vermiste, opende men haar kamer en ver klaarde de uitgeteerde vrouw sinds eenige dagen etensgebrek te hebben. Men bracht haar dao ook eenig voedsel, doch de vrouw had reeds den geest gegeven, voor dat dit onder haar bereik kwam. Door den heer A. W. Sijthoff'te Leiden is een geïllustreerde catalogus verspreid van zijn talrijke uitgaven, die als feestgeschenken kunnen dienen. Evenzeer al3 de uitvoering dier werkeu zelve, getuigt ook deze catalo gus, die versierd is met de portretten van verscheidene schrijvers en kunstenaars, van goeden smaak. Ylaardlngen. Tot directeur der gemeente- reiniging is benoemd de beer J. J. van Heyst. 's-Gravcnhage. Een geacht ingezetene^ die veel nut stichtte, de heer D. Sarluis, werd hedenochtend dood op arjne kamerge vonden, blijkbaar gestorven tengevolge van verstikking door gas. Ook zijn trouwe hond lag dood aan zijne voeten. Vergadering van Donderdag 18 Augustas 1892. Te Bremerhaven is Maandag in den schoor steen van het stoomschip llavel het geheel verkoolde lijk gevonden van een man uit Dessau, die daar kennelijk ingekropen was om het reisgeld te ontduiken. De offergaven der Russische natie, als een bewijs van erkentelijkheid jegens den hemel, die de keizerlijke familie spaarde toen de trein] waarin zij zich bevond op 17 October 4888 bij Borki derailleerde, zijn wel de moeite waard om aan de vergetelheid te worden ontrukt. Uit de opbrengst kwamen tot stand 447 kerken, 283 kapels, 148 altaren en werden aangesehatt 178 heiligenbeelden, 550 klokken, 121 kruisen enz., terwijl 'nog 125 parochiale scholen en 70 weldadigheidsbeurzen in 't leven werden geroepen. Er werd voorts bijeengebracht een som van 186.379 roebels voor den bouw eener kerk op de plaats, waar de trein derailleerde. Deze kerk zal worden ingewijd den 29n October 1893 5 jaren aldus na de ramp. Drie mannen deden in de nabijheid van Phi ladelphia een roeitochtje op de Schuykill-rivier. Op het water van deze rivier dreef olie, afkomstig uit de aanliggende raffinaderijen. Deze olie vatte vlam doordat een der mannenzijn pijp aan stekende, den brandenden lucifer buiten de boot wierp. In een oogenblik sloegen er groote vlam men rondom de boot op. De mannen sprongen in het water en wilden naar den oever zwemmen. Een van hen verdronk en de beide anderen bekwamen hevige brandwonden. Een stoomboot, de Marylandvatte vuur en verbrandde. ONDERZOEK omtrent de maatschappe lijke toestanden der arbeiders, omtrent de verhoudingen tuscchen werkgevers en arbeiders in de verschillende bedrij ven en omtrent den toestand van fa brieken en werkplaatsen met het oog op de veiligheid en de gezondheid der werklieden, ingesteld door de Staats commissie, benoemd krachtens de wet van 49 Januari 4890 (Staatsblad n° 4). Tegenwoordig de heeren: Kolkman, voorzitter; G. EmantsJ. C. Th. Heyligers, secretaris der Staats commissie (bij een gedeelte der verhooren); S. M. van Wijck, lid der Eerste Afdeeling. Verhoor van Wn.iiEt.Mus Duijmel, oud 57 jaar, mees terknecht in een branderij van B. A. J. Wittkampf, firma J. F. Wittkampf, te Schiedam. De voorzitter; De firma heeft meerdere brande rijen, niet waar? A. Ja, 9, waarvan 4 dubbele. F. Hoeveel knechts zijn er in een branderij? A. In een branderij, waar men nog zoogenaamde Hollandsche gist maakt, zijn een meesterknecht, een onderkm-cht en een pomper. i F. Wat zijn de functien van deze drie personen A De meesterknecht brengt het vuur onder de ketels, die zijn opgeladen door den pomper en den onderknecht. Het ledigen en boenen vereischt de grootste zoig, omdat van de zindelijkheid alles af hangt. f F, Op den meesterknecht rust de guheele verant woordelijkheid, niet alleen tegenover den patroon, maar ook voor de belasting tegenover den fiscus A. Ia, hoewel de meeste: knecht met altijd verant woordelijk kan gesteld worden, bijv. wanneer hij boven ss, kan hij met zien wat beneden gebeurt. Het is mij laatst nog overkomen, dat ik, beneden komende, drank vond, die de knechts stilletjes hadden uitge schept. Ik heb de daders natuurlijk onmiddellijk weggezonden. F. Gebeurt dat altijd in zoodanig geval? A. Ja, die dat doen, gaan de Jaan uit. F. Over het algemeen is het mindere personeel in een branderij nogal wisselvallig, niet waar? A. Het is net een duiventil, waar de duiven in- en uitvliegen. F. Kunnen de menschen, die bij den een worden weggejaagd, onmiddellijk bij den ander weder een plaats vinden A. Nu niet meer, omdat er overvloed van volk is, maar vroeger was dat wel zoo. Als iemand bij den een was weggejaagd, stonden er dadelijk anderen gereed om hem op te nemen. F. Is er dan nu meer volk gekomen, of zijn de zaken achteruitgegaan A. Vroeger waren er 400 branderijen, thans zijn er nog maar 230. V. En er wordt evenveel gedronken als vroeger A. Ja, eten en drinken gaat altijd door. F. Zjjt gij al lang aan de fabriek? Al. Ik kan u hier een gouden horloge toonen, met inscriptie, dat ik wegens 25-jarige trouwe plichtsbe trachting ontvangen heb. Thans ben ik al 30 jaren als meesterknecht aan de fabriek werkzaam. F. Hoe is uw werktijd geregeld A. Ik werk van 's morgens 3 tot 's avonds 5 a 6 uur, dus 14 a 15 uren per dag. Schafttijden zijn er niet, de boterham moet, tusschen het werk door, uit de hand gegeten worden. Om naar huis te gaan eten, daar is geen kijken naar. F Wordt ten 5 ure de fabriek gesloten tot den volgenden morgen A. Ja. F. Worden de vuren aangehouden? A. Ja, maar zij worden gedekt met natte kolen, en dan gaat er een schuif op, zoodat er geen brand kan komen. V. Heeft niemand in de fabriek een schaftuur? A. Neen, want als men maar met zijn drieën is, kan er niemand gemist worden, dan heeft de een den ander te veel noodig. Er is hoogstens drie kwar tier om te rusten, en te eten. Was er nog meer volk, dan kon men wisselen, maar nu heeft men het per soneel noodig. VIs er geen enkele fabriek, net zoo groot als de uwe, waar meer volk is? A. Wij zijn met ons vijven, omdat er bij ons Weener gist geproduceerd wordt, waarvoor meer tijd en volk noodig is. Met Hollandsche gist is de zaak in t'/s a 2 uren afgeloopen, maar wanneer men aan de Weener gist *s morgens om 4 uur begint, is men om 10 uur klaar. Wanneer men dan Roomsch-katho- liek is, lost men elkander om de beurt af om naar de kerk te gaan. Aan die gist heeft men 6 aren werk, aan de Hol landsche veel minder. F. Gij werkt dus nu met 5 man? A. Ja. F. Zij werken allen ook tusschen 3 uur 's morgens en 5 uur 's middags en kunnen niet gaan eten in dien tusschentijri? A. Neen. V. Als er nu 7 waren in plaats van 5, zou er dan mogelijkheid zijn om hetzelfde werk te doen en dan naar huis te gaan? J. Ja. V". Doch dit gebeurt in geen enkele fabriek? A. Neen. V. Wat verdient gij? i. f 16 50, en de anderen hebben f 12.50, f 10.50, f9 en f7.50. V. Wat doen die laatste drie? A. De meesterknecht is om te beslaan, de drie volgende knechts om het heete water te dragen en de 5e persoon schept de gist en perst ze droog. Hij heeft minder zwaar werk. F. Heeten die drie pompers? A. In een Hollandsche branderij; in een andere hebben zij geen naam. V. Hebt gij nooit overwerk? A. Neen. F. En 's Zondags? A. Dan werken wij circa 6 uren. F. Is dat noodig? A. Ja. Met den Zondag schieten wij ook beter op, F. Woidt dat extra betaald? A. Neen. F. Zijn de loonen, bij den heer Wittkampf betaald, ongeveer de gewone? I. Ja. Enkelen hebben meer, anderen minder. F. Die man, die f 7.50 heeft, zal het niet breed hebben, niet waar? A. Ja, maar er zijn jongens, die nog minder hebben. F. Hoe oud is de jongste bij u? A. 26 jaren. F. Zijn er op andere branderijen nog jongens? A. Ja. Die zijn een jaar of 17. F. Dus geen 'jongens die in de termen van de wet vallen? A. Neen. Daarnaar wordt door den agent van politie of den stadsbode vernomen. V. Er is in Schiedam eene stoomfabriek met ruim 30 menschen, waar gij gewei kt hebt. Bestaat die fabriek nog? A. Neen. zij is verleden jaar afgebrand en niet weder opgebouwd. V. Is dit nde Kraton" A. Ja, F. Ztjt gij daar met de werkzaamheden bekend A. Ja. ik ben er 9 jaar geweest. F. Hneicei menschen werken er? A. Ongeveer 38. Zij welkten ook dag en nacht. F. Gaat liet met dag- en nachtploegen A. Jazij werken van 66 uur, dus 12 uren daags. V. Wanneer wisselden zij A. Wie 's Zondagsmorgens komt, vertrekt 's Maan dagsmorgens. F. Dus er werd dan 24 uren aan éen stuk ge werkt A. Ja. F. Is dat in de stoomfabriek van den heer Melchers ook het geval? A. Ja. F. Die menschen in de stoomfabriek hebben het behoudens het nachtwerk, dat gij voor een deel toch ook hebt, gemakkelijker, want zij werken 2 a 3 uren minder, niet waar? A. Ja, eu zij werken met stoom. V. Verdienen zij evenveel? A. Ja, in de stoomfabriek had ik ook menschen onder mij van f12f18. F. Werken de menschen bij den heer Melchers ook 'sZondags? A. Ja, want daar is het drukker dan bij den heer Jansen, die ook eene stoomfabriek heeft. F, Gij zeidet's Zondags doen wij hetzelfde werk als in de week, doch het gistscheppen doen wij vlugger, wat is daarvan? A. Dat komt, omdat de gist altijd blijft aangroeien, en dan laten wij die 's Zondags niet zoo uitwerken. F. Hoe laat ztjt gij dan op Zondag klaar? A. Oio 10 uur, halfelf, en dan kom ik weder 's nachts om 3 uur op. F. Er is dus zeker meer liefhebberij om ie de stoomfabrieken te werken, aangezien de verdiensten er niet en het werk vvèl minder is dan in de gewone werkplaatsen A. Ja wel, maar hoe gaat het? Men klimt op, als men er lang is, en al komt er dan ergens anders plaats, dan heeft men geen lust om daar weder als de minste te beginnen. De heer Emants; "Worden fabrieken zooals waar gij zijt langzamerhand in stoomfabrieken veranderd? A. Meestal niet. Dat was alleen het geval in de fabriek, waar ik geweest ben, en in die van T. P> Jansen. Die van Melchers is dadelijk als stoomfabriek opgezet geworden. De voorzitter: Hoe gaat het als gjj ziek zijt? A. Dan krijg ik mijn volle weekgeld tot ik beter of dood ben. De patroon betaalt dat uit zijn zak, want een fonds is er niet. De knechts krijgen echter niets; want die komen en gaan als duiven op een til. De meesten drinken veel en zijn dan onverschil lig en loopeu om niets weg. F. Hoe stellen zulke menschen het bij ziekte? A. Dan moet de ziekenbus bijleggen, maar dat geeft niet veel, hoogstens f3 gedurende 3 maanden in 'tjaar, F. Hebt gij het al bijgewoond, dat er een meester knecht oud geworden is in dienst van de firma? A. Ja, ik ben nu de oudste, ik ben 57 jasr, maar de alleroudste, een man van 67 jaar, die 44 j'aar bij

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2