Biimenlandsche Berichten» als woeker beschouwd; tegen het bedingen daarvan wordt gevangenisstraf van 4 tot 6 maanden bedreigd. Heeft de geldschieter, teneinde de wet te ontduiken, het geleende bedrag verhoogd met de meerdere rente, dan zal de straf minstens 18 maanden gevange nisstraf bedragen. Wordt het misdrijf ge pleegd tegenover minderjarigen of personen met zwakke geestvermogens, dan zal de schuldige tot dwangarbeid en zelfs tot ver banning naar Siberië kunnen veroordeeld worden. ITALIË. De koning opende gisteren het parlement met een rede, waarin hij o. a. zeide dat het zijn wensch was zijn naam te verbinden aan de economische en intellectueele wederge boorte van het land. De koning en de koningin zijn zeer toege juicht bij het voorlezen der troonrede. Vooral was er een groote bijval bij de zinsneden betreffende de feesten te Genua, die, gelijk gezegd is, eene vredelievende strekking had den, en die betreffende de financieele en sociale hervormingen. De Fanfuila behelst een heftig artikel tegen den minister-president Giolitti. PORTUGAL. In politieke kringen en in de dagbladen gelooft men, dat de minister van financiën aan da Cortes geen financieel plan zal aan bieden, maar dat hij zal voortgaan met de reducties op de betalingen van den staat te verminderen en eenige belastingen zal vev- hoogen. TURKII E. Uit Konstantinopel wordt aan de Daily Neios gemeld, dat het nieuwe Turksch-Russische tractaat geen enkele bepaling behelst, het welk de vrije doorvaart door de Dardanellen zou toelaten voor Russische oorlogsschepen of bet vervoer van oorlogsbehoeften. Alle geruch ten van tegenovergestelden aard zijn onjuist. Uit Tabriz meldt de Daily News, dat de Turksch-Perzische grensquaestie weder een acuut stadium ingetreden is. De Turken moeten Kotour opnieuw bezet hebben, hoe wel het tractaat van Berlijn verklaard heeft dat het tot het Perzisch gebied behoort. It D M E N I E. Uit Bucharest wordt aan de Temps gemeld De oppositie-dagbladen melden, dat te Weenen een militaire conventie door den koning tij dens zijn verblijf aldaar geteekend is. EGYPTE. Door den heer Palmer is het budget aan den ministerraad overgelegd, sluitende met een ontvangst van 10.010.000 p. st., en een uitgaaf van 9.550.000 p. st., een overschot latende van 460.000 p. st., maar daarvan zqn 334.000 p. st. afkomstig van conversie der schuld en dus niet beschikbaar. De mogendheden hebben namelijk nog geen toe stemming gegeven voor het gebruik der gelden uit de hervorming of verlaging van belas- Men koesterde voor den majoor en den jongsten luitenant weinig vreesdes te meer echter voor prins Looz, wiens koel en teruggetrokken voorkomen en wiens geheele wijze van handelen en doen op graat Braniczki den indruk maakte, alsof hij hen doorzag en ookalsof hij veel vastberadener en hun veel vijandiger gezind was. Graaf Braniczki had reeds dikwijls aan de landeigenaren en voornamelijk aan de dames gezegd hoe dwaas zij handelden, als zij zich de keizerlijke officieren en hunne onderhoorigen tot vijanden maakten; zij ondervonden er nu de gevolgen van, daar liet voorgevallene onmo gelijk op eens weer goedgemaakt kon worden. Men bevond zich in een uiterst moeilijken toestand tegenover de Oostenrijksche regeering, de nationale regeenngde troepen en zelfs tegenover zijne eigene landslieden en partij gangers het kwam er nu maar op aanmet tact en kalmte al deze moeilijkheden te overwinnen. Nog slechts weinige uren, en de tingen verkregen; 106.000 p. st. zal aan de amortisatiekas worden toegewezen. De grond belasting zal met nog 123.000 p. st. worden verlaagd. De Times verneemt uit Kaïro dat Osman Digna den telegraafdraad tusscbea Soealti* en Tokar heeft afgesneden. AMERIKA. Aan de Few-York Herald wordt uit Valparaiso gemeld dat, volgens verklaring van regeeringsambtenaren te Santiago, niet de minste reden bestaat om nieuwe onlusten te vreezen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 23 November. In deze zitting zijn ingekomen de wetsont werpen tot aanleg van een spoórweglijn Pro- bohngo-Panaroekan en tot goedkeuring der mailcontracten met de stoomvaart-maatschappij sNederland" en de sRotterdarrvsche Lloyd". De minister van koloniën vervolgde zijn beant woording der atgemeene beschouwingen over de Indische begrooting en behandelde voornamelijk de quaestie der scheepvaartregeling op Atjeh, welke liij verdedigde als een doelmatig middel om van ons meesterschap over de zee partij te trekken. De regeling maakt dwangmaatregelen overbodig. Het doel is nooit geweest den sultan te onderwerpen of het verdeelde Atjeh tot een heid te brengen. Voortzetting der blokkade zou niet baten. In Indie is men 't eens, dat wij door eene scheepvaartregeling onze positie kunnen herwinnen. De gouverneur van Atjeh is vrij om buiten de geconcentreerde stelling op te treden. De meeste andere punten uit het debat zal hij bij de arti kelen behandelen. Ce minister was niet voor een inkomstenbelasting op Sumatra's westkust. Bij repliek bestreed de heer Van Houten op legging aan den Javaan van nieuwe lasten zonder de afschaffing van oude, gelijk in Nederland achtte de hser Guyot invoering eener scfaeep- vaartregeliug op Atjeh vooralsnog onraadzaam, onder betoog der mogelijkheid van algeheeie kust- afsluiting, en meende de heer JE. Mackay dat, waar het doe! op Atjeh nog niet is bereikt, de blokkade behoort te worden voortgezet. De minister meende werkzaam te zijn in de richting van verlichting van lasten door vermin dering van koffiecultuurdwang voor de inlandscfje bevolking. De heer Van Lbben Seis vroeg op welk be drag de kosten zijn te ramen tot versterking der havens als gevolg van de scheepvaartrege ling. De minister antwoordde, dat hij de kosten ranmt op 8 ton. c Bij de behandeling der onderdeelen van de Indi sche begrooting is de Kamer gevorderd tot art. 47 over de koffie. Hierbij is behandeld een motie van den heer Van Houten, om aan te dringen op eene geleidelijke opheffing van het koffiemonopohe. Op het artikel is voorgesteld een amendement der commissie van rapporteurs, om een weten- schappelijken adviseur over de kolfjecultuur niet noodzakelijk uit het bosebwezen te trekken en om niet 1/3 millioen, maar 5 ton krediet te geven voor bijslag aan de bevolking bij de koffiecul tuur. Voorts een amendement van den heer Kiel- stra, om het koffiemonopolis in de Minahassa op te heffen. SCHIEDAM, 24 November 1802. De afdeeling Schiedam van het sAlgemeen spanning was voorbij. Iets van bijzonder gewicht had de graaf van den woordenrijken en zeer onbeduidenden majoor niet vernomen dan alleen het onaangename berichtdat de troepen hen voor een onbepaaiden tijd tot last zouden zijn. Prins Looz had er voor gezorgd, dat juist ter rechter tijd het vormelijk bezoek werd afge broken men moest nu a!zoo des avonds nog zien, zoo mogelijk te vernemenof de troepen nog naar de grens trokken, hoe talrijk zij waren en waar zij patrouilleerden. Men moest van de duisternis en de vallende sneeuw gebruik maken om onopgemerkt de grens te kunnen bereiken en zich daar vereenigen. De Russen waren daar gelukkig neg niet aangekomendus hier was bet nu alleen hoofdzaak, de Oostenrijkers te ontwijken. Toen even na vijf uur de drie officieren in de ontvangkamer traden, waren de rollen reeds lang verdeeld en een ieder up zijn post en voorbereid. Nederlandsch Werkliedenverbond", welke gedurende haar kortstondig bestaan reeds zoovele teekenen van leven gaf, hield gister avond wederom, ter opening van het seizoen, eene bijeenkomst in sMusis Sacrum", welke zeer druk bezocht werd en waarin de heer W. F. Tak de bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediende wetsontwerpen tot regeling van het kiesrecht behandelde. Nadat de voorzitter, de heer G. W. Snel, met een enkel woord de vergadering had ingeleid, betrad de heer Tak het spreekge stoelte, teneinde zjjne meening aangaande het ontwerp—Tak van Poortvliet uiteen te zetten. Vooraf protesteerde spreker tegen de laffe aantijging, als zou h'y' zijn personeel toegangskaarten hebben verstrekt, teneinde als claqueurs dienst te doen. In den aanvang zijner rede gaf spreker een historisch over zicht over den oorsprong en de ontwikkeling van het kiesrecht, waarin werd aangetoond dat de denkbeelden vau minister Tak van Poortvliet niet alle nieuw zijn, daar de beginselen, in zijn ontwerp neer gelegd, reeds werden aangetroffen bjj de Spar tanen, Romeinen en de Germaansche volken. Vervolgens werd herinnerd aan de uiterst ge ringe ambitie voor het stemrecht in de dagen der Bataafscbe republiek, aan de vele mis bruiken gedurende het bestuur der Regenten- familiën, om daarna te wijzen op de uit voerige discussiën en talrijke amendementen bij de grondwetsherziening in 4887. Zich tot de voorgestelde wetsontwerpen bepalende, uitte spreker als zijn gevoelen, dat uitbreiding van kiesrecht alleszins gewenscht is, doch dat allemanskiesrecht een ramp en tevens onrechtvaardig zou zijndaarom heeft het ontwerp—Tak van Poortvliet zijn volle sympathie, omdat daarbij zijn uitgesloten bedeelden, gevangenen en militairen, op welke laatsten wegens hunne onderlinge kameraadschappelijke verhouding, het kies recht een ongunstigen invloed zou oefenen. Wat betreft de bewijzen van geschiktheid, daarmede is spreker 't niet geheel en al eens, daar deze deels niet juist omschreven, deels ook negatief zjjn. Nog schetst spreker de kies bevoegdheid in andere landen in den tegen- woordigen tijd, waarbij hij doet uitkomen de meerdere of mindere bepei king van dat recht, zoowel wat persoon als leeftijd beireft. Hij ver klaart zich een beslist voorstander van het couloir-stelsel volgens de opvatting van den minister, daar volgens die opvatting de kiezer slechts met een teeken heeft aan te geven wel ken candidaat hij zijn stem wenscht te geven en diens naam dus niet behoeft te schrijven. Ook komt hij op tegen de vrees van over- heerscbing van het gepeupel, daar de Hol landers veel kalmer van aard zijn dan het wispelturige Fransche volk, dat nu eens de republiek wenschte, en dan weder zich ver klaarde voor het keizerrijk. Ten slotte uit spreker den wensch, dat het ontwerp—Tak Een familiedag een feest, waarvoor de bloedverwanten waren uitgenoodigdhelderde het groot aantal gasten op, de Poolsche toe standen maakten zulks zeer waarschijnlijk, want op bijna elke adellijke bezitting zijn verscheidene nietsdoende neven gehuisvestdie niet anders uitvoeren dan rooken, dansen, biljart en kaart spelen parasieten, die zich door hunne ver mogende bloedverwanten laten onderhouden veeleischende en dikwijls zeer lastige klanten. In de achterste zaal dineerden de officieren van de partijgangers, in de middelste de minder ge vaarlijke en in de laatste zaal de voornaamste gasten en familieleden benevens de ulanen. De eerstgenoemde officieren konden zich, daar de deuren gesloten bleven, den een na den ander verwijderen, zonder dat men bet opmerkte, en zich door een achterdeur naar hunne manschappen begeven. De bewaarders en opzichters op de binnenplaats hadden een streng bevel gekregen om goed orde ta houden en mochten daarbij met geen enkelen van Poortvliet spoedig in het Staatsblad ver- schjjne. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer B. G. G. Verhoeven, die, hoewel lof overhebbende voor de rede van den heer Tak, het onderwerp niet princi pieel genoeg behandeld oordeelde. Hij kan zich de houding der liberale partij niet ver klaren, die zoo hoog opgeeft van behartiging der belangen van den werkman en die toch waarlijk wel andere nooden heeft dan verbe tering en uitbreiding van het kiesrecht. Van groot nut acht spreker de vertegenwoordiging van vakbelangenwelke niet door het nieuwe kieswet-ontwerp wordt verkregen daarom acht hij meer gewenscht de oprich ting van Kamers van arbeid, waar de vak belangen en maatschappelijke ncoden van den werkmansstand kunnen worden besproken en behartigd. En wat het couloir-stelsel be treft, dit is volgens spreker allerminst een liberaal beginsel, daar het de vrijheid beneemt tot het kiezen van een anderen candidaat dan die op de candidatenlijst zijn vermeld. Boven dien is uitbreiding van kiesrecht voor den werkman ook daarom niet noodzakelijk en heilzaam, daar de werklieden vaak door den patroon geïnfluenceerd, geprest en zelfs ter stembus geleid worden. De heer Tak, repliceerende, geeft zijne ver bazing te kennen over de zonderlinge houding van den debater, die begint met hem lof toe te zwaaien, om daarna alles af te breken. Hij heeft wel degelijk het onderwerp principieel behan deld, daar hij als zijne meening had te kennen gegeven dat het een ideaal zal zijn, het kies recht te verleenen aan elk meerderjarig inge zetene, mits daarbij de noodige bewijzen van geschiktheid worden geleverd en behoudens de door den minister bepaalde uitzonderin gen. De werkman toch gaat steeds meer be langstellen in het politieke leven, getuige de vele vereenïgingen in ons geheele land opge richt. Wat de heer Verhoeven had gezegd van het ter stembus brengen van werklieden door patroons, acht de spreker op hem bedoeld: hij neemt dit gaarne voor zijn rekening, daar hij het deed om te reageeren tegen de partij die hetzelfde bedreef, opdat zij met de overwinning zou gaan strijken, en verliezen heeft hij nooit in zijn vaandel geschreven. Het warm pleidooi voor de Kamers van arbeid had de heer Tak allerminst verwacht van iemand, wiens geestverwanten in de Tweede Kamer nog nooit over dit onderwerp hebben gesproken of zelfs een ontwerp dien aangaande hebben ingediend, terwijl juist de liberale afgevaardigde de heer Pijttersen, toen hurj nog slechts een blauwen Maandag in de Tweede Kamer zitting had, reeds een desbetreffend ontwerp heeft ingediend. Spreker had daarom van den heer Verhoeven wel een vivat voor den heer Pijttersen ver wacht. De beschuldiging van de liberale partij blik naar de ulanen zien, opdat niemand hunner op de gedachte zou komen, ai was het maar uit nieuwsgierigheid of om een andere reden, op een ontdekkingsreis uit te gaan. De troepen waren alle rijkelijk onthaald, koffie en sterke dranken huu na den maaltijd gegeven ook de paarden waren goed verzorgd, De bewoners van Wicelowieo mochten dus met recht verwach ten, dat zij zeer tevreden waren. Eene groote, schitterende vergadering van dames en heeren ontving de ulanen de heeren droegen bijna alien den zwarten Poolschen overrok, de dames waren eveneens in het zwartdoch in weerwil daarvan in zeer rijke toiletten, voor het meerendee! gedecolletteerd, en droegen brillanten in de ooren en om den hals. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2