A0. 1892. Zaterdag 26 November. N°. 8152. KENNISGEVING. KENNISGEVING. s esenveert: gste Jaargang*. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 (iStaatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat in hunne heden gehouden vergadering: lo. aan J. B. C. HULSMAN en zijne recht- veikrijgenden vergunning verleend is tot oprichting van een boekdrukkerij met gaskrachtmachlne van 1 paardenkracht, in het pand aan de Hoogstraat alhier, wijk C n». 133, kadaster sectie B no. 1163; 2o. op het verzoek van B. HOOGEN- BOEZEM, om vergunning tot oprichting van een stoommolen tot het malen van lijnkoeken, mais, enz., met stoomwerktuig van 6 paardenkracht, in het pand aan de Boter- straat alhier, wijk E n°. 49, kadaster sectie B n°. 1354, uit hoofde van hinder van ern- stigen aard, afwijzend ls beschikt. Schiedam, den 24stenNovemberl892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, VERNËDE. Verordening tegen wier overtreding straf ls bedreigd. Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van 8 Novem ber 1892 is vastgesteld de volgende ver ordening: VERORDENING op het vervoer te Schiedam van lijders aan eene besmette lijke ziekte, naar een ziekenhuis of naar hunne woning. Schiedam, den 24sten November 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE, Buitenlandsche Berichten. DUITSCHLAND. De rijkskanselier VonCaprivi heeft Woens- dag'jbij den Rijksdag het legerontwerp inge diend met eene uitvoerige rede. Hij wilde niemand bang maken met een aanstaanden oorlog; hij zou de dingen niet zwart maken, •- maar de volle waarheid zeggen. De betrek kingen des rqks met alle natiën zijn vol- komen normaal en Duitschland heeft niets A gedaan om die betrekkingen te bemoeilijken. Re keizer beeft verklaard dat Helgoland het 1.85. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ÜITGEYER: J. ODÉ. BUREAU: BOÏËBiïKAAT, E 2 7. laatste lapje gronds was dat Duitschland ver langde; wij hebben niets meer te verlan gen; wij willen van Frankrijk geen vier kanten kilometer grond meer en aan onze koloniën hebben wij meer dan genoeg. In 1870 lagen langs de grens 10 Fransche en 17 Juitsche legerkorpsen, maar bij een vol genden oorlog zou dat geheel anders zijn, want wij zouden in Frankrijk op een gansche reeks van vestingwerken stuiten. Parijs is op het oogenblik beter versterkt dan ooit te voren. In elk geval zou een nieuwe oorlog dus van langer duur zijn dan die van 1870. Wanneer Duitschland ecu dergelijken oorlog het eeist begon, zou het er zich zeker niet op kunnen beroemen en zouden er zeker andere mogendheden zijn, welke zich niet onbetuigd lieten zijne oorlogsverklaring te beantwoorden. Maar Duitschland zal nooit een aanvallenden of een preventieven oorlog beginnen. Ook den oorlog van 1870 heeft Duitschland niet uitgelokt; het is onwaar dat vorst Bismarck de Emser depêche vervalscht heeft, gelijk ook blijkt uit het rapport, door den dienst- doenden adjudant des keizers opgesteld, en keizer Wilhelm was te weinig oorlogzuchtig om in zijne betrekkingen met Fi ankrijk niet den goeden toon aan te slaan. Nogdenl3n Juli heeft de oude keizer aan zijn gezant te Parijs, Von Weither, geseind; hij was ver ontwaardigd over de eischen van den minis ter Oliivier en den hertog van Grammont, maar niettemin verklaarde hij zjjne beslissing tot nader aan te houden. Gansch Europa heeft toen den toestand begrepen. Daarom hebben ook de verklaringen van den heer Gladstone, het telegram van prins Gortschakoff aan de Russische gezanten in den vreemde en tal van andere stukken bewezen, dat niet Duitsch land heeft uitgedaagd. De Franschen willen den oorlog om de eer welke hij verschaft. Hoe heter hunne bewapening wordt, hoe meer het bewustzijn hunner kracht zich in hen ontwikkelt. Het verbond dat zij willen sluiten, is geen verdedigend verbond; het heeft ten doel de kaart van Europa te wyzi- gen. Maar de persoon van den ezaar biedt te dezen opzichte de beste waarborgen. Ruslands militaire ontwikkeling baart geen ongerust heid, maar kan niettemin gevaarlijk worden. Duitschland is daardoor verplicht zware mili taire lasten op zich te nemen, opdat het gedwongen kan worden met twee fronten te strijden. Spr. zette daarna het ontwerp nader uiteen en besioot met een beroep op de vaderlandsliefde, opdat niet gezegd kunne wordenZij, die op het slagveld gevallen zijn, hebben hun bloed gegeven voor de een heid des rijks, maar het tegenwoordig geslacht heeft zelis geen geld over om die te hand haven. Bij den Hamburgschen Senaat is een van ruim 7000 handteekeningen voorzien verzoekschrift ingediend om hulp voor de kleine nering doenden en werklieden, die door de cholera- epidemie zooveel geleden hebben. Het Reichsgesundheitsamt heeft thans de havens van Hamburg, Altona en Stettin ge heel vrij van cholera verklaard. In den Pruisischen Landdag viel graaf Limburg Stirum gisteren den oud-minister Herrfur'h aan wegens diens Woensdag ge houden rede en noemde diens houding on waardig voor een staatsman, die pas uit het bewind was getreden. De conservatieven had den dan ook volkomen geljjk gehad, zeide hg, den minister van binnenl. zaken Herr- furth te bestrijden. De heer Herrfurth ant woordde dat hij die bestrijding waarschijnlijk daaraan te danken had, dat hg zich niet door de denkbeelden der Agrariërs lietbeheerschen. FRANKE IJ K. In den Senaat heeft de heer Blavier Woens dag vrij scherpe beschuldigingen geformuleerd tegen het Crédit fancier, welke instelling, naar spr. verzekerde, ach niet gehouden heeft aan hare statuten, en het waarborgfonds heeft aangesproken voor rentebetaling, zoodat eet tekort is ontstaan van 300 millioen. Ook hier zou, evenals bij de Panama-maatschappij, de ware toestand der maatschappij, voor de aan deelhouders verborgen zgn gehouden. De minister Rouvier antwoordde dat de regeering tegenover het Crédit fonder steeds gedaan heeft wat haar plicht is. De stukken waarop de heer Biavier zich beroept, kent de regeering niet. Na nog eenige besprekingen werd een gemotiveerde orde van den dag, door Blavier voorgesteld, verworpen, en de eenvoudige orde van den dag aangenomen. De Senaat heeft besloten, een adres van gelukwensching aan Dodds en zijne troepen te richten. De Kamer heeft de beraadslaging voort gezet over het ontwerp tot verandering van de belasting op de dranken; de artt. 12 en 13 zijn goedgekeurd. De Kamer heeft met eenparige stemmen, te midden van bijvalsbetuigingen, een ont werp aangenomen, waarbij eene militaire medaille ingesteld wordt voor de troepen, die deelgenomen hebben aan de expeditie naar Dahomey, en een ontwerp waarbg decoratien worden verleend. Eene compagnie vrijwilligers van infanterie der marine is naar Dahomey vertrokken. De commissie van enquête in de Panama zaak heeft den heer Brisson tot voorzitter gekozen. S E L G 1 E. De commissie voor de grondwetsherziening uit den Senaat heeft verscheidene stelsels ver worpen; zij besloot, in een volgende zitting een voorstel te behandelen, waarin bepaald wordt dat het kiesrecht geen census tot grondslag zal hebben, en nam met 11 tegen 6 stemmen het huisraanskiesrecht aan. 1 De correctioneele rechtbank te Brussel heeft gisteren twee socialisten, die bij de bloedige botsing met de politie op 7 Novem ber 1.1. in hechtenis genomen waren, tot 3i/2 en 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens het toebrengen van verwondingen en wegens verzet tegen de politie. ENGELAND. Officieel wordt gemeld, dat de regeering besloten heeft, de ontruiming van Oeganda door de Britsche Oost-Afiikaansche compagnie op 31 Maart e.k. te laten begaan, doch terstond daarna eenen regeeringscommissaris met toereikend geleide daarheen te zenden, teneinde omtrent den tegenwoordigen toe stand van Oeganda en de beste wijze om dat gewest te behandelen, bericht te doen. OOSTENRIJK. Msgr. Galimberti, pauselijk nuntius, heeft in een onderhoud verklaard, dat de kerk vijandig is aan het burgerlijk huwelijk en dat men tot een modus vivendi behoort te komen als in Spanjemaar Hongarije zou daarmede geen genoegen nemen. ZWEDEN. De Tweede Kamer heeft de wet betref fende den weerplicht aangenomen. R S L A N D. De waarnemende minister van financiën heeft vergunning verleend dat suiker, ten behoeve van den verkoop in Rusland, in het buitenland wordt aangekocht, ingeval de prijs in Rusland voor witte gekristalliseerde en basterdsuiker hooger zou zijn dan 5.10 roebels per pud, loco stations der zuid westelijke spoorwegen. Bij den rijksraad is een nieuw ontwerp van wet ingediend, rakende de naturalisatie van vreemdelingen. Daarbij is bepaald, dat de kennis der Russische taal niet noodzake lijk is. H die genaturaliseerd wenscht te worden moet vlekkelooze antecedenten heb ben en tevens bewijzen kunnen minstens een jaar verblijf te hebben gehouden in het rijk. Israëlieten zgn uitgesloten. Ook moet men voldoende middelen van bestaan be zitten en de zekerheid kunnen geven dat men tot een der gemeenten in het rijk zal worden toegelaten. ITALIË. In de troonrede, waarmede koning Humbert Woensdag de zitting van het nieuwe Parle ment heeft geopend, bracht hij de feesten te Genua in herinneringde koning ziet in de eer, die hem bewezen werd door de ver tegenwoordigers van het meerendeel der be schaafde natiën, slechts een bewijs dat Italië nog altijd is wat het zich voorgesteld heeft te zijn: een onvermoeide hulp voor het be houd van eendracht en vrede. De demonstratie te Genua bewyst ook dat de betrekkingen tusschen Italië en de overige mogendheden van vriendschappelyken aard Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk AfionderUjke nommers Burgemeester es Wethouders van Schiedam, COURANT - 2.50, - 0.10, Ativcv yemtikpsus: tan 110 gewone regels met inbegrip tan eene Courant. f .10 Iedere gewone regel meer- o.iO Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1