,A°. 1892, Maandag 14 November N°. 8143. Tweede Blad. Feuilleton. lesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGeyIer! Y. odé. Buitenlandscke Berichten. DB GEBNS. L' Is DURAN1. ABONNEMENTSPRIJS, per Ivnrtail Braaco per post, door bet geheelo Rijk iftondeilijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BDKEAC: BOTEKITBAAI1, JE 2». Advertentieprijs: v*n 110 gewone regels met inbegrip van eane Conr.ntf .10. Iedere gewone regel meer- MO Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. f B A E H IJ K. Gisterochtend had te Parijs, onder groote belangstelling, de begrafenis plaats van de vijf slachtoffers "'der dynamiet-ontploffing in de Rue des Bons Enfants. De aartsdeken der Notre Dame gaf de absolutie. De minis ters Loubet en Ricard namen aan de plech tigheid deelde president der republiek en 4e overige ministers lieten zich vertegenwoor digen. Ook werden tal van afgevaardigden en senatoren opgemerkt. Eene menigte kransen versierden de lijkkisten. De minister Loubet en de prefect van politie Lozé hielden toe spraken. In zijne toespraak heeft Loubet gezegd, •dat de daders van den aanslag tot geen enkele staatkundige school behooren, maar .gemeene misdadigers zijn en dat hunne fmisd' ad niet te verontschuldigen is. Raube is niet de dader van den dynamiet- aanslag. Bij zijn confrontatie met de dienst bode der modiste, die in het huis woont waar •de Carmaux-maatschappij haar kantoren heeft, •en met den concierge van dat huis, is hij niet herkend als de persoon dien men een paar malen de trap heeft zien opgaan, op den dag vóór den aanslag. Intusschen heeft men te -zijnent tal van anarchistische brochures enz. .gevonden. Misschien is hij een medeplichtige. Het gerucht loopt dat een ander persoon, .die een sterk Duitsch accent heeft, door de politie is aangehouden. De paniek is weder even groot als na den manslag op het restaurant-Véry. De mede huurders van het huis waar de maatschappij van Carmaux gevestigd is, hebben baron Reille doen verzoeken, tijdelijk niet meer op het bureau te komen. Aan den beul Deibier is de huur opgezegd. De begrootingscommissie heeft zich gisteren beziggehouden met de moeilijkheid, voort spruitende uit het Kamerbesluit van Donder dag om in overweging te nemen hetamen- dement-Doumerc tot afschaffing van alle rechten op bieren, wijnen, ciders enz. De commissie overwoog de gevolgen van zoo eene afschaffing en onderzocht met welke midde len men zou kunnen voorzien in het verlies van 88 millioen francs, dat er uit zou voort spruiten. De heer Pótral stelde eene belasting op het inkomen voorde rapporteur bestreed dit. Daarna stelde de minister Rouvier voor, de hervorming van de belasting op de dran ken uit te stellen. Volg-'ns geruchten in de couloirs der Kamer hoopt men aan de rechterzijde, dat het Kabinet Woensdag vallen zal onder het votum eener coalitie, bij gelegenheid van de behan deling van het wetsontwerp tot wijziging der wet op de pers. De minister van marine heeft gistermorgen van generaal Dodds een telegram ontvangen, waarin hij bijzonderheden mededeelt aan gaande het laatste gevecht met de Daho- meyanen op 4 dezer. De Fransche colonne nam het dorp Biaxoom en het groote paleis van den koning. Ons verlies is 6 man aan dooden en 45 aan gewonden. De colonne nam den 6n dezer Kana in bezit. De minister van marine heeft een telegram gezonden aan generaal Dodds, waarin hij, ook namens den minister van oorlog, de troepen hartelijk gelukwenseht met de uitstekende houding en het verdienstelijk gedrag in Dahomey. Het hof van Assises van het departement der Marne heeft den anarchist Dupont ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van twee maanden en eene boete van 3000 frs.Du- pont had in eene conférence opgewekt tot moord en vernieling. Verder veroordeelde het hof den anarchist Meunier tot zes maanden gevangenisstraf en 100 frs. boete, dewijl hij met het roepen van: sLeve de anarchie!" soldaten had aangezet tot verzet. De Matm behelst een bericht, geteekend seen diplomaat", luidens hetwelk het voor- loopig tractaat van een verbond tusschen Frankrijk en Rusland Zaterdag geteekend is. Rusland voegde er eenige kleine wijzigingen aan toe, benevens zekere supplementaire artikelen. De douane-commissie, de FranschZwit- sersche overeenkomst onderzoekende, heeft met 20 tegen 2 stemmen alle vermindering der rechten op het vee verworpen. De mijnwerkers te Liévin hebben gisteren tot hervatting van het werk besloten, bijna allen zijn in de mijn afgedaald. Te Carmaux zijn 4 veroordeelden gister morgen in de mqn afgedaald, 5 andere be genadigden zijn naar Albi vertrokken, waar zij werk zullen vinden. Op de beurs te Parijs lien gisteren het gerucht dat in Chili eene omwenteling is uitgebroken. JJ E L Q I E. De troonrede van den koning der Belgen zal door den Senaat, als naar gewoonte, met een zoogenaamden weerklank" worden be antwoord. Het eenige zelfstandige, dat het bevatten zal, is de opmerking, van hoeveel belang het mandaat is, 'twelk het kiezers korps ditmaal aan de Wetgevende Macht heeft verleend, wijl de vertegenwoordigers werden belast met eene breede uitbreiding van het stemrecht en de oplossing van andere vraag stukken, die 's lands instellingen raken. Het antwoord eindigt met de verklaring, dat de meerderheid der Kamer vertrouwen heeft in de regeering. De politie te Brussel neemt strenge maat regelen tegen Dinsdag. Het bestuur der liberale vereeniging van Saint Gilles heeft besloten, een onderhoud te verzoeken aan het bestuur der liberale ver eeniging van Brussel, teneinde te zamen te Brussel eene belangrijke betooging voor te bereiden ten gunste van het algemeen kies recht. Alle leden van liet Parlement, die voor het algemeen kiesrecht zijn, zouden aan het hoofd van den stoet gaan, zoo senatoren als deputes. Men zou naar het paleis des konings trekkenteneinde daar een verzoekschrift aan te bieden, waarin Z. M. zou worden ver zocht aan de stem der bevolking gehoor te geven. DD1T9C1ILAND. In doorgaans goed onderrichte kringen te Berlijn loopt het gerucht, dat het aanhangige legerontwerp vermoedelijk zal gewijzigd wor den, daar men in hooge kringen overtuigd is, dat voor het ontwerp in zijn tegenwoor- digen vorm geen meerderheid in den Rijksdag te vinden zal zijn, daar het centrum zijne eisc'.ien handhaaft. Men spreekt van niets minder dan van het aftreden van den rijks kanselier Von Caprivi, aan wiens opvolger dan zou worden opgedragen het overeen komstig de geopperde bezwaren gewijzigde ontwerp bij den Rijksdag in te clienen. De Hamburgsche Senaat heeft, ondanks het verzet der geestelijkheid, de lijkverbranding toegestaan; ook lijken van elders overleden personen mogen ter verbranding naar Ham burg worden vervoerd. De sLutherbeker"waaruit de keizer Maandag 31 October te Wittenberg dronk op het welzijn van de protestantsche Duit- sche vorsten, is het eigendom der universi- Roman van JOHANNES VAN DEWALL. "iH.v 11. ïO dat is niet noodigWij eten allen •om vijf uur," zeide Peter met groolen nadruk. Wij hebben vele gasten. Een weinig geduld gij zult aanstonds vuur hebbenvoegde *hij er daarna een weinig schelmachtig in bet Dnitsch bijom te toonen, dat hij deze taal verstond. Met deze woorden ging hij naar buiten en sloot de deur achter zich dicht. Onmiddellijk daarop verscheen de majoor, paarsch van koude -en in een uiterst slechten luim. »Neenmijne heeren deze behandeling gaat alle perken te buiten I Zoo had ik mij 'de Poolscbe gastvrijheid niet durven voorstellen," begon hij toornig en stak zijn bevroren handen diep in de zakken. Hij zag de kamer een oogenbhk rond en ging daarna, terwijl hij zich op de canapé wierp, voort: alk kom overigensom uwe doorluchtigheid te vragen, wat dat schieten hedenmorgen beteekende 1 Gij zult opgemerkt hebben, welk een ongunstigen indruk deze onbeleefde wijze om toegang tot het huis te krijgen op den heer Van Bordowski en zijne familie heeft gemaakt. Ik vreesdat wij hierdoor zullen moeten lijdenook moet gij den overste hier van rekenschap geren, want men wil u aanklagen". aDaar had ik op gerekend, majoor," ant woordde de prins op koelen toon, »en zal mij, zoo goed ik kan, verdedigen." sGij hadt het toch eerst met zachtheid moeten beproeven," ging de majoor op minzamer toon voort; vwij zijn hier niet onder vijanden. Onze verhouding tot de inwoners is door uwe handelwijze zeer bemoeilijkt." »Nu, dan hadden wij lang kunnen wachten," bromde luitenant Van Parschner. sik zie overigensdat gijlieden ook slecht geherbergd zijtzeide de majoor onaan genaam getroffen door de stugge houding der beide heerenhij vreesde zich gehaat te maken, een gebrek, dat de meeste perso <m kenmerkt, die reeds gehaat zijn. Hij werd verhinderdzijn gesprek voort te zetten door beweging in den gang. De deur werd geopend en de kleine karakteristieke ge stalte van Peter vertoonde zich weder. Een grooteknappe dienstmaagddie een rooden doek om het hoofd gewonden haden een knecht, die het hout droeg, volgden hem. Hij knikte de officieren weder toe, en zeide »Me voilavous serez contentspanowik 1 Dalejdalej, (gauw) Minka," zeide hij nu tegen het knappe meisje en beknorde vervolgens den knecht, omdat hij het hout zoo hard nederwierp men kon wel zien, dat hij het commandeeren gewoon was. sOhieo, cichothod I" (vlug, luiaard), bromde hij en wendde zich daarop beleefd tot de vreemdelingen sPassez avec l'autre chambre, s'il vous plait, messieurs, cela s'arrangera dans un tour de main!" lEen wonderlijke bediende! 'tls hier alles, alsof men in een tooverwereld issprak de majoor, toen hij in de andere kamer gekomen was. «Denk eens, mijne heeren, nik vond straks bij eenig vuil linnen in mijne commode een paar sporen en een doos met Parijsche bonbons. Ik durf mij zeiven niet als den bezitter beschou wen, anders zou ik er u van aanbieden. Weet gij ook, wanneer wij van middig moeten eten 1" sDie man zegt om vijf uur." »0 dat is heerlijk. Nu moet ik nog eene zaak met u bespreken ik vind het noodig om ons een weinig op te knappen, en dan bij de familie onze opwachting te gaan maken." sik geloof niet, dat men zulks verwacht of wenscht," zeide prins Looz. »Dat is hetzelfde, mijne heeren," zeide de majoor driftig wordend, «daar kunnen wij niet

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5