Binnenlandsche Bericht en. SPANJE. Te Madrid duren de feesten voort ter eere van het Portugeesche koningspaar. Zondag groote receptie ten paleize van 4000 ge- noodigden. De onderhandelingen tusschen beide landen over een handelsverdrag vorderen onder die omstandigheden goed. De geruchten omtrent onderhandelingen ook over eene alliantie op staatkundig gebied worden tegengesproken. PORTUGAL. De Economists schat het deficit van 4891/92 op 45.000 contos reis. Het gerucht gaat van een aanstaande ver andering van ministerie. 6 R I E KENLAND. De regeering heeft andermaal aan de Euro- peesche mogendheden eene nota gezonden in zake de Zappa-erfenis-quaestie met Rumenië. Zy moet in zeer krachtige bewoordingen zijn vervat. "Verder wordt van de quaestie andermaal eene uiteenzetting gegeven, er aan herinnerd hoe de onderhandelingen werden afgebroken en aangedrongen op der mogendheden bemid delende tusschenkomst. AMERIKA. In den Senaat der Vereenigde Staten zul len, volgens de jongste opgaven, de democra ten 44 man sterk wezen. De republikeinen srqn tot 40 geslonken, terwyl de volkspartij door 4 leden is vertegenwoordigd. SCHIEDAM, 15 November 1802. De gemeenteraad hield hedennamiddag ten kwartier vóór 2 uur wederom eene ver gadering, welke werd bijgewoond door 20 ledenafwezig dé heer Ris met kennisgeving. Daar geen der leden aanmerking had op de reeds ter inzage gelegen hebbende notulen van 8 November j.l., werden deze goedgekeurd. Van het eenige, reeds ter visie gelegde inge komen stuk, n.l. een ontwerp-verordening op het rijden te Schiedam, werd de behandeling aangehouden tot eene volgende vergadering later waren nog ingekomen: eene missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, het bericht bevattende dat door hen berust wordt in het raadsbesluit tot toekenning van subsidie aan het burgerlijk armbestuur en het stads ziekenhuis voor 1893, aangenomen voor ken nisgeving een voorstel van burgemeester en wethouders tot toevoeging van eene nieuwe alinea aan art. 3 der verordening op de heffing eener belasting onder den naam van haven geld, teneinde zoo mogelijk het lossen van zee-stoombooteu alhier te bevorderen, met daarby behoorende memorie van toe lichting, werd in handen gesteld der com missie voor de plaatselijke belastingen, ten fine van onderzoek en rapport; het rapport der commissie van fabricage op het adres van H. B. Heggelman om afstand van grond, ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergadering; rappoit van de raads commissie in zake de oprichting van een pensioenfonds voor gemeente-ambtenaren enz., ter beantwoording van de opmerkingen door den heer Elzevier Dom gemaakt, ten aanzien van de door die commissie ingediende ontwerp- pensioen-verordening, werd besloten ter be handeling gelijktijdig met het onderwerp waarop het betrekking heeft; een adres van de gezamenlyke hoofden der openbare scholen voor lager onderwijs alhier, waarbij zij ver zoeken aan de onderwijzers eerste klasse, tevens plaatsvervangende hoofden, de door de commissie van toezicht op dat onderwijs voor gestelde jaarwedde van f 4000 toe te kennen op den inhoud van dit adres zal zooveel noodig gelet worden, wanneer het onderwerp, waarop het betrekking heeft aan de orde zal zijn; een missive van den havenmeester, houdende dankbetuiging voor de verhoogiug zijner jaarwedde, aangenomen voor kennis geving. Alsnu tot behandeling der voor heden aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, werd het ontwerp-besluit tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting van uitgaven der gemeente, voor den dienst van 4892, goedgekeurd; aan B. van der Zee werd wederom voor den tijd van een jaar verhuurd eene woning aan het Broersveld, wijk C, no. 462, geheel op dezelfde voorwaar den als waarop hij deze woning nu in gebruik heeft. Thans was aan de orde de herstemming over het door burgemeester en wethouders voorgestelde art. 4 der verordening regelende de verdeeling en bezoldiging der onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare scholen voor lager onderwijs, luidende: »Aan het hoofd der kostelooze en tusschenccholen, de burgerschool en de school voor uitgebreid lager onderwijs voor jongens, staan onder wijzers aan da school voor uitgebreid lager onderwijs voor meisjes staat eene onder wijzereswaarover in de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt. Dit artikel werd nu aangenomen met 44 stemmen tegen 6. Gelijke stemming moest er plaats hebben over het door den heer Elzevier Dom voor gestelde amendement, om den onderwijzers 4e kl., plaatsvervangenden hoofden, f 900.te geven, zooals zij nu hadden, en niet f 4000.—, zooals door de schoolcommissie was voorgesteld. De uitslag hiervan was dat het amende ment werd verworpen met 42 stemmen tegen 8. Art. 3 luidt nu aldus: Vóór de eindstemming hield de heer Van Harwegen den breems nog een krachtig pleidooi voor de aanneming der verordening, die hij, ook al kostte het openbaar onderwijs aan Schiedam inderdaad veel geld, toch in het belang van dat onderwijs onvermijdelijk, noodig achtte. Na repliek van den heer Hoogendam, werd hierop de verordening nu in haar geheel in omvraag gebracht en aan genomen met 49 stemmen legen een, die van den heer Hoogendam; tevens werd be sloten de adressen die ter zake waren inge komen, nu voor kennisgeving aan te nemen. Het voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging van de artikelen 4OM* en 17 van de bepalingen en het tarief voor de levering van het water der drinkwaterleiding in verband met de ingekomen adressen van Numan c. s. en J. H. Vester c. s. gaf geen aanleiding tot discussie en werden deze wijzigingen goedgekeurd, terwijl in verband hiermede het verzoek van Numanc. s. werd afgewezen en op dat van Vester e. s. gunstig werd beschikt. Nu was aan de orde een zeker thans be langrijke zaak, waarbij alle gemeente-ambte naren geïnteresseerd zyn, n.l. de door de indertijd benoemde raadscommissie inge diende ontwerp-verordening, regelende de pensioenen en wachtgelden voor de ambtena ren dezer gemeente, met de daarby behoo rende bijlagenzoomede de daaromtrent in gekomen nota van den heer Elzevier Dom, eenige opmerkingen omtrent dat ontwerp bevattende. Op voorstel van den heer Elzevier Dom werd besloten de behandeling der artikelen uit te stellen tot een volgende vergadering, teneinde hem in de gelegenheid te stellen van het heden ingekomen antwoord der com missie op zijne missive behoorlijk kennis te nemen. Bij de algemeene beraadslaging gaf de heer Visser de wenschelijkheid te kennen, dat de ambtenaren zelf voor hun pensioen zullen bijdragen en voor hunne indienstne ming een maximum-leeftijd, bijv. die van 30 jaren, zal worden bepaald. De commissie bestreed de denkbeelden van den heer Visser, waarna de algemeene beraadslaging werd gesloten. Dat ook thans het voorstel van den heer De Groot, betreffende het politietoezicht enz. op die particuliere straten, wegen enz., welke feitelijk voor ieder toegankelijk zijn, nogmaals besproken werd %Éas een gevolg van het door den heer Maas gedane voorstel, in de vorige zitting, tot aanhouding. Na uitvoerige discussie, waarbij punt 3 van het voorstel door den voorsteller werd ingetrokken, werden punt 4houdende het voorstel dat de raad besluite aan de com missie voor de strafverordeningen het verzoek te richten om in de verordening de parti culiere straten onder de daarin genoemde straten enz. op te nemen, en punt 2, tot het richten van een verzoek aan den burgemeester, om de particuliere straten even druk door de politie te doen bezoeken als de andere, beide voorstellen van den heer De Groot, werden verworpen, het eerste met 42 stemmen tegen 8; het tweede met 43 stemmen tegen 7; waarna de vergadering werd gescheiden. Blijkens achterstaande advertentie zal op 20 November a.s. de nieuwe dienstregeling van de stoomtram aanvangen en vertrekt er om de 20 minuten een tram van hier naar Rotterdam vice versa. De jongst verloopen maand October is, blij kens het heden verschenen overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen niet zoo schit terend als haar naamgenoot van het vorig jaar. Zij blijft hierbij niet minder dan f 1.304,000 ten achteren, waarvan alleen f 834,000 komt op rekening van het recht van successie. En toch is de opbrengst daarvan nog f223,000 boven de raming. De. zwaarste eb en vloed is wel steeds bij dat middel waar te nemen, maar ook de meeste andere middelen hebben niet gegeven wat de maand October van het jaar 4891 heeft gerendeerd. Zoo zijn de directe belastingen daarbij en achteren gebleven f 128,000, door mindere afdoening op de' grondbelasting en het patent. De rechten op den invoer zijn f 37,000 lager. Evenzoo de accijnzen: op de suiker f274,500; op het zout f20,000; op de zeep f8000bie- ren en azijnen f9000; de waarborg en belas ting der gouden en zilveren werken f1500; de zegelrechten f44,000; de registratierechten f115,000; de hypotheekrechten f6000; de rijkstelegrafen f1000; de staatsloterij f 1500. Tegenover al die verminderingen, kan de jongst verloopen maand October slechts op enkele ruimere opbrengsten wijzen. Het zijn de wijn f1000; het gedistilleerd f97,000; het geslacht f8000; de domeinen f31,000; de posterijen f 27,000 en de loodsgelden f14,000. In weerwil van al die mindere ontvangsten sluit het geheel (f 41,712,443.58) toch nog f2,063,000 boven de raming voor de maand October (f9,679,120.76), terwijl de opbrengst over de eerste tien maanden van dit jaar een meerder bedrag aanwyst van f 2,558,000, n.l. f98,541,476.73 tegen f 95,983,323.77%. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 42 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 10,857,922.60% en bij de betaalmeesters- 1,654,409.20'/» Te zamen f 42,512,331.84 De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten in de afgeloopen week als aan Aziatische cholera overleden, zijn aangegeven: in Noord-Brabant: te Breda,3perso nen te Steenbergen, 1 persoonte Terheijden, 2 persoon; in Gelderland: te Huisen, 4 persoon; in Zuid-Holland: te Bodegraven, 1 persoon; te 's-Gravenzande, 4 persoon (be hoorende tot de bemanning van een te Hoek- van-Holland in quarantaine gelegen hebbend visschersvaartuig)te Hazerswoude, 1 persoon te Numansdorp, 4 persoon; te Woerden, 3 personen; te Woubrugge, 1 persoon; in Utrecht: te Loosdrecht, 3personen; te IJselstein, 2 personen; in Friesland: te Leeuwarden, 2 perso nen. St.-Ct De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens mededeeling van Harer Majesteits gezant te Brussel, de in- en doorvoer van lompen, vodden en oude kleeren in balen uit Nederland en België, te beginnen met 15 dezer, wederom zal worden toegelaten, mits uit eene begeleidende consulaire ver klaring blijke, dat de zending afkomstig is uit eene plaats, waar geen cholera epidemisch heerscht nog in 1892 geheerscht heeft. (St.-Ct.) Zooals reeds is gemeld, heeft bij het onder zoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het wetsontwerp nopens de hedryfs- en beroepsbelasting de meerderheid der leden, hoezeer in beginsel voor eene bedrijfs- en beroepsbelasting, een ongunstig oordeel over de voordracht uitgebracht. Het wetsontwerp, aldus was de bijna eeuparige stemming, is blijkbaar saamgesteld door mannen, die ver meenden, dat het voldoende was, de oude patentbelasting om te werken en vooral ontduikingen te voorkomen. Zooals het daar ligt, is het de oude patentbelasting in een nieuw kleed. Men had, evenals zulks indertijd met de vermogensbelasting is geschied, een geheel nieuw wetsontwerp gewenscht m overeenstemming met de tegenwoordige denk beelden der maatschappij. Hoe ingenomen ook de meerderhe'd der Kamerleden is met eene belasting op de bedrijven en beroepen, konden de leden hunne stem niet aan het wetsontwerp geven, tenzij het eerst geheel worden omgemerkt en in plaats van eene gewijzigde patentbelasting, zooals het nu is, veranderd worde in eene belasting op bedry- ven en beroepen. (Af. 22. Ct.) Het ambt van commissaris der Koningin in de provincie Groningen is, naar men ons meldt, den heer Van Royen, lid der Eerste Kamer, aangeboden. (JSf. v. d. E.) In eene te Geldermalsen gehouden verga dering der Geldersch-Overijselsche maat schappij van landbouw heeft ror. M. Kolff een debat ingeleid over de peraequatie der grondbelasting, waarna mr. Tydeman Jr. aan de discussiën deelnam. Met algemeene stemmen werd besloten, dat de afdeeling zich tot de Tweede Kamer zal wenden met verzoek de 6 pCt. totSpOt. te verlagen. Art. 3. De jaarwedde bedraagt: a. Scholen met leerplan vakken aA. Voor de hoofden der scholen f1400. onderwijzers le kl-1000. onderwijzeressen le kl. - 900. s onderw. en onderw.ress. 2e kl. - 800. 3e s - 500.— r. onderwijzeressen 4e kl. bep. in het vak A300.— (Voor verdere onderwijzers en onderwijzeressen 4e kb wordt telkens bij iedere aanstelling de'jaar wedde bepaald.) i. School met uitgebreid leerplan, le Jongensschool. Voor het hoofd dier school f1600 den onderwijzer le kl-1000. de onderwijzers 3e kl600. (Het bezit eener afzonderlijke akte van bekwaam heid tot bet geven van onderwijs in de beginselen der Fransche taal is voor het hoofd en verder onder wijzend personeel dezer school verplichtend.) 2e Meisjesschool. Voor het hoofd dier schoolf1500,— de onderwijzeres le kl- 900.— sen 3e kl. - 500. (Voor het hoofd dezer school en voor de daaraan verbonden onderwijzeres le kl. is het bezit eener afzonderlijke akte van bekwaamheid tot het geven van onderwijs in de beginselen der Fransche taal, die der Hoogduitsche taal en die der Engeische taal verplichtend

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2