II donderdag 17 November. N°. 8145. m 1st fel A0. 1892. llf esenveert: gste Jaarsfang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. lil UITGEVER: J. ODÉ. J f A ft PI"! f'I mm COURANT. ABONNEMENTSPRIJS) per k war taai Jrattco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. 0.10. BUREAU: BOTEB8TBAAT, ■BHHMBlRC3GaBnK«BnBZ,aM E 27. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van aene Courantf .10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. FfiANESIJJL In de Ivamer werd eene motie van Turel betreffende verhooging van het recht op alcohol aangenomen. Een voorstel tot eene belasting op beurs-operatiën werd verworpen. Het geheele voorstel van Turel werd ten slotte aangenomen. De regeering besloot de quaestie van ver trouwen te stellen in zake de gezamenlijke wetsvoorstellen op de drukpers. Generaal Dodds zal zijne troepen rust doen nemen alvorens verder voorwaarts te rukken. Behanzin deed onderhandelingen openen, maar vermoedelijk zal Dodds er geen gevolg aan geven. De douane-commissie verwierp alle wijzi gingen in het douane-tarief. De Parijsche gemeenteraad heeft besloten aan de weduwen der slachtoffers van den dynamiet-aanslag elk een jaargeld van 600 fr. xoe te kennen en aan de kinderen tot aan hunne meerderjarigheid eene som van 400 fr. jaarlijks. De regeering is voornemens evenzoo te handelen jegens de weduwen en kinderen. De raad heeft tevens eene resolutie aan genomen van den volgenden inhoud: sDe raad brengt in herinnering, dat hij niet opgehouden heeft, onder zijne miskende rechten de organisatie van de gemeentelijke positie voor zich op te eischen. Hij noodigt de regeering uit in geen enkel opzicht de vrijheid der druipers, van het recht van ver gaderen, enz. te verkorten". Het gerechtelijk onderzoek betreffende de Panama-zaak is gesloten. In tegenstelling met de vroegere berichten, heeft de procureur- generaal tot vervolging besloten. In eene nieuwe nota zal de Bondsraad aan de Fransche regeering doen weten, dat hij verwacht dat de bepalingen omtrent de over eenkomst tusschen Frankrijk en Zwitserland in haar geheel zullen worden aangenomen of verworpen. Op last van Ribot is de afgezant van Tunis gearresteerd, wegens opruiing tegen Frankrijk. D U I I S CU H D. De Rijksdag wordt den 22sten dezer door den keizer geopend. De beginselen van de nieuwe wet op de tabaksbelasting zijn vastgesteld. Het recht zal per twee centenaars met 30 mark worden verhoogd en dus op 115 mark worden ge bracht; de belasting op inlandsche tabak zal van 45 op 55 mark worden verhoogd. In de gisteren te Berlijn gehouden zitting van de sociaal-democratische partij begroette Van Kol den partijdag, namens den centralen raad van de Nederlandsche socialistische partij bestreed een revolulionnair karakter aan de sociaal-democratie, die naar haar vreedzaam doel, niet naar omverwerpende middelen te beoordeelen isook de wapenbroeders in Hol land zullen in den grooten krijg der toekomst hun plicht doen. Aan de namiddagzitting namen ookeenige vrouwelijke afgevaardigden deel. Het bleek dat er, behalve de afgevaardigden in den Rijks dag, 231 gedelegeerden aanwezig zijn. Er is een voorstel ingekomen tot intrekking der buitensluiting van alle onafhankelijken waartoe verleden jaar werd overgegaan. B 1 G I Het. jaarlijks Te Beum wegens 'skouings naamdag is gisteren in de kerk Sainte Gudule te Brussel met het gewoon ceremonieel ge vierd. Volgens gewoonte woonde de koning het niet bij. De koningin, prinses Clemen tine, de graaf van Vlaanderen, prins Albert en de prinsessen reden den weg van het paleis tot de kerk te midden eener samen gepakte, eerbiedige menigte. Vóór de adel lijke clubs wierpen de leden bouquetten viooltjes naar het rijtuig der koningin, roe pende »Leve de Koningin 1" In eene door studenten te Brussel belegde en door ongeveer 300 personen bijgewoonde vergadering werd eene motie aangenomen ten gunste der voortzetting van de propa ganda voor algemeen kiesrecht. Na de bovenbedoelde vergadering liepen eenige socialisten onder het aanheffen van de Marseillaise door de straten en wierpen uit het Volkshuis de politie met glazen. Er werden, na een klein tumult, een vijftal van deze individuen gevat. ENGELAND. De regeering beval den overheden aan, openbare werken te ondernemen, ter tegemoet koming aan de behoeftige werklieden. OOSTEN» IJ K. Volgens de te Buda-Pest verschijnende Magyar Ujfag bevestigt het zich, dat graaf Lodewijk Tisza tot minister a latere benoemd is; de overige ministers behouden hunne portefeuillesde vrijgeworden portefeuille van binnenl. zaken zal uiterlijk heden bezet worden, waarmede dan het gansche Kabinet weer voltallig is. Het verbod van in- en doorvoer van goede ren, afgezonden uit Frankrijk, België en Nederland, is opgeheven, niet echter wat betreft lompen en gebruikt, maar niet gebleek t lijf- en beddegoed. De koning en de kroonprins van Rumenië zijn gisteren te Weenen aangekomen. Zij zijn ontvangen door den keizer en den aarts hertog-troonopvolger, die hen hartelijk be groetten. Daarna brachten zij een bezoek aan de keizerin. De koning ontving Kalnoky en den minis ter van oorlog. Hieronymi wordt genoemd als aanstaand Hongaarsch minister van buitenlandsche zaken. BUSIOD. Naar men zegt, is het antwoord der regee ring betreffende eene tol-conventie met Duitschland reeds verzonden. Eene vermin dering op steenkool en ijzer wordt geweigerd. ITALIË. Volgens de Popoio Bomano zijn er bij de herstemming 43 regeeringsgezinden en 17 afgevaardigden der oppositie gekozen. SPANJE. In officieele kringen verklaart men dat er tusschen Spanje en Portugal onderhandelingen gaande zjjn tot het sluiten van een verbond. Men acht een hervatten van de onderhan delingen met Frankrijk onmogelijk, ingevolge de weigering der Fransche Kamer tot verla ging van het tarief. Het Portugeesche vorstenpaar woonde gis teren op het balkon van het paleis de parade bij. T U R K IJ E. Uit Konstantinopel wordt aan de Standard geseind, dat twee paleis-gunstelingen de concessie hebben aangevraagd voor een opium-monopolie in Turkijede aanvraag wordt gesteund door de daarover geraad pleegde Kamers van koophandel, maar ver scheidene leden van den staatsraad velvet ten er zich tegen. AMERIKA. Bij eenen maaltijd van de Kamer van koop handel te New-York hield Cleveland eene korte redevoering, waarbij hij alle politieke en oeconomische vraagstukken vermeed. Hij zeide dat alle Amerikanen moeten bijdragen tot het algemeene fonds van welvaart, om daaruit elk voor zich zijn wettig deel te ge nieten. De secretaris der schatkist verklaarde dat, aangezien eene toeneming der cholera in de aanstaande lente mogelijk is, de quarantaine van twintig dagen zal worden gehandhaafd. Volgens berichten uit New-York zou presi dent Harrison thans bereid zijn, de in den Senaat aanhangige ontwerpen tot vrijstelling van invoerrecht voor grondstoffen te bekrach tigen, zoodra de Senaat ze aangenomen heeft, wat waarschijnlijk is, vooral wat de vrijstelling der wol betreft. Verscheidene fabrikanten in de Unie be ginnen, in verband met eene mogelijke tarief wijziging, hunne productie te beperken. Het ontwerp tot stichting eener groote papier fabriek te New-Yoik werd opgegeven evenals de uitbreiding van sommige fabrieken te Philadelphia. De agenten der stoombootmaatschappijen te New-York deelen mede, dat de quarantaine thans minder gestreng wordt toegepast, TWEEDE KAMER OERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 15 November. Tot rapporteurs over de kieswet zijn be noemd de heeren Heldt, Goeman Borgesius, Haffmans, Van der Feltz en JE. Mackay. Dinsdag om 11 uur is de Indische be grooting aan de orde. De heer Ruys van Beerenbroek zal nader interpelleeren over de afschuiving van den spoorwegdam op het gedeelte van den staats spoorweg BeekElsloBunde. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van '15 November. De vergadering werd door den commissaris der Koningin, den heer mr. G. Fock, geopend. Aan de orde was o. a.: Verzoek om verhooging der provinciale bij drage ten behoeve der ambachtsschool te Dordrecht. Ged. Staten hebben voorgesteld het subsidie met f500 te verhoogen en alzoo te brengen op f1000. De commissie vereenigt zich met dit advies. Comforrn besioten. Idem voor de ambachtsschool te Gorinehem. Ged. Staten hebben tot afwijzing van het ver zoek geadviseerd, Comform besloten. Verzoek om provinciaal subsidie ten behoeve der Haagsche kookschool. Ged. Staten hebben afwijzend geadviseerd. Comform besloten. Rapport der commissie uit de Staten om trent de eventueel aan de gemeente Gouda toe te kennen schadeloosstelling bij het tot stand komen der vaartverbetering. Door de commissie is voorgesteld de schadeloosstelling te bepalen op een kapitaalsbedrag van f463,595.22, terwijl Ged. Staten adviseeren die som te reduceeren ,tot f 232,692.60. Na uitvoerige discussie werd ten slotte het amendement van den heer Vaiilant (toeken ning aan Gouda van f 232,000 enz. overeen komstig het voorstel van Ged. Staten) aan genomen met H tegen 35 stemmen. - De uitkeering van f12,000 aan Gouda voor jaar- l'yksch onderhoud werd zonder stemming aan genomen. SCHIEDAM, 16 November 1892. Morgen gedenkt Hendrik Dekker den dag, waarop hij, vóór 50 jaar, in het weeshuis der hervormden alhier ter verpleging werd opgenomen, waar hij nog steeds huishoude lijke bezigheden verricht. Naar men verneemt, is het ontwerp van wet op de grondbelasting bij den Raad van State ingekomen. De ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat, handel en nijverheid, gelet op het koninklijk besluit van 4 September 1892, tot vaststelling van buitengewone maat regelen tot afwending der Aziatische cholera en tot wering haver uitbreiding en gevolgen, volgens welke voor het geneeskundig toezicht op de personen en goederen, per spoortrein of tram Nederland binnenkomende, zijn aan gewezen de grensstations: Nieuweschans, Oldenzaal, Enschedé, Winterswijk, Zevenaar, Nijmegen (voor zoover betreft de treinen die via Groesbeek binnenkomen, maar aldaar niet stoppen), Groesbeek, Gennep, Venlo, Vlodrop, Maastricht, Budel, Klundert, Rosendaal, Hulst, Sas van Gent, Ede en Sluis; brengen ter algemeene kennis: dat, met ingang van 17 November 1892, bovengenoemd toezicht wordt opgeheven. S j I J' t' f l' i I' t J 'fi 'f u,'j is' sft 14'

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1