Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Telegraphie. Armenzorg. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Stedelijk Jfieuws. Marktberichten. OS9EBZOBK WftJwrt ëa titadtsehappo- lijke toestanden der arleiders, omtrent da verhoudingen tmschen werkgevers en arleiders in de verschillende bedrij ven en omtrent den toestand van fa brieken en werkplaatsen met het oog op de veiligheid en de geremdheid der werklieden, ingesteld door de Staats commissie, benoemd krachtens de wet van 19 Januari 1890 (Staatsblad n° 1). Vergadering van Zaterdag 27 Augustus 1892. Tegenwoordig de heeren: Kolkman, voorzitter; G. EmantsJ. C. Th. Heyhgers, secretaris der Staats commissie <b« een gedeelte üer «erhooren)S. M. van Wijck, lid der Eerste Afdeeling. Verhoor van Josephus AJbers, oud 35 jaar, -werk zaam aan de stoombranderij van T. P. Jansen, te Schiedam. De VoorzitterIs de fabriek, waaraan gjj werkt, een groote fabriek? X Middelmatig. Er werken een 16 man. F. Werkt gij ook in de nachtploeg? X Neen, ik bedien uitsluitend kranen aan de spiritusUolom. Ik kom om 4 uur en ga's avonds om half-7 weg. Van 1 uur tot halfdrie ga ik eten, dan nemen de patroon of diens zoon mijn plaats in. Eigen lijk werk doe ik niet, of er moet een verstopping lijn. V. Hoelang werken de anderen A. Van 6 tot 6 uur in dag- en nachtploegen. V, Hoe gaat het op Zaterdagavond A. Dan komt de nachtploeg om 6 uur en blijft tot Zondagmorgen 6 uur. Zondagavond om 9 uur komt dan de ploeg op tot 's Maandagsmorgens 6 uur, en zoo gaat het door. F. Wat verdient gij A. f 12. V. Dat is mooi. Is aan uw werk nogal veel ver antwoordelijkheid verbonden? Kunt gij bij onoplet tendheid veel verknoeien? A Ja. F. Wat verdienen de anderen? AL. f8, f10 en f12. V. Dat laatste is zeker het loon ran den machinist A. De machinist heeft voorloopig f14, want de eigenlijke machinist heeft drie maanden geleden een beroerte gehad, en die krijgt nu f10. F. Zijn het allen volwassen werklieden op de fabriek A. Ja. F. Is er geen enkele jongen? A. Neen. F. Moeten de menschen, die gewoonlijk van 6 tot 6 uur blijven, wel eens langer blijven? A. Neen. V. Zijn zij niet afhankelijk van de werking van de gist? A. Neen. F. Is er *s Zondags nooit iemand anders in de fabriek dan die gij genoemd hebt? A. Neen. F. Kan de heer Jansen altijd een boel werklieden krijgen Zijn zij happig om in de fabriek te werken A. Ja. V. Zij werken zeker liever in eene stoomfabriek dan in eene gewone fabriek? A. Ja, omdat de werktijden geregelder zijn. F. Is er bij u ook een beter soort volk? A. Het zijn allen geschikte menschen. F. Gij weet, dat m de gewone fabrieken de werklieden af- ert aanloopen. Hoe is dat bij u? A. Zoo is het bij ons niet. F. Zijn zij bij u meer hokvast? d. Ja. V. Zijt gij bekend met werklieden van gewone fabrieken AMet een enkelen we). V. Weet gij, of het waar is, wat men ons verteld heeft, dat er sommige fabrieken zijn, waar men om 3 uur 's morgens opkomt en dan blijft tot 's avonds 8 uur? A. Die zijn er. K Dat is toch erg lang? A. Ik vind het een beetje slavernijachtig. F. 7,ou daar niets aan te doen zijn A. Dat weet ik niet, daar kan ik niet over oordeelen. F. Wanneer de eene fabriek een paar uren vroe ger sluit, waarom kan de andere bet dan ook niet doen? A. Ik weet, dat er fabrieken zijn, die van 8 uur tot 'savonds 7 uur werken, en ook nog wellanger. F. Bij wie is dat? A. Bij W. A. Beukers en bij Van der Velden; die werken van 2 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds. F. En de werklieden gaan nooit naar huis A, Neen, zij moeten het eten laten brengen. F. Zn zien dus nooit vrouw en kinderen" "AL. Neen, alleen wanneer zij zich het eten laten brengen 7 F. Hoe gaat het als gij ziek zijt, zijt gij in een j ziekenfonds X.Neen, ik ben 10 jaar bij mijnheer en ben eens 5 weken, eens 2 weken en eens éene week ziek geweestik heb toen steeds mijn geld gehad. F. Is dat gewoonte bij den heer Jansen AL De andere werklieden krijgen het ook. F. Zijn er ook oude menschen bij u, of bestaat de fabriek zoo lang niet A. De menschen zijn bij ons tusschen 25 en 30 jaar, 'l een is 40 of 41 jaar. dat is de oudste. F r. Hoeveel borrels worden er aan de werklieden in de fabriek dagelijks ongeveer geschonken "X. A. 10, 11, ik drink er nooit meer dan 3, en wel vóór den maaltijd, maar ik heb neg nooit iemand fe!onbekwaam gezien van de branderijen. *5"F Ziet gij niet veel dronkenschap in Schiedam J A. Neen, of het moetiemand van een andere plaats ■ju pjn, wiens maag nog niet aan de Schiedamsche fc'jenever gewoon is. 4: - De heer Heyhgers: Wat voor qualiteit van jenever Jijv ss dat, die u geschonken wordt A. De jenever, die verzonden wordt houdt 58,60*, maar wij krijgen die met water versneden tot 47" ongeveer. De Voorzitter: Kunt gij bet goed met uwen patroon vinden A. Jawel. Bij Neunkirchen (in den Kreis Dann) en bij Oberstedtfeld, in de Eifel, is een rijk en uit gestrekt steenkolenveld gevonden. Ofschoon de qualiteit niet dezelfde schijnt te zijn als die dar Ruhr en Saarkoien, wordt van deze belangrijke ontdekking zeer veel verwacht. Baron Hirsch heeft wederom de sommen, die aij met zijne paarden dit jaar bij de wedrennen heeft gewonnen, onder instellingen van liefda digheid te Londen verdeeld. Het bedrag is niet minder dan f180.000, waarvan f300.000 met hetzelfde paard, la FUchcbehaald werd. Te Northampton ontvingen vei scheidene Zon dagsschool-onderwijzeressan brieven, die onder teekend warent Jack the Ripper", en waarbij zij met dood en veiminking werden gedreigd. Bij onderzoek is gebleken, dat deze brieven van eene mede-onderwijzeres waren. Het dertigjarige meisje is in hechtenis genomen. In de katholieke kerk te Minsk in Rusland is de vorige week het huwelijk voltrokken eener rijke jongedame met een wegens moord en dief stal tot 10 jaar dwangarbeid veroordeelde. Na de plechtigheid werd de jonge man naar de gevangeuis teruggebracht, terwijl zijne vrouw hare gasten aan een schitterend maal vereenigde. Binnen enkele dagen zal het jonge paar met een transport gevangenen naar Siberie ver trekken. Te Rebrud (Illinois) heeft Vrijdagnacht een verschrikkelijke cycloon gewoed. Vele personen, zijn gedood of gekwetst. De meeste huizen twee kerkgebouwen en het raadhuis zijn ver woest. Ook Durham (Arkansas) werd bezocht door een cycloon, welke groote verwoestingen aanrichtte. Bijna geen enkel huis bleef onbe schadigd. 's-GRAFENIIAGE, 22 November. Tweede Kamer. Bij het debat over de Indi sche begrooting bestreed de heer Yan Houten den minister Van Dedem, die te veel aan den leiband loopt van den gouverneur-gene- raai, waardoor liberale hervormingen worden tegengehouden; iets wat de heer Pijnacker Hordijk ontkende. Hij waarschuwde tegen de invoering der scheepvaartregeling op te uit gebreide schaal. De heer Guyot bestreed de verandering der Atjeh-poütiek, De heer Levys- sohn Norman bestreed den heer Van Houten en verdedigde den minister. Het kantoor der rijksbelastingen teOver- schie is ingedeeld bij Schiedam, De gelegenheid tot verzending der'correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrrc. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 23 dezer, des voormiddags ten 5.30 ure spoort ijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oost-Indié (met uitzondoring van Atjeli en Padang) bestaat door middel van bet stoomschip Salak. De laatste busiichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 26 dezer, des avonds te 4 uur spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te woiden. Bij den rijkstelegraaf is op verschillende kleine centraalposten voor telephome een nauwkeurig onderzoek ingesteld om na te gaan, welk stelsel het best beantwooi dt aan de bijzondere eischen van den telegraafdienst. Op het kantoor te Win- sutn zijn o. a. verschillende stelsels in dienst genomen. Men is er evenwel nog niet in geslaagd, «en stelsel te vinden, dat m alle opzichten be vredigend kan worden geheeten. Postpakketten, het gewicht van 5 KG niette boven gaande, kunnen door tusschenkomst van de Britache postadministratie worden verzonden naar Queensland (Austiahè) op dezelfde voorwaarden als naar Zuid- en WesUAusttalié. Tabak, in welken vorm ook, spiritualiën en opium zijn van de verzending naar Queensland uitgesloten. H, ST. de Koningin-Regentes schonk als bewijs van belangstelling aan het te Wilp opgerichte •Ondersteuningsfonds" eene som van f 400. De te 's-Gravenhage gehouden bazaar, ten voor- deele van het weeshuis der Ned.-bervormde gemeente, heeft zuiver opgebracht f7163.56. In de heden gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam werden veroordeeld H. W. A., S. S. en L. v. d. W., sjouwerlie den te Schiedam, wegens diefstal van jenever, ieder tot 3 maanden gevangenisstraf. Ook stond terecht de 13 jarige A. W., vroeger wonende te Schiedam, thans te Rotterdam, die op 16 September j.l. uit een stoomtram wagen te Schiedam 5 couponboekjes der Rotterdamscbe tramwegmaatschappij te hebben weggenomen. Tegen beklaagde, die, hoe jeugdig ook, zich reeds meermalen aan kleine diefstallen had schul dig gemaakt en daarvoor laatst nog van wege het O. M. eene berisping gehad en toen beter schap beloofd bad, werd 15 dagen gevangenisstraf geéischt. Uitspraak over 8 dagen. Voor de rechtbank te Haarlem had zich Zater dag te verantwoorden de heer A. C. Balabréga, beklaagd van op 11 Aug. een zijner kinderen cm 't leven te hebben gebiacht. De toedracht van deze treurige zaak, die door ons indertijd werd medegedeeld, is genoegzaam bekend. De beklaagde was in de gevangenis dooreen vijftal doctoren geobserveeidter terechtzitting ver klaarden verschillende geneesheeren dat de bekl- krankzinnig was, leed aan dwangvoorstellingen, die melancholie ten gevolge hebben, en h. i. on toerekenbaar was. Bekl. zelf erkende dagen lang te faehben rondgeloopen met het idee de kinderen te doodenhij gelooft dat het beter was voor de kinderen als zij dood waren, daar zij toch onge lukkig zouden worden en ook geluk van een ander in den weg stonden. Het O. M. meende dat, nu de deskundigen zoo pertinent persisteeren bij hun advies tot ontoerekenbaar-vei klaring, ontslag van rechts vervolging te moeten eischen en het onder toe zicht stellen van bekl. in een krankzinnigen gesticht voor hoogstens een jaarde verdediger legde zich hierbij neder. In de behandeling dezer zaak toonde het publiek groote belangstelling. YLAARDINGEN. Van Zaterdag tot gisteren zijn alhier binnengekomen 14 loggers, gezamen lijk aanbrengende 290 last haring, en 2 bommen van Scheveningen, met 440 kantjes pekel- en 55 kantjes henevens 8000 stuks steurharing. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 2 schepen, te zamen niet 34 last pekel haring, KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter maikt alhier aangevoerd 26 winterzalraen, die voor fl.90 tot 2.15 per Vs kilo werden ver kocht. 'De vorige week werden alhier aangevoerd en verkocht 102 winterzalmen. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Uitgeest ds. P. H. Boon- acker, te Oterleekte Ameide c. a. ds. P. Deetinan, te Amsterdamte Overlangbroek, te 's-Gravonpolder en te Molkwerum (toez.) de heer H. G. Rozaboomcand. te Groningen die voor Buurse heeft bedankt; te Ter Heide de heer R. A. Laubs, cand. te Zuilichein te Aalsum en Wetsens ds. G. F. Haspels, te Kolmschate; te St.-Anthoniepolder de heer R. A. Lauts, cand. te Utrecht; te Benschop ds. J. Ph. Hattink Jr.te Nieuvver- kerk a/d. IJsel. Aangenomen: naar Bedum en "Wester* dijkshorn door ds. J. Schuttevaer, te Loppersum naar Opeinde door den heer F. Sinninghe Damsté, cand. te Wirdum naar Hellendoorn door ds. C. de "vries, te Willige-Langerak Bedankt: voor Wezepe door ds. J. M. Conradi, te De Lier; voor Bleskensgraaf en Hofwegen door ds. J. J. da Kat Angelino, te Deil c. a.voor Nijkerk (Fr.) door ds. D. Ozinga, te Wijcke!voor Rouveen door ds. G. da Hoogh, te Nijehaske. Evang.-Lutlu Kerk. .Beroepen: te De Rijp de heer J. H. Bogeholtz, prop. te Amsterdam. Gcref. Kerken in Nederland. Beroepen: te Zuidland de heer Z. Hoek, cand. te Rotterdam. Bedankt: voor Werkendam door ds. D. Boonstra, te Schiedam. - - **g- BURGERLIJKE STAND. Geboren t 19 November. Gerard, zoon van H. J. Cremer en J. de Bruin, Ooslmngel. Willem, zoon van L. van Pelt en H. van der Most, Froveniershuts. Overleden s 19 November. Maria Petro- nella Hozemans, oud 11 maanden, Lange Achterweg. - - 20. Jan Noordijk, oud 7 jaar en 1 maand, Lange AchterwegAdriana Cornelia van Meurs, oud 3 maanden, Singel. Cornelia Johanna Knap, oud 56 jaar, echtgenoot van J. Terwiel, Nieuw-Westfran- kenlandsche laan. Schiedam, 21 en 22 November. Rogge en Gerst zonder handel. noutirtlnnoteering der makelaars f 8Vb. Jenever s Amstei d. proef f 12Vj per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling 21. f 1.50, 22. f 1.40 per ketel. ROTTERDAM, 21 November. Binnenlandsche granen. Ofschoon de aanvoer heden niet groot was, heerschte er in het algemeen zeer flauwe koop lust, zoodat enkele artikelen wederom m prijs zijn teruggegaan. Tarwe. Jarige 25 ct. lager. De beste f6 50 a 6.75, goede en mindeie f 0.25 a 5.50. Per 100 kilo tan f7 tot 7.75 naar qua!. Nieuwe 30 ct. lager. Da beste t 7 a 7.25, goede en mindere f6.90 a 5.25. Per 100 kilo f7.75 a 9 naar deugd. Canada-tarwe was heden niet aan de markt. Rogge trager en 20 ct. lager verkocht, f4.50 a 5.60. Gerst. Winter- onveranderd. Per heet. f4 a 4.75 en per 100 kilo f7.25 a 7.90. Zomer-ais voren. Per heet. f4 a 4.60 en per 100 kilo voor goede qual. f7.50. Chevalier- flauw als voren, f4.50 a 5.60. Haver, met minder kooplust, 20 ct. lager afgedaan. Per heet. f 2 25 a 3.80 en per 100 kilo f6.80 a 7.60 naar qual. Paardenboonen waien tot onveranderde prijzen te plaatsen. Naar deugd f 6 a 6.60. Bruine boon en weinig gevraagd. In de beste soort 25 en in mindere qual. 50 ct. lager afgegeven. Naar deugd vei kocht van f7 tot 8.50. Witte boonen vinden weinig kooplust, hetgeen voornamelijk op de mindere qual. drukt. In betere qual. 25 en in mindere qual, 50 ets. lager voi kocht. Naar deugd f6.50 a 8.25. Blauwe erwten traag. Oin te vei koopen moest men 25 ets. verlaging toestaan. Kooksoort f8.75 a 9 niet-kokende f8 a 8.25. Koolzaad onveianderd vast. Kanariezaad kon wegens schaarsebte weder eene verhooging van f i a 1.50 deelachtig worden. Naar qual. f14 a 15.50. Rotterdam, 21 November. Up de veemarkt alhier waren heden aange voerd; 142 vette runderen, 96 vette kalveren', nuchteie kalveren, 1439 schapen of lammeren, 536 vaikens, biggen, bokken. De prijzen waren als volgt; runderen 1ste qual. 72 c.. 2de qual, 68 c., 3de qual. 50 a 60 c., kalveren 1ste qual. 95 c., 2de qual. 80 a 87Vs c.; schapen Istequal. 50 c., 2de qual. 45 c.; alles per kilo varkens 1ste qual. 24}£ a c.,2de qual. 23l/s c- 3de qual. 22l/s c., lichtsoort 23 a 23i/a c. per '/s kilo. Zeeinvscbe eieren f 6.20 a 6.50, Overmaassche dito f6.50 a 6.70 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f a Aanvoer partijtje. Zoetemellcscke kaas f25.—- a 28. per 50 kilo. Aanvoer 11 partijtjes. Handel vlug. Rotterdam, 21 November. Aardappelen. Westlandsche klei-fa dito zand- fa dito muisjes f a blauwpitten f 2.25 a 2.50, Overmaassche jam men f 2 a 2.50, Geldersche blauwe f 1.70 a dito kralen 11.70 a 1.75, Zeeuivschejammenfl.90 a 2. Rotterdam, 22 November. Op de veemarkt alhier waien heden aangevoerd: 500 vette runderen, 1208 magere dito, 390 vette en graskalveren, 34 nuchteie kalveren, 10 schapen of lammeren, varkens, 283 biggen, 54 paarden, veulens, ezels, bokken. De prijzen van liet vee waren als volgt: vette runderen le qual. 72 a c., 2e qua). 68 a c., 3e qual. 50 a 60 c.; kalveren le qual. 95 ac.,2e qual. 87i/j a 80 c., 3e qual. c.; schapen le qual. c., 2e qual c., 3e qual. e.; alles per kilo; varkens le qual, a c., 2e qual. a~ c„ 3e "qual. c.liciic soort a* c. per kil». Melkkoeien 7160 a 250, kalfkoeien f 180 a 260, stieren f70 a 120, graskalveren f20 a 45, pinken a vaarzen f 100 a 130; alles mager vee; paaiden f32 a 70.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3