JMiiiienlandsche Berichten. zijn. Met onze bondgenooten trachten wij élke oorzaak ran ontstemming in Europa weg te nemen. Toorts kondigde de koning eenige hervor mingen aan in het binnenlandsch bestuur, wetsontwerpen tot vermindering der mili taire uitgaven met behoud der weerbaarheid, hervormingen in het onderwijs en in de rechtspraak. De koning eindigde aldus "Victor Emma nuel heeft de groote eerzucht gehad, aan de Italianen hun vaderland terug te geven en Rome te vernieuwen; de eerzucht die mij toelacht, bestaat in het verbinden van mijn naam aan de economische en intellectueele herleving van het land". De Kamerzitting waarin de troonrede werd voorgelezen, werd door de prinsen en door de koningin bijgewoond. 150 senatoren (waar onder de hertog van Turijn) en 450 afge vaardigden, hebben den eed van trouw af- legd. De koninklijke familie werd in het parlementsgebouw, en daarbuiten, in de met vlaggen getooide straten, levendig toegejuicht. Zanardelli is tot voorzitter der Kamer ge kozen; de mededeeling van den uitslag der stemming gaf tot vele bijvalsbetuigingen aan leiding. Admiraal Saint Bon, minister van marine, is ernstig ziek. Farini heeft bezit genomen van den voor- zittersstoel in den Senaat en in zijne rede voering o. a. van de feesten te Genua gerept. Drie van de gekozen onder-voorzitters der Kamer zijn ministerieelenvoor den vierden zetel moet eene herstemming plaats hebben tusscheu twee leden der oppositie. De Temps verneemt uit Rome dat admiraal Saint Bon ontslag heeft genomen als minister van marine, SPANJE. Canovas heeft in den ministerraad het voornemen medegedeeld, aan de Kamers een wetsontwerp voor te leggen tot eene leening voor het dekken der vlottende schuld. AMERIKA. De Times meldt uit Philadelphia, dat onderscheidene ijzer- en staalfabrieken eene ernstige vermindering in de productie en van loonen aankondigen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 24 November. Brj de voortzetting van het koffiedabat bij de koloniale begrooting hield de heer Hintzen eene uitvoerige rede. Z. i. schoot de regeering tekort in de oplossing van het vraagstuk. Hij betoogde, dat niet naar hand having der volkscultuur moest gestreefd worden. De particuliere industrie is het beste voor den inlander. Immers de moge lijkheid en werischeüjkheid der volkscultuur is niet bewezen. En daarom is spreker afkeerig van hervormingen ia de richting der volkscultuur, die niet strookt met den aard van den inlander en te veel wisselvallige uitkomsten oplevert. Dezelfde fouten zouden begaan worden bij aanneming van den voor gestelden bijslag, die, slecht uitgevoerd, op dwang neerkomt. In ieder geval worde gebroken met de uitvoering der koffie-cultuur op te dragen aan administratieve ambtenaren. Spreker is ech ter geneigd tot het nemen van een proef, meer geleid door particulieren. Met den heer Van Houten is hij voor loslating der cultuur in enkele residentiën en vervanging door de particuliere cultuur. De heer Levyssohn Norman adviseerde tot verwerping van het amendement-Kielstra tot opheffing van het kofïie-rnonopolie in de Minahassa en achtte volkscultuur niet onmo gelijk. Toch gaat hij mee met de motie-Van Houten, om de kofïie-cultuur geleidelijk los te laten. De minister van koloniën hield vol, dat de voorgestelde bijslag is in het belang van den Javaan. Zonder dien kan men de gouver- nementscuituur wel prijsgeven. De minister bestreed het amendement der commissie om het krediet van l!/s millioen tot Vs millioen te verminderen, omdat daar- •door de beteekenis zou verlorengaan, den arbeider zijn loon toe te kennen. Ook be streed hij hetamendement van den heer Kielstra, om het koffiemonopolie in de Mina hassa op te heffen, daar het veel beter is het voorstel van den gouv.-generaal af te wachten. Ook de heer Pijnacker Hordijk bestreed het amendemept van den heer Kielstra als ontijdig. Hg ontkende dat de heer Hintzen de particuliere nijverheid op den voorgrond heeft gesteld. De heer Hintzen zelf sloot zich daarbij aan. Verscheidene sprekers repliceerden. De heeren Van Houten en Kielstra hand haafden hun voorstellen. Hedenavond voortzetting. Avondsitting van 24 November. Het debat over de Indische begrootmg wordt voortgezet. De minister, hoewel de beginselen van den heer Van Houten toege daan, acht die thans ten eenenmale onuit voerbaar met het oog op het eigenaardig standpunt van den volksplanter. Ook komt de minister op tegen de bewering van den heer Kielstra ten opzichte van de adviezen der Indische regeering met betrekking tot de Minahassa, daar deze niet adviseert tot opheffing der verplichte cultuur en levering. De heer Tijdens wijst op den agrarischen toestand der Javanen, welke veel gunstiger is dan die der Hollanders, en wenscht dat de motie-Van Houten zal worden aangenomen. De heer Geertsema stelt de volgende motie ïDe Kamer, van oordeel dat het wenschelijk is het koffiemonopolie in de Minahassa te doen vervallen, gaat over tot de orde van den dag". Nadat de heer Hintzen zijn amendement heeft gewijzigd, en de heer Kielstra gecon stateerd heeft dat de minister zich niet nader principieel tegen zijn voorstel verzet, werden de motie-Van Houten eu de motie-Geertsema respectievelijk aangenomen met 35 tegen 29 en met 42 tegen 24 stemmen. Bij de afdeeling onderwijs, eeredienst en nijverheid betuigt de heer Donner zijn dank aan den minister in zake de reorganisatie der protestansche kerk in Indië, doch pro testeert tegen de voorgestelde wijzigingen in het reglement met betrekking tot de benoe mingen van predikanten; regeering en mi nister noemt hjj conservatief ten opzichte van het goed recht van andere protestantsehe kerken. De heer Farncombe Sanders betuigt in stemming met de uitbreiding der inspectie van het inlandsch onderwijs, doch wenscht deze nog wat ruimer, waartegen de heer Kielstra bezwaar maakt, wegens de hooge lasten; spreker wil de taak zien opgedragen aan de directeuren der inlandsche kweek scholen in hun vacantie-tyd. Dit denk beeld wordt bestreden door den heer Kerdijk, die aandringt op steun van het onderwijs in handenarbeid. De minister, de verschillende sprekers be antwoordende, dankt den heer Farncombe Sanders voor zijn steun; de schoolopzieners zullen verdwijnen en slechts 5 inspecteurs en 5 adjunct-inspecteurs overblijven. Over het onderwijs in handenarbeid zal hg de Indische regeering raadplegen. De heer Bool komt op tegen de minder goede regeling der weeshuizen in Indië, welke vaak onwettige kinderen herbergen. De mi nister zal de zaak overwegen. De heer Van Beuningen, zich verheugende over de geruststellende verklaringen van den minister omtrent de Ombiliën-kolenvelden, vooral op grond der ongunstige berichten in de Locomotie/, hoopt een juist overzicht te verkrijgen van de exploitatiekaton, sedert de Staat als exploitant is opgetreden. De minister zegt de voorlegging der stuk ken toe omtrent de kolenontvangsten. Hoewel dit jaar de productie wegens laten aanvang der exploitatie niet groot is, zyn de vooruit zichten goed. Morgen ten 11 ure voortzetting. Oorlog. "Van enkele zijden werd den minister hulde gebracht voor zijne maatregelen ter bevoidermg der mobilisatie. Anderen kwamen met kracht op tegen de voorgenomen garzizoensveranderin- gen tn Noord-Brabant en Limburg, wegens de groote kosten en als een inbreak op het algemeen plan van kazei neenng. Enkelen vreesden, dat de garmzoensverplaatsingen meer kosten na zich zullen sleepen dan nu wot dt erkend. Men vroeg welke 's ministers verdere voornemens ten op zichte van de dislocatie van het'leger zijn. Men vroeg of een betere spoorvvegregehng was tot stand gekomen en men drong aan op verplaatsing der geschutgieterij binnen de stelling van Ant- steidam. Op samenwerking werd aangedrongen tnsschen de ministers van oorlog en marine bij de regeling der kustverdediging. Gevraagd werd wat er was van de geruchten omtrent eene aanstaande uniform-verandering. Hiervan vreesde men weer hoogere uitgaven en waarschuwde er tegen, de Kamer in dit opzicht voor een fait accompli te stellen. Tegen onbehoorlijk gedrag van militairen en publieken overlast (zooals in het Voorbout op den verjaardag der Koningin) moest beter wor den gewaakt. Enkele leden brachten den minister hulde voor de wijze, waarop hij de manoeuvres had gere geld. Het systeem van oefeningen op kleinere schaal verdient alleszins aanbeveling. Sommigen verzochten den minister onbewinpeld, desnoods in comité-generaal, zijn oordt jl te willen zeggen over de resultaten bij de in dit jaar gehouden manoeuvres en kampementen verkregen. De vermeerdering van schrijverij onder dezen minister bij onze legeradministiatie werd door velen betreurd. Enkele leden drongen aan op afschaffing van het Militair Huis van H. M. de Koningin, dat geen beteekenis meer heeft nu eene vrouw het hoofd van den staat iszelfs zagen zij daarin een gevaar met het oog op de mogelijkheid van den invloed door dit Huis te oefenen op de leiding der militaire belangen anderen deelden die bezwaren niet, maar achtten inkrimping wenschelijk en aanneming van 't systeem, dat verhooging van rang niet kan plaats hebben, tenzij weer eenigen tijd in gewonen dienst worde getreden. Op meerdere stabiliteit in het commando der stelling van Amsterdam werd aangedrongen. Verder werden bij de onderdeelen nog verschil lende punten besproken. Zoo werden, naar het oordeel van sommige leden, de uitgaven ten behoeve van den generalen staf te hoog opgevoerd werd aangedrongen op eene wijziging van het stelsel der toelagen aan officierenwerd afgekeurd de toevoeging van officieren aan den inspecteur van liet militair onderwijs. De benoeming van een kolonel, hoofd der rij en hoefsmidschool, werd eene overbodige weelde geacht en bezwaar gemaakt tegen de aanstelling van een majoor, voorzitter van de remonte-com missie voor de bereden artillerie. Ook nu weder werd de detacheering van bejaarde officieren naar Indie afgekeurd. Wat de voeding der mili tairen geheel ten laste van het rijk betreft, vlees den verscheidene leden daarvan een groote ver meerdering van uitgaven. De benoeming van wachtmeesters ter vervanging van luitenants werd afgekeurd, en wederom geconstateerd dat er op drijving der kosten plaats heeft voor het korps torpedisten. Opnieuw werd van éen lid de klacht vernomen, dat bij de keuring van leveranties over dreven eischen werden gesteld. Betwijfeld werd of de strategische cavalerie-manoeuvres wel veel nut opleveren en de opmerking gemaakt dat de toelagen zoo voor onderofficieten als officieren uitgetrokken bij kampementen en manoeuvres, althans bij sommige categorieën te gering zijn. Met aandrang werd teruggekomen op het gebrek aan paarden bij mobilisatie. Bezwaar werd gemaakt tegen de toelagen, toegekend aan de officieren-leerlingen der hoogere krijgsschool, en van vele zijden er op aange drongen de bijdrage, door de cadetten der kon. mil. acad. jaarlijks te storten, op het wettelijk maximum f 400 te brengen. Sommigen wilden zelfs het maximum in de wet verhoogen. De inrichting der cadettenschool was naar het oor deel van vele leden te weelderig. Gevraagd werd naar 's ministers inzichten omtrent de opheffing der pupillenschool; eveneens vroeg men welke depots de minister te 's-Graveiihage en Gouda wil oprichten. Inlichtingen werden gewenscht, liefst eene stellige verklaring, omtrent 's minis ters bedoeling met de inrichting te Ommer- schans. De verhooging van uitgaven ten behoeve van den topographisclien dienst ontmoette bedenking en ernstig werd aangedrongen op bezuiniging van uitgaven voor verplaatsingen. De uitbreiding van het korps der marechaus sees werd door vele leden zeer toegejuicht. Nadere inlichtingen werden gevraagd omtrent de mitrailleurs en snelvarende kanonen, welke moeten worden aangeschaftevenzoo omtrent de hoogere uitgaven voor torpedo-materieel. Ten slotte werd nog gevraagd hoe de minister denkt te zorgen voor de voortdurende en regel matige verversching van den voorraad verduur zaamde levensmiddelen, opdat die steeds bruik baar blijven. SCHIEDAM, 25 November 1892. De eerste spreekbeurt in dit seizoen voor de leden der vereeniging sPaulus" werd gisteravond vervuld door den lieer W. van Nes, van Amsterdam. In een oorspronkelijke novelle, getiteld Zonder God", beschreef spreker den levens loop van een dier vele vertroetelde meisjes der weelde, tengevolge van blinden vader trots bedorven en in het ongeluk gestort, om evenwel eindelijk, dank zij de goede beginse len, haar door een vrome moeder in de prille jeugd ingeprent, en de verschijning vaneen heilssoldaat, op het beslissend oogenblikmet de zonde te breken en zich aan de zaak van het heilsleger te wgden. De statuten van de naamlooze vennoot schap: Handelsvereeniging uNederland" of Trading Society ïthe Netherlands", te Am sterdam (tot het bevorderen van den handel op Zuid-Afrika), directeur de heer "W. A. Ramaer te Haarlem, commissarissen de heeren G. Visser Bz. te Schiedam en C.W. Dressel- huys te Culemborg, zijn opgenomen in de Staatscourant no. 275. De St.-Ct. no. 277 bevat twee kon. be sluiten van 47 November j 1. Het eerste strekt tot aanvulling van dat van 27 Maart 4888, waarbij nader wordt be paald welke ziekten van het vee voor besmet telijk worden gehouden en welke der in de wet van 20 Juli 4870 genoemde maatregelen bg het dreigen of heerschen van elke dier ziekten moeten toegepast worden. Na art. 33 van laatstbedoeld besluit wordt het volgende artikel toegevoegd: Artikel 33&is. In bijzondere gevallen, ter beoordeeling van den districts-veearts, kan afmaking van ziel e of verdachte dieren wor den aanbevolen. Ten aanzien van de uitoefe ning van deze bevoegdheid volgt de districts veearts de bevelen van den minister van bin- nenlandsche zaken. De huiden, hoornen, hoeven en klauwen der afgemaakte zieke of verdachte dieren moeten worden ontsmet. De borst- en buik-ingewanden en, wanneer dit door den districts-veearts noodig wordt geacht, ook de koppen der afgemaakte zieke of van ziekte verdachte dieren moeten worden verbrand of begraven. Het tweede besluit dient tot aanvulling van dat van 27 Juni 4892, waarbij nadere bepa lingen worden vastgesteld tot het tegengaan van de verbreiding van het mond- en klauwzeer onder het vee. Het bevat de navolgende bepaling: Waar dit door den districts-veearts, ter voorkoming van de verbreiding van het mond en klauwzeer, noodzakelijk wordt g»acht, moeten de veehouders hun vee, dat zich in weiden of andere opene plaatsen bevindt, op last van den burgemeester opstallen of r-'hok ken. Ten aanzien van de uitoefening v.a deze bevoegdheid volgt de disirits-veearts de beve len van den minister van binnenlandsche zaken. Deze beide kon, besl. treden in werking den 29n November a.s. Tot de eerste werkzaamheden der centrale commissie voor de statistiek, die j.l. Dinsdag door den minister van binnenlandsche zaken in de Trèveskamer te 's-Gravenhage werd geïnstalleerd, zal, naar wg vernemen, behoo- ren het opmaken, in opdracht van de regee ring, van een beredeneerd overzicht van de uitkomsten der volkstelling van 4889voorts het uitbrengen van advies omtrent de wijze van publiceering der uitkomsten van de beroepstelling. De uitgave der bekende ^Jaarcijfers", die vroeger vanwege de vereeniging voor de statistiek bewerkt werden, zal voortaan door de centrale commissie plaats hebben. Het V. JD. verneemt dat de centrale com missie voor de statistiek uit haar midden eene commissie benoemd heeft, die onderzoek zal instellen naar het schoolverzuim. 0. m. is tot lid dier commissie benoemd de heer R. v. Zinderen Bakker te Kortezwaag (Fr.). Tevens zal, de centrale commissie onder zoek doen, welke bedrijven schadelijk zijn voor de gezondheid, en zal zij aan ambte-

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2