5s dus in dezen aan een verkeerd adres. Nog maals wenscht spreker dat de ontwerpen van den minister Tak van Poortvliet met groote meerderheid tot wet zullen worden verheven, waardoor hij zich den dank der natie zal hebben waardig gemaakt. Het luid applaus, hetwelk zoowel op de rede als op de repliek des heeren Tak volgde, mag voorzeker beschouwd worden als de in stemming van de overgroote meerderheid der vergadering met zijn denkbeelden en met het ontwerp van den minister. De dank, door den voorzitter aan spreker gebracht, was dan ook welverdiend. De meeste bewoners van de Nieuwehaven alsmede der daaraan gelegen mouterijen ont dekten heden bij hun ontwaken, dat er iets buitengewoons had plaats gehad, daar bij allen de sousteirains onder water stonden en de riolen waren overgeloopen, wat een afschuwelijken stank in de woningen ver spreidde. Bij onderzoek bleek, dat het water in de Nieuwehaven wel 15 cM boven poll stond, waarvan de oorzaak was het volgende: Wanneer de spuiwachter van het Spui- kanaal zijn deuren opdraait tot het inlaten van buitenwater, worden gelijktijdig de sluis deuren gesloten aan de Buitensluis, terwijl dan ook de deuren van de Varkenssluis ge sloten worden. Toen nu hedennacht het water opkwam, heeft de sluiswachter aan de Buiten- sluis verzuimd de sluisdeuren te sluiten; hierdoor kwam èn door het Spuikanaal èn door de Buitensluis water in de Buitenhaven en ook in de Nieuwehaven. Door dit verzuim is den bewoners der Nieuwehaven heel wat schade en ongemak veroorzaakt, doordien er, zooals wij vernamen, bij sommigen het water met een pomp uit kelders en gangen moest worden opgepompt, terwijl veel provisie in de kelders werd be dorven. Hedennamiddag te 5 uur is schipper H. Neuhaus van de Keulsche aak Zwei Gebrüder in de Sehie, nabij de brug over het Slootje, door het uitschieten van den boomaak te water geraakt. Op zijn hulpgeroep snelde onmiddellijk vele personen toe en sprong zekere A. Bleiksloot, die een houten heen heeft, te W3ter en had het geluk den dren keling te grijpen. De brugwachter N. de Wit kwam met een dreg te hulp, riep Bleiksloot toe deze goed vast te houden, en trok beiden naar de wal. C. L. Moerman en J. Groenendaal, die meteen schuitje te hulp kwamen, verlosten beiden uit hunne benarde positie. De schipper werd in bewusteloozen toe stand in den drogistwinkel van den heer P. J. van der Sman gebracht, waar onmid dellijk door politieagenten en de beide brug wachters pogingen werden in het werk ge- steld om de levensgeesten op te wekken, onder toezicht van de heeren dr. O. J. Vaillant en J. A.. Rutschy, welke pogingen met den gewenschten uitslag werden bekroond, waarna de schipper, in een deken gewikkeld, naar zijn schip werd teruggebracht. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens mededeeling van Hr. Ms. minister president te Bucharest, de met het oog op de cholera uitgevaardigde verbodsbepalingen op den invoer van sommige artikelen uit Nederland en Rumenië zijn opgeheven. Alle goederen komende uit Nederland zullen daar te lande wederom worden toegelaten, mits zij bij vervoer over den landweg rechtstreeks n worden aangebracht, en wel, hetzij in ge plombeerde wagens, hetzij verpakt in kisten, vaten, balen of eenig ander hermetisch ^gesloten omhulsel. Bij verzending over zee ,{;'mogen de schepen, waarmede de goederen vervoerd worden, geene tusschenhaven aan doen, welke besmet is. (St.-Ct. Sinds Zondag 1.1. is de stoomtram Gouds— Bodegraven veranderd in een paardentram. De wagens zien er zeer goed uit. Ook bestaat het voornemen het tarief, dat nu nogal hoog is, te verlagen. Op de Heerengracht bjj de Heisteeg te Amsterdam, ten huize van den heer A. de V., had gisterochtend omstreeks elf uur een droevig voorval plaats. De dienstbode Jannetje Nop was sedert eenigen tijd door den weduwnaar harer zuster, Elbert van der Toorn, met huwelijksaanzoe ken achtervolgd, zonder dat zij geneigd was aan die herhaalde aanzoeken gehoor te ver- leenen. Dit verdroot den afgewezen minnaar zeer, die daarom besloot zich te wreken. Daartoe begaf hij zich gisterochtend naar de Heerengracht en wachtte tot het meisje naar buiten kwam. Toen dit omstreeks elf uur het geval was, trad hij op haar toe, en loste na eene korte woordenwisseling drie revolver schoten op de ongelukkige, die terstond neer zonk. Het bleek dat twee der kogels haaf hadden getroffen, een in de zijde, de andere in de dij ïan der Toorn was terstond na het plegen der daad door de Heisteeg weggeloopen en sprong op den Singel voor de Beulingsluis in het water. Eenige omstanders brachten den man op het droge en stelden hem, daar het onderwijl bekend was geworden waaraan hij zich schuldig had gemaakt, in handen der politie, die hem in wezenloozen toestand naar een politiebureau bracht. Het meisje was onderwijl per raderbaar naar het gasthuis vervoerd. (Hbl) Zekere Le P. en zijn vriend D., die zich Vrijdag uit de voeten maakten met f1500 van den ontvanger in de Sweelinckstraat te Amsterdam, zijn Maandagmiddag te Ant werpen gearresteerd. Zij hadden zich per rijtuig naar Haarlem begeven en deden verder de reis per spoor. Er z\jn natuurlijk dadelijk maatregelen geno men om hunne uitlevering te bewerkstelligen. Het is nog niet bekend óf en hoeveel van het gestolen geld nog in hun bezit is ge vonden. (Echo) De landbouwer H. B. te Ureterp, Dinsdag morgen uitgegaan zijnde om elders zaken te verrichten, is op zyne tei ugreis in den avond van dien dag onder Duurswoude te water geraakt en verdronken. Te Wierum, prov. Friesland, heerscht groote armoede door het mislukken der vis- scherij. Er heeft zich eene commissie ge vormd om te beproeven hulp te verschaffen. Te Rede is een driejarig jongetje al spe lende, met eene griffel in de hand, gevallen, met het ongelukkig gevolg dat de griffel door het oog in de hersenen drong en de dood onmiddellijk volgde. De heer J. D. Jr., te Breda, bezat geruimen tqd een ekster, die zeer aan de huisgenooten gehecht was en vrij rondliep en rondvloog, totdat hij in Augustus 1891 op zekeren dag zoek was en zoek bleef. Eenige dagen geleden echter, na ruim veertien maanden, zat op een goeden morgen de ekster weer op zijn gewoon plaatsje, op de vensterbank der tuinkamer, waar hij altijd zijn ontbijt kreeg. Sedert is hij weder de oude, trouwe vriend des huizes, met al zijn vroegeie gewoonten. De Grensbode, een kaïholiek blad, dat twee maal 's weeks te Maastricht het licht ziet, zal met 1 Januari ophouden te verschenen. Maassluis. Bij hei stemming is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer Nico M. Dirkzwager. 's-Gravenhage. Regenten van het ge neeskundig gesticht voor krankzinnigen alhier hebben, naar aanleiding van de ingevoerde reorganisatie van den dienst, besloten ook des nachts op alle uren patiënten in het ge sticht op te nemen. Gemengde Berichten. Het bankiershuis Rothschild heeft, gelijk het ieder jaar om dezen tijd doet, aan de maires der twintig arrondissementen van Parijs geza menlijk eene som van 100.000 fr. doen toekomen, om die te verdeelen onder de behoeftigen, wrlke ten achter gebleven zijn in het betalen der huis huur, en hen mitsdien in staat te stellen bet achterstallige aan te zuiveren. Bij een hevigen brand te Unna (Westfalen) zijn acht menschen gedood door het onverwachts instorten van het brandende huis. Een ander man werd zoozeer gewond, dat hij den volgenden mórgen overleed. De Foudroyant, Nelson's vlaggeschip, eerst aan eene Duitsche firma voor afbraak verkocht, schijnt nu toch nog voor Engeland behouden te zullen blijven. Het schip of wat er nog van over is wordt eerstdaags van Swinemnnde teruggehaald en naar de Thames gesleept om aan de natie ten geschenke gegeven te worden en op een rustig piekje invalulendienst te doen als maritiem museum. ONDERZOEK omtrent de maatschappe lijke toestanden der arbeiders, omtrent de verhoudingen tusschen werkgevers en arbeiders in de verschillende bedrij ven en omtrent den toestand van fa brieken en werkplaatsen met het oog op de veiligheid en de gezondheid der werklieden, ingesteld door de Staats commissie, benoemd krachtens de wet van '19 Januari 1890 (Staatsblad n° 1). Vergadering van 'Woensdag 31 Augustus 1S92, Tegenwoordig de heeren: Kolkman, voorzitter; G. Einants J. C. Tb. Heyligers, secretaris der Staats- tommissie; S. M. van Wijck, lid der Eerste Af- deeling. Verhoor van Theodoras Petras Jansen, oud 58 jaar, brander enz., te Schiedam. pe Voorzitter: Gij werkt met dag- en nacht ploegen _A Ja, dat stelsel heb ik toegepast in 't belang van het volk. Het bleek noodig, dat de menschen eem onafgebroken rust van 12 uien hadden, en daar om de werktijd gesteld van 6 tot 6 uur, over dag en Is nachts, om de week. Er komen dan voor ieder in die 12 werkuren een 30 uren rust per week bij. T\ Hoe gaat het op Zaterdag? A. Het laatste beslag gist gaat er uit om 10, 12 uur. Het vak brengt mede, dat de bakkers in Amsterdam om 10, 11 uur de gist moeten hebben. Nn zijn er enkelen, die over dag nog geforceerd moeten bakken, anderen daarentegen hebben de gist.niet noodig vóór 's avonds, maar voor het gemak van het volk wordt alles zoo ingericht, dat alles zoo snel mogelijk ailoopt. De gist, die 's Zaterdags wordt gemaakt, wordt 's Zondagsnachls gedroogd en gaat om 4 uur uit de pakkerij om tegen 6 uur met den spoorweg te worden verzonden. V. Dus het vol' "-ehoeft bij u 's Zondags niet te blijven tot 10, 11 uur? A. Neen V. Hoe laat komt 's Zondags de nachtploeg voor de volgende week op? A. Om 11, IIV4 uur, dat hangt af van de tempera tuur, F. Iloe sterk zijn de ploegen AL 6 man en een voorman, dat is dus voor 2 ploegen 14 man, en dan is er nog een baas, die alles regelt. F. Werken de menschen geregeld 12 uren door? A. Neen, vooral 's nachts hebben ze nogal eens gelegenheid om een dutje te pakkenover dag komt dat trouwens ook wel eens voor. V. Mogen ze dan de fabriek wel verlaten? A Over dag niet, want dan kan er elk oogenblik iets voorkomen 's Nachts zouden ze wel eens weg kunnen, maar dan gaan ze liever een dutje doen. V. Hebt gij nog andere werklieden in uw dienst 7 A Jar, een stoker en een machinist. V, Hoe is hun werktijd? A, Ik heb maar 16 uren stoom noodig, dien tijd verdeelen zij onder elkander. V, Wat verdienen de menschen A De baas heeft f 18 a f 19, de voormannen f 14 en de andere f 10 a f 14 in de week. F. Is dat meer dan gemiddeld verdiend wordt in branderijen zonder stoom A. Ja, ik heb zooveel volk minder noodig, dat ik goed kan betalen om jong volk te krijgen. Er komen trouwens nog meer faveurs bij. De buren 0. a. komen heet water halen, daarvoor krijgen ze wat met Kermis en Nieuwjaar, en de gistpankerij levert ook nog wel wat extra's op. Het gebeurt wel eens, dat er weken voorkomen, waarin het volk nog f20 extra veidient aan het gist droogmaken. F.r Is dat een Snort van premie A, Ja, dat kiijgen zij, als bijv. de gist op een bepaalden tijd droog is. V. Hebt gij een fatsoenlijk slag van menschen in uw dienst 7 A. Ik heb er niets geen klagen over. F, Zijn zij reeds lang bij u? AL De meesten al een jaar of 10. Van de 14 zijn er zeker 8 al dien tijd bij mij werkzaam. F. Gij hebt dus met zooveel last van het wegioo- pen van het volk als op de kleine fabrieken A Dat lijkt er met naar. F. Zijn er nooit onaangenaamheden tusschen u en het volk? A. Nooit. V. Ook niet tusschen den baas en het volk? A. Nooit F. Bemoeit gij u veel met het volk? A. Ik ben dagelijks 5 uien in de branderij. V. Wendt het volk zich bij een geschil met den baas tot u A. Neen wordt echter eene enkele maal gevraagd om een onderzoek naar iets in te stellen, dan doe ik dat ook. V. Heeft de baas het recht om de menschen te ontslaan A. Ja. V. Zonder uwe voorkennis? A. Ja. Dat is ook hoog noodig. Ais ik niet op de fabriek ben en er wordt bijv. 's nachts of 's morgens drank of gist weggenomen, dan moet de baas het ïecht hebben te zeggen: onmiddellijk de deur uit. Anders was er geen orde ta houden. F. Hebt gij nooit klachten gehad over willekeur van den baas? A. Nooit. F. Zijn de menschen veel ziek? A. Neen, in liet voorjaar hebben een paar aan influenza geleden. F. Is toen hun I0011 doorgegaan A Ja F. Is dat zoo de gewoonte A. In den regel wel Ik heb bijv. een machinist met een weekloon van f 16. Die heeft een beroerte gehad, eu nu reeds 3 af 4 maanden achtereen wekelijks f 10 gekregen. F. Zijn de menschen in geen ziekenfonds? A. Sommigen wel, maar daaruit trekkeu zij slechts 3 maanden 111 net jaar. Als hoofddirectem van een stoom-korenmolen ben ik in staat u de volgende mededeehnge» te doende menschen hebben een onderling fonds opgerichtzij betalen daarvoor 10 cents 111 de week en ontvangen, mits zij 5 jaar lid zijn, op CO-, 05-jarigen leeftijd f 1,50, f2, eu by ziekte eene weketyhsche toelage. Wij hebben daaiop, om de lieden aan te moedigen, gezegdwij zullen aan ieder, die tot het tunds toetreedt, bij ongevallen evenveel geven, als hij uit het fond trekt. Ais het volk ongeneigd is voor i zich zelf iets te doen, din hebben wij ons daarvan i ook mets aan te trekken. Zijn zij daaienti-gen genegen zelf wat te doen, dan kunnen zij ook by mij, voor zoover bet m mijn vermogen is, Indei'- I steuning vinden. F. Gij zeidet ook, dat in het ondeiiinge fonds een sooit van pensioenfonds op CO- of 65-jangen j leeftijd begrepen is. Meent gij, dat aldus genoeg voor de werklieden gezorgd is, of komt d fiuria hun ook nog te gemoet? A. Zij krijgen piecies hetzelfde van den molen, wat zij van het foi ds krijgen. De firma stort evenveel als de verzekeide, administreert dat geld kosteloos, waarmede by gewone pensioenfondsen minstens 25 percent aan de maat enden strijkstok blijven hangen, en zet het in de s; aarbauk op intrest. Wij hadden een baas, die 50 jaar aan den windmolen is geweest en f6 pensioen van ons j heeft, teiwijl een arbeider, die de tering gekiegen i heeft, nog een rijksdaalder 111 de week trekt Dit is echter geheel buiten eemg fonds om. F. Hebt gij ook veel misbruik van steiken drank aan de fabriek? A. Ik heb er zelden last van; het goed, dat ik fabriceer, lusten zij in den lege! met. Het is namelijk ruwe spiritus. F. Hoeveel borrels krijgen zij in uwe gewone branderij A. Twaalf borrels. F. Daar werken drie man. Hoe lang werken die? A. Zij beginnen 's morgens omstreeks vier uur en kunnen "s middags om vier uur klaar zijn, maar zij zitten er nog wel om 7 of 8 uur. Vooral it, den winter. Zij blijven dan kaartspelen en hebben dan een. vrijen borrel, terwijl zy van mijn lichtgebruik maken. Waarom zouden zij dan naar de kroeg gaan? De heer Eraants Waarom laat gij dit toe A. Ik heb maar een lichaam, «n kan dus met overal te gelijk zijn. Bovendien, gij begrijpt wel zij gaan niet voor de deur zitten, en, als men hen dan nog snapt, hebben rij altijd het'een eu ander in de branderij te doen. De 'corzitter Moeten zij in de Weenermst- makerij langer blijven uit den aaid van het werk? A Ja, en vroeger komen ook. F. Dus gij acht bet niet onmogelijk, dat in die zoogenaamde Fransche branderijen 'an 2i/s uur 's morgens tot 8 uur 's avonds gewerkt wordt 7 A Dat gebeurt ook, zoodra het werk overdreven wordt. In eene gewone branderij wordt iedere ketel 2 malen opgeladen; doet men het 3 keeren, dan kom; er 41/j uur bij om af te stoken, en zoo wordt het 8 a 8V9 uur. Dat is geen werk voor menschen en niet uit te houden. Ik zou er niet aan durven "denken, maar als het noodig was, zou ik twee ploegen nemen. De heer Van "Wijck Er wordt beweerd, dat dit de industrie met zou kunnen volhouden? A. Ik zou zeggenals men dan in plaats van 3 4 malen oplaadde, dat er dan eene dubbele plorc zou kunnen werken. Een voorbeeld daarvan is trouwens in Sc' iedam. Men moet dus niet zeccen dat het niet kan.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3