aandag 21 November.» A0. 3892, N°. 8148. e Eerste Blad. KENNISGEVING. esenv©ert:-gst© Jaargang. herschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: Z ODÉ. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Schiedam, den 19den November 1892. Schiedam, 19 November 1892. Het was deze week drie en twintig jaar geleden, dat het Suez-kanaal op feestelijke wijze geopend werd. Tal van vorsten waren hierbij vertegenwoordigd; o. a keizer Napo leon IH door zijn gemalin, keizerin Eugenie, en onze koning door zijn broeder Prins Hendrik. Hoeveel grooten en machtigen er ook tegen woordig waren, niet hun kwam de voorrang toe op den gedenkwaardigen dag, toen de arbeid een van zijn schoonste triomfen vierde Aller oog was gericht op den man, van wïen het grootsche plan der doorgraving was-uit- gegaan, die liet in weerwil van duizenden moeilijkheden had doorgezet, eu die er de voltooiing van mocht beleven. Dat was Fer dinand de Lesseps, de vriend van keizer Napoleon III, die wel vrienden van minder -allooi heeft gehad. Hij was de zestig reeds te boven, doch van seen oude heer" had hy niet veel. Daar was nog een landengte, die aan het verkeer in den weg stond. Ook deze uit den weg te ruimen, dat werd nu het levensdoel van den onvermoeiden man, en alweer op zijn initiatief werd een maatschappij in het leven geroepen, die zich met de uitvoe ring van dit nieuwe reuzenwerk zou belasten. Die maatschappij sloot een reusachtige leening, ■een loterij met premiën daarin begrepen, en aan gemoedigd door het Succes, dat de Suez-maat- schappij had, stroomde bet geld deze Panama- nmatschappij toe, en ging men aan den arbeid. Tot zoover een zeer gewone geschiedenis daar verloopen enkele jarenmen hoort kwade geruchten omtrent de maatschappij eindelijk breekt de bom loshet werk wordt gestaaktde maatschappij maakt bankroet, lijenig klein burgerkapitaaltje, doorFransche zuinigheid bijeengebracht, ging bij deze ge legenheid verlorende verontwaardiging was 'groot, en men ging de zaak aan het uit pluizen. Het Fransche blad Lc Figaro deelt het een en ander omtrent deze treurige zaak «iilede. Er was 1300 millioen francs in de maat schappij gestoken, 271 millioen zijn daarvan als interessen en als waarborgfonds voor de premieloterij aan de geldschieters terugge geven 702 millioen zijn besteed aan de tot stand gebrachte werken, aan aankoop van materiaal, en aan 'den Panama-spoorweg. Doch waar zijn nu de overige 327 millioen gebleven? Men geeft op, dat voorbeieidende studiën, kosten van beheer, belasting enz. die som hebben verslonden. Dat geld is weg, en Figaro merkt op, dat hierbij aan verspil ling moet gedacht worden. Op welke wijze dit geschied is, wordt van andeie zijde gemeld. Rondweg wordt beweerd, dat een groot deel van dat geld is besteed om afgevaardigden, Senaatsleden en dagblad schrijvers om te koopen. Een verslaggever van het parlement ontving 50000 francs voor een gunstig bericht omtrent de maatschappij. Aan een republikeinsch blad, welks eigenaar lid is van het Fransche parlement, werden in den loop van zes jaar niet minder dananderhalf millioen francs betaald. Vele parlementsleden, waarbij eenige gewezen ministers, zrjn bij de zaak betrokken. Thans is zij in handen van de justitie en heeft de minister Ricard deze week in den ministerraad medegedeeld, dat hij den procureur-generaal last had gegeven ambts halve een vervolging in te stellen tegen de hee- ren Ferdinand de Lesseps, voorzitter van den raad van beheer, diens zoon Charles de Lesseps, onder-voorzitter van dien raad, tegen nog twee andere leden van den raad van beheer en eindelijk tegen den lieer Gustave Eiffel, een der aannemers. De minister Ricaid heeft dit gedaan zonder hierover vooraf met zijn ambtgenooten te raadplegen. De radicalen prijzen hem hemelhoogdientengevolge loopt het Fransche ministerie groot gevaar van uiteen te spatten. Treurig is het geval voor den meer dan tachligjarigen De Lesseps, wiens zoon ver klaart, den uitslag van het onderzoek, wat hem en zijn vader aangaat, gerust af te wachten. Het onderzoek zal duistere zaken aan het licht brengen, en blijken zal het, dat beide heeren De Lesseps in dezen zelf slachtoffers zijn geweest. In elk geval een treurig uiteinde van een roemrijke loopbaan. Zij, die den tijd van den Fransch-Duitschen oorlog hebben medegeleefd, herinneren zich nog den brutalen eisch van den Franschen gezant Benedetti aan koning "Wilhelm van Pruisen gedaan, en de even brutale woorden, waarin bedoelde eisch vervat was. Beide zaken waren de onmiddellijke aanleiding tot de oorlogsverklaring. Na 22 jaar wordt, door de onthullingen van Bismarck, deze zaak nog eens opgehaald, en blykt het, dat de bewoordingen, waarin het Duitsche volk van Frank rijks eischen kefïhis kreeg, niet aldus door Benedetti waren gebezigd. Bismarck moet thans aan denzelfden dr. Hans Blum, wien hij zooveel medegedeeld heefl, hebben verklaard, dat hij het tele gram niet had vervalscht, maar er slechts een anderen vorm aan had gegeven. "Von Moltke moet van bedoeld telegram in zijn eersten vorm hebben gezegd, dat het een trommelslag was, een teeken, dat men capi- tuleeren wilde; in zijn tweeden vorm was het trompetgeschal, hetwelk aankondigt, dat men tov den strijd gereed is. Bismarcks vrienden verdedigen zijn handel wijs met te zeggen, dat hij wél deed, door de verandering van het telegram de veront waardiging der Duitscheis op te wekken; de oorlog tusschen beide landen had toch moeten uitbrekenin 1870 was Duitschland tot den krijg gereed, en in Frankrijk was de geest ooilogzuchtig in hooge mate. In het kort, men erkent, dat Bismarck Frankrijks eischen in den bekenden beleedigenden vorm heeft ^"sieldmen erkent ook, dat daarin de onmid dellijke aanleiding tot het uitbreken van den earlpg is gelegen, maar men beschouwt die handelwijze als een soort van diplomatieke noodzakelijkheid. De Fransche pers is niet achtergebleven, om de zaak van alle kanten te bezien. »De leugens zijn aan het licht gebracht door hen, die ze verzonnen. Maar de gevolgen der leugens blijven, en met hen de zee van ellende, op de volken uitgestort". 5 Het telegram uit Ems is een der gruwe lijkste leugens, dip een man op zijn geweien kan hebben. Ongelukkig wordt wel de duisternis opgehelderd, maar de wonden blijven". Dit laatste behoeft niet, zegt Figaro. Na Bismarcks bekentenis moet Duitschland Elzas- Lotharingen aan Frankrijk teruggeven, 'tls immers nu zonneklaar gebleken, dat niet Frankrijk, maar Duitschland den oorlog zocht!" De oude heer Bismarck heeft zich leelijk verpraat. De oude heer verliest gaandeweg van de achting, die men hem nog toedroeg. De oude heer wekt afschuw op voor de dool hoven der diplomatie. Moge de nieuwe eeuw nieuwe diplomaten met nieuwe beginselen, eerlijkheid in de eerste plaats, leverenWat wordt er toch nog met het lot der natiën gespeeld I Wat de Ihieptndance Beige opmerkt, of het niet in het belang der waarheid zou zijn, als de Duitsche regeering allen twijfel om trent het gebeurde ophief, is volkomen juist. SCHIEDAM, 19 November 1892. Van bevoegde zijde wordt ons in antwoord op de vraag van seen belastingschuldige" het volgende medegedeeld: Ingevolge artikel 5 voegt men hg elkaar, wat men n verschillende vormen aan in komen geniet, en trekt daaraf de uitgaven n 1—5 van gezegd artikel. Het saldo, dat men aldus verkrijgt, geeft de klasse aan waarin men valt. De woorden waarover seen belastingschul dige" is gestruikeldjzonder daarbij het recht van aftrek in aanmei king te nemen" hadden gevoeglijk achterwege kunnen blijven. Er wordt met die clausule alleen bedoeld de aftrek wegens kinderen; die komt voor de bepaling der klasse volstrekt niet in aan merking, maar komt in mindering van het belastbaar bedrag der klasse waaronder men gebracht is. Naar wij nader vernemen, heeft de heer A. Bosman, lid der firma Bosman Den Arend te Rotterdam, wel het ziekenhuis aldaar verlaten, maar is hg nog niet geheel hersteld, daar hij zich nog niet kan bewegen als voordat hem het ongeluk met de stoomtram trof. Van de Wurtbg. metaal warenfabriek sMiele Co." van verzilverde en vergalde huishoudelijke, luxe- en hotelartikelen, ont vingen wy de prijscourant, geïllustreerd met de afbeeldingen van de talrijke voorwerpen, uitmuntende door fraaien vorm en smaak volle bewerking, welke o. a. in haar filiaal te Rotterdam verkrijgbaar zyn, en voor ge schenken op de aanstaande feestdagen kun nen dienen. De regeering heeft bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt een wetsontwerp tot rege ling van de wijze van beheer en verant woording van de geldmiddelen der koloniën Suriname en Curasao, en tot wijziging van de reglementen op het beleid der regeering in die koloniën. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens mededeeling van Hr. Ms. gezant te Madrid, het invoerrecht op ongepelde en hall- gepelde rijst op Cuba teruggebracht is tot 25 centavos per 400 kilogram in de eerste kolom en tot 20 centavos per 100 kilogram in de tweede kolom van het douanetarief voordat eiland. Uit vertrouwbare bron vernemen wij, dat de heer mr. B. van Royen voor de aanbieding van het ambt als commissaris der Koningin in Groningen bedankt heeft. Naar men verzekert woiden thans pogingen aangewend om den heer mr. S. A. Vening Meinesz, burgemeester van Amsterdam, het genoemde ambt te doen aannemen, (AF.u d.D.) Aan de gewichtige mededeeling van het D. v. Z.-H.-, dat het wetsontwerp tot uitbrei ding van het kiesrecht, by het onderzoek in de afaeeiingen der Tweede Kamer, dat nog niet is afgeloopen, in alle sectiën ernstigs GOUHA IT ABONNEMENTSPRIJS, per I'-: £tSWU Jraneo per post, door bet geheeie Rgk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. B ©31 Éi A I): BOT JEU STRAAT, E 2 7. Advertkntikpkijs: «en 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Ooarant.10 Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester vis Schiedam brengt by dezen ter kennis van de inge zetenen, dat, ingevolge beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, dd. 15 dezer, litt. C, afd. M. P., art. 8 van het Koninklijk besluit van 4 September 1892 (Staatsblad no. 215), niet meer van toepas sing is ten aanzien van personen komende uit Rusland, Hamburg, Altona of Hêtvre. Be Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1