nooit gaf hij de zijne op; hij beriep zich op zijn vroegere collega's. Be partijen moesten vereenïgd blijven en naar evenwicht op de begrooting strevenpolitieke quaesties konden verdeeldheid wekken, niet beginsel-quaesties. Wat betreft de reorganisatie der regeering, daaromtrent is er te eenenmale verschil van meening met de tegenpartij. Volgens ons, zeide Crispi, verschilen monarchie ea repu bliek alleen door haar hoofd. Hij roemde de Fransche republiek warm en haar vooruit gang in wijsheid, terwijl koninkrijken waren sa de war gestuurd. Kunnen wij hetzelfde van ons zeggen, gezien de wisselingen dezer buitenlandsche en financieele staatkunde? Crispi verklaarde zich voor een Senaat, waar van de leden worden gekozen, en voor de lijststemming. Hij wenschte bezoldiging der afgevaardigden. Van den toestand in Europa sprekend, zeide hij: wij moeten gewapend zijn, maar de militaire opvoeding van het •volk moet de vrees voor een staand leger verbannen. Crispi prees kleine staande legers in 12 districten aan, die in geval van oorlog een kern zouden vormen, waaromheen de burgers zich zouden groepeeren. Hij bestreed de waarborgenwet, die het land weerloos maakt; het Parlement moet de quaestie van de kerkelijke goederen oplossen. Over de triple alliance zeide hij: Bij den dood van Bepretis werd het drievoudig ver bond vernieuwd, het toltarief goedgekeurd, het handelstractaat met Frankrijk opgezegd. Be financieele toestand was zorgwekkend •maar onmogelijk te herstellen achtte hij dien toestand niet, mits men voorzichtig zij. Men moest beginnen met een hervorming van het belastingstelsel en van de staathuishoudkun dige politiek. De triple alliance werd loyaal nageleefd en twee malen, door verschillende ministeries, hernieuwd. Die alliantie moet beschouwd worden als het voorspel van een verbond der Staten van het vasteland. Bat ts het doel waarnaar wij streven; doch het moet gevolgd worden door een oeconomisch verbond. De jongste handelstractaten hebben die gedachte niet verwezenlijkt; men heeft te veel haast gemaakt roet de vernieuwing der verdragen; men had van geheel andere grondslagen moeten uitgaanwant voor Italië is het verbond van zeer nadeelige gevolgen, niet wegens de daaruit voortvloeiende mili taire uitgaven, doch door den verwoeden aeconomiscben oorlog, dien Frankrijk, 11 jaren geleden, dat is 5 jaren vóór mijn komst aan het bewind aanving; een oorlog die voor ons noodlottiger is dan een strijd met kanon en zwaard. Hij herinnerde daarna al de vijandelijke handelingen van Frankrijk tegen Italië en voegde er bij dat, al verliest Frankrijk er thans ook 180 millioen francs per jaar door, het dezen onvrgzinnigen oorlog toch steeds voortzet. De minister had zich moeten doordringen van da onmogelijkheid om de oeconomische en politieke quaestie van elkander te sehei- den, alvorens tot een hernieuwing van de alliantie over te gaan. Crispi besloot met de verklaring niet ontmoedigd te zijn. Hij deed een beroep op de jongeren, opdat zg een aanvoerder zouden kiezen, die hen tot de overwinning voeren zou, tot een vrij en groot Italië. In hun handen, stel ik, als erf stuk, het vaandel van Marsala! A Jtt It I X A, Uit het jaarlyksch rapport van het land- bouw-departesnent spreekt tevredenheid over het terugbrengen van de uitgestrektheid met katoen beplant land in de Vereenigde Staten. Het rapport zegt, dat de buitenspo^ rige productie nadeelig was voor de planters en doet uitkomen, welke enorme hoeveelheid ruwe katoen wordt ingevoerd, waaraan de Amerikaansche fabrikanten behoefte hebben, •wgl de iniandsehe zekere eigenschappen mist. Het kondigt voorts maatregelen aan om dien invoer, voornamelijk van Egyptische katoen, te beperken, daar proeven zullen worden genomen ,om de Egyptische katoen door iniandsehe te vervangen. In eene meeting van de gemengde ver- eeniging te Homstead op Zondag is de werk staking in de werkplaatsen van de maat- scbapp Carnegie geëindigd verklaard. Uit Valparaiso wordt aan de New-York Herald berichtEr is een komplot ontdekt, om huizen van verschillende notabelen te Santiago in brand te steken en te plunderen, verschillende marine-officieren in heebtenis te nemen en een revolutie te bewerken. Het komplot schijnt te zijn gesmeed bij het 7e linie-regiment, dat ook officieren telt, die met de aanhangers van Balmaceda sympa- thiseeren. De raddraaiers zijn gearresteerd; andere arrestatiën worden verwacht. De zaak is van zuiver lokalen aard en verdere onlusten zijn niet waarschijnlijk. Binnenlandsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 22 November. In deze zitting is het algemeen debat over de Indische begrooting voor 1893 aange vangen. Het koffiedebat is verschoven tot het desbetreffend artikel. De heer Van Houten bepleitte volkomen ge lijkheid van politiek voor Nederland en Icdië. Z. i. wettigt de financieele toestand van Indië nog niet de oplegging van nieuwe lasten op de bevolking, vooral als de misister afziet van het voornemen om 200,000 pikols koffie, 7 millioen waard, te reserveeren tot een volgend jaar. Hij gaf in bedenking de belastingver meerdering nog een jaar uit te stellen en de inkomstenbelasting uit te breiden tot de ambtenaren, om te komen tot krachtige be zuiniging. En wat het koloniaal beleid betrof, hoopte hij dat de minister dat zou losmaken van de denkbeelden van den gouverneur-generaal, die te veel homogeen is met minister Keuche- nius, die hem benoemde. Z. i. getuigde 's ministers begrooting >0an stilstand. Spreker wil een betere regeling van de lasten op het grondbezit, van de heeren diensten en bestuurs-decentralisatie. Hij wil heropening der haven van Atjeb, mits met krachtige handhaving van ons gezag. De heer Vrolik vroeg inlichtingen omtrent Billiton. De heer Guyot is voor handhaving der Atjeh-blokkade en ontried nieuwe zwenkingen in onze politiek aldaar. De heer Bool juicht 's ministers streven naar een zuinig beheer toe en eveneens zijn streven tot vermeerdering van inkomsten, en waarschuwde tegen eene volkomen gelijk stelling in politiek beleid van Indië met Nederland. Ook de heer Schimmelpenninck van der Oye waarschuwde tegen wending van gedrags lijn op Atjeh, die van hier uit moeilijk is te beoordeelen. Tot voorzitters der nieuwgekozen afdee- lingen zijn benoemd de heeren Van Houten, Ai. Mackay, Roëll, De Meijier en Rutgers van Rozenburg. Bij het voortgezet debat over de Indische begrooting kwam de heer Pijnacker Hordijk op tegen den heer Van Fouten. Zijns inziens was de politiek van den heer Keuchenius eene liberale, en verzet de gouverneur-generaal zich niet tegen eene decentralisatie. De heer Kielstra zal in de scheepvaart- regeling berusten, maar acht een andere politiek in Groot-Atjeh noodwendig. Voorts behandelt hij den financieelen toestand op Sumatra's Westkust. Ook wilde de heer Kielstra de invoering eener matige inkomstenbelasting op Sumatra's Westkust. De heer Levyssohn Norman verdedigde den minister tegen de verwijten van. den heer Van Houten; meende dat veel wordt voor bereid in Indië; achtte nieuwe belastingen noodig, vooral als de koffie-motie van den heer Van Houten wordt aangenomen; ver dedigde krachtig de scheepvaartregeling in Atjeh, en drong aan op het zenden van een regeeringseomtnissaris naar Lombok. De heer JE. Mackay bestreed de opheffing der blokkade en hoopte, dat de scheepvaart regeling in elk geval zich zou beperken tot de Oostkust. Het financieel beleid van den minister juichte hij toe. De heer Bahlmann bestreed den heer Van Houten, die den gouverneur-generaal in een partijstrijd wilde trekken, zoomede diens finan cieel betoog. De minister van koloniën ving hierna zijn rede aan; hij betoogde dat de belastingver meerdering noodig wasverdedigde zijn ge dragslijn tegen het verwijt van den heer Van Houten van stilstand en verzekerde van den gouverneur-generaal niet dan medewerking te hebben ondervonden. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 28 November 1892. De nSymphonie-Vereeniging" slaagde met hare uitvoering op gisteravond zeer gelukkig. De eisehen, die men aan eene vereeniging als deze stellen mag, in aanmerking nemende, valt over de uitvoering der orkestwerken niet anders dan te roemen. De ambitie en toe wijding barer leden doet de vereeniging, onder leiding van haren verdienstelijken direc teur, woekeren met hare talenten. Zoo ergens, dan springt het hier duidelijk in 't oog, van hoeveel beteekenis het voor eene vereeniging is, als ze zich mag verheugen in 't bezit van een directeur die, de juiste krachten kennende waarover hij heeft te beschikken, van deze profijt weet te trekken. Tot afwisseling van haar programma had de vereeniging zich de medewerking weten te verzekeren van mej. M. Vroesom de Haan en den heer L. I. Jacobson, beiden van Rot terdam. Mej, V. de H. eene dilettante bij ons kunstminnend publiek tot dusver onbekend is eene allerliefste verschijning. Van hare jeugdige en frissche stemmiddelen weet ze goed partij te trekken. Ook hare voordracht is warm en innig. Geen wonder dan ook dat ze zich in een herhaald applaus mocht ver heugen. Het vioolspel vau den heer J. was wel het glanspunt van den avond. De heerlijk schoone tonen die hij aan zijn fraai instrument weet te ontlokken, de techniek van zijn spel, de fijne voordracht waaruit gevoel en adel spre ken, dat alles te zamen stempelen den heer J. tot een kunstenaar van den eersten rang. Mogen de luide bijvalsbetuigingen, die ook zoo ruimschoots zijn deel waren, hem het bewijs hebben geleverd hoezeer zijn spel werd bewonderd, en hem tevens de verze kering hebben geschonken hoezeer zyn wel willend optreden in onze concertzaal op prijs wordt gesteld. Dat door de aanbieding van een lauwer krans aan den heer J. en van eene corbeille met bloemen aan mej. V. de H. gepaste hulde aan ware verdiensten werd gebracht, daarvan gaf het vrij talrijk publiek door zijn onveideelde instemming duidelijk bewijs. Blijkens een lelegraphisch bericht van Harer Majesteits gezantschap te Parijs is de in- en doorvoer van vee uit Nederland in Frankrijk, verboden. (St.ct.) De beschrijving van eene partij gouver- nements-kinabast, oogst 1891, opgenomen in de veiling van 8 December a.s., is te vinden in de St.-Cl. no. 2,74. Aan het bestuur en de leden der R.-k. kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Zeven- hergen is een brief gericht, door 8 personen onderteekend, en waarin verzocht wordt tot candidaat voor de Kamer te stellen mr. Th. Borret, president van den hoofdraad der Vincenlius-vereeniging. Ook wordt er als candidaat genoemd de heer W. Kolkman, president der R.-k. kies vereeniging te Dordrecht. Tegenover den heer v. Ylgmen, die wegens bevordering in staatsdienst zich aan een nieuwe verkiezing moet onderwerpen, willen eenige kiezers in het district Vechel hun stem uitbrengen op jhr. Jos. de la Court, oud voorzitter der kiesvereeniging N.-Brabant. Naar men uit goede bron aan het H. .Dagbl. meldt, bestaat er veel kans, dat do gewone tien pCts. verhooging der traktementen van de ambtenaren der staatsspoorwegen, welke verhooging door den ongunstigen toestand der geldmiddelen was geschorst, toch binnen korten tijd zal plaats hebben. Tengevolge van het aanstaand vertrek van dr. Zaa'yer, lid der Tweede Kamer, uit Den Haag naar Rotterdam, is het schrijven van het dagelijksch overzicht der Kamerzittingen in de AT. Eott. Ct., met den aanvang van het nieuwe jaar, opgedragen aan den heer H, L. F. Pisuisse. Als een gevolg van deze verplaatsing zal ook de tooneelcritiek der AT. Eott. Ct. in andere handen overgaan. Het examen in krankzinnigenverpleging, af te nemen door een commissie uit de Ned. vereeniging voor psychiatrie, zal den28nen 29n November a.s. in het krankzinnigenge sticht te 's-Gravenhage plaats hebben. Een 20-tal verplegers en verpleegsters nemen daaraan deel. De afd. Utrecht der Nederlandsche ver eeniging van postzegelverzamelaars zal in het begin van Mei 1893 ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan, eene nationale ten toonstelling van postzegels te Utrecht houden. Men schrijft uit Londen aan het AL v. d. J). De Hollander Yan Barneveld, alias George Cooper Trent, baron Van Barneveldt, graaf Trent enz., beschuldigd wegens afzetterijen van verschillende jonge weduwen en deswege voor het Londensche gerecht gebracht, is thans gevonnisd tot 6 jaar tuchthuisstraf. Het bleek dat hg in 1881 te Londen reeds veroordeeld was tot 16 maanden gevangenis straf, dat hij vervolgens naar Frankrijk ging en daar 13 maanden straf onderging, waarna hg het land werd uitgezet. Hg kwam daarop opnieuw naar Engeland, waar h. in 1887 wederom tot 2 jaar tuchthuisstraf werd ver oordeeld. Om eene nietige reden ontstond gister avond in een bierhuis aan de Baan te Rot terdam twist tusschen den houder, een Duit- scher, en eene bij hem inwonende vrouw. De twist ontaardde in een gevecht, waarbij de bierhuishouder de vrouw onderscheidene malen met een ijzeren fornuisring zoodanig op het hoofd sloeg, dat zg onderscheidene hoogst ernstige gapende wonden bekwam. Zij is onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, waar geconstateerd werd dat haar toestand levensgevaarlijk was. Een agent van politie hield den bierhuishouder aan en bracht hem naar het bureau in de Pauwensteeg, waar hij, na verhoor, in verzekerde bewaring is ge steld. (AT. E. Ct.) Maandagavond tegen 7 uur werd in de Utrechtschestraat te Amsterdam door 8 diamantslijpers een agent omsingeld en in de maling genomenweldra kwam echter hulp opdagen en werden twee belhamels gear resteerd, Een van hen had den agent een vuist slag op den helm toegebracht, terwijl de andere twee agenten tegen de straat had gegooid, waardoor de eene zich aan de rechter knie en den andere zich aan den arm be zeerde. Tijdens het overbrengen werden de agenten door het publiek met steenen ge- u,..,,. L. ,IL.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2