wone lokaal der socialisten, die voor het meerendeel met revolvers gewapend zjjn, werd schermles gegeven. Naar wij vernemen, moet het voornemen bestaan een vast detachement marechaussees in genoemde gemeente te vestigen. Aan de emailleerfabriek der firma H. Berk Zn., te Kampen, werd Woensdag in een dezer dagen ontvangen lading steenkolen een blikken doosje gevonden, gevuld met 10 patronen, in zaagsel verpakt. Daar het buiten twijfel is, dat dit met de steenkolen uit de mijnen is aangevoerd, ligt het vermoeden voor de hand, dat het dynamietpatronen zijn. Het doosje met den inhoud is naar het politie bureau gebracht. (Ü7. v. d. D.) te kunnen bewijzen uit het feit, dat b.v. te Botterdam een pl.verv. hoofd tot f1400 kan opklimmen, dus een belangrijk verschil met het hier voorgedragen cijfer. Vóór en na zoo hoorden wij hem verder hebben we hier verschillende traktementsverhcogingen enz. voor andere gemeente-ambtenaren als in het belang der gemeente hooren bepleiten, en dan nooit gehoord «Gemeente-ezel draag" Nu het voor de onderwijzers is, moet op eens de ünancieele quaestie den doorslag geven i 't zou werkelijk der moeite waard zijn eens na te gaan, van welken tijd wel de laatste verbetering in de regeling hunner traktementen dateert. Na verwerping van het amendement-Elze vier Dom en aanneming van art. 4, zou het geheele ontwerp in omvraag worden gebracht. Vóór de eindstemming over dit zoo belang- ïijke voorstel vroeg en verkreeg de heer Den Breems nog eens het woord en zeide onge veer het volgende: «Het is verklaarbaar dat onder de tegenwoor dige ongunstige financieel» omstandigheden getracht wordt in onze gemeentelijke uitgaven overal, waar dit met goed gevolg kan geschie den, bezuinigingen aan te brengen uit den aard der zaak is men daardoor nog zuiniger dan anders, om gevraagde verhoogïngen toe te staan. Volkomen juist mits de zuinigheid de wijsheid maar niet bedriegemits aan de zuinigheid maar geen hoogere belangen worden opgeofferd. Dat hier werkelijk niet alleen hoogere maar zelfs de hoogste belangen, die van 't onderwijs, op 'tspel staan, moge blijken uit de omstandigheid dat wij bij 't openbaar lager onderwijs, op een personeel van ruim 50 onderwijzers, een tiental sedert 1 Januari zagen veitrekken, terwijl er niet minder dan 14 op dit oogenblik nog elders solliciteeren, een ge tal dat zeker nog grooter zal worden, indien de raad dit ontwerp mocht afstemmen. Is bet nu een door ieder erkend feit, dat voor 't onderwijs niets nadeeliger b dan mutaties, zoo heb ik zeker niet te veel gezegd, toen ik met het oog op de u zooeven genoemde cijfers durfde beweren, dat bier de belangen van 'tL. O. op 'tspel staan. Een zeer bevoegd deskundige, een door en door gematigd man, verzekerde mij dan ook nog dezer 'dagen «Stemt de raad dit voorstel af, dan is het L. O. te Schiedam naar de maan" 1 ik onderschrijf deze meening onvoorwaardelijk. «Ja maar, dat L. O. is zoo duur" zegt en schrijft men volkomen waar, het kost ook veel geld hetzij men zich ai dan niet ver- eenigt met de financieele beschouwing van den heer Elzevier Dom in dezen, daargelaten de vraag wat meer of wat minder, het is een feit, het kost veel geld. Maar wanneer wij ietten op het budget voor L. O. van andere plaatsen niet alleen van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, die wij buiten beschouwing laten maar van steden, die geacht kunnen worden met Schiedam gelijk te staan, dan zien we dat hier alleen het hooghoog noodige wordt uitgegeven." Na met verschillende cijfers, uit officieele be scheiden geput, te hebben aangetoond, dat wer kelijk b.v. te Delft, Deventer, Dordrecht, Gorin- chem, Gouda, Helder, Kampen, Leeuwarden, Middelburg, Zwolle, Zutfen, het openbaar lager onderwijs duurder is dan hier, vervolgde spreker ongeveer aldus: «Waarom moeten die onderwijzers dan zulke hooge traktementen hebben" hooren'we van an dere zijde. Hooge traktementen 1 Ik weet niet M. H. of ge het inkomen b,v. van een opper man, straatwerker of werfknecht in dienst der gemeente hoog vindtdikwerf heb ik er van hooren zeggen »'t is toch eigenlijk geen loon". Welnu M. H., slechts één dezer verdient, blijkens een staat dien ik hier vóór mij heb iets minder dan op dit oogenblik een onderwijzer 3e kl. van timmerlieden, ververs of metselaars in dienst der gemeente, die ongeveer evenveel verdienen als ru een onderwijzer 2e kl. dus met hoofd je zal krijgen, spreken we nu maar niet eens; veel minder van opzichters over plantsoe nen, gas- of waterleiding en andere takken van dienst, die ongeveer met onze plaatsvervangende j 1 hoofden in salaris gelijk bomen te staan. On gelijksoortige grootheden mogen we niet verge lijken, dat is waar, maar toch wil ik de opmer king, die ik dezer dagen boorde van iemand, die zeide bet alleen van de praktijk te willen hebben, dat zoo'n straatwerker de kinderen ook wel het ABC kon leeren, maar liefst niet als ernstig gemeend beschouwen. Ik misgun eerstbedoelden hun jaarwedde niet, maar heb er alleen op gewezen, om aan te toonen, dat bij zoo groot verschil in kennis en ontwikkeling de trak tementen der onderwijzers niet te hoog zijn. «Indien dan voor de enorme hooge kosten van dat onderwijs, ter wille waarvan wij nu bij eene ledige geldkist staan, nog maar iedereen er van gebruik kon maken, is ten slotte het aambeeld waarop men in woord en geschrift ook weer bij deze gelegenheid hamert, om der goê gemeente te doen gelooven, dat al dat geld wordt uitgegeven, neen weggegooid, ten bate van enke len die er gebruik van willen tegenover zoowelen die er geen gebruik van kunnen maken. En dat argument is het gevaarlijkste, omdat het dikwerf ach,er het masker der anonymiteit ge bruikt eenvoudig onwaar is. Gaat denaam- lijsten der leerlingen na, M. H., en ge zult zien dat van ons openbaar onderwijs, wel degelijk door kinderen van alle gezindten gebruik ge maakt wordt; maar wat meer is, dat op ibaar onderwijs wordt zelfs gediend door onderwijzers en onderwijzeressen van alle gezindtende Raad heeft ten opzichte van dezen trouwens bij benoemingen nooit gevraagd, «tot welke gezindte behoort ge" maar altijd «wordt ge geschikt ge acht tot een goede vervulling uwer taak, de kinderen der burgerij te onderwijzen en ben op te leiden in de beoefening van christelijke en maatschappelijke deugden". En aan deze schoone taak beantwoorden met loffeiijken ijver onderwijzers en onderwijzeressen van alle ge zindten. Evenwel, niet de belangen der onderwijzers, maar wel die van het onderwijs behooien hier in de eerste plaats de stem te bepalen, die wij aanstonds over het ontwerp in zijn geheel zullen uitbrengen. Zal het, door de daarin bij amendementjaan- gebraebte wijzigingen, niet allen bevredigen, wo mogen niet anders aannemen, dan dat ze werden voorgesteld met het doel het ontwerp zoo goed mogelijk te maken, en mogen niet voorbijzien bet vele goeds, dat het ook werkelijk nu nog bevat Dat dan door aanneming van het geheel naar ik hoop met groote meerderheid dat goede tot zijn recht kome, in 't belang van het openbaar lager onderwijs en daarmede in het belang der gemeente." Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, van 17 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 692,179 pikols. St.-Ct Naar het D. v. Z.-E. verneemt, heeft het wetsontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht, bjj het onderzoek in de afdeeliogen der Tweede Kamer, dat nog niet is afgeloopen, in alle sectiën ernstige bedenkingen uitgelokt. De oppositie tegen Pierson's onbegrqpe- 1 ij ken zet, om van alle traktementen en'sala rissen een tantième voor de schatkist af te nemen, neemt zoo hand over hand toe, dat Pierson wel zal moeten zwichten. Er is letterlijk niemand, die dezen zonder lingen greep verdedigt. Al onze staatsambtenaren, heel een heir in allerlei rangen en gradatiën, heel de geleérde wereld, de domineeswereld, de onderwijzers wereld, de klerkenwereld, het is al tegen Pierson's aanslag op de onschendbaarheid van het traktement in opstand. - .En natuurlijk doen de huismoeders in alle rangen en standen mee, want op haar maand- of weekgeld zou het moeten verhaald worden. Het verzet is letterlijk nationaal, in' alle provinciën en kringen. Partij noch kerk maakt hier onderscheid. Het roept alles tegen Pierson's onbegrijpelijken inval. Het zou ons dan ook niets verwonderen, zoo Pierson, ook zonder het voorloopig verslag af te wachten, nu reeds in stilte bezig was, om de tweede editie van zijn ontwerp voor de pers gereed te maken. Een editie, nu zonder conspiratie tegen het traktement. (Stand.) De Kamer van koophandel te Middelburg heeft met 7 tegen 4 stemmen aangenomen een voorstel van den heer J. Borsius, om, indien de Tweede Kamer mocht besluiten tot het bouwen van drie nieuwe oorlogssche pen, te vragen, zoo mogelijk de inlandsche nijverheid de voorkeur te geven, terwijl tevens besloten werd den steun van andere Kamers van koophandel in dezen te vragen. Het hoofdcomité voor de viering van het Columbusfeest in Nederland heeft aan de leden der sub-cornmissiën en aan onderschei dene belangstellenden in den lande eene cir culaire toegezonden, waarbij in herinnering wordt gebracht, dat de eene helft der gelden, •welke bereids bijeengebracht zijn en nog zullen inkomen, bestemd is voor de vorming eener Nederlandsche bibliotheek van werken over Columbus en oudste ontdekkingsgeschie denis van Amerika, op te richten in de hoofd stad des rijks. Daar intusschen gebleken is, dat de hulde, welke den grooten ontdekker te Calvi ge bracht werd, een internationaal karakter miste, heeft het hoofdcomité besloten, dat de tweede helft dier gelden, waaromtrent voor dit geval de bestemming was voorbehouden, op die wijze zal worden besteed, dat aan bekwame en ondernemende Nederlanders de gelegenheid wordt verschaft de groote hulp bronnen van Amerika uit een economisch, technisch en commercieel oogpunt te bestu- deeren, wetenschappelijke onderzoekingen in te stellen of nieuwe nasporingen te doen op het gebied der vestiging van de eerste Neder landers in dit werelddeel. Wordt dus ook aan deze gelden een nationale bestemming geschonken, dan durft het hoofdcomité zich vleien, dat in de steden, waar de sub-com- missiën werkzaam waren, en ook daarbuiten, nog velen zullen willen bijdragen of hunne bijdragen verhoogen. Met dit doel voor oogen worden commissie leden en andere belangstellenden uitgenoo- digd een poging te willen aanwenden, ten einde de som der bijdragen, die tot 4 Januari 4893 b(j den penningmeester van het hoofd comité, den heer D. Cordes, te Amsterdam, worden ingewacht, door nieuwe of verhoogde bijdragen te doen vermeerderen. De te Rotterdam gehouden algernaene col lecte tot vorming van een ondersteunings fonds voor hen die het Metalen Kruis en de Citadel-medaille mogen dragen, heeft opge bracht f4071.52Vs. Door Johannes Huss, jager van H. M. de Koningin, werd 1.1. Donderdag 10 dezer een zee-arend geschoten niet ver van het Pomp station ten noorden van Seheveningen.De vogel had 2.40 M (acht voet) vlucht. Het exemplaar werd door den dierentuin aange kocht, zal door den heer H. H. ter Meer te Leiden worden opgezet en eerlang in het museum van den tuin prijken. Onder Ouderkerk-aan-den-Amstel heeft zekere S. J. de K., zijn neef H. G. de K., op zichter der gemeentewerken, een messteek toegebracht op eene weigering om hem geld te geven. De wonde is niet ernstig, daar het mes op den halsboord afstuitte. De dader is gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Woensdag arriveerden te Sappenneer— Hoogezand 13 marechaussees te paard van Winschoten, Muntendam en Zwolle, alsmede 5 rijksveldwachters, met het mg op den onrustigen geest onder de werklieden. Er viel echter niets bijzonders voor. In het ge- Te Zutfen werd Maandagmiddag door den agent van politie B., in de gracht achter het kerkhof, het lijk gevonden van den heerE., sedert Zondagmiddag vermist. In de Polsbroek te Zutfen heeft zekere C. zijn vader met een scherp voorwerp in het gelaat geslagen, waardoor de neus werd afgesneden en tevens een gevaarlijke wonde ontstond. De gewonde is naar het ziekenhuis over gebracht. Zijn toestand is niet zonder zorg. Bij eene Dinsdag aan De Steeg (gem. Reden) gehouden drijfjacht is door eenige drijvers achter het «onzalige bosch", in het zooge naamde «Schaddeveld", gevonden het in ver gevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een als heer gekleed man. Op het lijk werden gevonden eene portemonnaie, inhoudende fl2.23Vs, benevens een kompas ia étui. Een revolver, vier scherpe patronen en eene ledige huls lagen naast het lijk. Na geschouwd te zijn is het Irjk op de plaats zelve onder politietoezicht begraven. Men schrijft uit Eist (Betuwe) De komst der socialisten heeft in dit dorp, evenals in andere gemeenten in de Betuwe, zeer veel onrust veroorzaakt. Nadat een deel der bevolking zijn afkeer van de socialistische beginselen had betuigd door de colporteurs van het blad Voorwaarts in den verkoop daarvan te verhinderen, zoodat zelfs de politie tusschen beide moest komen, om hen tegen het volk te beschermen, heeft de bur gemeester, baron Van der Feltz, eene procla matie uitgevaardigd, waarbij de ingezetenen met nadruk werden uitgenoodigd de colpor teurs rustig hun gang te laten gaan, daar zij, evenals ieder ander, recht op bescherming van de overheid hadden en dus de aanvallers hunne straf niet zouden ontgaan. Gedrukte liederen werden verspreid, waarin de burgemeester en de politie op onwaardige wijze werden bezongen. Verscheidene avonden achtereen reeds door kruisten troepen volks in alle richtingen het dorp, deze en vaderlandlievende liederen zin gende, terwijl ook de socialistisch-gezinden zich niet onbetuigd lieten en het alleen aan het bezadigd optreden der politie, welke uit Nijmegen was versterkt, te danken is, dat formeele vechtpartijeu achterwege hieven. Met spanning zien evenwel de rustige burgers het einde te gemoet. Het grootste gedeelte der marechaussees, die tjjdelijk te Helmond vertoefden ter be teugeling van de ongeregeldheden aldaar, zijn weder naar hunne standplaatsen terug gekeerd. Maandagnacht zijn echter nog op enkele plaatsen weder ruiten ingeworpen. O. a, een winkelier in porselein, waardoor een schade van ruim f30 is aangericht. Te Brakel wilde Woensdagmiddag een joDg man T. K. zich met eene roeiboot naar de overzijde der Waal begeven. Midden op de rivier sloeg hij overboord bij eene poging om een riem te grijpen, welke hem ontglipt was. Hoewel 'er van den wal dadelijk hulp kwam,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2