Bïf de onderteekening van de op 14 Maart 1884 te Parijs gesloten internationale over eenkomst tot bescherming van onderzeesche telegraafkabels werd door den Nederlandschen gevolmachtigde de verklaring afgelegd, dat de toetreding van Nederland voorloopig slechts het moederland zou gelden, en dat de geheele of gedeeltelijke toetreding voor de Neder- landsche koloniën en bezittingen voorbe houden bleef. Thans is Harer Majesteits regeering ook voor de verschillende Nederlandsche koloniën tot bedoelde internationale overeenkomst toegetreden. Door den commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland zijn benoemdtot militie-secretarissen voor 1893 de heeren: le district, J. A. Reijnders2e district, mr. H. Vaillant3e district, A. J. E. S. de Rochemont4e district, "VV. v. d, Berg. De regeering heeft afgezien van den voor genomen aankoop der spoorlijn Batavia Buitenzorg door den staat. Bij den Raad van State is aanhangig een wetsontwerp tot aanleg van den spoorweg van Probolinggo door het binnenland der residenties Probolinggo en Bezoeki naar Panaroekan. De Belgische regeering heeft van af heden den invoer van rundvee in België via Esschen, afkomstig van Nederland, weder toegestaan. De minister van huitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens telegraphische mededeeling van Hr. Ms. gezant te Weenen, de in- en doorvoer van alle goe deren uit Nederland in Oostenrijk-Hongarqe wederom is toegelaten, met uitzondering even wel van lompen, gedragen kleedingstukken, schoeisel en ongewasschen lijf- en beddegoed. De verkiezing van een lid der Tweedè Kamer in het district Yechel zal plaats heb ben op Dinsdag 6 en de herstemming, zoo noodig, op 20 December. Van 6 tot en met 12 November zijn in den nieuwen Rotterdamschen -waterweg bin nengekomen 90 stoom- en 14 zeilschepen; vertrokken 75 stoom- en 3 zeilschepen. Toen het bekend was geworden, dat de heer P. Galand als hoofdingenieur van den waterstaat zou aftreden, hebben een aan tal inwoners uit Rotterdam, Vlaardingen en Maassluis gemeend, hem, den ontwerper van den Nieuwen Waterweg, erkentelijkheid te moeten betuigen. Men bad gedacht aan een zuil of monument, waardoor de naam Caland voor het nageslacht zou bewaard blijven, doch hieraan waren, met het oogopdennog niet geheel voltooiden Waterweg, moeilijk heden verbonden. Er vormde zich echter een commissie, die Maandag j.l. bij monde van haren voorzitter, den heer S. J. R. de Monchy, den heer Caland met eenige welge kozenwoorden als huldeblijkeen door den heer Mesdag vervaardigd schilderij aanbood, verge zeld van een album met de namen der schenkers. De heer Caland antwoordde met eenige gevoelvoile woorden, waarin hjj o. a. deed uitkomen, dat hij vele oogenblikken heeft doorleefd, dat de gedachte bij hem opgekomen was, wat hij eigenlijk wel begonnen was, doch de wetenschap dat het werk waarmede hg staan of vallen zoude, berustte op een degelijken grondslag, heeft hem steeds moed doen houden om zijne taak ten uitvoer te brengen. Eene voor handelsreizigers belangrijke be slissing heeft de minister van financiën genomen. Daarbij is bepaald dat de mon- sterkoffers van de naar Nederland komende reizigers terstond na aankomst der treinen door de douanen, nadat het onderzoek van andere bagage is afgeloopen, moeten onder zocht worden. Tegen betaling der bepaalde gelden, moeten ook de monsterkoffers van reizigers bij nachttjjd en op Zondag onder zocht worden, wat vroeger niet het geval was. AmhCt.) Het personenverkeer van N. Duitschland naar Engeland, dat tot nog toe over de lijn VenloBoxtel geschiedde, wordt met 1 December verlegd op de lijn Wesel—Boxtel, een en ander in verband met den aankoop van den Noord-BrabantDuitschen spoorweg door de Duitsche en Nederlandsche regeering. De indertijd aangekondigde overneming der factorijen Van Gend Loos door de Exploi tatie-maatschappij zal voorloopig niet door gaan. Verleden week is te Steenbergen de weg uitgebakend voor de stoomtram Steenbergen OudenboschRózendaal, Er bestaat alle kans, dat de lijn nog voor 1 December gereed zal zjjn. De lijn Oudenbosch en RózendaalGasteis Veer naderen hare voltooiing. Naar men verneemt, zullen er brievenbus sen van eene nieuwe constructie worden in gevoerd. Zij zullen zoodanig zijn ingericht, dat de gevallen van verstopping tot de zeldzaam heden zullen gaan behooren. Eene dergelijke bus is Zaterdag reeds te Amsterdam geplaatst. Het verslag van het hoofdbestuur der ïLeidsche Maatschappij van Weldadigheid", ter voorkoming van verval tot armoede, geeft een overzicht van den nuttigen arbeid dezer maatschappij. Zij ondersteunde in het afge loopen jaar 500 huisgezinnen, 35 meer dan het vorige, met f 8250zij gaf aan 80 a 90 kleermakers het geheele jaar, aan 100 naai sters 10 maanden, aan 80 breisters 11 weken werk, en betaalde daarvoor aan arbeidsloon f 30,000 zij gaf door haar informatie-bureau op 263 aanvragen van 401 personen inlich tingen; zij gaf door haar hulpbank voor schotten tot f85,485, en was gedurig per soonlijk bemiddelend werkzaam. Genoemde maatschappij blijkt meer en meer den steun te verdienen, dien zq bij voortduring van velen vraagt. Bij het wegbreken der fundamenten van de brug aan den Geerweg te Delft is een kelder gevonden waarvan zoowel de wanden als de vloer met marmeren tegels waren bezet. Sommige dezer tegels droegen inscrip ties. Ook zjjn in de nabijheid eenige kogels van verschillenden vorm gevonden. Te Gouda is proees-verbaal opgemaakt tegen eenige personen uit Haastrecht, die de vergadering van het Leger des Heils" ver stoorden. Onder hen behoort ook een der gemeenteraadsleden uit Haastrecht. Te Haarlem hebben verscheidene vleesch- houwers den prijs va i het vleeseh met f 0.10 per KG verminderd. De bekende A. Tilburgs, die zooveel be nauwde uren in den put te Hilversum door bracht, heeft thans het ziekenhuis hersteld verlaten. Uit Heerenveen schrijft men aan het Hbl. Zaterdagavond omstreeks halfzes is de heer mr. M. van Heioma, kantonrechter alhier, aan een groot gevaar ontkomen. Hij reed met zijne equipage in het Meer, toen plotse ling het lichtschijnsel gezien werd van een achteropkomende extra tram. De heer v. H., die zelf de teugels in handen had, rukte dadelijk het paard naar rechts om van de rails af te komen, doch het was reeds te laat, want dadelijk volgde de botsing. Het rijtuig werd aangereden, zoodat de achterste veeren braken, de as verbogen werd, terwijl de voorste veeren geheel verzetten. Gelukkig bleef het paard staan. Achter in den wagen zat de zuster van den heer v. H., doch niemand bekwam eenig letsel. De heer B. Bonefang uit Rotterdam heeft Zaterdag een niet alledaagsche ontmoeting gehad op zijn reis van Bergen-op-Zoom naar Rózendaal. Hij bevond zich n.l. alleen in een compartiment met een jongmensch uit Am- hem, toen laatstgenoemde, na allerlei verhaal, een geladen revolver uit den zak haalde. De heer B. dacht aanvankelijk een krankzin nige voor zich te hebben, doch bemerkte spoedig dat hij met iemand te doen had die, door wanhoop gedreven, zelfmoord wilde plegen. In zenuwachtige spanning wist de heer B. hem zoo lang te bewegen van zijn plan af te zien, tot de trein het station te Rózendaal binnenliep, alwaar de heer Bonefang onmid dellijk aangifte deed bij de stationschef. Een revolver met zes patronen werd hem door de rijkspolitie ontnomen, die tevens proces verbaal opmaakte. (Grondwet.) Te West-Stellingwerf heerscht in hevige mate diphtheritis. De ziekte is zeer kwaad aardig en eischt menig offer. In een gezin bezweken twee dochters van ruim 20 en een van 12 jaar. In de administratie van den gearresteerden brievengaarder K., te Eelde (Dr.) heerscht de grootste verwarring. Een bedrag van f1500 is verduisterd, en dagelijks komen er nog fraudes aan het licht. De borgstelling bedraagt slechts f250, zoodat het rijk aan zienlijke schade Iqdt. Een commies der posterijen neemt den dienst tijdelijk waar. Een oppassend jongmensch te Utrecht, dat reeds sedert geruimen tijd kennis had aan een knap dienstmeisje, zag zich echter in zijne liefde gedwarsboomd door de ouders zgner geliefde, die een ander tot schoonzoon be geerden en dan ook niets onbeproefd lieten om hem bij haar in een kwaad daglicht te stellen. Geruimen tqd bood het meisje evenwel aan den drang harer ouders weerstand en bleef zq haar minnaar getrouw, doch eindelijk voor de overmacht moetende zwichten, schreef zij hem j.l. Vrijdag af. Dit was echter meer dan de jongeling kon verdragen en thans willende bewijzen, dat het hem volle ernst was toen hij haar eenmaal zeide dat hij zonder haar niet zoude kunnen leven, sprong hij des avonds aan de Moreelschelaan aldaar te water en zou onge twijfeld verdronken zijn, indien niet toevallig een paar voorbijgangers waren toegeschoten en hem nog juist intijds konden redden. Hoewel de drenkeling, door hen op het droge gebracht, reeds bijna geen teeken van leven meer gaf, gelukte het toch de levens geesten weder op te wekken, waarna men hem ter verdere verpleging naar het zieken huis overbracht. Dat hij spoedig zal herstellen is wel zeker, daar de ouders van het meisje door dat be wijs zijner liefde zoozeer werden getroffen, dat zij thans hunne volle toestemming hebben gegeven. Uit Grave wordt van gisteren aan de 27. J2. Ot. gemeld: Nadat Vrijdagavond de vermoedelijk dolle hond was afgemaakt, zond de burgemeester Zaterdag het lijk naar den districts-veearts te Breda. Gisteren werd het echter terug ontvangen, en heden verscheen de districts veearts tot het doen van onderzoekhq con stateerde een twijfelachtig geval van razemq. De terugzending geschiedde op grond van onwettige verzending. Thans is het lijk opgezonden naar Utrecht, en verwacht men weldra langs telegraphï- schen weg bericht omtrent den uitslag van het onderzoek. Vermoedelijk binnen een paar dagen vertrekken de aangevallen personen een twintigtal naar Parijs om zich onder behandeling van prof. Pasteur te stellen. Gistermiddag is nog eene hondje afge maakt, dat ook door het dolle dier gebeten was. Vrijdagavond is door de politie te Maas tricht aangehouden zekere J. H. Penders, oud 42 jaar, geboren te 'Elsloo-Beek, tijde lijk te Maastricht woonachtig, ophetoogen- blik dat hij bezig was, nagemaakte éenfrank- stukken uit te geven. In zijne woning zijn de gereedschappen gevonden, benoodigd voor het vervaardigen van valsch geld. Het bekende klooster te Simpelveld (Lim burg), waarin circa 500 zusters verblqf hou den, en dat bekendstaat om de kunstwerke; die daar g>-maakt worden, heeft thans eene bestelling uit Frankrijk gekregen ten bedrage van f40,000, voor het maken van misge waden voor een pontificalen dienst. Voor eenïgen tijd werden door ditzelfde klooster misgewaden gezonden naar Gouda, ter waarde van f10,000. Naaldwijk. Op eene alhier gehouden ver gadering van de besturen der anti-revoluti- onnaire kiesvereenigingen in het kiesdistrict Vlaardingen voor de Provinciale Staten is besloten tot de oprichting eener centrale anti-revolutionnaire kiesvereeniging in dat district. Er is eene commissie benoemd om het plan verder uit te werken. Harlingen. Buitengewoon druk is het hier tegenwoordig met den uitvoer naar Enge land, Behalve papier, zijn het vooral land- bouwartikelen, welke in veel grootere hoeveel heid dan ooit te voren worden aangebracht, zoodat de gewone booten den aanvoer niet kunnen bergen en zeffs deklast voeren. De agenten hebben van Londen grootere booten aangevraagd en naar Leith is eene extra boot gevaren, die nog een deel van den voorraad moest laten liggen. Kunst en Wetenschap. Het Utrechtsch studentenkorps heeft den heer Bart van Iloven opgedragen eene levens- groote marmeren buste onzer Koningin Wilhelmhia te vervaardigen, welke door het korps zal worden geschonken ten behoeve van het universiteitsgebouw, in welker vestibule het beeld zal worden geplaatst. De dichter Hasebroek, wien verleden week op zijn 80sten verjaardag door de sHoliand- sche Maatschappij van Fraaie Kunsten en Wetenschappen" de keuze werd gelaten tus- schen zqn geschilderd portret en zijne mar meren buste, heeft thans de buste gekozen. Ook in het Zondagsblad van het 27. v. d. D. komt een ingezonden stuk van Hasebroek voor naar aanleiding van hetgeen Piet Vluch tig daarin bij gelegenheid van zqn tachtigsten verjaardag had geschreven. Er waren inder daad menschel), die deze hulde aan den grijs aard hielden voor eene krenkende levensschets. Geen verstandig mensch daarin iets anders gezien dan eene ironie, maar er zijn er toch geweest die ze in ernst opvattenSommigen zelfs zeiden hun abonnement op het Nieuws af. Hasebroek zelf komt thans op voor dPiet Vluchtig", een kunstvriend, dien hq hoogacht en vereert, en spreekt zqn leedwezen uit dat dezen door een klinkklaar misverstand ver driet is aangedaan. Ds. Hasebroek heeft aan de Haarl. Ct., die hem de stof aanbood voor een der schet sen sn Waarheid en Droomen, die het best in herinnering zijn gebleven, de volgende regelen gezonden Vriendin van de eerste dagen Waarin mijn speeldoos klonk Vriendin bij *t voorwaarts jagen, Waarbij mijn zonne zonk; Vriendin bij 't elftal slagen, Dat nu mij wijst naar 't honk l Gij moogt bij de avondstralen, Die blinken op mijn feest, Terecht met de eerkroon pralen, Als wekster van mijn geest I Dank moet u elk betalen, Die gaarn mijn boekske leest

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2