A". 1892. oensdag 16 November. N°. 8144. Eerste Blad, ©sen veertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: X ODÉ. Buitenlandsche Berichten. BCREAV: BOTE R. «TRA AT, E 27. FUASKSIJE. De Kamer heeft Zaterdag met 519 stem men tegen éen een voorstel aangenomen tot wijziging der bepaling van het strafwetboek, wat betreft het voorrecht, toegekend aan grootwaardigheidsbekleeders in het Legioen van Eer. Dit voorstel doelt op den heer De Lesseps, als voorzitter der Panama-kanaal maatschappij. Zaterdag besloot de Kamer de hervorming der drankbelasting in de begrooting op te nemen en derhalve de voorgestelde afschaf fing der wijn- en bier-accijnzen niet als eene afzonderlijke zaak te behandelen. De Kamer behandelde gisteren het wets ontwerp voor de belasting op de sterke dran ken. Cunco d'Omano bestrijdt het voorstel- Turel om de consumptiebelastingen te ver vangen. Juwa' verdedigt de opheffing van het privilegie der bouilleurs de cru. De rap porteur is het daarmede eens en gelooft dat deze opheffing 20 millioen zal opbrengen, waarbij te voegen zijn 64 millioen van de surtaxe op alcohol en 12 millioen voor de verhooging van het tarief. Raider wil, in plaats van de vrijlating der bouilleurs de cru in te trekken, eene belasting op de beurs- operatiën, hetgeen met groote meerderheid verworpen wordt. Het voorstel tot opheffing ven het privilege der bouilleurs de cru wordt daarna aangenomen met 318 tegen •211 stemmen. In den ministerraad deelde de minister Loubet Zaterdag mede dat voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de jongste -dynamiet-ontploffing een jaargeld zal worden aangevraagd. Omtrent den dader is nog niets bekend. De Parijsehe gemeenteraad heeft met 43 tegen 4 stemmen besloten, de regeering te verzoeken in geenerlei opzicht de vrijheid •der pers en het recht van vereeniging en vergadering te verkorten. Het gerucht houdt aan, dat de beraad slaging in de Kamer over de quaestie ter zake der Panama-maatschappij en over het ontwerp tot wijziging der wet op de druk pers, den val van het ministerie wel ten gevolge zal kunnen hebben. Zaterdagnacht zijn op de muren te Parijs biljetten aangeslagen gevonden, gericht tot de nieuwe soldaten en eindigende met de woordenLeve het tijdperk van dynamiet I" In eene bijeenkomst van mijnwerkers en glasblazers te Carmaux gehouden is eene •orde van den dag aangenomen, waarin ver klaard wordt, dat men met de proletariërs •der gansche wereld de politieke en economi sche onteigening van de kapitalisten-burgerij 1.85. - 2.50, - 0.10. door eene maatschappelijke omwenteling wil trachten te bewerken. De volksleider Culine, die dezer dagen gratie kreeg, is Zondag met 1200 stemmen meerderheid te Roubaix in den arrondisse- mentsraad gekozen. Te Nancy zijn Zaterdagnacht anarchistische plakkaten aangeplakt, aan de recruten gericht. Te Argelles is in de gjaats van markies Breteuii de republikeinsche candidaat tot lid der Kamer gekozen. Een Dalziel-telegram uit Brussel verzekert dat »op initiatief van de Fransche regeering," de vertegenwoordigers van Frankrijk, Italië, België, Griekenland en Nederland ter I n t e r- nationale Muntconferentie,vooraf zullen samenkomen om een plan vast te stellen, naar hetwelk zij ter conferentie gemeenschappelijk zullen optreden. B E L G B. De Senaat ging gisteren terstond tot de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede over. - De heer Dupont keurde het goed, dat de regeering herziening der grondwet heeft voor gesteld en hoopt dat door overleg tussehen de partijen het vraagstuk zal worden opgelost. Zondag wend te Gent de 75e stichtings dag der universiteit herdacht. De minister van binnenlandsche zaken woonde de feestelijkheid bij. Vergezeld van een groot aantal officieele personen, begaf hij zich naar het hotel van den provincialen gouverneur. De minister werd door de bevolking zeer goed ontvangen. De toegangen tot de universiteit waren door politie afgezet. Ten 3K ure traden de autori teiten, de genoodigden en het geheele pro fessorale korps de universiteit binnen. Demi- nister werd allerwegen toegejuicht. Pe groote aula der universiteit was toepasselijk en smaakvol versierd. Naast de buste van koning Leopold stond die van koning Willem Ider Nederlanden. Er werden vele redevoeringen uitgesproken. Prof. Tiele, rector der Leidsche universiteit, richtte in het Nederlandschj de gelukwenschen van den Leidschen Senaat tot de Gentsche universiteit. Na afloop der plech tigheid werd er, bij het verlaten van de uni versiteit door den minister, gefloten, maar dit werd door toejuichingen geheel overstemd. Te Brussel is door den werkliedenbond afgezien van de voorgenomen manifestatie op heden, ter gelegenheid van het Te Deum, waarmede 's koningsverjaardag wordt gevierd. Te Leuven verbood de overheid voor dien dag een optocht. Op andere dagen evenwel en elders gingen en gaan de beraamde alge- meen-stemrecht-manifestatiën wel door. Te Bergen manifesteerden Zondag in de vol maaktste orde eenige duizenden arbeiders uit de Borinage. Tegen 4 December, St. Barbara, willen de mijnwerkers eeue groote manifestatie houden te Brussel. Te Brussel heeft gisteravond eene groote yergadering van den werkliedenbond besloten een congres bijeen te roepen, teneinde te beraadslagen over dit eene voorstel: alge- iqeene werkstaking. In de gisteren gehouden ziltting van den Sonaat heeft de minister-president Beernaert in den loop der beraadslaging over het adres van antwoord verklaard, dat de vestingwerken van Antwerpen verbeterd moeten worden. Het adres van antwoord is goedgekeurd. De raad van de federation progressists, onder voorzitterschap van Janson, heeft gister middag besloten de groote betooging van burgers te Brussel, die onlangs voorgesteld is, uit te stellen. Te Gent werden gisteravond acht socialistische volksbijeenkomsteu gehou den. DU1TSCHLAND. Zaterdag heeft keizer Wilhelm den nieu wen Oostenrykschen gezant Szögenyi ten gehoor© ontvangen. De ontvangst droeg een over het geheel zeer hartelijk karakter, waar om geen bepaalde aanspraken werden gehou den. Z. M. drukte er zijn vreugde over uit, dat de keizer van Oostenrijk zich van een vertrouwd minister had gescheiden, om zich door dezen aan het hof te Berlijn te doen vertegenwoordigen. De onlangs, waarschijnlijk van de zijde van Bismarck, verspreide geruchten, dat de koningen van Saksen en Wurtemberg en de groothertog van Baden bij den keizer tegen de legerwetten waren opgekomen, en op een verzoening met Bismarck aandrongen, zijn van allen grond ontbloot. Bedoelde praatjes schijnen slechts persoonlijke kuiperijen tegen Caprivi te zijn. Te Berlijn is gisteravond de partijdag der Duitsche sociaal-democraten in de metroode vlaggen en draperieën behangen Concordia- zalen onder een sterken toeloop van belang stellenden geopend met eene aanspraak van het lid van den Rijksdag Singer. Als voor zitters werden eenparig gekozen Singer, uit Berlijn, en de redacteur Gottlieb, uit Bremen. Daarna werd de orde van den dag vastgesteld. ENGELAND. Zondag heeft op Trafalgarsquare te Londen eene groote betooging plaats gehad, ter her denking van den verjaardag der oproerige beweging op 13 November 1887. Ongeveer 50,000 personen, hoofdzakelijk werklieden, namen daaraan deel. Er werden met een parige s'emmen resolutiën aangenomen, waarbij d.j burgers worden gelukgewenscht ten deele hun recht van meeting in hun geschiedki ndig forum te hebben heroverd, waarbij geëischt wordt dat geenerlei beper king van het recht van openbare vergadering plaats he'sbe, en verder, waarbij aan de regee ring- gevraagd wordt openbare werken te ondernemen ten behoeve der werklieden zon der arbeid. Wanordelijkheden hadden niet plaats. OOSTENK IJ K. De Russische troonopvolger werd Zaterdag avond te Weenen ontvangen door den keizer, Kalnoky, de grootofficieren der kroon enz. en met militaire eerbewijzen. Op weg van het station riaar den Hofburg juichte de menigte de vorsten hartelijk toe. Na Zondag een bezoek gebracht te hebban aan de keizerin, dejeuneerde de grootvorst hij den aartshertog Karei Lodewijk. De ge zanten en ministers legden bezoeken bij den grootvorst af. Deze ontving graaf Kalnoky en had met hem een onderhoud van een uur. Des middags was er ten hove groot gala diner. De czarewitch heeft Zondagochtend de koninklijke graftomben bezocht en een krans neergelegd op het graf van aartshertog Rudolf. De keizer en de groothertog brach ten elkaar wederkeerige bezoeken op den Hofburg. In de politieke kringen maakt de komst van den Russischen troonopvolger een goeden indruk. AUe bladen bevatten hartelijke arti kelen, met uitzondering van de Neue Freie Fresse en het Neue Wiener Tageblattdie op het antagonisme tussehen beide naties wijzen. Uit Buda-Pest wordt gemeld dat de heer Gzaky heeft geweigerd, de portefeuille van binnenlandsche zaken te aanvaarden. De samenstelling van het Kabinet is hierdoor vertraagd. Te Weenen heeft eene vergadering van twee duizend arbeidsters zonder werk eenparig verklaard, dat de proletariërs niet by machte zijn hunnen toestand te verbeteren dan door eene hervorming van de wijze van voort brenging en de maatschappe'.jke inrichting. Meer gebeurde er niets. Te Parzibram heeft de gendarmerie gisteren vijfhonderd arbeiders, die eene dreigende houding aannamen, moeten uiteenjagen. ZWITSERLAND. Uit Genève wordt aan de Temps gemeld, dat in den grooten raad gekozen zijn 36 democraten, 35 radicale liberalen, 7 radicale nationalen, 7 socialisten en 15 katholieken. ITALIË. Het officieele blad deelt mede, datGiolitti aan den koning zal onderwerpen de troon rede, die uitsluitend over buitenlandsche poli tiek zal handelen. Er zullen zeer belangrijke verklaringen in voorkomen over het Drievou dig Verbond en de verhouding met Frankrijk zal slechts worden aangestipt De uitslag van 5 herstemmingen voor de Kamer is, dat 4 ministerieeïen en 4 lid der oppositie zyn gekozen. SGKIE0A1SGHE COUMNT A OTKRTKNTIXPKII8: van 110 gewon* regels mat inbegrip v*n «ene Courant.10. Iedere gewone regel meer - 0.10, Driehui, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal trcmco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers Wi

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1