aterdag 19 November. N°. 8147. A0. 1892. esenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ODÉ. BCKEABi BOTEBSTRAAT, E 3 7. Buitenlandsclie Berichten. Binnenlandsche Berichten. 1.85, - 2.50. - 0.10. Aiwsrtkntikp&ws: van t10 gewone regels rast inbegrip van eene Ooarant.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. abonnementsprijs, per kwartaal irarwo per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke nommers fSASEBUK. De minister-president Loubet heeft gisteren in den ministerraad medegedeeld, dat hij voornemens is het woord te voeren bij de behandeling der artikelen van het wetsont werp op de diukpers. In de Kamer is de beraadslaging over het ontwerp tot wijziging der drukperswet gis teren hervat. De heer Ernest Roche, socialist en vioeger Boulangist, verklaarde dat de anarchie niets te maken heeft met het socialisme, dat alle gemeenschap met de anarchie afwijst. De spreker beschuldigde ver der de regeering, dat zij agents provocateurs onderhoudt. Hij verklaart het volkomen be grijpelijk te vinden dat de anarchie toeneemt, waar de ellende van het volk zoo groot is. De heer Aylard zegt, dat er tusschen socia lisme, collectivisme en anarchie geen onder scheid isalle drie beoogen ze de omver- -werping van het sociale gebouw. Hij wijst er verder op, dat de toestand der arbeiders is vooruitgegaan, terwijl die der patroons hachelijk is geworden. De heer Loubet handhaafde de noodzake lijkheid der wet; de regeering staat ontwa pend tegenover de anarchisten en de alle zedenleer omverwerpende publicatien. Mis- biuik maken van de wet zal de regeering voorzeker niet. De minister vraagt een votum van vertrouwen van de linkerzijde en het centrum. De zitting werd nu geschorst. In de couloirs liep het geiucht, dat het Kabinet op eene meerderheid van dertig stemmen kon rekenen. Na de heropening vraagt de heer Deramel aan de regeering, of zij de wet gedurende verkiezings-tijdperken denkt toe te passenen verder of zij berust in de verzending van het ontwerp naar eene commissie. Ingeval de ïegeering deze verzending niet gedoogde, zou spreker haar zijn vertrouwen niet geven. De beraadslaging werd daarop gesloten, nadat nog de heer Pichon ten gunste van zoo eene verzending naar de commissie had ge- sproken. Met 317 tegen 203 stemmen werd het voorstel tot verzending naar de commissie aangenomen Alvorens zich te verdiepen in de quaestie van het votum van vertrouwen over de wet op de pers, wil de heer Gouraux verzoeken eene interpellatie te mogen houden over de i algemeene politiek dezer regeering. Hij zal vragen dat men over dit zijn verzoek beraad- slage, alvorens over te gaan tot de behan- „j.deling der artikelen van het wetsontwerp. t De heer Loubet daarentegen wenscht, dat deze behandeling voorafga. Waarschijnlijk zal ^het de Kamer zelve moeten zijn, die in dezen •beslist. ■f Aan de dagbladen m de departementen is eene telegraphische nota gezonden, behelzende dat de bewering van een lid van den Senaat, als zou de liquidatie van het aCrédit foneier" een tekort opleveren van 300 millioen, het onderwerp zal wezen van eene wederlegging, waarin aangetoond zal woiden dat deze be wering op geen enkelen giond rust. Bij de berichten uit Tongkin is een protest van Lanessan tegen de mededeelingen der Ei ansche couranten Hij zegt, dat de pacificatie van Annam en de provincies van de Tongkin- Delta geheel geslaagd is. Volgens de Figaro heeft de paus aan den Franschen gezant te Konstantinopel, Cambon, een audiëntie verleend en hem gezegd, dat hy alles voor Frankrijk zou doen en altijd met Frankrijk zou zijn zoowel in als buiten Franknjk. DÜ1XSC1ILA5 1). De paitydag der sociaal-democraten stemde met algemeene tegen 5 stemmen tegen een algemeenen ustdag op den ln Mei. De meer derheid bedroeg 235 stemmen. Daarna werd besloten tot het eenvoudig vieren van den ln Mei. Bij het debat toonden Vollmar en Bebel de onmogelijkheid aan van een absolu- ten rustdag op den ln Mei, wijl daardoor in vele gevallen contractbreuk zou ontstaan. Te Straatsburg is eene Vrije Elzas-Lotha- ringen Burgervereeniging" op vrijzinnigen grondslag tot stand gebracht, In haar pio- gramma is o. a. opgenomen: algemeene amnestie voor allen die om politieke redenen uit het land zijn verdreven; afschaffing van alle exceptioneele wetten; verheffing van Elzas-Lotharingen tot een zelfstandigen Duit- schen bondsstaat. B E L G I E. In de Kamer is gisteren beraadslaagd over het antwoord op de tioonrede. In antwoord op eene lede van den heer Janson zeide de heer Woeste, dat het niet aangaat België thans voor het algemeen kiesrecht te stellen, daar men thans staat vóór de grondwets hei ziemng, Later zal men over het algemeen kiesrecht kunnen beraadslagen- De heer Beernaert sprak in denzelfden geest, en ver klaarde, dat de regeering hare voorstellen zal doen kennen, zoodra de commissie met haren arbeid gereed zal zijn. ENGELAND. De liberale regeering, nog zoo kort aan het bewind, heeft reeds een flinken maatregel genomen om aan den dreigenden nood der arbeidersklasse te gemoet te komen. Bepaalde hare conservatieve voorgangster zich tot het verbieden van betoogingen en dergelijke maatregelen om de behoeftigen te beletten hunnen nood kenbaar te maken, waar uit verschillende ofiicieele gegevens is aangetoond, dat de werkloosheid in Engeland grooter is dan ooit om dezen tijd sinds 1887 grooten- deels tengevolge van de hooge beschermende rechten in de Vereenigde Staten heeft het Kabïnet-Gladstone niet alleen het recht van openbare vergadering hersteld, maar ook zonder echter de leer te huldigen dat de staat geioepen is in alle nooden en behoeften zijner burgers te voorzien heeft de voor zitter van het bureau van binnenlandsch be stuur alle gemeentebesturen aangeschreven om nog voor den aanvang des winters een begin te doen maken met werken van erkend algemeen nut. OOSTENK IJ K. Volgens mededeelingen uit wel onderrichte kringen gaf de czarevvitch aan Kalnoky te verstaan, dat de czaar met tevredenheid had vernomen de jongste mededeelingen over de vriendschappelijke verhouding der beide hoven. Kalnoky zou geantwoord hebben, dat hjj zich daarin verheugde en zich beijveren zou al het mogelijke te doen om de gunstige «ej£udheid van het Kabinet te Weenen aan Rusland te toonen. De benoeming van Hieronymï tot minister van binnenlandsche zaken vindt bijvaldie van Louis Tisza wordt in kerkelijke kringen afgekeurd. De koning van Rumenie en de kroonprins namen Woensdag afscheid van de keizerlijke familie. Vijf afgevaardigden van Dalmatie en Istiië hebben besloten tot de vorming van eene afzonderlijke, onafhankelijke groep. De coi respondent van de Feite Freie Pr esse te Petersburg heeft een hooggeplaatsten Rus geïnterviewd, die hem verklaarde, dat Rus land niets liever dan een toenadering tot Oostenrijk wilde, maar die toenadering zou eerst mogelijk zijn als Oostenrijk zich niet langer mengde in de Bulgaarsche zaken. RUSLAND. Ter volledige dekking van de gewone uit gaven en ter gedeeltelijke goedmaking van eenige buitengewone uitgaven van het budget, dat zonder tekort sluit, zullen de accijnzen op brandewijn en tabak, op bier, phosphor- lucifers en petroleum, zoomede het invoerrecht op katoen en de patentbelasting voor hande laren verhoogd -worden, terwijl nieuwinge- voerd zullen wordeneen belasting naar de huurwaarde der woningen, een op het zout en een voor vrijgestelden van den militairen dienst. Verder is een nieuwe regeling der overige directe belastingen in overweging. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat kardinaal Yanutelli benoemd is tot aartsbisschop van Bologna. Er wordt veel over deze benoeming gesproken. Vanutelli hoopt tot paus benoemd te worden. Men zegt dat zijne candïdatuur wordt begunstigd door Oostenrijk. SPANJE. Te Madrid heeft een artikel van Castelar in de Qïoio sensatie gemaakt, waarin hij zegt, dat er tusschen de regeeringen van Spanje en Portugal een verbond van ver dediging gesloten is tegen de republikeinen in beide landen. Spanje zou daaibij aange nomen hebben gewapendeihand tusschen beide te komen in het gei al eener omwente ling te Lissabon. Gistei avond hebben de koning en de koningin van Portugal Madrid verlaten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Bij bet onderzoek in de afdeelingen der Kamer van het wetsontwerp tot vet hooging van het lie hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1891 meenden sommige leden dat dit ontwerp vioe ger had kunnen zijn ingediend, dan geschied is. Aangedrongen werd op het bekendmaken in de Staatscourant van aile benoemingen en be- vordeungen in eene der Nedeilandsche orden, dus ook van de benoeming en bevordeung van buitenlanders. De wensch werd uitgesproken dat, meer dan wellicht thans geschiedt aan onbemiddelde ver dienstelijke burgers en militairen het broeder schap van den Nederlandsehen Leeuw zou wor den verstrekt. Van andere zijde waarschuwde men er echter tegen, die opneming te doen ontaarden in eene toelage op traktement of pensioen. De meening werd uitgesproken, dut bij het toekennen van de versierselen der nieuwe oide het Nederlandsch-Indisch leger stiefmoederlijk zou zijn bedeeld, hetwelk op genoemd leger den indruk moet maken, dat het bij het Neder- landsche achteruitgesteld wordt. Ook was het, zoo werd opgemerkt, een zeldzaam verschijnsel, dat vertegenwooidigers van den landbouw mat deze orde begiftigd werden. SCHIEDAM, IS November 1892. Uit de beraadslagingen over de Dinsdag in onzen gemeenteraad behandelde regeling der onderwijzers-traktementen releveeren wij nog het volgende Na aanneming van het door burg. en weth. voorgestelde art. 1, kwam bij art. 4 het adres ter sprake der schoolhoofden, die den raad verzochten op daarvoor aangegeven gronden, het amendement Elzevier Dom niet aan te nemen. De heer Hoogendam meende naar aan leiding van dit adres de vraag te moeten stellen, waarom de hoofdonderwijzers wel f1000 voor de plaatsvervangende hoofden vroegen en niet b.v. f1100 of 1200.'t Was toch éen vragen en het bleef aan het adres der gemeentekas toch altijd maai »Gemeente- e7el draag" 1 De heer Den Breems stelde in 't licht, dat van f1100 of f1200 hier geen sprake wast het gold toch alleen hier te beslissen tusschen f900 of f1000. Dat trouwens f1000 voor Schiedam niet overdreven was, meende hg

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1