A0. 1892. i onderdag 24 November N°. 8150 Z ©senveertig'st© Jaargang. ferschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Sniteiilandsche Berichten. UITGEVER: 7 ODÉ. BUKEAÜ: BOTEBSTKAAT, B 2Ï. ODI1SCHLAO. In de troonrede, gisteren tot opening van den Rijksdag uitgesproken, wordt o, a. ge zegd: Bq de alom vriendschappelijke be trekkingen en het bewustzijn van steun der verbonden mogendheden, mag men hopen dat Duitbchlands streven naar het behoud des vredes niet verstoord worde, maar niette min eischt de voortdurende ontwikkeling der weei kracht van andere staten gebiedend eene i doortastende uitbreiding der verdedigings middelen. Hiertoe is het noodig dat het degelijk gebleken grondbeginsel van alge- meenen weerplicht verder worde doorgevoerd. 3 Met het oog daarop wordt een voorstel inge diend tot verdere regeling der legersterkte .op voet van vrede, met volledige toepassing van de algemeene weerkracht, f -• Het congres der socialistische partij heeft j Maandag beslotenaan het voorstelom vSSchuLnacher uit te sluiten uit de socialistische groep van den Rijksdag, geen gevolg te geven, en het voorstel om over het anti semitisme en de oeconomische crisis een .i referaat te hooren, verworpen. Singer wierp vervolgens in zijne rede een terugblik op deu arbeid van het congres en gaf daarbij vooral de v/enschelijkheid te -kennendat er eensgezindheid onder de partij zij. Het coDgres is des namiddags gesloten, nadat nog zonder debat eene resolutie tegen het anti-semitisme was aangenomen. Hertog Lodewijk van Beieren is Zaterdag te Munchen morganatisch gehuwd met mej. Antonia Barth, die van den prins-regent den titel van jonkvrouwe Von Bartolf ge kregen heeft. Het jonge paar ging na 't huwelijk naar Italië. Juffr. Barth was een elève bij het Münchener ballet. 'sHertogs eerste vrouw, Henriette Mendel (baronesse Yon Wallersee geworden) was een actrice. De hertog was een jaar weduwnaar. JF B A N K B IJ K. De JPigaro maakt den tekst openbaar van de dagvaarding der heeren Ferdinand en Charles de Lesseps, Cottu, Fontanes en Eiffel, t om den 25n dezer te verschijnen voor het hof van appèl, wegens het verkwisten van som- men, voortspruitende uit leeningen en het (plichten van anderen voor het geheel of een gedeelte hunner fortuin. De heer Eiffel wordt 'vervolgd als medeplichtige. De Kamer verwierp gisteren met 400 tegen ,20 stemmen een voorstel, bepalende dat alle afgevaardigden de zittingen der enquête-com missie in de Panama-zaak kunnen bewonen. Het Journal Official bevat een besluit, waarbq tot nader order de in- en doorvoer san rundvee, schapen, geiten en varkens uit «fc Nederland verboden wordt. De republikeinsche bladen van gematigde X* richting keuren het besluit der Kamer tot het instellen eener parlementaire enquête in zake het Panama-kanaal af. Zq vreezen dat er eene agitatie uit volgen zal. By de eerste stemming zijn voor de com missie van enquête gekozen 23 leden der linkerzijde en 3 leden der rechterzijde. In de Kamerzitting van gisteren werd meegedeeld dat de drie in de commissie ge kozen leden der rechterzijde ontslag als zoodanig hebben genomen, en dat ook zes leden der linkerzijde zich teruggetrokken hebben uit de commissie. De tweede stem ming voor de commissie zou heden plaats hebben. Boisserin zette zijne beweegredenen uiteen, om getuigen te dwingen voor de commissie van enquête te verschijnen. Het eerste artikel bepaalt dat de commissie al de bevoegdheid bezit, aan rechters van instructie door het wetboek voor de crimineele instructie toe gestaan. Gauthier zeide dat de concessie-voor het Panama-kanaal op 22 Februari a.s. komt te vervallen. Hij hoopte dat de regeering maat regelen zal nemen om deze expiratie te voor komen. B£LGIi Een twintigtal leden der gematigde linker zijde hebben eene nieuwe parlementaire groep gevormd onder den titel van ïliberale lin kerzijde". Bara is tot president, Neujean tot vice-president van deze groep benoemd. Haar politiek programma is nog niet vastgesteld. Zij werd in het leven geroepen zonder eenige vijandige bedoeling tegen de andere, reeds bestaande liberale groepen, De munt-conferentie werd gistermiddag te 2 uur door den minister van financien Beernaert geopend, die zich gelukwenschte dat hq geroepen was een conferentie te presideeren, die zulk een gewichtige quaestie tot oplossing zou moeten brengen. In zqa rede wees hij er o. a. op, dat de muntquaestie in verband stond met alle oeconomische be langen en op den handel den grootsten invloed oefent. De conferentie werd door 49 oflïcieele vertegenwoordigers bijgewoond. "Voorzitter is de senator Montefiore-Levi, die eene toe spraak hield in het Fransch en in het En- gelsch. De zittingen zullen niet publiek zijn en de pers zal niet worden toegelaten. In de conferentie zullen de Amerikanen Vrijdag formeele voorstellen doen. De Engel- schen zullen, naar het schijnt, geeneconees- sién doen. De bimetallisten zullen het debat rekken, teneinde eene transactie te verkrqgec. De leden der conferentie vonden in de Amenkaansche legatie eene schitterende ont vangst. Ongegrond is het gerucht, dat de Engelsche afgevaardigden elke concessie wei geren zouden. Woeste, afgevaardigde, oud-minister en inlanders en vreemdelingen hoofd der parlementaire rechterzijde, heeft een naamloozen brief ontvangen, waarin wordt gedreigd, dat zijn woning door dynamiet zal vernield worden. De politie heeft een onder zoek ingesteld en eenige agenten bewaken de woning. ENGELAND. De Britsche regeering moet den Portu- geeschen gezant te Londen verwittigd heb ben, dat de Britsche vloot niet zal binnen- loopen te Lissabon wegens de daar verwachte onhartelijke ontvangst en de vrees voor mogelijke vijandige demonstraties. Volgens Daily Dews hebben het meeren- deel der mogendheden, naar aanleiding van de vraag van Rusland in zake den doortoeht der Dardanellen, het antwoord goedgekeurd door de Porte een jaar geleden gegeven, dat een firman noodig is voor den doortocht van Russische schepen en dat het verlof zal ge geven worden, indien zoodanig schip een vsx'delijvende zending heeft. Een bericht van Central Dews meldt, dat de regeering definitief besloten heeft tot het overgeven van Swaziland aan de Transvaal, op voorwaarde dat de Boeren de bona fide rechten van waarborgen. De Standard meldt dat de ministerraad Maandag besloten heeft tot het behoud van Oeganda, waar een Engelsche regeerings- commissaris het bestuurder sOostafrikaansche Compagnie" vervangt. Naar Heulers Office verneemt, zijn er tusschen Engeland en Rusland nieuwe onder handelingen gaande over de Pamir-quaestie. De beide regeeringen wenschen dit vraagstuk tot eene wederzqds bevredigende oplossing te brengen. OOSTENRIJK. Het nieuwe Hongaarsche Kabinet is in het Huis der magnaten koel ontvangen, wijl de ministers te laat kwamen en men hen be schuldigt den keizer onjuist te hebben inge licht omtrent den toestand. In de zitting der Hongaarsche Kamer van Maandag zeide de minister Weckerle, in het gedeelte van het ministerieel programma be treffende de financiën, dat de taak van het Kabinet o. a. bestaan zal in de ontwikkeling der handelsbetrekkingen met de belangheb bende landen en is het bevestigen dier be trekkingen door middel van tractaten voor namelijk met de Oostersche landen. Nadat de minister-president gesproken had, zeide Eotvös uit naam van de onafhankelijke party dat hij het eens is met den minister op een aantal punten. Ook graaf Apponyi vereenigde zich met een aantal artikelen van het programma, doch keurde er ook enkele af. Zoolang de regeering geen wetsontwerp op de verkiezingen zal hebben ingediend, zal spreker's party met kracht alle administra tieve hervormingen bestrijden. Hij verlangt invoering van het burgerlijk huwelijk, Ugron verlangt dat de regeeiing eene oprechte houding aanneme. Het is tijd dat er, in plaats van erkende en niet erkende godsdienstige belijdenissen, niets anders dan vuje godsdiensten bestaan. In een vergadering van de liberale partij, gisteren te Buda-Pest gehouden, veiklaarde Wekerle, dat elk der ministers in recht- streeksche gemeenschap met de leden der partij wenschte te blijven; deze moet ver- eenigd blijven op den grondslag zijner begin selen, de eenige voorwaarde om te blijven bestaan. De regeering kan alleen handelen in overleg met de liberale partij, waaruit zq al haar kracht put. De toespraak werd langdurig toegejuicht. ZWEDEN. De Rijksdag heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp betreffende de legerhervorming, In de Tweede Kamer gaf de minister van earlog een over zicht van de verschillende werken tot ont wikkeling van het leger. Een oefeningstijd van 90 dagen achtte hij voor de oefen 'ng voldoende, op grond van de ondervinding, welke hij bij den Fransch-Duitschen oorlog in 1870 had opgedaan. De minister drong er bij de Kamer op aan, dat zij het voorstel zou aannemen; zij zou zich daardoor den dank verwerven van het tegenwoordig ge slacht en van latere geslachten. Zijn rede werd zeer toegejuicht. RUSLAND. Blijkens het verschenen officieel verslag over de gevolgen van den hongersnood in het Russische gouvernement Toula, zijn er dit jaar 300,000 personen meer gestorven dan geborengemiddeld overtreft anders het getal geboorten dat der overledenen met 2000. ITALIË. Door de regeering zal aan het Parlement een wet worden voorgelegd tot invoering van het verplicht burgerlijk vóór de voltrekking van het kerkelijk huwelijk. De Biforma maant de regeering en de vrien den van Italië aan tot waakzaamheid wegens de houding van Frankrijk in Marokko. De dagbladen zien in de veranderingen, die Bismarck gebracht heeft in de door den koning van Pruisen in 1870 te Ems samen gestelde depêche, eene vervalsching, en zij spreken een streng oordeel hierover uit. Aan het feestmaal, Zondag te Palermo te zqner eere gegeven, hield Crispi een rede, waarin hq zeide, dat hq twee fouten had begaan: vooreerst, dat hij in het Kabinet Depretis was gegaan en ten tweede, dat hy samensmelting van conservatieve elementen met de meerderheid, die datjpibinet steunde, mogelqk had geacht. Crispi drong aan op reorganisatie der partgen. Wat hem aangaat, abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door bet geheele Ryk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50 - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone reeels met inbegrip van eene Courant.10 Iedere gewone regel meer- 010 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1